30 שנה לנפילת חומת ברלין: המלה ששינתה את פני ההיסטוריה

סיפור חומת ברלין אינו עניין של חומה שהפרידה בין אזרחי גרמניה בשתי המדינות בלבד, אלא גם נפילה שסימלה יותר מכל את סיום המלחמה הקרה ותחילתו של מילניום חדש. יאסר ואקד ממליץ על ספר ו-3 סרטים, שחושפים את הסיפור המרתק של הסכסוך הפוליטי שלאחר מלחמת העולם השנייה

כוס קפה וספר
הספרייה
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
נפילת חומת ברלין, 1989
נפילת חומת ברלין, 1989צילום: אי־אף־פי

יאסר ואקד

יאסר ואקד
יאסר ואקד

השבוע לפני 30 שנה נפלה חומת ברלין ההיסטורית, שהפרידה בין שני חלקי גרמניה: המזרחית-הקומוניסטית והמערבית-הפדרלית. נפילת החומה סימלה בדיעבד את הנפילה של ברית המועצות והפלג המזרחי של אירופה, כמו כן סיום המלחמה הקרה וניצחונו של הגוש המערבי בהנהגת ארה"ב.

סיפור חומת ברלין אינו עניין של חומה קונקרטית שהפרידה בין אזרחי גרמניה בשתי המדינות בלבד, אלא גם נפילה שסימלה יותר מכל את סיום המלחמה הקרה ותחילתו של מילניום חדש.

בספר "חומת ברלין" מביא פרדריק טיילור את הסיפור המרתק של הסכסוך הפוליטי שלאחר מלחמת העולם השנייה, שהוביל לטרגדיה של ברלין. הוא מפרט כיצד נחצתה באכזריות עיר בת כמעט ארבעה מיליוני תושבים, ועוררה משבר שהיה באפשרותו להביא לאסון בין מזרח למערב.

מתווה "השמירה על האזרחים" המזרח-גרמניים מהמשטרים הקפיטליסטיים של ולטר אוליבריכט, נועד "להגן" על תושבי המזרח מהגירויים המערביים המשחיתים והתעמולה המערבית שאיימה על הקונצנזוס הפנימי כלפי מפלגת השלטון, מפלגת האיחוד הסוציאליסטי (SED), אלא שמתווה ההגנה נהייה אימתני ומהודק, בעזרת שירותי השטאזי, קרי, המשרד לביטחון המדינה או המשטרה החשאית, שהיו גוף הריגול העיקרי של הרפובליקה הדמוקרטית הגרמנית.

השטאזי נהפך למוסד בעל יכולות דמיוניות בתיעוד תנועותיהם של כל החשודים, עד לפרטים הקטנים ביותר, ואלו שנחשדו בהפצת  קונספירציה נגד המפלגה הקומוניסטית הורשעו ועונו בכלא הוהנשונהאוזן. בהמשך, חזון ההגנה של אוליבריכט נהפך לבית סוהר אחד גדול שמנע מתושבי מזרח גרמניה לעבור את הגבול ללא אשרה מיוחדת.

המעבר ממזרח למערב נהפך לעבירה ביטחונית, וניסיונות הבריחה למערב בוצעו דרך תעלות תת-קרקעיות, כדורים פורחים, ניסיונות מסתור בתא מטען של מכוניות 'הטראבי' (מכונית תוצרת מזרח גרמניה) וצלילה מתחת למים ובלי נשימה למרחקים ארוכים. ניסיונות אלא קצרו יותר מ-320 קורבנות שמתו תוך כדי התהליך, או שנתפסו ונורו על ידי משמר הגבול המזרח גרמני.

טנקים בצ'ק פוינט צ'רלי, ברלין
טנקים בצ'ק פוינט צ'רלי, ברליןצילום: AFP

כוחו של הרדיו

לקראת שנות ה-80, אחד הקשיים שאיתגרו את המפלגה הקומוניסטית היה גלי הרדיו המערביים שחדרו את הגבול, והגיעו בין היתר לאוזני הצעירים ולתוך הסמטאות השמורות ביותר של המדינה המזרחית. אחת התחנות הדומיננטיות היתה רדיו RIAS (רדיו בגזרה האמריקאית), שלה היה המשדר החזק ביותר באירופה.

"התחנה, שנוסדה בספטמבר 1946, אחרי שהסובייטים סירבו לוותר על השליטה החד-צדדית שלהם ברדיו ברלין, היתה בשליטת סוכנות המידע של ארה"ב. עם זאת, היא העסיקה תהלוכה מדהימה של כישרונות עיתונאיים ואומנותיים גרמניים", כתב טיילור. "המשדר שלה, בעוצמת 20 אלף ואט, איפשר לה לשדר 24 שעות ביממה מאולפנים חדשים ברחוב קופשטיינר שבשונברג, ואף לחדור עמוק לאזור הסובייטי, ושידוריה הסתייעו עוד יותר במשדר תגבורת באיזור הוף שבצפון בוואריה, שהיה יכול להגיע לתורינגיה וסכסוניה, אזורי התעשייה החשובים שבשליטת הסובייטים".

גם רדיו לוקסמבורג, שהתחרה בתורו עם תאגיד השידור הבריטי, הצליח לחדור לתוך המדינה המזרחית. שתי התחנות שידרו תעמולה נגדית והעבירו מסרים להתאגדויות מחתרתיות, ואף חמור מכך, הפיצו ידיעות וחדשות ללא הפסקה על מידת העוול שהם חשים במזרח, והחדירו בצעירי המדינה הקומוניסטית תאווה לעולם החופש.

רדיו לוקסמבורג, שנקרא גם "רדיו הכוכבים", לא הפסיק לשדר מוזיקת רוק ולהקות אנגליות מפורסמות כמו הביטלס. זה נבע בין היתר ממלחמת ההגמוניה מול תאגיד השידור הבריטי, ה-BBC, שהיתה תחנת הרדיו הפופולרית והנפוצה ביותר באותה תקופה. התחרות עם רדיו לוקסמבורג ארכה עד 1992, עד לסיום השידורים באנגלית.

במסגרת התחרות הכריזה BBC על רדיו לוקסמבורג כתחנה פיראטית, ובהמשך הוקמו עוד ערוצים בתאגיד השידור הבריטי. לכך נוספה המלחמה על איזו תחנה תשדר יותר שירים בדעת שידור אחת: "קהל המאזינים הגדול ביותר של לוקסמבורג, המוערך בכ-10 מיליון איש, היה בערבי יום ראשון, במהלך שנות ה-60, אז שידר הרדיו את 20 הלהיטים המובילים בתוכנית שנמשכה שעה, בחסות תכשירים קוסמטיים", נכתב בידיעה שפורסמה בעיתון האינדפנדנט ב-27 בדצמבר 1992 - שלושה ימים לפני סיום השידורים באנגלית.

לציוויליזציה הזו היה תפקיד מרכזי במהפכת הסטודנטים הגרמנית ב-1968, מהפכה שהשתלבה בתרבות הפאנק (תרבות ותרבות אומנותית שהתפתחה בשנות ב-70) שעטפה את הצעירים הסוררים, והיתה אחת המשפיעות על מרד הנוער באורח החיים "החוקי". למעשה זו היתה התפתחות שהגיעה לשיאה במדינות הציר המערבי, ובמזרח חיכו למלה "Sofort" שאמר גינטר שבובסקי, בערב 9 בנובמבר של 1989, על מנת לפרק את החומה.

נפילת חומת ברלין, ב-1989
נפילת חומת ברלין, ב-1989צילום: AP

חומת ברלין, מאת פרידריך טיילור, 2008. בהוצאת מטר. מס' עמודים: 440.

מעבר לספר, יש כמה סרטים מומלצים שעוסקים בחיים של תושבי מזרח גרמניה, לפני ואחרי נפילת החומה:

חיים של אחרים (2006): זוכה פרס האוסקר בקטיגוריית הסרט הזר הטוב ביותר של 2006. סרט דרמה מרתק על החיים בצל המשטר הקומוניסטי והתפקיד של "השטאזי" בריגול אחרי אזרחים. הסרט מספר את סיפורו של קצין בשם גרד ויזלר במזרח ברלין של 1983. לאחר שהוטל ספק בנאמנותו של המחזאי המפורסם גיאורג דריימן למפלגה הקומוניסטית, נשלח ויזלר לרגל אחרי האיש ואהובתו השחקנית. עם הזמן ויזלר מגלה אהדה בלתי צפויה כלפי בני הזוג, ובהמשך מבין שהמניעים שבגללם נשלח לריגול לא היו אידיאולוגיים אלא אישיים.

להתראות לנין (2003): אלכסנדר, בן לאישה נאמנה למפלגה הקומוניסטית, משתתף בהפגנות נגדה, וכתוצאה מכך אמו לוקה באוטם שריר הלב ונכנסת לתרדמת. היא מתעוררת ממנה לאחר נפילת החומה והמשטר הקומוניסטי, וכדי למנוע ממנה תרדמת נוספת, מנסה אלכסנדר להסתיר את נפילת החומה מאמו. כך, בעוד בחוץ האמריקניזציה משתוללת, בתוך החדר של האם, הזמן נעצר בשנות ה-80.

מסיבת העיתונאים של גינטר שבובסקי: התקיימה בערב 9 בנובמבר 1989, ובה הכריז דובר הוועד המרכזי כי "יציאת קבע תתאפשר דרך כל מעברי הגבול של הרפובליקה הדמוקרטית הגרמנית לרפובליקה הפדרלית הגרמנית ולברלין". זאת בעקבות ניסיונות הבריחה דרך הונגריה, אלא שזוהי החלטה שהיתה אמורה להיכנס לתוקף החל מ-10 בנובמבר. שבובסקי כינס מסיבת עיתונאים ב-9 בנובמבר בשעות הערב, ששודרה בשידור חי ברדיו ובטלוויזיה המזרח-גרמניים. כשנשאל לתוקף ההחלטה, ציין בטעות כי היא תקפה מרגע שהתקבלה ללא דיחוי, או במלה אחת, ששינתה את ההיסטוריה - Sofort.

לבלוג של יאסר ואקד - Footnotes

כוס קפה וספר

הספרייה | |הספרייה

הבלוגרים של TheMarker ממליצים: פודקאסטים, ספרים, הרצאות טד ועוד - כל התכנים המקצועיים שאסור לפספס.

מדי שבוע יעלה טור חדש ובו המלצות של אחד הבלוגרים הקבועים על תכנים מעניינים במיוחד בתחום התמחותו של הכותב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker