חמש תפישות שצריך לשנות כדי להקים את רשת המטרו בגוש דן

המרחב הציבורי לא נועד תמיד לשרת את הרכב הפרטי, ומשרד התחבורה הוא לא בהכרח הגורם הכי טוב לניהול השוטף של התחבורה הציבורית. כדי שהמטרו יגיע בשנים הקרובות, יש כמה דברים שצריך להבין לפני כן

זוג בתחנת מטרו בפריז, 2017. מתי במטרו בישראל?
זוג בתחנת מטרו בפריז, 2017. מתי במטרו בישראל?צילום: MARTIN BUREAU / AFP

מקס מורוגובסקי

אמש הושק פרויקט המטרו בגוש דן בקול תרועה רמה. הפרויקט מהווה את השלב הבא בתחבורה הציבורית באזור המרכז, ויצטרף לרשת הרכבת הקלה שנבנית בימים אלה.

במהלך כנס רב רושם, דיברו אחד אחרי השני מקבלי ההחלטות מכל הדרגים, פוליטיקאים ולא פוליטיקאים, על חשיבות המטרו, ועל כך שאין לנו את ה"לוקסוס" שלא להקים אותו. האופטימיים דיברו על 2030 כשנת היעד להפעלתו, הפסימיים הזהירו שייתכן ונמרח אותו גם לחמישים שנים.

לכבוד המאורע, להלן 5 נקודות של שינוי תפישתי שמקבלי ההחלטות חייבים לאמץ באופן מלא, כדי להצליח להוציא לפועל את רשת המטרו ב-2030, או לכל היותר באיחור אלגנטי של שנים בודדות, ולקרב את השירות התחבורתי שלנו למאה ה-21.

1. חזרה לתכנון מרחב ציבורי מעורב שימושים, המעודד הליכה ושימוש בתחבורה ציבורית, "כמו פעם"

אמנם נראה לנו שהמרחב הציבורי בישראל תוכנן לשרת את הרכב הפרטי מאז ומתמיד, אך זו טעות. אזורים אורבניים שתוכננו לפני קום המדינה נהנים מגריד רחובות שמזמין הליכתיות, רכיבה על אופניים ותחבורה ציבורית. גם רכב פרטי היה מוצר מותרות, כך שהמרחב הציבורי תוכנן בהתאם. טרנד "עיר הגנים" שהחל בסוף שנות ה-30 אמנם הפריד בניין מרעהו, אך המשיך לשמור עדיין על מרקם אחיד.

בשנות ה-50 התעצמו טרנד הפרבור והעדפת הרכב הפרטי בעולם, כשארה"ב נושאת את הדגל בגאווה. בית בפרברים, רכב קאדילאק ענק - החלום האמריקני. לישראל לקח זמן להצטרף לעדר מבחינת נטישת התחבורה הציבורית. כאן בארץ היינו בדיוק בעיצומה של תקופת הצנע, כך שהרכב הפרטי היה עדיין חלום רחוק לרוב האוכלוסייה. מצד שני, העלייה הגדולה הביאה לפרבור מהיר. שכונות על גבי שכונות של בניינים משוכפלים שנבנו מהר. הבנייה המרקמית נזנחה, רחובות מסחריים חדשים לא נבנו יותר, וכדי לקנות חלב היית קופץ למרכז המסחרי הקרוב, או למכולת שמוקמה בצריף בקרן הרחוב.

בשלב מסוים נפרץ הסכר, ועם עליית רמת החיים, עלה גם מהר מאוד שיעור הבעלות על הרכב הפרטי. הצפיפות מחוץ למרכזי הערים היתה עדיין נמוכה. חניה היתה בשפע, אז טבעי שכל אזרח שיכל להרשות לעצמו היה רוכש מיד רכב פרטי. התחבורה הציבורית החלה לעבור שינוי מגמה כפוי מאמצעי ההתניידות של כולם, לאמצעי ההתניידות לשכבות החלשות, לקשישים ולבני נוער.

גם התכנון העירוני שבא אחר כך המשיך את אותה המגמה. הפרברים של שנות ה-50 היוו את הבסיס לתכנון הפרברי של העשורים הבאים. בנייני הרכבת נהפכו לבניינים רבי קומות שמנותקים מסביבתם, שדורשים שטח רב יותר בשביל לאכלס אותה כמות אוכלוסייה כמו בבלוק מרקמי, ואז למגדלים ממש. המרכזים המסחריים נהפכו לקניונים עם חניוני ענק, וכך התקבע מעמד הרכב הפרטי לתמיד.

נוסעים בתחנת מטרו מרכזית בבריסלצילום: רויטרס

לא עזרה גם הזנחת רשת הרכבות שירשנו מהבריטים, שנתפשה כמיושנת יחסית לרכב הפרטי, שראו בו את העתיד.

כעת אנחנו חייבים לתקן את טעויות התכנון של הדורות הקודמים, גם בשכונות שעדיין נמצאות על הנייר, כמו מחנה צריפין, סירקין, תע"ש, וגם להפעיל יצירתיות בתיקון המרחב הציבורי המפורבר של העשורים האחרונים.

לא עוד פרויקטים של "חלומות נוה חמציצים" עם שתי חניות לכל דירה, רחובות בצורת פרח וחצי קילומטר מרחק אווירי מהבניין למכולת הקרובה, אלא רחובות בצורת גריד עם רחובות מסחריים בין לבין, וכמובן התחדשות עירונית ושיפור המרחב הציבורי, במיוחד בסביבת תחנות מטרו ורכבת קלה, פעולות שיעודדו את הציבור לזנוח את הרכב הפרטי.

2. להתחיל לשחרר את הפרה החולבת של הרכב הפרטי כבר מעכשיו

אמנם כרגע אנחנו עדיין קונים מכוניות בלי חשבון, אבל קץ המגמה קרוב מתמיד. כשכמות המכוניות עולה, והמרחב הציבורי לא מתרחב יחד איתה, לא צריך להיות מתמטיקאי גדול כדי להבין מה יקרה. הדעיכה בשימוש ברכב הפרטי תקרה מעצמה, לכן הגיע הזמן לעזור לרכב הפרטי לצאת לפנסיה כבר מהיום.

בדרך הטבעית אמנם יקח לנו 30 שנה, כי אנחנו אלופים בלייצא חדשנות, אך להיות האחרונים להשתמש בפירות החדשנות הזאת, אבל בסוף זה יגיע. הרכב הפרטי ישתמש בדלק פחות ופחות, ואחר כך הוא גם יפסיק להיות "רכב פרטי", כי אם אתה לא חייב לנהוג, ויש לך אלגוריתם שיכול לספק לך רכב זמין לפי דרישה, אז למה שתחזיק אחד משלך?

כמאמר הפתגם הלועזי - הרגלים ישנים מתים לאט, אז לא מן הנמנע שנעבור שלב שבו נראה להמשיך להחזיק ברכב פרטי, אבל אוטונומי - לעמוד בפקקים חריפים, אבל לקרוא עיתון. לטווח הארוך זה לא יעבוד, וכשתגיע ההבנה שדי, אי אפשר כך יותר, בנקודה הזאת עדיף שישראל כבר תהיה מרושתת בתחבורת הסעת המונים זמינה.

בעוד 30 שנה, כשנהיה כבר לא כמעט 9 מיליון, אלא כפול מזה, ונרצה להגיע מהר בין נקודה לנקודה, נעדיף תחבורה מסילתית תת קרקעית, או עלית עם זכות דרך, ולא להיתקע יחד עם כולם בפקק של הרכבים האוטונומיים שלנו, שגם האלגוריתם המושלם ביותר לא יוכל לשחרר, כי יש גבול כמה מכוניות אפשר להעביר ביחידת מרחב אחת.

אם גם מקבלי ההחלטות הגיעו למסקנות האלה, ושמענו את זה יפה בכנס השקת המטרו - אז למה לא להתחיל ליישם?

פקקים בירושלים. מה יקרה לילדים האמריקאים המחונכים שלי?צילום: אבישג שאר-ישוב

3. לבזר את ניהול התחבורה הציבורית בישראל

אולי נראה לנו הגיוני שאת תכנון המטרו ירכז משרד התחבורה, מעצם היותו פרויקט ענק, עתיר משאבים וקשיים, אך מה לגבי הניהול השוטף של התחבורה הציבורית בישראל? כנראה שלרובנו לא ייראה הגיוני שפקיד במשרד התחבורה בירושלים יהיה היחיד שיוכל להחליט לגבי שינוי תדירות או הוספת קו אוטובוס באשדוד, אך בפועל זה מה שקורה כיום.

האם הביזור יהיה באמצעות רשויות מטרופוליניות, מתן סמכויות לגופים מקצועיים ברשויות המקומיות או כל צורה אחרת? זה נתון לוויכוח, אך זה חייב לקרות. למשרד התחבורה יש אתגרים רבים בתחום הסעת ההמונים בשנים הקרובות, והוא פשוט לא יכול להגיע לרמת הקשב הדרושה, והקרבה לשטח, כדי לתחזק את רמת השירות הנאותה לנוסע.

אין צורך להמציא את הגלגל, אלא פשוט לאמץ מודלים קיימים מהעולם. מספיק להציץ לכיוון לונדון, וינה או ברלין. נשמע מופרך? לא כל כך. כשמדברים על מטרו, מדברים כבר על רשת תחבורתית שתתקרב בהיקפה לערים הגדולות באירופה, אז אולי כדאי להתחיל לחשוב בגדול כבר מעכשיו?

4. לשתף פעולה עם ארגוני המגזר השלישי

היתרון של ארגוני מגזר שלישי, וספציפית ארגוני תחבורה וסביבה, הוא שהם חיים את השטח, ולא כבולים על ידי רסנים ביורוקרטיים ופוליטיים. הנטייה אצל מקבלי ההחלטות היא להתייחס בחשדנות למגזר האזרחי. ארגוני מגזר שלישי מצטיירים היסטורית כאחראים על עזרה לחלשים, ותו לא. "מה הם מבינים? מה האינטרסים שלהם?" אלה השאלות הרגילות שנשאלות.

משרדי הממשלה ומקבלי ההחלטות חייבים להחליף תקליט, ולהבין שיש להם שותפים בקרב הציבור, עם תובנות מהשטח והיכרות עמוקה עם התחום התחבורתי והתכנוני, שיחד עם העצה איך לצאת מהקיבעון וריכוז האנומליות בתחום חווית המשתמש, יכולים גם להפעיל לחץ כשצריך על גורמים מעכבים, כדי לעזור לקדם מטרה משותפת.

5. לקבוע יעדי שירות דרך העיניים של הנוסע

כל תכנון תחבורתי שנראה נכון על הנייר יכול להתברר ברגע אחד כשגוי מהיסוד, אם יסתבר שחוויית המשתמש של הנוסע בתחבורה הציבורית היא גרועה. תחנת המטרו הכי מתקדמת לא שווה הרבה, אם המרחב סביבה לא נעים או בטוח להליכה, ואם אין איך להגיע אליה בזמן סביר.

נתיב התחבורה הציבורית לא שווה הרבה, אם הוא נגמר מוקדם מדי, ואחריו כל האוטובוסים עומדים 20 דקות בפקק. הרשת התחבורתית הכי ענפה לא תתפקד טוב, אם ההחלפה בין אמצעי התחבורה לא נוחה, או לוקחת זמן רב מדי.

הדרך הכי טובה לצפות מראש את אבני הנגף בתכנון היא להסתכל דרך העיניים של הנוסע, להתחפש לכזה ולבדוק במגוון אמצעים, גם מסורתיים וגם טכנולוגיים, מה הדרך שייאלץ הנוסע לעבור כדי להגיע מדלת לדלת, כמה זמן זה יקח לו, ואילו מכשולים יהיו בדרכו.

תחבורה בדרך שלנו

דניאל קומיסר ומקס מורוגובסקי | תחבורה בגובה העיניים

דניאל קומיסר הוא ממייסדי ארגון הנוסעים "תחבורה בדרך שלנו". עורך תוכן, מקדם אתרים, ובזמן הפנוי - מקדם אג'נדות. כמי שגדל בחו"ל יודע איך נראית תחבורה ציבורית יעילה, ומאמין עם הרצון וההשקעה המתאימים, ישראל בהחלט יכולה ליהנות מתחבורה כזו. תושב אם המושבות, חובב חתולים ומוזיקה מכל סוגה ועידן.

מקס מורוגובסקי הוא איש תוכנה, חבר ועד מנהל בארגון הנוסעים "תחבורה בדרך שלנו", ופעיל חברתי בתחום התחבורה הציבורית. מתמקד בקידום השילוב התחבורה הציבורית כחלק מעירוניות בריאה מול מקבלי ההחלטות באזור מטרופולין תל אביב. תושב חולון, חובב רכבות ואוטובוסים מכל סוג ותקופה, וכותב למגירה.

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?