ההיסטוריה של המודל הסקנדינבי והבנאליות של העוני: ארבעה ספרים מומלצים לשנה החדשה

החגים הם הזדמנות נהדרת לרענן את הספרייה הביתית. אביעד הומינר-רוזנבלום ממליץ על ארבעה ספרים למי שמתעניין בכלכלה, חברה וסוציאל-דמוקרטיה

כוס קפה וספר
הספרייה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
קופנהאגן, דנמרק
קופנהאגן, דנמרקצילום: Bloomberg

אביעד הומינר-רוזנבלום

אביעד הומינר-רוזנבלום
אביעד הומינר-רוזנבלוםצילום: אליה טל

פחות ופחות ישראלים קוראים ספרים, ורבים מאיתנו מסתפקים ציוצים בטוויטר, פוסטים בפייסבוק ובמקרה הטוב, מאמרים באתרי תוכן. למרות זאת, עדיין אין תחליף אמיתי לספר הפיזי בן מאות עמודים, שיכול לקחת נושא שמעניין אותנו ולהקיף אותו במידה מספקת, לפחות לקורא החובבן.

החגים הם הזדמנות מעולה לקניית או השאלת ספרים ורענון הספריה הביתית. לכבוד החגים קבלו ארבעה ספרים מומלצים למי שמתעניין בכלכלה, חברה וסוציאל דמוקרטיה:

כלכלת ישראל // פרופ' יוסי זעירא

פרופ' יוסי זעירא משמש כבר שנים ארוכות כמרצה לכלכלה באוניברסיטה העברית ויועץ לשרי אוצר, והוא מבכירי הכלכלנים בישראל. הספר שהוציא לאור בשנה האחרונה הוא מעין סיכום של קורס שהוא מעביר באוניברסיטה ונקרא כשם הספר "כלכלת ישראל".

הקריאה בספר היא מבוא נפלא לכלכלה מדינית בכלל ולכלכלה הישראלית בפרט, במיוחד למי שבקיא, ולו מעט, בשפה הכלכלית. בעשרת פרקיו פורש זעירא את ההיסטוריה הכלכלית של ישראל, את השפעות המדיניות של ממשלות ישראל על אי השוויון, הצמיחה ודברים נוספים ואת השלכות המדיניות הביטחונית והכלכלית של ישראל על כלכלתה.

למי שמתעניין בכלכלה ופחות אוהב את האורתודוקסיה הכלכלית השמרנית בישראל; ולמי שמעוניין לאתגר את השקפותיו - מדובר בספר שהוא ממש חובה.

פרופ' יוסי זעירא
פרופ' יוסי זעיראצילום: אוליבייה פיטוסי

כלכלת ישראל, מאת יוסי זעירא, 2018. הוצאת ידיעות ספרים, ספרי עליית גג. מס' עמודים: 496.

בזכות מדינת הרווחה // פרופ' ג'וני גל ופרופ' אבישי בניש

מדינת הרווחה היא אחד מהנושאים המשמעותיים העומדים במרכז הויכוח הציבורי החברתי כלכלי, ולמרות זאת אין הרבה כתיבה ישירה אודותיה בעברית. החוקר המרכזי ביותר של מדינת הרווחה בישראל, שבכל זאת חוקר וכותב עליה כבר שנים ארוכות, הוא פרופ' אברהם דורון שלאחרונה מלאו לו 90 שנה.

פרופ' דורון הוא פרופ' לעבודה סוציאלית באוניברסיטה העברית וחתן פרס ישראל. בספר "בזכות מדינת הרווחה" ריכזו הפרופסורים גל ובניש מבחר ממאמריו של דורון שסוקרים את תולדותיה של מדינת הרווחה הישראלית והעקרונות העומדים בבסיסה. קריאה בספר המאפשרת היכרות אינטימית עם מדינת הרווחה בכלל וזו הישראלית בפרט. אגב, ספר מאמרים של פרופ' דורון בשם "בזכות האוניברסליות" יצא בשנות התשעים וגם הוא מומלץ מאוד.

בזכות מדינת הרווחה, מאת ג'וני גל ואבישי בניש, 2018. הוצאת רסלינג. מס' עמודים: 370.

כלכלה בגרוש
צילום: עיצוב עטיפה: נדב שלו

כלכלה בגרוש // ברברה ארנרייך

לא מדובר בספר חדש, אבל כלכלה בגרוש נהפך בעשור מאז שיצא לספר קאנוני, והוא חובת קריאה למי שרוצה להבין את שוק העבודה האמריקאי והעולמי. ארנרייך כתבה ספר שמסקר מקרוב את חייהם של האמריקאים המשתכרים מתחת לשכר המינימום במה שהוגדר כ"דו"ח על הבנאליות של העוני". הספר מאפשר הצצה אינטימית לחייהם של אותם עובדים, לחיים הקשים אותם הם נאלצים לחיות ולניצול הרב שמאפשר לאנשים אחרים ליהנות מעבודתם ולחיות חיי עושר.

מאז שכתבה ארנרייך את הספר עברו כמה שנים, אך התופעות שהיא מתארת עדיין קיימות. למעשה, הניצול, השכר הנמוך, חלקיות המשרות וזמניותן רק מתגברות בדמות יותר ויותר עובדים שמצטרפים ל"כלכלת החלטורה" (Gig economy). את חוויותיהם הקשות של עובדים אלה ניתן למצוא בספר שעדיין לא תורגם לעברית ונקרא Hustle and Gig: Struggling and Surviving in the Sharing Economy.

כלכלה בגרוש, מאת ברברה ארנרייך, 2004. בהוצאת בבל (בעברית). מס' עמודים: 224.

המודל הסקנדינבי // ג'ורג' לייקי

ההמלצה האחרונה היא על ספר שעדיין לא יצא, אבל עתיד לצאת בחודשים הקרובים ואפשר להתחיל לצפות לו לקראת השנה החדשה. המושג "המודל הסקנדינבי" הוא אחד המושגים הכי נזכרים בוויכוחים ודיונים חברתיים-כלכליים, כשכל צד מנסה להסביר למה דווקא העמדה שלו דומה יותר למודל המקובל במדינות סקנדינביה, אלה שמובילות ברבים מהמדדים הבינלאומיים ומככבות במדדי האושר ורמת החיים.

הדיון בנושא נעשה פעמים רבות על סמך התרשמות אישית ולא על סמך עובדות. גם במקרים הטובים, כשהוא כן נעשה על סמך נתונים, ישנה התעלמות מההיסטוריה של המודל ומהדרך אותה עברו מדינות סקנדינביה עד שהגיעו למודל הנוכחי. בספרו, פורש גו'רג' לייקי את חלקי המודל ומאפייניו, תוך כדי מתן מקום מרכזי להיסטוריה ודרכי העיצוב של המודל. מקריאתו באנגלית, נראה לי שהוא יהפוך לספר מרכזי שאליו תהיה חובה להתייחס בדיונים שבטח ייערכו בנושא גם בשנה הבאה.

אוסלו, נורווגיה
אוסלו, נורווגיה

Viking Economics, מאת ג'ורג' לייקי, 2016. הוצאת Melville House. מס' עמודים: 304.

לבלוג של אביעד הומינר-רוזנבלום - הסוציאל

כוס קפה וספר

הספרייה | |הספרייה

הבלוגרים של TheMarker ממליצים: פודקאסטים, ספרים, הרצאות טד ועוד - כל התכנים המקצועיים שאסור לפספס.

מדי שבוע יעלה טור חדש ובו המלצות של אחד הבלוגרים הקבועים על תכנים מעניינים במיוחד בתחום התמחותו של הכותב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker