המפתח להחזרת אמון הנוסע בתחבורה הציבורית: אמינות וזמינות המידע

אם האוטובוס או הרכבת מאחרים, ובאפליקציה או בלוחות זמן אמת בתחנות מופיע מידע אחר, הנוסעים יכעסו על השקר ועל הזלזול בזמן שלהם יותר מאשר על עצם האיחור

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
רכבות של רכבת ישראל
רכבות של רכבת ישראל

מקס מורוגובסקי

ידע הוא כוח. ידע נותן לנו את הבסיס לעשות החלטות מושכלות, לחסוך זמן, ולהיות רגועים יותר לגבי היתכנות של אירועים לא צפויים. מהפכת המידע הביאה את הידע אלינו לכיס, לבית, למשרד. רק להקליק, רק לגעת במסך – והכל בהישג יד.

גם התחבורה הציבורית עברה מהפיכת מידע. אם בעבר היינו מסתמכים על ספרוני לו"ז, או מתקשרים למוקד מידע כדי לדעת מתי יגיעו הרכבת והאוטובוס, אם היינו מורטים שערות בניסיון נואש לנחש מתי יגיע קו מאחר, והאם נספיק לפגישה חשובה, אז הזמנים האלה מאחורינו. כמעט.

זה התחיל מאתרי אינטרנט מרוכזים עם לו"ז, המשיך בלוחות מידע זמן אמת בתחנות האוטובוס שהגיעו אלינו באיחור ניכר לעומת המדינות המפותחות (סוף שנות ה-90 באירופה המערבית ובאסיה, החל מ-2011 בפרישה אטית בארץ), ואז הגיע לקבציי מידע מסודרים עם נתוני זמן אמת של כל האוטובוסים בארץ, מה שהיווה זרז לפיתוח אפליקציות פרטיות שהנגישו לנו את המידע הזה בטלפון החכם. 

אפליקציית הניווט מוביט
אפליקציית הניווט מוביטצילום: בלומברג

בזמן האחרון הופיעו גם חידושים כמו צפי עומס ברכבות, שמאפשרים לקבל החלטות מושכלות ולבחור רכבות "פנויות יותר" במידה ולא ממהרים.

לנוכח כל הטוב הזה נשאר המוקש האחרון והחשוב מכולם – אמינות וזמינות המידע.
באופן לא מפתיע, אלה הגורמים שעליהם יקום וייפול דבר, כי הם משפיעים ישירות על היכולת שלנו לשלוט על הזמן שלנו.

נוכל להתייחס בסלחנות לצפיפות ולאיחורים ברכבת ישראל, אם נרגיש שהרכבת לא מזלזלת בזמן שלנו. כשרכבת נתקעת, וזה משפיע על הלו"ז הכללי, אנחנו הנוסעים מצפים לדעת את זה ברגע שנפתח את האפליקציה ואת הפייסבוק. אם האפליקציה משדרת "עסקים כרגיל", ובפייסבוק יש הודעה לקונית של "צפו לשיבושים", ואז הגענו לתחנה וגילינו שהרכבת שלנו מבוטלת, איבדנו אמון במערכת בגלל אמינות המידע, ולאו דווקא בגלל האיחור עצמו.

אם היינו יודעים על השיבוש הצפוי קודם, יכולנו להישאר עוד חצי שעה בעבודה, או לקפוץ לקנות אוכל הביתה, או כל דבר אחר. הזמן שלנו היה בשליטתנו.

נוכל להתייחס בסלחנות גדולה יותר לאיחור של אוטובוס, או לנסיעה בעמידה, אם יהיה בידינו את המידע המדויק היכן נמצא האוטובוס כרגע, ועוד כמה זמן הוא יגיע. המידע הזה חייב להשתקף הן באפליקציה והן על לוח מידע זמן אמת בתחנה, כי לסבתא או סבא שלנו לא תמיד קל להשתמש במסך הקטן. אם מידע זמן האמת מראה שהאוטובוס מגיע עוד 3 דקות, אך בסוף מצאנו את עצמנו מחכים בתחנה עוד 20 דקות, או שהאוטובוס כלל לא הגיע, נכעס על אמינות המידע ופחות על האיחור, כי הרי יכולנו לתכנן את הזמן שלנו אחרת.

אם מכשיר הג'י.פי.אס בחלק מהאוטובוסים לא מופעל באופן קבוע ואף אחד לא נותן לזה את הדעת, ובדיוק פספסנו את האוטובוס, או אם לוח מידע זמן אמת בתחנה לא קיים או לא פועל, נעמוד מתוסכלים בתחנה ונכעס על כל העולם, לא בגלל האוטובוס שלא מגיע, אלא כי המידע קיים אך לא זמין לנו, והזמן שלנו לא בידינו.

את העיקרון שבמדינות עם תחבורה מפותחת כבר הבינו, אצלנו עוד לא הצליחו להפנים. אמינות וזמינות המידע אמורות להיות חלק אינטגרלי מתפישת השירות התחבורתי בישראל. ביום שמשרד התחבורה יתחיל להשקיע בשיפור איכות המידע, הוא יגלה שלנו, האזרחים, יש סבלנות גדולה מאוד לקשיים תפעוליים שנובעים מפיתוח, כל עוד אנחנו יודעים שלא מזלזלים בזמן שלנו.

תחבורה בדרך שלנו

דניאל קומיסר ומקס מורוגובסקי | תחבורה בגובה העיניים

דניאל קומיסר הוא ממייסדי ארגון הנוסעים "תחבורה בדרך שלנו". עורך תוכן, מקדם אתרים, ובזמן הפנוי - מקדם אג'נדות. כמי שגדל בחו"ל יודע איך נראית תחבורה ציבורית יעילה, ומאמין עם הרצון וההשקעה המתאימים, ישראל בהחלט יכולה ליהנות מתחבורה כזו. תושב אם המושבות, חובב חתולים ומוזיקה מכל סוגה ועידן.

מקס מורוגובסקי הוא איש תוכנה, חבר ועד מנהל בארגון הנוסעים "תחבורה בדרך שלנו", ופעיל חברתי בתחום התחבורה הציבורית. מתמקד בקידום השילוב התחבורה הציבורית כחלק מעירוניות בריאה מול מקבלי ההחלטות באזור מטרופולין תל אביב. תושב חולון, חובב רכבות ואוטובוסים מכל סוג ותקופה, וכותב למגירה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker