פוסטים אחרונים

הסוחר ק' נותן את התחזית שלו ל-2018

משחק מחשבתי קטן על השנה שחלפה, ולמה הנכסים של מקסיקו לא נראים טוב בימים האחרונים?

30תגובות

תעשו לעצמכם תרגיל קטן: דמיינו שאתם נמצאים בדצמבר 2016 ולא 2017. ומישהו בא ואומר לכם בדיוק מה הולך להיות מבחינה פוליטית וכלכלית בשנה הקרובה.

כלומר - יגלה לכם שטראמפ והרפובליקנים נכשלו באמצע השנה לבטל את אובמה-קייר אבל בסוף השנה העבירו קיצוץ מס חברות מסיבי; ושהפד העלה ריבית 3 פעמים השנה כשהשוק ציפה לפחות העלאות; ושהכלכלה האמריקאית צמחה באזור ה-2.7% (הצפי היה יותר לכיוון ה-2% בדצמבר 2016); ושאמנם היו המון רעשים גאופוליטיים אבל מלחמה עם צפון קוריאה לא היתה; וגם לא מלחמת סחר עם מקסיקו וסין.

crystal ball
lord of the rings
להמשך הפוסט

האם הגענו לשיא השאננות בשווקים?

האם זה מצב בריא בו אף אחד איננו קונה הגנות, גם כשאותן הגנות מעולם לא היו זולות יותר?

15תגובות

אני משער שכולכם מכירים את הסיפור של איך מבשלים צפרדעים – שמים בתוך סיר עם מים והמים לאט לאט מתחממים והצפרדע לא קופצת החוצה כי היא מתרגלת לחום העולה. אז נכון שצפרדע זו לא חיה מתוחכמת כמו בני אדם, אבל בפועל, אנחנו לא כאלה שונים בהתנהגות שלנו. בטח ובטח בשוק ההון.

קחו לדוגמא את שוק המניות – לפני שבוע הבורסה בארה"ב "נפלה" בערך אחוז. עצם זה שאני מקדיש זמן ומחשבה לירידה של אחוז זה כבר סוג של אנומליה, אבל אלה הזמנים בהם אנו חיים. בכל אופן, במהלך אותו הערב סוחרים אחרים שלחו לי הודעות כמו "מה קרה?! השוק מתפרק". התשובות שלי נעו בין "באמאשך עזוב אותי זה שטויות" לבין "באמאשך גם אחרי הפירוק הזה אתה בערך 1.5% משיא כל הזמנים".

דולנד טראמפ
JONATHAN ERNST/רויטרס
להמשך הפוסט

האם השוק ממוצב בפוזיציית לונג או שורט? והאם זה בכלל משנה?

במסיבת עיתונאים שערך באוקטובר נשיא הבנק המרכזי של אירופה, מריו דראגי, הוא כמעט ולא הזכיר את היורו – אבל היורו בכל זאת ירד. חודש קודם לכן, בספטמבר, דראגי ניסה מאוד לשכנע את השוק לא לקנות את היורו. ומה השוק עשה? קנה את היורו. השאלה היא מה השתנה

13תגובות

היום הייתי רוצה לדבר על פוזיציית שוק. אי אפשר הרי לפתוח אתר פיננסי בלי שמדברים על האם מניות הן זולות או יקרות, האם יש בועה, והאם זה ימשיך או יתפרק. גם בשבוע שעבר חטאתי ודיברתי על זה שהמניות הן יקרות.

אבל זאת לא השאלה הנכונה. לדעתי, השאלה הנכונה היא לא בדיוק מה הפוזיציה של השוק אלא מה הפוזיציה שהשוק רוצה להיות בה. זה שכולם בפוזיציית לונג מניות די גדולה זה די ברור. אבל השוק מתנהג כאילו שהוא רוצה להיות יותר בפוזיציית לונג ולכן אין ממש תועלת במידע שהשוק בפוזיציית לונג.

נשיא הבנק המרכזי של אירופה, מריו דראגי
KAI PFAFFENBACH/רויטרס
להמשך הפוסט

מניות יקרות ועלילות מופרכות: אחרי החגים בשוק ההון

האופטימיות המחודשת של השבועות האחרונים היא כנראה שוב הגזמה של השוק - אז מה עושים?

9תגובות

הקיץ עבר וגם החגים, ופסק זמן הוא תמיד הזדמנות טובה לבדיקה מחודשת של המצב הכללי בשווקים, בכלכלה ובפוליטיקה. ואי אפשר לצערנו להפריד בין השלושה, כי זו המציאות שבה הסוחרים של היום מוצאים את עצמם.

אוקיי, אז ממש מהר בוא נראה איפה היינו ואיפה אנחנו עכשיו: במהלך כל אוגוסט תשואות האג"חים ירדו והדולר הלך ונחלש איתן. מדוע? כי התקשורת והשווקים הגיעו להסכמה/החלטה שטראמפ סופית לא יוכל להעביר כלום. זה היה על רקע הכישלון הנוסף של ביטול אובמה-קייר בסנאט וההתבטאויות של טראמפ באירוע הנאו-נאצי בשרלוטסוויל, והיה נראה שמתפתח מרד בתוך המפלגה הרפובליקאית. אה כן, והיה את הצפון הקוריאני שירה טילים ואפילו עשה ניסוי בפצצת מימן.

סוף העונה האחרונה של "משחקי הכס"
Helen Sloan/אי־פי
להמשך הפוסט

האם המניות יקרות? האם האג"ח יקרות?

מה בעצם אמור לקרות רגע לפני שהבנקים המרכזיים מתחילים בתהליך ההקטנה הכמותית?

32תגובות

Anyone who isn't confused doesn't really understand the situation"
(Edward R. Murrow, CBS)


לפני כשנה התחלתי לכתוב את הטור הזה ודיברתי די הרבה על הפער בין שוק האג"ח לשוק המניות מבחינת התמחור שלהם. נקודת המוצא שלי היתה שהרבה מאוד "שחקנים" בשוק המניות מסתכלים על השוק הזה בעיניים של משקיעי אג"ח – כלומר מסתכלים על תשואת הדיווידנדים בתור חזות הכל. הסיבה המרכזית היא הזדקנות האוכלוסייה בארה"ב ובאירופה, ובאופן טבעי פנסיונרים (שלא עובדים) מסתכלים על שוק המניות או על שוק האג"ח בתור מקור להכנסה.

תמונת גוגל
צילום עמוד גוגל
להמשך הפוסט

הסוחר ק' סוגר את שורט האג"ח שלו, אבל מחכה לחזור

התשואות טיפסו במהלך מהיר - והפיתוי לסגור היה חזק מדי

27תגובות

לפני שבועיים בדיוק הבעתי את דעתי שתשואות האג"ח נמוכות מדי (בארה"ב ובישראל) ושהשווקים מתמחרים תסריטים פסימיים מדי לשנה-שנתיים הקרובות. לשנתיים וחצי הקרובות מתומחרות רק כ-2.5 העלאות ריבית בארה"ב. התשואה ל-10 שנים בארה"ב היתה לפני שבועיים 2.15% (ורוב האנליסטים שקראתי דיברו על כך שהדרך ל-2% סלולה). כעת התשואה היא בערך ב-2.32 ואני סגרתי (טקטית) את הפוזיציה של שורט טרז'וריז. אתמול הם כבר היו ב-2.35% אגב.

עקרונית לא הייתי "אמור" לסגור. הרי אני מאמין שהתשואה נמוכה מדי נכון? אז למה לסגור?

דלת
יח"צ
להמשך הפוסט

השווקים רואים שחור. הפד רואה לבן. מי צודק?

מבחינת השוק, הפד צריך להצדיק העלאות ריבית. מבחינת הפד, צריך להצדיק למה לא להעלות ריבית. ולמה אני חושב לקנות דולר ולמכור אג"ח

59תגובות

לפני שבועיים כתבתי על כך שהשוק מסתכל באופן שונה לחלוטין מהפד האמריקאי על הנתונים האמריקאיים. הוכחה טובה לעניין היא החלטת הפד האחרונה בשבוע שעבר ובמסיבת העיתונאים של ג'נט ילן. הכתבים שאלו אותה בין שלוש לארבע פעמים למה הפד ממשיך להעלות ריבית אם הכלכלה 'מאטה' ואם האינפלציה הפתיעה לרעה כמה חודשים ברציפות. ילן הדפה את כל השאלות האלה והבהירה שמבחינת הפד, כל הדברים האלה נובעים מאירועים חד-פעמיים וכי הם מסתכלים יותר על שוק העבודה החזק.

עזבו, בוא נתחיל אחרת: אתמול הלכתי עם אשתי לחנות רהיטים לחפש ספה, כן? כשנכנסנו היא אמרה "בוא נחפש את הספה שאהבנו בפעם הקודמת שהיינו פה". מוזר, מלמלתי לעצמי, אני לתומי לא זכרתי ש"אהבנו" ספה בפעם הקודמת. אולי היא "אהבה". ואני בכלל די אוהב את הספה הנוכחית אז מה אנחנו בכלל עושים פה בחנות?

בלומברג
להמשך הפוסט

השווקים התאכזבו מנתוני התעסוקה ביום שישי. הסוחר ק' לא מבין למה

הציפייה ליצירת כ-200 אלף משרות בחודש לא הגיונית ולכן האכזבה אינה הגיונית. הפד חושב אחרת לגמרי מהתקשורת וכדאי להקשיב לפד ולא לתקשורת.

21תגובות

שלא כהרגלי, הפעם אין לי כוונה לדבר על טראמפ. פשוט כי הטור הזה נולד במקור על מנת לתקן מה שנחשב בעיניי כעיוותים בסיקור של אירועים או נתונים בשוק ההון. נתוני התעסוקה שיצאו ביום שישי הם דוגמה בולטת לכך.

על פניו, הנתון היה רע, נכון? ציפו ל-185 אלף משרות חדשות וקיבלו רק 138 אלף משרות. ובנוסף נתוני החודשיים הקודמים תוקנו כלפי מטה בכ-60 אלף משרות נוספות. "דו"ח תעסוקה מאכזב", כך גם כתוב בעיתון זה, שמצטט כתבות שנכתבו בעולם. שוקי ההון הגיבו במכירת הדולר והורדת תשואות האג"ח מתוך מחשבה שהנתון ישכנע את הפדרל ריזרב להאט את קצב העלאות הריבית.

צעירים עומדים בתור לריאיון עבודה
בלומברג
להמשך הפוסט

התוכנית של הסוחר ק' למסחר בשווקים ולכיבושה של בר רפאלי

הורדת מס החברות של טראמפ היא לא יותר ממשאלת לב שלא צריכה להשפיע על מי שמגבש אופק מסחר מסודר

13תגובות

חיכינו חיכינו, קיווינו קיווינו והנה קיבלנו! את תוכנית המס של טראמפ!! אה רגע...קיבלנו? זה בדיוק הרי מה שהוא הבטיח בקמפיין. הורדה של מס החברות ל-15% ועוד כל מיני דברים טובים מהצד. נהדר, נשמע קסום, באמת. מי הרי מתנגד להורדת מסים? אז מהבחירות בנובמבר עד להשבעה אמצע ינואר צוות המעבר ישב על זה. ואז 100 ימים במשרד האוצר, וזה מה שקיבלנו אחרי 6 חודשים? דף אחד של מסרים לתקשורת בלי שום פירוט של איך לשלם על זה?

אז קודם כל, זו לא "תוכנית". מה שאנחנו ראינו בשבוע שעבר זו "משאלת לב". תוכנית, לפי המילון היא: "דרך פעולה מתוכננת היטב, הצבת יעד". אוקי, אז יעד ראינו (הורדת מס) אבל דרך פעולה לא ראינו. בוא נקביל את זה רגע לזה שאני אגיד שאני רוצה לבלות את הלילה עם בר רפאלי. זה יעד, לא תוכנית. תוכנית זה נניח אם אגיד שיש לי חבר, שיש לו מידע מפליל על בעלה של בר, יכול לסכסך ביניהם...ואז עוד חבר שיכול לקשר בינינו בדיוק בזמן המתאים ו...טוב. אתם הבנתם, אני מקווה. זו "תוכנית", כי יש לה דרך פעולה. זאת אמנם תוכנית לא חכמה, אבל לפחות זו תוכנית. ואגב, זו כנראה תוכנית מבושלת יותר מתוכנית המס שהציגו לנו.

business plan
www.entrepreneur.com
להמשך הפוסט

הסוחר ק' חוצה את הקווים לכוחות האופל

אבל זה לא אומר שהוא התחיל להאמין בטראמפ

18תגובות

אז בשבוע שעבר עברתי מכוחות האור לכוחות האופל. או במלים אחרות, סגרתי כמעט לגמרי את הפוזיציה של לונג אג"חים שאותה החזקתי בערך מאמצע דצמבר. הסיבה שאני קורא לזה מעבר לכוחות החושך היא שמי שישב עד כה בפוזיציה של שורט אג"חים (ההפך ממני) הוא על-פי-רוב מי שהאמין בנשיא ארה"ב דונלד טראמפ ובתוכניות שלו של רפורמות מהירות שיזניקו את הכלכלה וייצרו אינפלציה.

אז לא, אני לא מסתובב עם כובע אדום של MAKE AMERICA GREAT AGAIN. אבל כמה דברים גרמו לי לשנות דעה טקטית וקצת אסטרטגית:

THE EMPIRE STRIKES BACK
THE EMPIRE STRIKES BACK, 1980
להמשך הפוסט

כישלון חיסול אובמה-קייר טוב לבורסה? תלוי את מי שואלים

האם אנחנו הולכים לרפורמת מס בארה"ב ולשווקים עולים, או שהכל יסתיים כמו רפורמת הבריאות הכושלת?

5תגובות

קרב הנרטיבים בעיצומו. בין האופטימים לפסימים. בתור סוחר מאקרו, זו תקופה מרתקת. למי שלא זוכר, מתחילת השנה דיברתי על כך שלדעתי הנרטיב השולט דאז לא יתרחש: לפי אותו נרטיב, הנשיא הוא רפובליקני, הקונגרס רפובליקני וגם הסנאט רפובליקני. ולכן האג'נדה הטראמפיסטית תיושם במהירות וביעילות והשווקים יחגגו. נשמע מוכר?

הטענה המרכזית שלי היתה (ועודנה) שמדובר בממשל לא בשל ולא מנוסה, ולכן הדברים יקרו הרבה יותר לאט ממה שהשוק מעריך. מסתבר שלא רק הממשל אינו מנוסה, אלא גם הקונגרס והמפלגה הרפובליקנית. כפי שאמר פול ריאן, מנהיג הרוב בקונגרס, אחרי הכישלון להעביר את רפורמת הבריאות: "עוד לא התרגלנו להיות מפלגת השלטון ולא להיות באופוזיציה".

בראדלי קופר ב"צלף אמריקאי"
להמשך הפוסט

ההזדמנויות שמתחבאות מאחורי הכישלונות של טראמפ

שוק ההון מקדים מאוד את זמנו בתמחור של הדברים "הטובים" שטראמפ יוכל-אולי-לספק. אבל הסוחר ק' חושב שמי שסומך על הנשיא האמריקאי יישאר בסוף תלוי באוויר

8תגובות

משהו טוב קרה השבוע בשוק המניות סוף-סוף ירידה של יותר מ-1% בסגירה היומית! עכשיו, זה לא שאני טיפוס רע מטבעי ומשתוקק לראות את הבורסות יורדות, אלא שזה פשוט משמח אותי שאפשר להפסיק לדבר על כמה זמן עבר מאז שהבורסות ירדו: 90 יום ללא תיקון... 95 יום ללא תיקון... 108 יום ללא תיקון. אתם קולטים שהעובדה שהבורסה בניו יורק ירדה 1.3% נחשבת "חדשות"? כאילו שמשהו השתנה מהותית בתמחור של הנכסים בעולם אחרי הירידות ביום שלישי.

השבוע דורון צור כתב יפה שהסוחרים בשוק מחפשים "סיפור" בעוד אנליסטים מחפשים דברים משעממים יותר כמו תזרימי מזומנים, פחת והון חוזר. אני מסכים אתו לגמרי הרי בכל טור וטור אני מנסה למקד את תשומת הלב במה "הסיפור" הנוכחי והאם הוא הגיוני, האם הוא עומד להתחלף וכו'.

ווילי קיוטי
להמשך הפוסט

תודה שטסתם אייר בנק ישראל

מה קרה לדולר-שקל פתאום? הסוחר ק' מסביר מה שקרה בשבוע האחרון לדולר

34תגובות

כל פעם ששאלו אותי פה בתגובות מה דעתי על הדולר-שקל, עניתי משהו בסגנון "הוא נמצא בטווח של 3.92-3.75 שקל ולכן לא מעניין מבחינה מסחרית". אבל בשבועות האחרונים הוא נהיה מעניין - אז בוא ניכנס פה לעניינים.

ראשית, ירדנו מתחת ל-3.75 שקל, ומאחר ובנק ישראל לא ממש הפגין עניין בכך (טעות קשה), מהר מאוד ירדנו לאזור 3.72 בערך. ואז יצאו נתוני התל"ג של הרבעון הרביעי של 2016, שהראו על צמיחה פנומנלית של מעל 6%, ומהר מאוד ירדנו מתחת ל-3.70 שקל. ואז התחילה מתקפה ספקולטיבית שהביאה את הדולר ממש בתוך כמה ימים ל-3.63 שקל.

איור של ד.כ
איור של ד.כ
להמשך הפוסט

מה הם יודעים שאתם לא? השוק היחידי שעדיין מאמין להבטחות של טראמפ

שו"ק האג"ח כבר הבין עם מי יש לו עסק. וגם לדולר עצמו יש פחות ביטחון עצמי. אז למה שוקי המניות עדיין הולכים שבי אחרי ההצהרות הבומבסטיות של נשיא ארה"ב? הסוחר ק' מחפש הסבר הגיוני

19תגובות

איזה הבדל של שנה. הפסימיות ודיכאון של פברואר 2016 הוחלפו באופטימיות ואופוריה בפברואר 2017.

תשמעו, לא פגעתי במניות. התסריט הפוליטי שתיארתי כמה פעמים בפוסטים קודמים קורם עור וגידים (ממשל לא בשל, לא מנוסה, שרב עם כולם ומבזבז זמן, ושייקח לו הרבה יותר זמן לממש את "הדברים הטובים" שהשוק רוצה ומתמחר), אך ההשלכות הכלכליות באות לידי ביטוי משום מה רק בחלק מהשווקים: תשואות האג"חים ירדו מאוד והדולר נחלש מול רוב המטבעות (למעט היורו, אבל זה בגלל חולשה של היורו - ולא קשור לדולר). מאידך, שוק המניות, שאני מודה כי אינו השוק העיקרי שבו אני סוחר, ממשיך לשבור שיאים ולהתעלם מהשווקים האחרים.

טראמפ, השבוע
Alex Brandon/אי־פי
להמשך הפוסט

לא זיהיתם מי הפראייר במשחק הפוקר הזה? כנראה שזה אתם

הסוחר ק' מתנצל שהוא קצת נעלם בשבועות האחרונים ■ פשוט נולדה לו בת חדשה + היה לו משבר עם החתול + השווקים היו מאד אקטיביים ■ אבל עכשיו הוא כאן לנסות להכניס קצת היגיון בבלאגן

31תגובות

"אם אתה משחק פוקר חצי שעה ועוד לא זיהית מי הפראייר – אז אתה הפראייר"
וורן באפט

שיהיה ברור, אני מתכוון בכך שאנחנו (קולקטיבית, המשקיעים) השחקנים בשולחן. בנוסף יש את התקשורת בתור שחקן, גם האליטה הפוליטית היא שחקן...ועכשיו התיישב בשולחן עוד שחקן בשם דונלד טראמפ.

כלבים משחקים פוקר
קסיוס קולידג'
להמשך הפוסט

הפסד כחול-לבן: לאן נעלמו 50% תשואה מתיקי ההשקעות שלכם?

תסתכלו על איפה ת"א 25 נמצא בהשוואה ל-S&P 500 - רמה של 1,450 לעומת 2,270. אתם קולטים שלפני חמש שנים המדדים היו באותה רמה? והמעו"ף אפילו היה מעל ה-S&P בשלב מסוים. יותר מכך, הצמיחה בישראל היתה יותר גבוהה בכל התקופה הזאת. אז מה קרה כאן?

31תגובות

IT JUST ISN'T DONE

הוא משפט אמריקאי מאוד. שנועד פשוט להבהיר לבן השיח ש"ככה פשוט לא עושים". פשוט כי ככה.

סוחר בבית השקעות
RUSSELL BOYCE/רויטרס
להמשך הפוסט

כל הסיבות למה השווקים יתמוטטו בשנת 2017

יכול להיות שהכלי העיקרי עבור סוחר בשוק הוא כבר לאו דווקא מסוף הבלומברג שלו, אלא דווקא הפיד של הטוויטר של טראמפ

44תגובות

את המייל הקצר הזה שלח ראש דסק המסחר של סיטיבנק בניו יורק (אגב NIRP  זה NEGATIVE INTEREST RATE POLICY).

עכשיו, זה לא אומר שהבורסה אמורה להתפרק השנה. וגם לא אומר שהבורסה עומדת לעוף. אבל בכל מקרה שווה להבין ששום דבר רע לא מתומחר כרגע בשווקים. אולי בצדק, את זה נדע בחנוכה 2017, אבל מבחינת ניהול סיכונים כנראה שזה לא חכם לתמחר אופטימיות או פסימיות קיצוניים.

טראמפ ברוח
רויטרס
להמשך הפוסט

איך הפסקתי לשנוא את שוק האג"ח: הסוחר ק' בתחזית נגד הזרם ל-2017

השווקים סוחרים כרגע רק את הנרטיב החיובי של טראמפ וקשה מאוד ללכת נגד זה. אם טראמפ באמת יצליח להעביר את מה שהוא רוצה, אז כנראה שהשוק צודק. אבל האם טראמפ יכול לעצור תהליכים דמוגרפיים כמו העובדה שדור שלם בארה"ב פורש לפנסיה? לא נראה לי

14תגובות

דצמבר אצל הבנקים הזרים מאופיין בשני דברים: איחולים וברכות לחג ולשנה החדשה, ותחזיות כלכליות לשנה הקרובה.

המשותף לשתי האפשרויות שאת שתיהן אני מקבל בחיוך. כי הרי רוב התחזיות לא מחזיקות מים, ואנשים מתחרים במי יכתוב משהו יומרני יותר (S&P ל-2,700? זהב ל-800? זהב ל-1,600?).

אלק בולדווין מחקה את טראמפ בתוכנית אתמול
להמשך הפוסט

טמבל, אתה רוצה להיות צודק או אתה רוצה להרוויח כסף?

אני לא באמת אמור להיות מופתע. עסקי שוק ההון אינם על "צדק" או אפילו על "הגיון". עסקי שוק ההון הם על עשיית הון. ואם הסיפור מתאים, אז למה ללכת נגד?

23תגובות

Looks like I picked the wrong week to quit drinking


אין ספק שזו התחושה השכיחה אצלי ואצל רוב מי שאני מדבר אתו בתקופה האחרונה. איך ניתן לסחור את השווקים כאשר הכל נראה שהולך לכיוון אחד...ואז הממזרים משנים את החוקים ולפתע הקונצנזוס הוא הפוך ב-180 מעלות?

airplane
AIRPLANE (1980)
להמשך הפוסט

מנסים למכור לנו משחק חדש: לעצום עיניים, לסתום את האף - ולקנות מניות ודולרים

הסיפור הקודם מת, יחי הסיפור החדש. היזהרו לא לשחק לפי החוקים הקודמים

29תגובות

Basher Tarr: "You don’t run the same gag twice … you run the next gag" Ocean’s 13 (2007)

בתור ילד, נורא אהבתי את הסרט "העוקץ". סיפור הכיסוי שהם טוו שם על מנת להפיל בפח את המאפיונר לוניגן היה בעיניי מושלם. מאוחר יותר מאוד התחברתי לסדרת סרטי אושן למיניהם, שעשו בערך אותו דבר.

מאט דיימון, ג'ורג' קלוני, בראד פיט
להמשך הפוסט