ישראל צריכה היררכיה תחבורתית כדי להשלים את הפער

זה לא שבוקר אחד התעוררנו עם מטרופולין של 3.5 מיליון איש בגוש דן בלי היררכיה תחבורתית. זה היה תהליך ארוך של הזנחה

הרכבת התחתית בלונדון
הרכבת התחתית בלונדוןצילום: Getty Images ISRAEL

מקס מורוגובסקי

לפני יותר משנה ביקרתי בלונדון, עיר עם תחבורה ציבורית מפותחת לכל הדעות. זה היה זמן לא רב אחרי ש-TFL, הגוף הריכוזי שאחראי על כל התחבורה הציבורית בלונדון, שלל את הרישיון של ענקית התחבורה השיתופית אובר לפעול בעיר, בטענה שהם לא בודקים את הרקע של הנהגים שלהם ולא מדווחים על העבירות של הנהגים שלהם. האירוע היה חסר תקדים, מכיוון שעד אז אובר נהנתה מחופש פעולה יחסי, והנה, מגיע גוף גדול בעיר אירופית ראשונה במעלה ואומר לה "עד כאן".

באותם ימים, זולת אובר, שמה של חברה נוספת כיכב בכותרות מדורי התחבורה - CityMapper. מדובר בסטארט-אפ בריטי, שפיתח אפליקציית ניווט חכמה לנוסע בתחבורה הציבורית, שעובדת כבר בהצלחה רבה בערים רבות בעולם. היתרון באפליקציה היא הידידותיות למשתמש והוראות "שלב אחר שלב" שהיא נותנת בעת החלפת אמצעי תחבורה, עד רמה של ציון השער שממנו צריך לצאת מהמטרו.

אפליקציות כמו CityMapper יש לא מעט, אך מה שזיכה אותה בכותרות הוא קו אוטובוס לילי מבוסס טכנולוגיה שהחברה החלה להפעיל במזרח לונדון. החברה, שזיהתה פערי שירות באמצעות ניתוח השימוש באפליקציה שלה, החליטה להרים את הכפפה ולמלא את הפער בעצמה. היא שכרה כמה אוטובוסים של מפעיל תחבורה ציבורית רשמי, הגישה בקשה וקיבלה אישור הפעלת קו אוטובוס מסחרי מה-TFL (שמעת, ישראל כ"ץ?). מדורי התחבורה חגגו. חברת טכנולוגיה מפעילה קו אוטובוס כדי למלא פערי שירות. תענוג.

לקו האוטובוס הזה לא היתה המשכיות. מאז, CityMapper נכנסה בצורה אקטיבית לתחום החם של התחבורה השיתופית, בניסיון לנצל את ההגבלה שנכפתה על אובר, וקו האוטובוס הייחודי שלה נותר כעדות לכך שעל ידי טכנולוגיה ניתן למלא ביקוש גם בתחבורה מסורתית.

הרכבת התחתית בלונדון
הרכבת התחתית בלונדוןצילום: Bloomberg

אז מה ההבדל בין לונדון, הלסינקי, מנהטן שבניו יורק, ועוד שורת ערים אירופיות, אסייתיות ואמריקאיות לבין גוש דן? ולמה שם יש יותר זמן להתלהב מחידושים תחבורתיים? התשובה היא היררכיה תחבורתית. פירמידה, שבה כל אמצעי התחבורה מסודרים לפי אופי השירות שלהם, ולעתים גם לפי הערך המוסף.

מוניות ספיישל הן מוצר פרימיום ומתומחרות בהתאם; תחבורה שיתופית הוא מוצר ביניים שהשימוש בו הוא לא הכרח באזורים עם כיסוי טוב של תחבורה ציבורית; אוטובוסים יעילים למרחקים בינוניים; מטרו משמש להעברת אוכלוסייה רבה בין מוקדי עניין, וכן הלאה.

ככל שהפירמידה הזו שלמה יותר, עם מינימום חורים או קפיצות שלבים, כך איכות התחבורה והשירות לנוסע משתפרים.

לונדון ופרבריה הם דוגמה לעיר עם היררכיה תחבורתית מרשימה. רכבות פרבריות, מטרו (העתיק בעולם), רכבת קלה באזורים ספציפיים, אוטובוסים עם נתיבי תחבורה ציבורית, תחבורה שיתופית, מוניות מכל הסוגים והצבעים, אגרת גודש להגבלת כניסה לאזורים מרכזיים עם רכב פרטי, מיזמי השכרת אופניים, ובסוף, פקקים. פקקי ענק שגורמים לתייר הממוצע לשאול את עצמו, למה עם כל התחבורה הזאת צריך בכלל להחזיק רכב.

אזור גוש דן. תהליך ארוך של הזנחה
אזור גוש דן. תהליך ארוך של הזנחהצילום: ניר כפרי

לערים גדולות אחרות בעולם יש אולי פחות מגוון תחבורתי, אך הפירמידה שם עדיין מתפקדת. אם אין מטרו, או שהוא משמש בעיקר להביא אוכלוסיהי מהפרברים, אז את מקומו בחלקים אחרים תופסת תחבורה מסילתית עם קיבולת צנועה יותר, או אולי אוטובוסים רבי קיבולת על נתיבים יעודיים.

בגוש דן יש מהבחינה הזאת בעיה גדולה. התחבורה הציבורית כאן הוזנחה שנים רבות, וההיררכיה התחבורתית מזכירה תבשיל. במקרה הטוב זו פשטידה רב שכבתית ובמקרה הפחות טוב מעורב ירושלמי. פירמידה זה לא.

נסיעות מטרופוליניות ארוכות מבוצעות באוטובוס או ברכבת פרברית, כי אין ברירה אחרת. והרכב הפרטי עוקף את נתח השוק שבעולם מקביל יכול היה לתפוס המטרו. מפעם לפעם מנסים ליצוק למבנה הזה בסיס. בימים אלו זו הרכבת הקלה, שאמורה לתפוס פיקוד בתור השדרה התחבורתית ואולי להקשות קצת את הבסיס של התבשיל הרך. בין לבין, מנסים להוסיף קצת טעם לתבשיל עם תחבורה שיתופית, בהיסוס, כדי לא להרוס את הטעם. פעם בשבוע, לעומת זאת, מחביאים את התבשיל בארון ל-25 שעות, ומוציאים אחד אחר, חד גוני, תפל לחלוטין.

זה לא שבוקר אחד התעוררנו עם מטרופולין של 3.5 מיליון איש בלי היררכיה תחבורתית. זה היה תהליך ארוך של הזנחה, של חוסר ראייה קדימה. תהליך שלצערי נמשך עד היום לסירוגין, כשלא כל הגופים האחראים נרתמו עדיין להפיכת התבשיל לפירמידה.

תחבורה בדרך שלנו

דניאל קומיסר ומקס מורוגובסקי | |תחבורה בגובה העיניים

דניאל קומיסר הוא ממייסדי ארגון הנוסעים "תחבורה בדרך שלנו". עורך תוכן, מקדם אתרים, ובזמן הפנוי - מקדם אג'נדות. כמי שגדל בחו"ל יודע איך נראית תחבורה ציבורית יעילה, ומאמין עם הרצון וההשקעה המתאימים, ישראל בהחלט יכולה ליהנות מתחבורה כזו. תושב אם המושבות, חובב חתולים ומוזיקה מכל סוגה ועידן.

מקס מורוגובסקי הוא איש תוכנה, חבר ועד מנהל בארגון הנוסעים "תחבורה בדרך שלנו", ופעיל חברתי בתחום התחבורה הציבורית. מתמקד בקידום השילוב התחבורה הציבורית כחלק מעירוניות בריאה מול מקבלי ההחלטות באזור מטרופולין תל אביב. תושב חולון, חובב רכבות ואוטובוסים מכל סוג ותקופה, וכותב למגירה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker