סקס, ריגול ושוק ההון: חמישה ספרים לקחת איתכם במטוס

זבלוני טיסה הם הספרים שאתה קונה לפני טיסה, וברוב המקרים משאיר אותם על השידה שליד המיטה במלון ■ רגע לפי שאתם טסים לחגוג את חנוכה וכריסמס מעבר לים - הסוחר מוול סטריט ממליץ על דרך מושלמת לפתוח בה את החופשה אם אתם פעילים בשוק ההון, ורק צריכים לנקות את הראש

כוס קפה וספר
הספרייה
ערימת ספרים
קרדיט: הסוחר מוול סטריט

הסוחר מוול סטריט

ברוח עונת השנה שבה חנוכה וכריסמס נפגשים ורבים נוסעים לחופשות סקי ועוזריהן, הפוסט הזה – שנכתב במיוחד למסגרת ההעשרה של הבלוגיה של TheMarker – יעסוק ב"זבלוני טיסה עם נגיעות לשוק ההון".

זבלוני טיסה הם סוגה ספרותית מיוחדת שמחיבורה הדירו עצמם, לצערי, גאונים כמו עמוס עוז, ג'יימס ג'ויס ופיודור דוסטויבסקי. אלה הם הספרים שאתה נוטל מהשולחן בחנות הספרים לפני טיסה, וברוב המקרים משאיר אותם על השידה שליד המיטה במלון בפראג אחרי ששירתו את מטרתם: העבירו את זמן הטיסה לצ'כיה בנעימים יחסית. במקרה הטוב אתה מחזיר אותם ארצה בכיס הצדדי של המזוודה, כי אחיך טס בשבוע הבא לסיישל.

לפני שמתחילים, רק מלה על הבלוג ה"רגיל": הסוחר מוול סטריט הוא בלוג שעוסק בשוק ההון הגלובלי, ומנסה להסביר לקוראיו שיקולים שונים שבאים לידי ביטוי בהחלטה לקנות, למכור, או לא לעשות כלום בהקשר של נייר ערך כלשהו.

פוסט הפתיחה מסביר קצת על ה-Raison d’etre של הבלוג. הסוחר הוא מנהל קרנות שמשקיעות בניירות ערך שונים בארץ ובחו"ל. 17 שנה בתחום, ועם עבר עשיר של מסחר במניות, באג"ח, באופציות, בנגזרות, בסחורות וברוב סוגי הנכסים הסחירים. אני משתדל לרוב לעקוב אחרי הטוקבקים כאן באתר המרקר ולהגיב במידת האפשר והעניין, ואתם גם מוזמנים לעקוב אחר הסוחר בטוויטר. מעבר לפוסטים עצמם, אני גם מתייחס מדי פעם בטוויטר לאירועים בשוק ההון, ותמיד שמח לשמוע תגובות ולהתייחס אליהן. אשמח גם לשמוע רעיונות לנושאים לפוסטים עתידיים. 

מתוך הסרט "מכונת הכסף"
מתוך הסרט "מכונת הכסף". מבוסס על ספר של מייקל לואיסצילום: אי־פי

נתחיל.

תיק ספקולטיבי, חגי טיומקין
תיק ספקולטיבי, חגי טיומקיןצילום: הוצאת ספריית מעריב

ההמלצה הראשונה היא לספר "תיק ספקולטיבי" מאת חגי טיומקין. ייתכן שיהיה לכם קשה למצוא אותו, אחרי הכל הוא פורסם ב-1997, אבל מדובר בזבלון טיסה פר אקסלנס. זהו ספר מתח/ריגול שבו מעורבים השב"כ, ושירותי המודיעין המצריים מצד הריגול, אבל גם סחר בחברה בורסאית, אירועים בולטים בשתי בורסות לניירות ערך (ברחוב אחד העם ובוול סטריט, עם כל ההבדלים הנחוצים) בצד העסקים/שוק ההון.

משעשע לקרוא כיצד המומחים לריגול ולמניפולציות נאלצים לפעול בשוק ההון, תחום שבו הם הראשונים להודות – למרות המכה הקלה לאגו – שיש להם בו מושג בערך כמו חמור במרק פירות. בצד הבונוס, ה-plot device העיקרי, זה שפותר את הקונפליקט שבפניו ניצבים הטובים (הישראלים, אלא מי?) מגיע (בלי ספוילרים מיותרים) מתחום שוק ההון.

בקיצור, דרך מושלמת לפתוח בה את החופשה אם אתם פעילים בשוק ההון ורק צריכים לנקות את הראש. הגיבורים, אגב, מוכרים מספר קודם של המחבר ("תיק כחול-לבן"; שום קשר למפלגה) שגם עליו אני ממליץ בחום למרות שאין לו שום קשר לשוק ההון. אתם יודעים מה, אם כבר השקעתם זמן ואנרגיה בספריה או בחנות הספרים המשומשים, קחו אחד לטיסה הלוך ואחד לטיסה חזור.

תיק ספקולטיבי, מאת חגי טיומקין, 1997. הוצאת ספריית מעריב. מס' עמודים: 408.

נאמן למקור, מאת יפתח רייכר-עתיר
נאמן למקור, מאת יפתח רייכר-עתירצילום: הוצאת כתר

ההמלצה השנייה היא לספר "נאמן למקור" מאת יפתח רייכר-עתיר (2017). בניגוד ל"תיק ספקולטיבי" שמתרחש בעולם השווקים הציבוריים, הסיפור הזה מתרחש בעולם קרנות ההון-סיכון (VC), וההבדלים ניכרים: האנשים שונים, דרכי הפעולה שונות, ועוד.

אין כאן מוטיב של ריגול ואף אחד לא פועל ממניעים פטריוטיים או חושב על עתיד המפעל הציוני, אלא מונע מהרצון להעשיר את השורה התחתונה בחשבון הבנק. זה גם הקונפליקט העיקרי בספר (בעיני): איך משנה מלכודת הדבש (לגיבור קוראים דובשני) של הכסף הגדול את הגיבור ואת משפחתו. המחבר מבין דבר או שניים בנושא; הוא ניהל בעצמו קרן, והיה שם "כדי להרוויח כסף".

נאמן למקור, מאת יפתח רייכר-עתיר, 2017. הוצאת כתר. מס' עמודים: 285.

ההיצע בתחום ספרים עלילתיים בעברית שנוגעים בשוק ההון הוא מוגבל, ולכן נעבור לאנגלית (סליחה). אסתכן בלהשמע כמו המורה שלכם ואומר שבסופו של דבר קריאה באנגלית רק תעזור לכם, ולכן שווה לשבור את השיניים.

Present Value, מאת סבין ווילט
Present Value, מאת סבין ווילטצילום: הוצאת Random House Trade Paperbacks

נתחיל עם Present Value של Sabin Willett. זהו בעצם רומן סאטירי – סיפור על יחסים בין שני בני זוג, שאחרי שכבר השיגו את הכל (או לפחות מה שהסביבה חושבת שהוא "הכל") הולכים ומאבדים את כל מה שהשיגו: הבעל נעצר בגלל חשדות על סחר במניות באמצעות מידע פנים, החובות מצטברים והולכים, והחמור מכל - הם מאבדים זה את זו כשהיחסים ביניהם הולכים ומתערערים.

הספר כתוב בשפה קולחת ומשעשעת, והוא ייקח אתכם לחדרי ישיבות אבל גם לחדרי מיטות ויעשה בשניהם עבודה תיאורית מצוינת. שם הספר מרמז על תוכנו ועל השאלה שהוא מעלה: מה בעצם הערך הנוכחי של כל הנכסים – וירטואליים וממשיים כאחד – שצברנו? שלושת האינטרלודים הקצרים שמשובצים בספר, כביכול הרצאה של פרופסור לכלכלה משנות השבעים, הם פשוט פנינה.  

Present Value, מאת סבין ווילט, 2004. הוצאת Random House Trade Paperbacks. מס' עמודים: 416.

Liar’s Poker, מאת מייקל לואיס
Liar’s Poker, מאת מייקל לואיסצילום: הוצאת W. W. Norton & Company

דומה שאת מייקל לואיס (Michael Lewis) לא צריך להציג, ואם צריך אז קטונתי. בכל מקרה הספר שפירסם אותו, ומבוסס על חוויותיו כסוחר אג"ח בסולומון ברד'רס זצוק"ללללל בשנות השמונים הוא Liar’s Poker (מספרים לי באזנייה שהוא תורגם לעברית; יכול להיות, אבל זה חילול הקודש. את הספר הזה חייבים לקרוא בשפת המקור הקולחת של לואיס).

הספר הזה – ביחד עם Barbarians at the Gate של ג'ון היילר - ממחיש את רוח וול סטריט של שנות השמונים, הרוח של הפריווילגים הלבנים (ברובם) שלא הבינו שום דבר במה שהם עושים ולמרות זאת הצליחו להרוויח ערימות של כסף. כשהספר יצא ב-1989 הוא הושווה ל-Bonfire of the Vanities  שגם הוא תיאר נאמנה את וול סטריט באותו עידן, בהבדל אחד: לואיס לא כתב סיפור בדיוני, כמו טום וולף, אלא סיפר על קורותיו במציאות ועל סולומון האמיתית. ספר נפלא.

Liar’s Poker, מאת מייקל לואיס, 1989. הוצאת W. W. Norton & Company. מס' עמודים: 256. בעברית: פוקר שקרנים, הוצאת ידיעות ספרים, 2006.

Too Big to Fail, מאת אנדרו רוס סורקין
Too Big to Fail, מאת אנדרו רוס סורקיןצילום: הוצאת Penguin Books

ולסיום, שוב מסוגת הנון-פיקשן, Too Big to Fail של Andrew Ross Sorkin (חפשו את המהדורה של 2010, שהורחבה במעט יחסית לזו של השנה הקודמת). זהו הסיפור של קריסת וול סטריט ב-2008, האירוע המכונן של אנשי שוק ההון מהדור שלי, ושל הנסיונות של וושינגטון להציל את המערכת הפיננסית (ואת עצמה).

סורקין עשה פה עבודה נהדרת בהנגשת האירועים לקורא שלא מתמצא בנבכי וול סטריט ושלא מסוגל להבדיל בין בנק מסחרי, בנק השקעות, ובנק מטרות. מה שכן, את הספר הזה אני ממליץ לקרוא בטיסה חזרה מהחופשה – אם הקריאה בו תעורר בכם מחשבות נוגות, לפחות שהן יבואו ליד שולחן העבודה ולא ליד כוס גבוהה עם משקה צונן ומטריה.

Too Big to Fail, מאת אנדרו רוס סורקין, 2010. הוצאת Penguin Books. מס' עמודים: 640.

לבלוג של הסוחר מוול סטריט

כוס קפה וספר

הספרייה | |הספרייה

הבלוגרים של TheMarker ממליצים: פודקאסטים, ספרים, הרצאות טד ועוד - כל התכנים המקצועיים שאסור לפספס.

מדי שבוע יעלה טור חדש ובו המלצות של אחד הבלוגרים הקבועים על תכנים מעניינים במיוחד בתחום התמחותו של הכותב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker