פוסטים אחרונים

מלחמת הסחר - השקט לפני הסערה?

למה השקט הזה הוא שקט מדומה, ומה ההמלצות למסחר

כשחושבים על מלחמת העולם השנייה, לכל אחד יש תמונה שונה בראש. יש כאלה שיחשבו על קרב סטלינגרד, או הפלישה לנורמנדי, הבליץ על לונדון או קרב קורסק (האחרון הוא הפייבוריט שלי. קרב השריון הגדול בהיסטוריה).

מעטים זוכרים/יודעים שמלחמת העולם השנייה למעשה התחילה בקול ענות חלושה מאד. אחרי שגרמניה פלשה לפולין בספטמבר 1939, צרפת ובריטניה הכריזו עליה מלחמה. ואז לא קרה כלום. פשוט כלום. עד מאי 1940, כשגרמניה פלשה לבלגיה ואז צרפת. התקופה הזאת נקראת היום "המלחמה המזויפת", או בגרסה הגרמנית Sitzkrieg – מלחמת הישיבה.

קרב קורסק
"The Eastern Front in Photographs", John Erickson
להמשך הפוסט

מה לעשות כשאיטליה עולה בלהבות?

איך לסחור את הSPX ואת שוקי האג"ח בתקופה הקרובה. ומה אפשר ללמוד מהדג נחש?

אי שם בלימודי כלכלה ניסו ללמד אותי שהשווקים משוכללים. ושכל המידע כבר נמצא שם בחוץ, והשחקנים הם כולם רציונליים. כל מי שסוחר בשוק ההון לא אוהב את המחשבה שהשוק משוכלל - כי אם זה נכון, אז איזה EDGE יש לי על השוק? איך אני אמור להרוויח כסף?

בשיר "החליפות" של הדג נחש הם אומרים: "אם אין בזה חדש אז זה לא חדשות". ונזכרתי בזה כשאיטליה עלתה בלהבות בשבוע החולף. תסתכלו רגע על מה שקרה שם לשוק האג"ח שנפל באופן חד בשבוע שעבר:

Italy 2 year yield
bloomberg
להמשך הפוסט

האם לשווקים אכפת מההרוגים בעזה?

כשיש אירועים, קל מאוד להסחף באופוריה או בפסימיות של אותו הרגע ■ אך האם האירועים האחרונים מסביב לעולם הם באמת משמעותיים או סתם רעשי רקע?

אשתי טוענת שיש לי הפרעת קשב וריכוז. "האבחנה" שלה מבוססת על כך שאני שוכח (לטענתה) לסגור את הדלת של המדיח ובעיקר בגלל שאני שונא שיש רדיו שמרעיש ברקע כשאני מנסה לעבוד. אני, מצידי, לא מבין למה אני צריך לסבול רעש ברקע כשאני מנסה להתרכז במשהו רציני.

נראה שלשווקים יש גם הפרעת קשב וריכוז. כי מצד אחד יש יסודות כמו נתוני צמיחה, אינפלציה ואבטלה - אבל יש תמיד המון גורמי רעש ברקע שמפריעים. למען הסר ספק, ב-"גורמי רעש" אני מתייחס באנלוגיה לרדיו ולא לאשתי.

מפגינים ברצועת עזה, השבוע
MOHAMMED SALEM/רויטרס
להמשך הפוסט

מה חושב הסוחר ק' על מלחמת הסחר ועל איזו מניה הוא ממליץ

הייתי רוצה לדבר על כמה נושאים היום, אבל אני חושב שהמסר הכי חשוב שהייתי רוצה להעביר הוא שלאף אחד אין את כל התשובות לשאלות שלכם. ומי שטוען שכן, מנסה כנראה למכור לכם משהו.

אז על מה השוק מסתכל עכשיו ? לפני חודש תיארו בתקשורת את החלטת הריבית של הפד האמריקאי בתור פגישה קריטית. נסו להזכר מתי חשבתם בשבוע או שבועיים האחרונים על הפגישה ההיא של הפד במרץ ועל השלכותיה. אני משער שזה לא קרה – אז היא כנראה לא הייתה כזו חשובה, נכון? מאידך, אני כתבתי לפני הפגישה שהפוקוס יעבור מהר מאד לנושאי הסחר. אז נכון שזה קרה (1:0 לסוחר ק'?) אבל מצד שני, גם נושאי הסחר האלה כאילו התפוגגו בשבועות האחרונים (אוקי, 1:1).

מכולות בנמל בוסאן בדרום קוריאה. מלחמת סחר גלובלית בין המעצמות
בלומברג
להמשך הפוסט

למה שוק המניות עולה ויורד כמו משוגע?

מחשבותיו של הסוחר ק' לקראת החגים לגבי שוק המניות החדש מול שוק המניות הישן

בספר הקלאסי "זכרונותיו של סוחר מניות", מתאר הגיבור סצנה כלשהי בחברת הברוקראז' בה הוא עבד, אי שם לפני 110 שנים בערך. באותה תקופה המניות עלו וכל הזמן היו באים סוחרים צעירים ושואלים איזה סוחר זקן אחר מה קרה באותו יום ולמה איזו מניה עלתה או למה השוק עלה. הוא היה פשוט מביט בהם ואומר:

"After all it's a bull market, you know"

מתוך הסדרה "מיליארדים"
הסדרה "מיליארדים"
להמשך הפוסט

על מה חשוב להסתכל בימים הקרובים

והאמת - דווקא לא על החלטת הפד הערב

כמה נקודות למחשבה:


מדד הSPX 500 עומד כרגע על כ-2720. לפני חודש, כשכתבתי טור בפעם הקודמת, הוא היה כ-2700. והיורו היה 1.23 ותשואת עשר שנים בארה"ב ב-2.95%. תסתכלו רגע על המסכים - נראה מוכר נכון? וגם בטור הקודם הזכרתי שצריך כנראה להקטין סיכון, כי לא ברור לאן בדיוק הולכים משם.

ג'רום פאואל
בלומברג
להמשך הפוסט

מי ייתן ותחיו בזמנים מעניינים

הדולר שקל ירד ולדעתי לא בצדק. לגבי שאר השווקים - צריך לדעתי להקטין סיכון

"מי ייתן ותחיה בזמנים מעניינים". אני משער שרובכם שמעתם על המשפט הסיני הזה, שכמדומני אמור להיות במקור קללה.

אין ספק שקוללנו בתקופה האחרונה בזמנים מעניינים. עכשיו, הסיבה שאני משער שאתם בכלל נכנסים לאתר דה-מרקר ואפילו ספציפית לבלוג הזה הוא על מנת לקבל תובנות כלשהן. אם הייתם חושבים שאתם יודעים הכל, לא הייתם טורחים, נכון?

אסיה, מסחר, מפולת, משבר, סוחרים, בורסה
אי-פי
להמשך הפוסט

אז להיכנס לפאניקה או לא?

never panic, but if you do - panic FIRST

לא ישנתי טוב בלילה. גם הילד החליט לקפוץ עלינו באמצע הלילה וגם העירו אותי הודעות ווטסאפ של "אתה רואה מה קורה בשווקים??!"

אני אנסה לקצר היום, כי אני בטוח שמי שקורא את זה הוא חסר סבלנות ואין זמן לחפירות ביום בו השוק פראי.

הבורסה בניו יורק ב-1987
MARIA BASTONE / AFP
להמשך הפוסט

קרנית פלוג ומלחמתה ברובוטים של הדולר שקל

הסוחר ק' על מה שהתרחש בשוק המט'ח לאחרונה ומה יש לעשות בנידון

אני מנסה להימנע מלכתוב פה על הדולר שקל. כי זה מעורר אנשים להאשים שאני בשירות יצואנים/יבואנים/חייזרים (אני לא), גם כי זה גורם לאנשים להגיד שאני הפרשן יוסי פרנק (אני לא. באמת שלא). ברוב המקרים הסיבה היא שזה פשוט מטבע לא מעניין.

אבל מה לעשות שהדולר נהיה מעניין בשבועות האחרונים ונמצא בכותרות, אז אין ברירה אלא להעניק לו התייחסות. 

נגידת בנק ישראל, קרנית פלוג
אוליבייה פיטוסי
להמשך הפוסט

הסוחר ק' נותן את התחזית שלו ל-2018

משחק מחשבתי קטן על השנה שחלפה, ולמה הנכסים של מקסיקו לא נראים טוב בימים האחרונים?

תעשו לעצמכם תרגיל קטן: דמיינו שאתם נמצאים בדצמבר 2016 ולא 2017. ומישהו בא ואומר לכם בדיוק מה הולך להיות מבחינה פוליטית וכלכלית בשנה הקרובה.

כלומר - יגלה לכם שטראמפ והרפובליקנים נכשלו באמצע השנה לבטל את אובמה-קייר אבל בסוף השנה העבירו קיצוץ מס חברות מסיבי; ושהפד העלה ריבית 3 פעמים השנה כשהשוק ציפה לפחות העלאות; ושהכלכלה האמריקאית צמחה באזור ה-2.7% (הצפי היה יותר לכיוון ה-2% בדצמבר 2016); ושאמנם היו המון רעשים גאופוליטיים אבל מלחמה עם צפון קוריאה לא היתה; וגם לא מלחמת סחר עם מקסיקו וסין.

crystal ball
lord of the rings
להמשך הפוסט

האם הגענו לשיא השאננות בשווקים?

האם זה מצב בריא בו אף אחד איננו קונה הגנות, גם כשאותן הגנות מעולם לא היו זולות יותר?

אני משער שכולכם מכירים את הסיפור של איך מבשלים צפרדעים – שמים בתוך סיר עם מים והמים לאט לאט מתחממים והצפרדע לא קופצת החוצה כי היא מתרגלת לחום העולה. אז נכון שצפרדע זו לא חיה מתוחכמת כמו בני אדם, אבל בפועל, אנחנו לא כאלה שונים בהתנהגות שלנו. בטח ובטח בשוק ההון.

קחו לדוגמא את שוק המניות – לפני שבוע הבורסה בארה"ב "נפלה" בערך אחוז. עצם זה שאני מקדיש זמן ומחשבה לירידה של אחוז זה כבר סוג של אנומליה, אבל אלה הזמנים בהם אנו חיים. בכל אופן, במהלך אותו הערב סוחרים אחרים שלחו לי הודעות כמו "מה קרה?! השוק מתפרק". התשובות שלי נעו בין "באמאשך עזוב אותי זה שטויות" לבין "באמאשך גם אחרי הפירוק הזה אתה בערך 1.5% משיא כל הזמנים".

דולנד טראמפ
JONATHAN ERNST/רויטרס
להמשך הפוסט

האם השוק ממוצב בפוזיציית לונג או שורט? והאם זה בכלל משנה?

במסיבת עיתונאים שערך באוקטובר נשיא הבנק המרכזי של אירופה, מריו דראגי, הוא כמעט ולא הזכיר את היורו – אבל היורו בכל זאת ירד. חודש קודם לכן, בספטמבר, דראגי ניסה מאוד לשכנע את השוק לא לקנות את היורו. ומה השוק עשה? קנה את היורו. השאלה היא מה השתנה

היום הייתי רוצה לדבר על פוזיציית שוק. אי אפשר הרי לפתוח אתר פיננסי בלי שמדברים על האם מניות הן זולות או יקרות, האם יש בועה, והאם זה ימשיך או יתפרק. גם בשבוע שעבר חטאתי ודיברתי על זה שהמניות הן יקרות.

אבל זאת לא השאלה הנכונה. לדעתי, השאלה הנכונה היא לא בדיוק מה הפוזיציה של השוק אלא מה הפוזיציה שהשוק רוצה להיות בה. זה שכולם בפוזיציית לונג מניות די גדולה זה די ברור. אבל השוק מתנהג כאילו שהוא רוצה להיות יותר בפוזיציית לונג ולכן אין ממש תועלת במידע שהשוק בפוזיציית לונג.

נשיא הבנק המרכזי של אירופה, מריו דראגי
KAI PFAFFENBACH/רויטרס
להמשך הפוסט

מניות יקרות ועלילות מופרכות: אחרי החגים בשוק ההון

האופטימיות המחודשת של השבועות האחרונים היא כנראה שוב הגזמה של השוק - אז מה עושים?

הקיץ עבר וגם החגים, ופסק זמן הוא תמיד הזדמנות טובה לבדיקה מחודשת של המצב הכללי בשווקים, בכלכלה ובפוליטיקה. ואי אפשר לצערנו להפריד בין השלושה, כי זו המציאות שבה הסוחרים של היום מוצאים את עצמם.

אוקיי, אז ממש מהר בוא נראה איפה היינו ואיפה אנחנו עכשיו: במהלך כל אוגוסט תשואות האג"חים ירדו והדולר הלך ונחלש איתן. מדוע? כי התקשורת והשווקים הגיעו להסכמה/החלטה שטראמפ סופית לא יוכל להעביר כלום. זה היה על רקע הכישלון הנוסף של ביטול אובמה-קייר בסנאט וההתבטאויות של טראמפ באירוע הנאו-נאצי בשרלוטסוויל, והיה נראה שמתפתח מרד בתוך המפלגה הרפובליקאית. אה כן, והיה את הצפון הקוריאני שירה טילים ואפילו עשה ניסוי בפצצת מימן.

סוף העונה האחרונה של "משחקי הכס"
Helen Sloan/אי־פי
להמשך הפוסט

האם המניות יקרות? האם האג"ח יקרות?

מה בעצם אמור לקרות רגע לפני שהבנקים המרכזיים מתחילים בתהליך ההקטנה הכמותית?

Anyone who isn't confused doesn't really understand the situation"
(Edward R. Murrow, CBS)


לפני כשנה התחלתי לכתוב את הטור הזה ודיברתי די הרבה על הפער בין שוק האג"ח לשוק המניות מבחינת התמחור שלהם. נקודת המוצא שלי היתה שהרבה מאוד "שחקנים" בשוק המניות מסתכלים על השוק הזה בעיניים של משקיעי אג"ח – כלומר מסתכלים על תשואת הדיווידנדים בתור חזות הכל. הסיבה המרכזית היא הזדקנות האוכלוסייה בארה"ב ובאירופה, ובאופן טבעי פנסיונרים (שלא עובדים) מסתכלים על שוק המניות או על שוק האג"ח בתור מקור להכנסה.

תמונת גוגל
צילום עמוד גוגל
להמשך הפוסט

הסוחר ק' סוגר את שורט האג"ח שלו, אבל מחכה לחזור

התשואות טיפסו במהלך מהיר - והפיתוי לסגור היה חזק מדי

לפני שבועיים בדיוק הבעתי את דעתי שתשואות האג"ח נמוכות מדי (בארה"ב ובישראל) ושהשווקים מתמחרים תסריטים פסימיים מדי לשנה-שנתיים הקרובות. לשנתיים וחצי הקרובות מתומחרות רק כ-2.5 העלאות ריבית בארה"ב. התשואה ל-10 שנים בארה"ב היתה לפני שבועיים 2.15% (ורוב האנליסטים שקראתי דיברו על כך שהדרך ל-2% סלולה). כעת התשואה היא בערך ב-2.32 ואני סגרתי (טקטית) את הפוזיציה של שורט טרז'וריז. אתמול הם כבר היו ב-2.35% אגב.

עקרונית לא הייתי "אמור" לסגור. הרי אני מאמין שהתשואה נמוכה מדי נכון? אז למה לסגור?

דלת
יח"צ
להמשך הפוסט

השווקים רואים שחור. הפד רואה לבן. מי צודק?

מבחינת השוק, הפד צריך להצדיק העלאות ריבית. מבחינת הפד, צריך להצדיק למה לא להעלות ריבית. ולמה אני חושב לקנות דולר ולמכור אג"ח

לפני שבועיים כתבתי על כך שהשוק מסתכל באופן שונה לחלוטין מהפד האמריקאי על הנתונים האמריקאיים. הוכחה טובה לעניין היא החלטת הפד האחרונה בשבוע שעבר ובמסיבת העיתונאים של ג'נט ילן. הכתבים שאלו אותה בין שלוש לארבע פעמים למה הפד ממשיך להעלות ריבית אם הכלכלה 'מאטה' ואם האינפלציה הפתיעה לרעה כמה חודשים ברציפות. ילן הדפה את כל השאלות האלה והבהירה שמבחינת הפד, כל הדברים האלה נובעים מאירועים חד-פעמיים וכי הם מסתכלים יותר על שוק העבודה החזק.

עזבו, בוא נתחיל אחרת: אתמול הלכתי עם אשתי לחנות רהיטים לחפש ספה, כן? כשנכנסנו היא אמרה "בוא נחפש את הספה שאהבנו בפעם הקודמת שהיינו פה". מוזר, מלמלתי לעצמי, אני לתומי לא זכרתי ש"אהבנו" ספה בפעם הקודמת. אולי היא "אהבה". ואני בכלל די אוהב את הספה הנוכחית אז מה אנחנו בכלל עושים פה בחנות?

בלומברג
להמשך הפוסט

השווקים התאכזבו מנתוני התעסוקה ביום שישי. הסוחר ק' לא מבין למה

הציפייה ליצירת כ-200 אלף משרות בחודש לא הגיונית ולכן האכזבה אינה הגיונית. הפד חושב אחרת לגמרי מהתקשורת וכדאי להקשיב לפד ולא לתקשורת.

שלא כהרגלי, הפעם אין לי כוונה לדבר על טראמפ. פשוט כי הטור הזה נולד במקור על מנת לתקן מה שנחשב בעיניי כעיוותים בסיקור של אירועים או נתונים בשוק ההון. נתוני התעסוקה שיצאו ביום שישי הם דוגמה בולטת לכך.

על פניו, הנתון היה רע, נכון? ציפו ל-185 אלף משרות חדשות וקיבלו רק 138 אלף משרות. ובנוסף נתוני החודשיים הקודמים תוקנו כלפי מטה בכ-60 אלף משרות נוספות. "דו"ח תעסוקה מאכזב", כך גם כתוב בעיתון זה, שמצטט כתבות שנכתבו בעולם. שוקי ההון הגיבו במכירת הדולר והורדת תשואות האג"ח מתוך מחשבה שהנתון ישכנע את הפדרל ריזרב להאט את קצב העלאות הריבית.

צעירים עומדים בתור לריאיון עבודה
בלומברג
להמשך הפוסט

התוכנית של הסוחר ק' למסחר בשווקים ולכיבושה של בר רפאלי

הורדת מס החברות של טראמפ היא לא יותר ממשאלת לב שלא צריכה להשפיע על מי שמגבש אופק מסחר מסודר

חיכינו חיכינו, קיווינו קיווינו והנה קיבלנו! את תוכנית המס של טראמפ!! אה רגע...קיבלנו? זה בדיוק הרי מה שהוא הבטיח בקמפיין. הורדה של מס החברות ל-15% ועוד כל מיני דברים טובים מהצד. נהדר, נשמע קסום, באמת. מי הרי מתנגד להורדת מסים? אז מהבחירות בנובמבר עד להשבעה אמצע ינואר צוות המעבר ישב על זה. ואז 100 ימים במשרד האוצר, וזה מה שקיבלנו אחרי 6 חודשים? דף אחד של מסרים לתקשורת בלי שום פירוט של איך לשלם על זה?

אז קודם כל, זו לא "תוכנית". מה שאנחנו ראינו בשבוע שעבר זו "משאלת לב". תוכנית, לפי המילון היא: "דרך פעולה מתוכננת היטב, הצבת יעד". אוקי, אז יעד ראינו (הורדת מס) אבל דרך פעולה לא ראינו. בוא נקביל את זה רגע לזה שאני אגיד שאני רוצה לבלות את הלילה עם בר רפאלי. זה יעד, לא תוכנית. תוכנית זה נניח אם אגיד שיש לי חבר, שיש לו מידע מפליל על בעלה של בר, יכול לסכסך ביניהם...ואז עוד חבר שיכול לקשר בינינו בדיוק בזמן המתאים ו...טוב. אתם הבנתם, אני מקווה. זו "תוכנית", כי יש לה דרך פעולה. זאת אמנם תוכנית לא חכמה, אבל לפחות זו תוכנית. ואגב, זו כנראה תוכנית מבושלת יותר מתוכנית המס שהציגו לנו.

business plan
www.entrepreneur.com
להמשך הפוסט

הסוחר ק' חוצה את הקווים לכוחות האופל

אבל זה לא אומר שהוא התחיל להאמין בטראמפ

אז בשבוע שעבר עברתי מכוחות האור לכוחות האופל. או במלים אחרות, סגרתי כמעט לגמרי את הפוזיציה של לונג אג"חים שאותה החזקתי בערך מאמצע דצמבר. הסיבה שאני קורא לזה מעבר לכוחות החושך היא שמי שישב עד כה בפוזיציה של שורט אג"חים (ההפך ממני) הוא על-פי-רוב מי שהאמין בנשיא ארה"ב דונלד טראמפ ובתוכניות שלו של רפורמות מהירות שיזניקו את הכלכלה וייצרו אינפלציה.

אז לא, אני לא מסתובב עם כובע אדום של MAKE AMERICA GREAT AGAIN. אבל כמה דברים גרמו לי לשנות דעה טקטית וקצת אסטרטגית:

THE EMPIRE STRIKES BACK
THE EMPIRE STRIKES BACK, 1980
להמשך הפוסט

כישלון חיסול אובמה-קייר טוב לבורסה? תלוי את מי שואלים

האם אנחנו הולכים לרפורמת מס בארה"ב ולשווקים עולים, או שהכל יסתיים כמו רפורמת הבריאות הכושלת?

קרב הנרטיבים בעיצומו. בין האופטימים לפסימים. בתור סוחר מאקרו, זו תקופה מרתקת. למי שלא זוכר, מתחילת השנה דיברתי על כך שלדעתי הנרטיב השולט דאז לא יתרחש: לפי אותו נרטיב, הנשיא הוא רפובליקני, הקונגרס רפובליקני וגם הסנאט רפובליקני. ולכן האג'נדה הטראמפיסטית תיושם במהירות וביעילות והשווקים יחגגו. נשמע מוכר?

הטענה המרכזית שלי היתה (ועודנה) שמדובר בממשל לא בשל ולא מנוסה, ולכן הדברים יקרו הרבה יותר לאט ממה שהשוק מעריך. מסתבר שלא רק הממשל אינו מנוסה, אלא גם הקונגרס והמפלגה הרפובליקנית. כפי שאמר פול ריאן, מנהיג הרוב בקונגרס, אחרי הכישלון להעביר את רפורמת הבריאות: "עוד לא התרגלנו להיות מפלגת השלטון ולא להיות באופוזיציה".

בראדלי קופר ב"צלף אמריקאי"
להמשך הפוסט