סוד ההצלחה של סטארט-אפים ו-750 מיליון דולר בלילה אחד

כלכלה היא תולדה של מחשבה פילוסופית והיא מבטאת שיטה המבוססת על הקניין כמרכז חיי האדם. פיננסיים הוא היבט מסוים ומעשי של כלכלה, הנוגע בהקצאת כספים ובניהול השקעות. ארבע המלצות של דור דבירי הנוגעות בתחומים אלה ומשלבות ביניהם

כוס קפה וספר
הספרייה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שטרות ומטבעות
צילום: אייל טואג

דור דבירי

דור דבירי

אני נוהג לקרוא ולכתוב בתחומים פילוסופיה, כלכלה ופיננסיים. פילוסופיה, היא אהבת החכמה, מכילה ומקיפה כל מחשבה מאז היווסדה של האנושות. אם צריך להגדיר במשפט, אזי פילוסופיה מבקשת להסביר ולענות על שאלת ה"למה" ולא על שאלת ה"איך".

כלכלה היא בעצמה תולדה של מחשבה פילוסופית והיא מבטאת שיטה המבוססת על הקניין כמרכז חיי האדם. פיננסיים, או בעברית כספים, הוא היבט מסוים ומעשי של כלכלה, הנוגע בהקצאת כספים ובניהול השקעות.

בהתאם לכך, ישנו קו המקשר ומחבר בין המחשבה היסודית (פילוסופיה) למחשבה המעשית המגדירה את השיטה (כלכלה) וליישומה בחיי היום-יום (פיננסיים). במסגרת החקירה שלי בשדות אלה, הנה ארבע המלצות הנוגעות בתחומים אלה ולעתים אף משלבות ביניהם:

צילום: עיצוב עטיפה: נדב שלו

כלכלה בגרוש: איך (לא) להסתדר באמריקה – ספר מעורר מחשבה (ואי-נוחות) של ברברה ארנרייך (התרגום העברי בהוצאת בבל). המחברת היא עיתונאית שהחליטה לחקור את החלום האמריקאי מ"למטה". במשך כמה חודשים היא נודדת בארה"ב ומתנסה בשלוש עבודות: מנקה, מלצרית ומוכרת בחנות. היצירה החברתית-כלכלית מתארת בכאב את תעשיית מקומות העבודה בשכר מינימום, כיצד העובד מוותר על זכויותיו תמורת הזכות לעבודה, ובעיקר את המכניזם הטראגי המצמית שאינו מקדם מוביליות חברתית. למה זה חשוב? הספר מספק הצצה על הקשרים הבלתי נפרדים בין כלכלה לחברה ובין כלכלה לפוליטיקה. 

כלכלה בגרוש, מאת ברברה ארנרייך, 2004. בהוצאת בבל (בעברית). מס' עמודים: 224.

OEC: מנוע גרפי של הסחר העולמי – אתר יפהפה המתאר באמצעות ממשק נוח ומהנה את תנועות הסחר העולמיות (יצוא ויבוא) בחתכים שונים. ניתן לחקור לפי מדינה או לפי מוצרים או סחורות שונות. לדוגמה, בישראל יהלומים נוטלים את הבכורה בכל הקשור ליצוא (22% מסך היצוא), והיבואנית המובילה של תוצרת ישראלית היא ארה"ב (37% מסך היצוא הישראלי). למה זה מעניין? ניתן לזהות מגמות שונות בסחר העולמי וללמוד על כלכלות בעולם באמצעות נתוני הסחר שלהם. ושוב, הממשק פשוט יפהפה.

יהלום. 22% מסך היצואצילום: אי־פי

לכניסה לאתר לחצו כאן

הסיבה הכי גדולה מדוע סטארט-אפים מצליחיםהרצאת TED של ביל גרוס שהשקיע בכ-100 חברות שונות. ביל בצע מחקר אמפירי במטרה להבין מה גורם לחברות הזנק להצליח, והוא הגדיר חמישה מועמדים לכתר: רעיון, צוות, מודל עסקי, מימון, תזמון. הגורם המשפיע ביותר להצלחה, מסתבר, הוא התזמון. מעניין לשמוע את הניתוח שלו, ולנסות להשליך זאת לעולם ניהול ההשקעות במטרה להשקיע בחברה המצליחה הבאה.

חיות כיס: 750 מיליון דולר בלילה אחד (פרק 81) – פרק מעולה של הפודקאסט המצליח "חיות כיס" מבית כאן 11. פרק זה מתמקד בתוכנית הייצוב הכלכלית שנהגתה ואושרה ב-1985. תוכנית זו הצילה את כלכלת ישראל מאינפלציה מסחררת והביאה לדרך של צמיחה ושגשוג. מעבר למושגים הכלכליים המסובכים המוסברים בצורה פשוטה וברורה, הפרק כולל הקלטות מקוריות נהדרות מאותה תקופה, ומעניק הזדמנות לחזור בזמן ולהבין מהי מנהיגות בסביבה כלכלית מורכבת.

להאזנה לפרק לחצו כאן

קריאה\האזנה\צפייה מועילה.

לבלוג של דור דבירי

כוס קפה וספר

הספרייה | הספרייה

הבלוגרים של TheMarker ממליצים: פודקאסטים, ספרים, הרצאות טד ועוד - כל התכנים המקצועיים שאסור לפספס.

מדי שבוע יעלה טור חדש ובו המלצות של אחד הבלוגרים הקבועים על תכנים מעניינים במיוחד בתחום התמחותו של הכותב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker