להבין את הזירה הבינלאומית: למה אנשים משקרים לעצמם ואיך להשיג כוח

פילוסופיה עוזרת לנו לנסח ולהבין רעיונות והשקפות, בין אם תרבותיים, פוליטיים ואף כלכליים. אי-אפשר להבין בני-אדם, חברות ומדינות, בלי להבין אפילו קצת את הרעיונות שמניעים אותם

כוס קפה וספר
הספרייה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
נשיא ארה"ב דונלד טראמפ
נשיא ארה"ב דונלד טראמפצילום: Jonathan Ernst/רויטרס

ניצן פוקס

ניצן פוקס
ניצן פוקס

הזירה הבינלאומית היא עניין מורכב ומבלבל, והניסיון למצוא סדר, היגיון ולהבין את הכיוון שהיא תיקח, לעתים קרובות יוצא עקר. הדבר היחיד שאנחנו יכולים לעשות הוא לנסות ולהבין את השחקנים השונים ואת המסגרת שבה הם מבצעים את הבחירות שלהם.

בכך אנחנו מצליחים אם לא לחזות ממש, לכל הפחות לצמצם את מספר התרחישים האפשריים. הסוד הוא לכן להבין את המסגרת, להבין את האינטרסים ולהבין את השחקנים. איך אפשר לעשות זאת?

להבין רעיונות והשקפות

קל מאוד לזלזל בפילוסופיה כ"דיבורים על לא כלום", אך פילוסופיה טובה עוזרת לנו לנסח ולהבין רעיונות והשקפות, בין אם תרבותיים, פוליטיים ואף כלכליים. אי-אפשר להבין בני-אדם, חברות ומדינות, בלי להבין אפילו קצת את הרעיונות שמניעים אותם. גם התקופה שלנו, שנתפשת כצינית מאוד, מובנת, אם לוקחים בחשבון את השורשים הפילוסופים שלה.

בתחום הפילוסופיה אני ממליץ על הספרים הבאים:

מעבר לטוב ולרוע || לגנאלוגיה של המוסר

פרידריך ניטשה
פרידריך ניטשה

שתי היצירות הפילוסופיות של ניטשה, הן ספרי חובה להבנת הדרכים שבהן אנשים משקרים לעצמם, "הרצון לעוצמה" וביטויו השונים בתרבות ובפוליטיקה, והצורך המתמיד לשאול לא רק מה הדובר מולנו אומר, אלא גם למה הוא אומר זאת. אישית ממליץ על התרגום של ד"ר ישראל אלדד עליו השלום.

מעבר לטוב ולרוע ולגנאולוגיה של המוסר, מאת פרידריך ניטשה, 1967. הוצאת שוקן. מס' עמודים: 380 (הספרים יצאו ביחד, בתרגומו של ישראל אלדד).

מרד ההמונים

אחד הספרים החשובים של העת המודרנית. מרד ההמונים חוזה את פוליטיקת ההמונים המודרנית, עם החשיבות של אמצעים ויזואלים, אלימות והיעדר שיח לוגי. עבודה חשובה להבנת ההתנהגות הפוליטית של הדמוקרטיה המודרנית.

מרד ההמונים, מאת חוסה אורטגה אי גאסט, 1975. הוצאת זמורה ביתן. מס' עמודים: 200.

דרכי המודרניות

דרכי המודרניות היא עבודה בשלושה כרכים של פרופ' דוד אוחנה, העוסקת בזרמים טוטליטרים ואנטי-נאורים שהם בשר מבשרה של תנועת הקדמה. שני הכרכים הראשונים הם החשובים כאן, "מסדר הניהיליסטים" ו"התשוקה הפרומתאית", ומהווים קריאה מפוכחת בהיסטוריה הרעיונית של המודרניות ובקשר בין הקדמה והמשטרים הטוטאליטרים. דיקטטורות קומוניסטיות, כמו זו בסין או בריה"מ, יכולות להיות מובנות רק על רקע הבנת השאיפה "ליצור מחדש את טבע האדם".

המחאה בהונג קונג נגד סין
המחאה בהונג קונג נגד סיןצילום: HECTOR RETAMAL / AFP

מסדר הניהיליסטים, מאת דוד אוחנה, 1993. הוצאת מוסד ביאליק. מס' עמודים: 574.

התשוקה הפרומתאית, מאת דוד אוחנה, 2000. הוצאת מוסד ביאליק. מס' עמודים: 419.

הנסיך || דיונים: על עשרת הספרים הראשונים של טיטוס ליוויוס

"דיונים"ש ל ניקולו מקיאוולי
ניקולו מקיאוולי הנסיך

ניקולו מקיאוולי זכה לשם רע מאוד ולא בצדק. מקיאוולי עשה לראשונה במאה ה-16 את מה שיש אנשים שלא מוכנים לעשות גם כיום – להסתכל על האינטרסים של הפוליטיקה ולא רק על האידיאלים שלה. "הנסיך" ו"דיונים: על עשרת הספרים הראשונים של טיטוס ליוויוס" הם עיונים חשובים בטבעה של הפוליטיקה והמדינה, בדרכים להשיג ולשמור על כוח, וכיצד שליט צריך לנהוג.

הנסיך, מאת ניקולו מקיאוולי, 2003. הוצאת שלם בשיתוף הוצאת דביר. מס' עמודים: 214.

דיונים, מאת ניקולו מקיאוולי, 2010. הוצאת שלם. מס' עמודים: 420.

לבלוג של ניצן פוקס - המשחק הגדול

כוס קפה וספר

הספרייה | |הספרייה

הבלוגרים של TheMarker ממליצים: פודקאסטים, ספרים, הרצאות טד ועוד - כל התכנים המקצועיים שאסור לפספס.

מדי שבוע יעלה טור חדש ובו המלצות של אחד הבלוגרים הקבועים על תכנים מעניינים במיוחד בתחום התמחותו של הכותב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker