חמישה דברים שהממשלה הבאה צריכה לעשות בתחום התחבורה

על אף דו"ח מבקר המדינה האחרון, נושא התחבורה נשאר סוגיה שולית במערכת הבחירות הנוכחית. ובכל זאת, אחרי הבחירות ישנן סוגיות שעליהן הממשלה החדשה צריכה לתת את הדעת. ואלה חמשת הנושאים שלא הופיעו באף שלט או סרטון בחירות

ישראל כ"ץ
ישראל כ"ץצילום: אלכס קולומויסקי

דניאל קומיסר

מערכת הבחירות מגיעה לישורת האחרונה. לטובת מי שנימנם, כותרות קמפיין הבחירות האחרון: ביבי המלך! לא, ביבי מושחת וצריך לשבת בכלא! האמריקאים הכירו בגולן כשטח ישראל, האירנים פרצו למחשב של גנץ, וזה אומר עליו משהו, או שלא. ביבי מדלג בין הפגישה עם פוטין לפגישה עם עורך דינו, פייגלין מבטיח לחדש את טקס פיטום הקטורת ולעשן גראס בבית המקדש השלישי...

רגע... שמתם לב שעם כל הכבוד, הנושאים החשובים באמת לא עלו כמעט לדיון במערכת הבחירות הזו? ואם נושא הביטחון הבוער, יוקר המחיה והשסעים שלא התאחו בחברה הישראלית מקבלים מקום זניח, למה שנושא כמו תחבורה יקבל את תשומת הלב? אז נכון שהיה לנו את דו"ח מבקר המדינה על הכשלים בתחום, אך למעט ההתייחסות הנרחבת והחד-פעמית של אבי גבאי בנושא, הדו"ח נשכח וכולם חזרו להתעסק בהסתחבקויות של בנימין נתניהו עם טראמפ ופוטין.

בנימין נתניהו ודונלד טראמפ
בנימין נתניהו ודונלד טראמפצילום: Carlos Barria / רויטרס

יבואו ויגידו שאין הבדל מהותי בין המפלגות השונות ביחס לפתרון הבעיות התחבורתיות בישראל. יש בזה משהו. למעשה, למרבית המועמדים, ולא משנה מאיזה מפלגה הם, פשוט אין משנה סדורה בנושא התחבורה, למעט הסוגיה הטעונה של תחבורה ציבורית בשבת (והתנצלות מראש מכמה ח"כים חרוצים שאכן השתדלו בנושא).

לכן לא אעסוק כאן בשאלה איזו מפלגה או קואליציה תטפל יותר טוב במשבר התחבורתי בישראל. תחת זאת, ובדומה למה שנכתב כאן לפני הבחירות לרשויות המקומיות, אמליץ על חמישה דברים שכל ממשלה יכולה לעשות כדי לשפר את המצב התחבורתי בצורה משמעותית.

1. רוח חדשה למשרד התחבורה: עשור שלם כיהן השר ישראל כ"ץ במשרד התחבורה. ללא ספק ייזכר כ"ץ כאחד משרי התחבורה הטובים והפעלתניים שהיו בישראל. אחרי שורה ארוכה של שרי תחבורה שעבורם התפקיד היה לא יותר מפרס ניחומים (ובמקרה של שאול מופז, אפילו זה לא), כ"ץ הגיע עם מוטיבציה לעשות מהפכה.

ואכן התוצאות ברמת המקרו מדברות בעד עצמן. כבישים חדשים נסללו ושופרו, מסילות ברזל נפרשו מכרמיאל ועד אופקים, מיליארדים רבים הושקעו בפרויקטי תשתית ובניית מערכות הסעת המונים בגוש דן יצאה לדרך לאחר עשרות שנים של דיבורים וסחבת, ולא נשכח את מדיניות השמים הפתוחים בתחום התעופה.

אך לצד קידום הפרויקטים הגדולים, לא התייחס השר לניואנסים הקטנים אך החשובים שהיו עשויים להזניק את משרד התחבורה קדימה. רשויות מטרופוליניות לא הוקמו, בעיקר בגלל ריב מתוקשר עם רון חולדאי; לא נעשה ניסיון אמיתי להתמודד עם תופעת הגודש במטרופולינים; רפורמות חשובות כגון רפורמת תעריפי הנסיעה בתחבורה הציבורית בוצעו חלקית; לא מתקיים שיח עם ארגוני התחבורה; ובעיקר מרבית הכשלים שהוצגו בדו"ח מבקר המדינה האחרון היו בתקופת כהונתו, ועם מידת אחריות כזו או אחרת לנעשה.

לדעתי האישית, האתגרים הצפויים בשנים הקרובות מחייבים חשיבה אחרת ויכולת לטפל באופן עדין בסוגיות בוערות, ולקבל החלטות שלא יהיו תמיד פופולריות בקרב קבוצות האינטרס השונות. את מקומו של הבולדוזר צריך לתפוס מומחה לטיפולי שורש.

2. הפחתת הרגולציה והריכוזיות: אל תתנו לסיסמאות כמו "הגברת תחרות בתחבורה הציבורית" אחרי כל החלפה של "דן" או "אגד" במפעיל אחר להטעות אתכם. למעשה, שוק התחבורה ריכוזי מאוד ולא תחרותי. מפעילי האוטובוסים הם לא יותר מקבלנים של הממשלה.

אוטובוס אגד
אוטובוס אגדצילום: עזרא לוי

כל מכרז הפעלה מתפרש על מאות עמודים + נספחים דיגיטליים ומכתיב למפעיל שזוכה במכרז מה לעשות עד רמת צבע הכיתוב על האוטובוס. כל שינוי קטן, גם אם מדובר בהקדמת נסיעה בחמש דקות בקו תלמידים עלום בפרדס חנה, דורש אישור של פקיד הממונה על המחוז במשרד התחבורה!

זו רק דוגמה אחת - מייצגת - מיני רבות, למצב שבו גוף שאמור לעסוק בתכנון, מדיניות ופיקוח עוסק בפועל בעשרות דברים פעוטים בכוח אדם מצומצם. עודף הרגולציה התחיל הרבה לפני כהונתו של כ"ץ במשרד התחבורה, אך התעקשותו שלא להקים רשויות מטרופוליניות, שיכלו לשחרר הרבה לחץ ממשרד התחבורה, בהחלט עומדת לחובתו.

3. קיצור זמנים בבניית פרויקטים של תשתית: ישראל ידועה לשמצה בפרקי הזמן הארוכים שלוקח להקים בה תשתיות, בחריגה מלוחות הזמנים ובחריגות תקציביות נדיבות. כאן לא מדובר בבעיה של שר כזה או אחר, אלא בשיטה של הכנת מכרזי תשתיות ובחירת הזוכה.

במקרים רבים יעדיפו לבחור בספק שיציע את המחיר הזול ביותר, גם אם ניסיונו בפרויקטים מקבילים היה פחות טוב. וכנאמר "מה שעולה בזול – עולה בסוף ביוקר", גם אם העלות הישירה תהיה זולה יותר בסופו של דבר, הנזק העקיף שבעיכוב פרויקטים קריטיים כגון פרויקט חשמול מסילת הרכבת גדול שבעת מונים מהחיסכון בעלות העבודה. וכאן כבר נדרש שינוי תפישתי מצד השומרים על הברז במשרד האוצר.

4. תוכניות בנייה מותאמות להסעת המונים: בתחום הבנייה החלה בשנים האחרונות התפתחות חיובית, כשפרויקטים ישנים הוצאו מהמקפיא ותוכניות בנייה של עשרות אלפי יחידות דיור יצאו לדרך. אך אליה וקוץ גדול בה – השכונות תוכננו בתקופה שטרם המשבר התחבורתי של השנים האחרונות. וכך, עשרות אלפי יחידות דיור נבנות בשכונות מוטות רכב פרטי, שהופכות למלכודות פקקים איומות בשעות השיא.

לצערי, ברוב המקרים המדינה מתנגדת להקפאת התוכניות עד יצירת תשתיות הסעת המונים תומכות. על שר השיכון החדש לשקול להקפיא פרויקטים אלה עד להכנסת השינויים הנדרשים, אחרת הפרויקטים הללו יהיו בכייה לדורות.

5. להתאים את הרגולציה לטכנולוגיה של המאה ה- 21: המוניות ואף האופניים והקורקינטים השיתופיים תופסים תאוצה בזכות האפליקציות המתוחכמות ומאגרי המידע הבלתי נדלים. ואצלנו? מפרסמים מכרזי הפעלה למוניות השירות מהסוג שאבד עליו הכלח. האתגרים הטכנולוגיים מחייבים חשיבה אחרת, ובעיקר גמישות מחשבתית ויציאה מתבניות החשיבה שהיו רלוונטיות בעבר. כאן עלינו ללמוד ממדינות אחרות היכן להתיר את הרסן, והיכן צריכה הרגולציה לחשוף בכל זאת שיניים כדי לא לפגוע בשחקנים אחרים שוב.

קורקינטים להשכרה של חברת "בירד"
קורקינטים להשכרה של חברת "בירד"צילום: ינאי מנחם

כמובן שיש דברים מהותיים נוספים שלא התייחסתי אליהם, כגון מציאת הפתרון לפקק המסילתי, הטיפול במחסור נהגי האוטובוסים ובסכסוכי העבודה המתמשכים ברכבת, המשך המאבק בתאונות הדרכים, ואף הסוגיה התחבורה של תחבורה ציבורית בשבת.

ועדיין, יישום חמשת הנקודות שצוינו כאן תוביל למהפך תפישתי שיאפשר גם את ביצוע הדברים האחרים. אני מאחל למנצח הצלחה בהרכבת הממשלה, ובעיקר בהשמת האנשים הנכונים במקומות הנכונים.

דניאל קומיסר ומקס מורוגובסקי | |תחבורה בגובה העיניים

דניאל קומיסר הוא ממייסדי ארגון הנוסעים "תחבורה בדרך שלנו". עורך תוכן, מקדם אתרים, ובזמן הפנוי - מקדם אג'נדות. כמי שגדל בחו"ל יודע איך נראית תחבורה ציבורית יעילה, ומאמין עם הרצון וההשקעה המתאימים, ישראל בהחלט יכולה ליהנות מתחבורה כזו. תושב אם המושבות, חובב חתולים ומוזיקה מכל סוגה ועידן.

מקס מורוגובסקי הוא איש תוכנה, חבר ועד מנהל בארגון הנוסעים "תחבורה בדרך שלנו", ופעיל חברתי בתחום התחבורה הציבורית. מתמקד בקידום השילוב התחבורה הציבורית כחלק מעירוניות בריאה מול מקבלי ההחלטות באזור מטרופולין תל אביב. תושב חולון, חובב רכבות ואוטובוסים מכל סוג ותקופה, וכותב למגירה.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ