אי-ודאות, אקראיות וברבורים שחורים: איך לחזות את העתיד?

היכולת שלנו לחזות את העתיד שואפת לאפס במקרה הטוב. במקרים מסוימים היא עלולה להיות גם שלילית, כשאנחנו מקבלים החלטות לפי חיזוי אחד ובסוף אירוע אחר קורה, מביא הפסדים

כוס קפה וספר
הספרייה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
ברבור שחור
צילום: ויקיפדיה

​ניצן פוקס

ניצן פוקס
ניצן פוקס

הזירה הבינלאומית היא עניין מורכב ומבלבל, והניסיון למצוא סדר, היגיון ולהבין את הכיוון שהיא תיקח, לעתים קרובות יוצא עקר. לא נעים להגיד את זה, אבל היכולת שלנו לחזות את העתיד שואפת לאפס במקרה הטוב. במקרים מסוימים היא עלולה להיות גם שלילית, כשאנחנו מקבלים החלטות לפי חיזוי אחד ובסוף אירוע אחר קורה, מביא הפסדים.

הדרך להתמודד עם עולם שאנחנו לא מבינים היא דרך החשיבה של נאסים טאלב בנוגע לאי-ודאות, אקראיות וברבורים שחורים. הכתיבה של טאלב לא חשובה רק למשקיעים, אלא לכל מי שחי ומושפע ממערכות מורכבות (כל מי שחי בימינו). כל ארבעת ספרי ה-Incerto מומלצים, שני ספרים הם ספרי חובה:

תעתועי האקראיות (Fooled By Randomness)

חוסר המודעות שלנו לאקראיות, או חוסר הרצון שלנו להכיר בהשפעתה של אקראיות, מביא אותנו להמציא הסברים אחרים – מאסטרולוגיה עד תיאוריות כלכליות (סליחה מהאסטרולוגים). טאלב מראה את הכשלים ואת המשקל של אקראיות בחיינו.

תעתועי האקראיות, מאת נסים ניקולס טאלב, 2008. הוצאת ידיעות ספרים ספרי עליית הגג. מס' עמודים: 407. תירגמה מאנגלית: מיכל אילן.

נסים טאלב
נסים טאלבצילום: BLOOMBERG NEWS

אנטי-שביר (Anti-Fragile)

אנטי-שביר הוא מה שמרוויח מברבורים שחורים, הוא מה שלא צריך חיזוי. זה ספר חכם להפליא, שנוגע בסוגיות מגוונות ביחסים בינלאומיים, אבולוציה ולמה בנקים בסוף תמיד מתפוצצים.

אנטי-שביר, מאת נסים ניקולס טאלב, 2014. הוצאת דביר. מס' עמודים: 639. תירגם מאנגלית: אורי שגיא.

גיאופוליטיקה

הנה הגענו ל-Money Time. גיאופוליטיקה היא תחום צעיר יחסית ביחסים בינלאומיים, ובתחום הזה אני ממליץ על שני ספרים:

נקמת הגיאוגרפיה

זהו ספר מבוא נפלא לגיאופוליטיקה שנוגע בשלוש נקודות: 1) מהי גיאופוליטיקה? שורשים והצגת הזרמים המובילים בגיאופוליטיקה; 2) האם גיאופוליטיקה עדיין רלוונטית בעולם מודרני? (כן); 3) ניתוח גיאופוליטי של זירות נבחרות: מזרח אסיה, אירופה, צפון אמריקה.

The Revenge of Geography, מאת רוברט קפלן, 2013. הוצאת Random House . מס' עמודים: 448.

Beyond Peace

הספר האחרון של נשיא ארה"ב לשעבר ריצ'ארד ניקסון, שסיים לכתוב את הספר כמה שבועות לפני מותו ב-1994. מדובר בעבודה כמעט לא ידועה של הנשיא, אך היא מציגה ניתוח עמוק ומפוכח של מערכת היחסים הבינלאומיים בעולם שאחרי המלחמה הקרה. גם 25 שנה אחרי, הספר מלמד הרבה לא רק על המערכת הבינלאומית, אלא גם על החשיבות של ארה"ב כמנהיגה עולמית ומה קרה כשהיא ויתרה על המעמד הזה.

הנשיא ניקסון, ב-1974
הנשיא ניקסון, ב-1974צילום: /אי־פי

מרד ההמונים, מאת ריצ'ארד ניקסון, 1994. הוצאת Random House. מס' עמודים: 262.

לבלוג של ניצן פוקס - המשחק הגדול

כוס קפה וספר

הספרייה | |הספרייה

הבלוגרים של TheMarker ממליצים: פודקאסטים, ספרים, הרצאות טד ועוד - כל התכנים המקצועיים שאסור לפספס.

מדי שבוע יעלה טור חדש ובו המלצות של אחד הבלוגרים הקבועים על תכנים מעניינים במיוחד בתחום התמחותו של הכותב.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker