יותר פריים במשכנתא: בכמה יעלה ההחזר החודשי שלנו כשהריבית תעלה?

האם נכון לנו לקחת שני שליש במסלול הפריים? ובהנחה שבחרנו ברכיב פריים משמעותי, האם אנחנו יודעים מה יקרה להחזר החודשי שלנו כאשר ריבית בנק ישראל תתחיל לעלות?

תומר ורון
תומר ורון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון
נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירוןצילום: בלומברג
תומר ורון
תומר ורון

הרוחות בשוק המשכנתאות טרם נרגעו מהודעתו של בנק ישראל בשבוע שעבר לגבי ביטול מגבלת הפריים, כך שנוטלי המשכנתאות יוכלו לקחת עד שני שליש במסלול הפריים במשכנתא שלהם, מסלול שעד כה היה הזול ביותר במשכנתא. רבים חשבו שהצעד כבר נכנס לתוקף ורצו להסתער על יועצי המשכנתאות וסניפי הבנקים.

נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון, ניסה לצנן מעט את ההתלהבות ולמנוע עומס תפעולי בבנקים בעקבות גל של מחזורי משכנתא. הנגיד סימן כי בשלב הראשוני הצעד הזה ייכנס לתוקף כנראה רק לרוכשי דירות חדשות כך שהמחזורים יצטרכו לחכות.

בטור הקודם כאן ניסינו להסביר מדוע הריביות שהבנקים יציעו במסלול הפריים ואף במסלולים נוספים - ככל הנראה יעלו. אין לנו מושג בכמה הם יעלו ומתי זה יקרה, אבל זאת בהחלט הנחה סבירה נוכח מדיניות התמחור שבה הבנקים קובעים את הריביות במשכנתא.

כעת נדון בצעד הזה דווקא מכיוון אחר, כיוון חשוב ומהותי אף יותר, והוא מה יקרה להחזר החודשי שלנו כאשר ריבית בנק ישראל תתחיל לטפס ויחד איתה תעלה ריבית הפריים במשכנתא שלנו.

תזכורת: מה זה בכלל פריים? מדובר בנוסחה פשוטה שמחברת בין ריבית בנק ישראל + 1.5%. ריבית בנק ישראל כיום עומדת על 0.1% ולכן הפריים עומד על 1.6%. אם מחר ריבית בנק ישראל תעלה לחצי אחוז לצורך הדוגמה, הפריים יעלה גם הוא ל-2%.

הרי החשש מעלייה בריבית בנק ישראל היה הרציונל המקורי של הגבלת רכיב הפריים. ב-2011, כשבנק ישראל והנגיד דאז סנטלי פישר קבעו את מגבלת הפריים, הם ראו לנגד עיניהם עולם שבו סביבת הריבית צפויה לעלות ולכן חששו שההחזרים החודשיים במשכנתא יקפצו ויסבכו את הרוכשים.

ביטול מגבלת הפריים כעת יכול ללמד בדיוק ההיפך: בנק ישראל לא רואה עליית ריבית בעתיד הקרוב ולכן הצעד הזה נראה מאיים פחות. עם זאת, אם ב-2011 בנק ישראל קבע מגבלה כל כך משמעותית על המשכנתאות בגלל חשש מעליית ריבית – חשש שלא התממש במשך עשור, ראוי שנשאל את עצמנו מאיפה הביטחון שעתה האיתות מצידו של בנק ישראל יתקיים ויתממש? והשאלה נכונה שבעתיים בעולם של אי ודאות מוגברת, נגיף מתעתע, גירעונות תופחים וכשהבנקים המרכזיים מצהירים על מחויבות נמוכה יותר לשמירת יעד האינפלציה.

מה יקרה כשהריבית תתחיל לעלות?

הטור הזה הוא לא עוד טקסט שתוקף את בנק ישראל והפיקוח על הבנקים, הררי מילים כבר נשפכו בעניין בימים האחרונים. הטור הזה מכוון את תשומת הלב אלינו, רוכשי הדירות וממחזרי המשכנתא – האם נכון לנו לקחת שני שליש במסלול הפריים? ובהנחה שבחרנו ברכיב פריים משמעותי, האם אנחנו יודעים מה יקרה להחזר החודשי שלנו כאשר ריבית בנק ישראל תתחיל לעלות?

שימו לב לטבלה כאן למטה. היא מניחה משכנתא של מיליון שקלים שבה שני שליש נלקח במסלול הפריים. לצורך הסימולציה, (ואדגיש: מדובר בסימולציה בלבד) בואו נניח שריבית בנק ישראל לא תשתנה בשנתיים הקרובות ואז תתחיל לעלות בהדרגה. בכמה יעלה ההחזר החודשי שלנו כאשר ריבית בנק ישראל תעלה ב-1%? ומה יקרה בעתיד אם היא תעלה ב-2%? שימו לב, לא מדובר בהחזר החודשי הכולל של המשכנתא, אלא בתשלום החודשי רק עבור מסלול הפריים.

הטבלה מראה שעלייה של 1% בריבית בנק ישראל מעלה את ההחזר החודשי שלנו בכ-10% אחוזים. לווים שייקחו את רכיב הפריים ל-30 שנה אמנם יחוו שיעור עלייה גבוה יותר מאלו שלקחו ל-20 שנה לדוגמה. הטבלה מראה גם מה יקרה כשריבית בנק ישראל תעלה גם ב-3%, תרחיש שנראה לנו היום כמעט דמיוני אבל 2020 לימדה איתנו להיות צנועים בהערכות שלנו, ומה גם שמשכנתא היא הלוואה לטווח ארוך ורובנו לא צריכים לחשוב במונחים של שנה-שנתיים קדימה.

האם הסימולציה הזאת צריכה בהכרח להפחיד אותנו? האם הדיון צריך לפנות באופן אוטומטי לבועת נדל"ן שתתפוצץ? התשובה היא לא. ביטול המגבלה הוא צעד נכון וחשוב. בהחלט יכול להיות שיהיו רוכשים וזוגות צעירים שלקיחת שני שליש פריים יכולה להתאים עבורם כי הם מתכננים למכור את הנכס ולפרוע את המשכנתא בשנים הקרובות או כי הם עתידים למשל לקבל סכום משמעותי בעתיד הקרוב מאוד ולכן מסלול הפריים שהוא מסלול ללא עמלות פירעון מוקדם יכול להתאים עבורם.

וזו אולי הנקודה החשובה ביותר בשינוי המיועד של בנק ישראל. השינוי הזה, דרמטי ככל שיהיה, לא משנה את חוקי הבסיס של עולם המשכנתאות ואת הצורך בניהול הסיכונים שלנו, רוכשי הדירה.

בין אם נוכל לקחת שליש פריים או שני שליש פריים, אנחנו קודם כל צריכים לעשות ניתוח אמיתי ולהבין מה היכולות שלנו, מה התקציב שלנו לרכישת דירה ומה ההחזר החודשי הנכון עבורנו. כמו שראינו בסימולציה, הפריים גם יכול גם לעלות וכאן האחריות מוטלת עלינו. הרגולטור מתכוון לתת לנו לקחת שני שליש במסלול הפריים? אחלה, אנחנו צריכים לבדוק האם זה נכון לנו, בכמה יקפוץ ההחזר החודשי כאשר הפריים יעלה והאם נוכל להתמודד עם זה. אלו שאלות שאנחנו חייבים לברר לפני שאנחנו רצים למחזר או לרכוש דירה.

תומר ורון

תומר ורון | החיים עצמם

מתכנן פיננסי ויועץ משכנתאות, מחבר הספר "ככה לוקחים משכנתא". תומר הוא בעל רישיון פנסיוני ממשרד האוצר ותואר שני במימון ובנקאות מהאוניברסיטה העברית. מעביר הרצאות וסדנאות בנושאים פיננסיים שנוגעים לכולנו. בעבר היה כתב הבנקים של "כלכליסט" והכתב הכלכלי של גל"צ. יש לו אהבה מוזרה לקריאת דו"חות כספיים של בנקים אבל מעל הכל אוהב חומוס. לאתר של תומר

מטרת הפוסטים הם הנגשה של מידע פיננסי בגובה העיניים ואין לראות בהם תחליף לייעוץ אישי המתחשב בצרכים ובמטרות האישיות שלכם.

כתבות מומלצות

מייק בן ארי

"תמיד היתה לו תשובה הגיונית": כך הצליח איש אחד להונות 1,000 משקיעים

ליאור וייס. "אנשים לא יודעים עד כמה גדילה של עסק היא כואבת"

"אנשים אמרו לי - סיימת תואר בהצטיינות בטכניון וזה מה שאתה הולך לעשות?"

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה