ועד כוחני והתמודדות עם מקדשי הרכב הפרטי: מה מצפה לשר התחבורה הבא?

הקדנציה הבאה של שר התחבורה תהיה הכי פחות נוצצת אי פעם, אך זה מה שהופך אותה לחשובה כל כך

נוסעים מחכים לרכבת בתחנת השלום
נוסעים מחכים לרכבת בתחנת השלוםצילום: הדר כהן

מקס מורוגובסקי

אחרי שנרגענו קמעה מהבחירות, ועם פרוץ השביתות ברכבת ובכרמלית ביתר שאת (תודו שעל הכרמלית בכלל לא שמעתם), זה הזמן לדבר על האתגרים שצפויים לשר התחבורה הבא, בקדנציה החשובה ביותר בהיסטוריה של התפקיד הזה, אך גם בקדנציה "כפויית טובה" מבחינת האפשרות לגזירת סרטים נוצצת. האם השר הוותיק ימשיך לעוד קדנציה, נוצצת פחות מקודמותיה, או יפנה את מקומו למחליפו, שייאלץ להתמודד עם יותר אתגרים ופחות יוקרה שנלווית אליהם?

ישראל כ"ץ הוא השר הכי ותיק שמכהן ברציפות באותו התפקיד, והשר עם הכי הרבה קילומטרז' בתור שר התחבורה. נדירים שרי התחבורה שכיהנו מעבר לקדנציה אחת, כשרבים מהם אף לא "שורדים" את כל הקדנציה. שר התחבורה עם הקדנציה השנייה הכי ארוכה הוא חיים קורפו ז"ל, שכיהן לאורך רוב שנות ה-80, בתקופה מאתגרת בהיסטוריה של המדינה, כשברקע מלחמת לבנון הראשונה, פרוץ המשבר הכלכלי החריף בתולדות המדינה ובו זמנית היציאה מהמשבר.

לצערנו, 30 שנה אחרי, הישגיו של קורפו בתפקיד נותרו בעלמא ולא עלו על דפי ההיסטוריה, ואף ויקיפדיה לא תוכל לעזור לנו להצביע עליהם. האם רק חנוכת מחלפים ומסילות רכבת חדשות, דבר שלא קרה בתקופתו של קורפו, הם הערובה לכך שיזכרו אותך?

עשר השנים של כ"ץ בתפקיד הניבו תופעות לא רגילות בתפקיד הזה, של שר תחבורה שנמצא בתפקידו הן בעת תחילת עבודות הבנייה וגם מספיק לגזור את הסרט על אותו הפרויקט. הקו המהיר לירושלים, קו הנגב המערבי, קו העמק, הקו לכרמיאל, המסילה לרעננה וכביש 531, מחלפים רבים, נמל התעופה רמון ועוד. כ"ץ הספיק לעשות המון ב-10 שנות תפקידו, את זה לא ניתן לקחת ממנו.

אך אליה וקוץ בה.

הנהירה אחר בניית מסילות חדשות בקצוות הרשת הרכבתית, וכן ההשקעה המסיבית בכבישים, באה על חשבון התכנון לטווח הרחוק וחיזוק לב הרשת. רשת הרכבות נבנתה כמו מגדל קוביות בלי בסיס איתן, מגדל שעכשיו מתנדנד ברוח. המגדל הזה זקוק מזמן לחיזוק שהיה מונע את הצפיפות והתקלות הרבות שאנחנו חווים ביום יום.

קצת על מה שצפוי לשר הבא בגזרת התחבורה הציבורית היבשתית, ותרשו לי הפעם לעקוף באלגנטיות את נושא התחבורה השיתופית:

אם לא יקרו שינויים של הרגע האחרון, בחודש-חודשיים הקרובים תיחנך תחנת הרכבת החדשה האחרונה לשנים הקרובות - התחנה במזכרת בתיה. בכך תבוא לסיומה תקופה עמוסה בטקסי חנוכה וגזירות סרטים, תקופה שחופפת פחות או יותר את הקדנציות של ישראל כ"ץ, ותתחיל התקופה הקריטית בפיתוח הרכבת, זו שתסמל האם פנינו לביסוס הרכבת כמסיעת המונים שמסוגלת לעמוד במשימה, הן תשתיתית והן תפעולית, או שמגדל הקוביות הזה יקרוס יום אחד.

הפרויקטים שיביאו לעיבוי הרשת, כגון החישמול, המסילה הרביעית והתקנת מערכות איתות חדשות נהנים מיחסי ציבור נוצצים פחות מפתיחת תחנה 80 מטר מתחת לאדמה. פרויקטים פחות סקסיים, בעגה העממית.

לפי ההערכות כרגע, המסילה הרביעית באיילון, זו שצפויה להקל על צוואר הבקבוק הרכבתי ברחבי המדינה, תיחנך רק ב-2026, הרבה מעבר לבחירות הבאות. גם החישמול שמתעכב כרגע בקו לירושלים לא צפוי להביא בשורה גדולה או גזירת סרטים בשנים הקרובות. השלמת חישמול הקו לירושלים עד הרצליה, והתחלה של חישמול קו פרברי נוסף במהלך הקדנציה של השר, תיחשב הצלחה כבירה במונחים ישראלים.
גם לאחר השלמת החישמול, יפעל הקו המהיר לירושלים בתדירות מופחתת, תוך שהוא ממתין בסבלנות להשלמת מסילה נוספת באיילון.

השר הבא יצטרך גם להחליט איך להתמודד עם המחסור בקרונות שנובע מטעות ניהולית מתגלגלת, ובו זמנית ישבור את הראש איך מכריעים את הוועד הכוחני ושמים סוף ל-40 סכסוכי העבודה שתלויים ועומדים כרגע ברכבת.

בגזרת הסעת ההמונים תעמוד הקדנציה הבאה של שר התחבורה בסימן המירוץ לפתיחת הקו האדום של הרכבת הקלה בגוש דן. האם תצליח נת"ע לפתוח את הקו כפי שהתחייבה בסוף 2021? מבחינת נת"ע הרשמית התשובה כרגע חיובית, ואף העבודות בשטח מציגות התקדמות מרשימה.

שלא כמו ההבטחות, המציאות יכולה להתברר כנוצצת פחות. עיכוב יגרור עיכוב, ונגיע למצב של פתיחה חלקית "להרצה" של הקו האדום בקטעים שהסתיימו רק כדי להוריד את רף הלחץ.

בגזרת האוטובוסים, צפוי לשר לא מעט כאב ראש: בתוכנית הפיתוח שפירסם לאחרונה משרד ראש הממשלה, הוקדש דף שלם לפרויקט נתיבי התחבורה הציבורית הבין-עירוניים, בשולי כבישי המרכז, חלקם עם אישור נסיעה גם לרכבים פרטיים עם 4-3 נוסעים, שיצטרפו לפרויקט "מהיר לעיר" שאמור לרשת את הערים בנת"צים.

האם הפרויקטים האלה ייצרו את השינוי המיוחל? הכל תלוי במהירות ההקמה, באכיפה וברציפות. התמהמהות בביצוע הנת"צים הבין-עירוניים יגרמו לדיוני כדאיות מתמשכים, בזמן שהנוסעים ממשיכים לסבול. התמהמהות בביצוע הנת"צים בערים יביא אותנו שוב קרוב מדי לבחירות העירוניות, שיגרמו לראשי הערים לחזור להתנגדותם, מפחד לעצבן את קהל מקדשי הרכב הפרטי.

סוגיה נוספת, וכנראה בין הקריטיות מכולן, שהשר יידרש אליה שוב ושוב, היא הריכוזיות בניהול התחבורה הציבורית. האם משרד התחבורה, עם מצבת כוח אדם מוגבלת, ימשיך לתכנן את כל התחבורה עד רמת הפסיק, ללא די פנאי לטפל בכשלים השוטפים, או שהקדנציה הבאה תהיה בסימן הקמת רשויות התחבורה המטרופוליניות, שיקחו אליהן סמכויות תכנון והפעלה חלקיות, תוך העמקת הקשר עם הרשויות המקומיות, והפיכתן לשותף אמיתי?

לבסוף, הכל מתנקז לדמות הנוסע בעיני המתכנן והמפעיל - האם סוף סוף הוא יקבל את מקומו הראוי בתור הלקוח שעל פי צרכיו מתוכננת ומופעלת התחבורה, או שגם בארבע השנים הקרובות נחזה שוב ושוב איך צרכי הנוסע נותרו פרט שולי במרחב התחבורתי שלנו?

תחבורה בדרך שלנו

דניאל קומיסר ומקס מורוגובסקי | |תחבורה בגובה העיניים

דניאל קומיסר הוא ממייסדי ארגון הנוסעים "תחבורה בדרך שלנו". עורך תוכן, מקדם אתרים, ובזמן הפנוי - מקדם אג'נדות. כמי שגדל בחו"ל יודע איך נראית תחבורה ציבורית יעילה, ומאמין עם הרצון וההשקעה המתאימים, ישראל בהחלט יכולה ליהנות מתחבורה כזו. תושב אם המושבות, חובב חתולים ומוזיקה מכל סוגה ועידן.

מקס מורוגובסקי הוא איש תוכנה, חבר ועד מנהל בארגון הנוסעים "תחבורה בדרך שלנו", ופעיל חברתי בתחום התחבורה הציבורית. מתמקד בקידום השילוב התחבורה הציבורית כחלק מעירוניות בריאה מול מקבלי ההחלטות באזור מטרופולין תל אביב. תושב חולון, חובב רכבות ואוטובוסים מכל סוג ותקופה, וכותב למגירה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker