רכבת ישראל, תני לשוק הפרטי לעזור לך לשפר את השירות

רכבת ישראל שומרת את המידע האמיתי על הנסיעות שלה לעצמה, ומשדרת את חלקו בצורה מוגבלת מאוד רק דרך האתר והאפליקציה שלה. מה יקרה אם היא תשחרר אותו לשוק הפרטי ולציבור? רמז - יקרו פלאים

שר התחבורה ישראל כ"ץ. האוטובוסים המעטים לא מסונכרנים עם הרכבות
שר התחבורה ישראל כ"ץ. האוטובוסים המעטים לא מסונכרנים עם הרכבותצילום: אייל טואג

מקס מורוגובסקי

השבוע נחשפתי לסרטון שבו נוסע כבד ראייה מנסה שוב ושוב להפעיל את האפליקציה של רכבת ישראל באמצעות תוכנת נגישות סטנדרטית, ללא הצלחה. תוכנת קריאת המסך הסתבכה עם התפריטים באפליקציה של הרכבת, שאמורים להיות פשוטים, ובסופו של דבר לא איפשרה לנוסע לבדוק את לוחות הזמנים כפי שביקש.

בעולם תחרותי קלאסי, הנוסע בעל המוגבלות היה עובר להשתמש באפליקציה אחרת, זו שבנויה טוב יותר, וקולעת יותר לצרכיו. במקרה של רכבת ישראל זה בלתי אפשרי.

כבר כמה שנים שמשרד התחבורה יישר קו עם המדינות המפותחות, ומשחרר את המידע על נסיעות האוטובוס בפורמט GTFS, פורמט מסודר שניתן לקרוא בעזרת אלגוריתם ולהשתמש בו באפליקציות לטובת הציבור. יחד עם המידע ה"יבש" על זמני יציאה ומיקומי תחנות, נכלל גם מידע זמן אמת, שבעזרתו ניתן להראות תמונה מדויקת יותר של זמן הגעת האוטובוס לתחנה.

אפליקציות כמו איפה-בוס, מוביט ואף גוגל מפות כבר מזמן הרימו את הכפפה ומשפרות ללא הרף את איכות המידע שהן מספקות. רכבת ישראל זו אופרה אחרת.

הרכבת משחררת באמצעות משרד התחבורה רק את לוחות הזמנים ה"יבשים" ליציאת הרכבות. באחרונה הוסיפה החברה מידע זמן אמת, אך הוא נגיש רק באפליקציה של החברה, בצורה מוגבלת ולא מדויקת.

המידע על ביטולי רכבות עוד יותר בעייתי: מסכי המידע בתחנות, שמנוהלים בצורה מרוכזת ממרכז השליטה של הרכבת, לא מסונכרנים אוטומטית עם האפליקציה והאתר, כך שהנוסעים מקבלים מידע לא אמין בעליל. מחזות של נוסעים שמגיעים לתחנה ורק שם מגלים שהרכבת שלהם בוטלה מתרחשים לעתים קרובות מאוד.

לא פעם חוויתי את התופעה גם על בשרי, וזכור לי אף מקרה של ביטול רכבות נרחב מוקדם בבוקר, שלא דווח אפילו בפייסבוק של הרכבת, כי כנראה האחראי על המדיה החברתית, שמעביר את ההודעות, לא היה זמין.

אמנם הנטייה המיידית היא לטעון שרכבת ישראל חייבת לפתח מערכת מתקדמת שתעדכן אותנו בזמן אמת בכל המדיות. אני, לעומת זאת, מציע להסתכל על זה אחרת.

רכבת ישראל היא חברה ממשלתית. באופן מסורתי, המטרה העיקרית שלה היא להפעיל רכבות, ולעשות את זה טוב. בשנים האחרונות הרכבת נתקלת בקשיים להדביק את הביקוש לנסיעות שלה, כך שהדרישה להדביק גם את הפער התפעולי והתשתיתי וגם את הפער הטכנולוגי, זו אולי דרישה לא מציאותית.

הדרך בכל זאת להשיג שיפור טכנולוגי בהעברת המידע הוא לשחרר אותו לציבור.
ברכבת ישראל צריכים לזכור שמטרת העל היא לספק לציבור שירות טוב ואמין. אם הבלעדיות הטכנולוגית על המידע פוגעת בעיקרון הזה, אז הגיע הזמן לשחרר את הלפיתה.

כן, בד בבד זה יגביר גם את השקיפות במידע על האיחורים, ואולי יוציא את האוויר ממדד הדיוק המפורסם של הרכבת, שלעתים נראה שאין קשר בינו לבין המציאות. בטווח הארוך, לעומת זאת, זה יחזיר את אמון הציבור בחברה, ויוריד את רמות התסכול מאירועים לא צפויים.

תהליך שחרור המידע לא קשה במיוחד. הלו"ז היבש כבר קיים בקבצים שמועברים לציבור באמצעות משרד התחבורה. מה שנותר הוא לשחרר את מידע זמן האמת על מיקום הרכבת שמגיע ממערכת המשואה, זה שבאמצעותו מתעדכנים מסכי המידע בתחנות. תארו לכם את הנוחות כשאפליקציות פרטיות יוכלו להוסיף לנו פיצ'רים שימושיים על בסיס המידע הזה, כמו למשל התראה על כך שהרכבת שלנו מאחרת.

החלק הנוסף שעל הרכבת להסדיר הוא אופן העברת המידע על שינויים וביטולי רכבות.
ברכבת התחתית של ניו יורק, אחת ממערכות המטרו הסבוכות בעולם, שמתמודדת באופן יומיומי עם הצורך לדווח על שינויים פתאומיים ומתוכננים כאחד, אימצו כבר מזמן פורמט אחיד של הודעות שניתן לקריאה על ידי אלגוריתם.

החשיבות בהודעות הוא גם הטיימינג. כל הודעה על השינוי חייבת להגיע לציבור בזמן אמת, ממש שניות אחרי עדכון מסכי המידע בתחנות. זה בדיוק מה שקורה בניו יורק. ושם השוק הפרטי אימץ את השיפור מהר מאוד, ובאפליקציית CityMapper אף פיתחו תוכנת רובוט שכל מטרתו הוא קריאת ההודעות של רשות התחבורה של ניו יורק ותרגומו לעדכונים מידיים לנוסעים.

השקעה במערכת שתבטיח את שחרור המידע לציבור והוויתור על הבלעדיות תאפשר לרכבת להפנות משאבים לתחומים שבהם השוק הפרטי והציבור לא יכולים לעזור לה, ובכך להקל על עצמה את משימת פיתוח הרשת.

בסופו של דבר, בשביל שזה יקרה, הרכבת ומשרד התחבורה חייבים לראות בציבור לקוח ופרטנר. לצערי, כמו שאנחנו נוכחים לדעת יום ביומו, אנחנו עדיין לא שם.

תחבורה בדרך שלנו

דניאל קומיסר ומקס מורוגובסקי | |תחבורה בגובה העיניים

דניאל קומיסר הוא ממייסדי ארגון הנוסעים "תחבורה בדרך שלנו". עורך תוכן, מקדם אתרים, ובזמן הפנוי - מקדם אג'נדות. כמי שגדל בחו"ל יודע איך נראית תחבורה ציבורית יעילה, ומאמין עם הרצון וההשקעה המתאימים, ישראל בהחלט יכולה ליהנות מתחבורה כזו. תושב אם המושבות, חובב חתולים ומוזיקה מכל סוגה ועידן.

מקס מורוגובסקי הוא איש תוכנה, חבר ועד מנהל בארגון הנוסעים "תחבורה בדרך שלנו", ופעיל חברתי בתחום התחבורה הציבורית. מתמקד בקידום השילוב התחבורה הציבורית כחלק מעירוניות בריאה מול מקבלי ההחלטות באזור מטרופולין תל אביב. תושב חולון, חובב רכבות ואוטובוסים מכל סוג ותקופה, וכותב למגירה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker