כך תקבלו טיפול VIP בבית החולים

גם אם אתם לא מנכ"לים של חברה שמגלגלת מיליארדים או משתייכים לחסידות הנכונה, אתם יכולים לקבל יחס מצוין מצוות בית החולים ■ הסיפור על האשה עם הגישה הכי בריאה להתמודד עם מערכת הבריאות

סיון פלטין
סיון פלטין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דובוני גומי
סיון פלטין
סיון פלטין

לפתע, ביום בהיר אחד, אדם מוצא עצמו מאושפז בבית החולים. מדובר בסיטואציה קשה מכל הבחינות, מורכבת ומתסכלת. בעיקר במערכת הבריאות הישראלית, שנמצאת כבר שנים ארוכות בקריסה. גם לי זה קרה, ונאלצתי להעביר תקופה ארוכה בבית חולים גדול במרכז הארץ (אל דאגה, הסיפור נגמר בטוב. טפו טפו).

מעבר לעובדה שהפרטיות והחירות של המטופל נפגעת לחלוטין (ואפילו בבחירות המקומיות המאושפזים לא יכולים להצביע), איכות השהות בבית החולים תלויה לחלוטין בחסדי הצוות הרפואי. כבר רבות דובר על המחסור בכוח אדם, על העומס העצום שעמו מתמודדים אנשי הצוות, על המשאבים החסרים – אבל גיליתי שיש דרך לקבל יחס טוב, ואפילו נהדר בבית החולים.

במיטה הסמוכה בחדרי שכבה בחורה, נקרא לה שירה. היא סבלה ממקרה מורכב למדי שבו היו מעורבים צוותים ממחלקות שונות של בית החולים, ונאלצה לשהות הרבה זמן במחלקה. במהרה הבנתי שהבחורה שבמיטה שלידי מקבלת יחס מיוחד מהצוות, שהדרך הטובה ביותר לתארו היא טיפול VIP.

הרופאים נהגו מדי יום להתעכב אצל שירה כפול מהזמן שאצל שאר המטופלות בסבב; היו לה את מספרי הטלפון הפרטיים של רוב הרופאים שטיפלו בה, והיא לא היססה להשתמש בהם כשהיתה לה שאלה; האחיות כירכרו סביבה רוב היום; בבקרים אנשי כוח העזר היו מביאים לה יוגורט מיוחד שאף אחד אחר לא הצליח לשים עליו את היד; ואפילו צוות הניקיון החליף עבורה את הווילונות בחדר בווילונות חדשים ומצוחצחים.

בימים הראשונים חשבתי ששירה היא סלב או מקורבת להנהלת בית החולים, אבל מהשיחות איתה למדתי שלשירה אין שום קשרים. היא אינה מנכ"לית של חברת ענק, היא גם לא דוגמנית/שחקנית מוכרת או משתייכת לאחת המשפחות העשירות בישראל. למעשה, היא הכי רחוקה מזה. היא בתחילת שנות ה-50 לחייה, ללא השכלה, בן או בת זוג, אין לה כמעט בני משפחה שניתן להיעזר בהם (למעשה, כמעט שלא באו לבקר אותה בכל הזמן ששהינו יחד בחדר) ובטח שלא ממון רב. בעת האשפוז היא ציינה בפני כמה פעמים את המוטו שלה: "אם אני לא אדאג לעצמי, מי ידאג לי", והיא אכן דואגת לעצמה.

אז מה כן יש לה, שהצליחה להשיג יחס מועדף בבית החולים? התשובה לכך שוברת את כל המיתוסים ותיאוריות הקונספירציה: לשירה יש גישה נפלאה לאנשים. שירה הצליחה לקבל טיפול VIP בעזרת יחס אישי, חיוך רחב ואמפתיה. תכונות אלה, וגם שקית עם סוכריות גומי, פירות יבשים ושלל מתוקים שתמיד הונחה ליד מיטתה, סייעו לה להשיג כל מה שרצתה. היא ידעה את שמותיהם הפרטיים של כל אנשי הצוות – מעובדי הניקיון הוותיקים ועד המתמחים הטריים שהגיעו למחלקה, ודאגה להביע את הערכתה לצוות כמעט על בסיס יומיומי. אבל לא מדובר בחנפנית מדופלמת - זה פשוט עניין של גישה, וכשמשהו השתבש, היא גם מתחה ביקורת, אבל מבלי להתלהם או להרים את הקול - הכל בנועם ועם חיוך.

מדי בוקר היא היתה שואלת לשלומה של אשת כוח העזר ומכבדת אותה בעוגייה; האחיות היו משתפות אותה ברכילויות הכי לוהטות במחלקה; והיא אפילו הצליחה לסחוט חיוכים ממנהל המחלקה הקשוח. כשגילתה שאחות צעירה, שנטתה להיות נרגנת וקשוחה, לוטשת עיניים לסוכריות הגומי שהונחו ליד מיטתה, הציעה לה אחת - והאחות נענתה. למחרת, כשדאגה למלא את מלאי הסוכריות, האחות הקשוחה החלה להיפתח אליה, לשתף אותה בקשייה האישיים - והשירות נהפך למחוייך ואישי יותר - גם לשאר המטופלות בחדר.

כשבוקר אחד שירה הרגישה שהתרופה החדשה שבה טופלה החמירה את מצבה, היא ביקשה לשוחח עם מנהל המחלקה – זכות הקיימת במרבית המחלקות, אך חולים מעטים מנצלים אותה. כשהשיחה התעכבה, שירה הפעילה שוב את קסמיה האישיים על אנשי הצוות, שדאגו לזרז את השיחה - והיא דיווחה שהשיחה היתה טובה ומנהל המחלקה היה קשוב ואף הציע לה טיפול בגישה אחרת.

הבחורה הזאת - שאין לה בכלל קשרים ושאף אחד לא דואג לה פרט לעצמה - הצליחה להגיע ללבבות אנשי הצוות ולגרום להם לעשות מעל ומעבר בשבילה. אז שלא נדע, אבל בפעם הבאה שתמצאו את עצמכם בבית החולים (או בכל מקום אחר שיש בו נותני שירות שגורלכם תלוי בהם), נסו את הגישה של שירה - יש סיכוי טוב שהיא תעבוד לכם. ובכל מקרה, אל תשכחו להצטייד בשקית של סוכריות גומי.

סיון פלטין

סיון פלטין | סיון פלטין

כותבת, עורכת ונושמת תוכן. שואפת להיות צרכנית טובה וחכמה יותר. לשעבר בעלת הבלוג "הצרחניה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום