כללי הזהב למכירת מניה, או: מתי תשיגו את התשואה הטובה ביותר

התשובה לשאלה מתי כדאי למכור מניה היא לכאורה פשוטה, אבל יש מקרים שבהם הכללים הרגילים לפעילות בשוק ההון אינם תקפים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בניין בורסת נאסד"ק
בניין בורסת נאסד"קצילום: Bloomberg

השאלה הנפוצה ביותר ששואלים אותי היא, בפער ניכר, מתי כדאי למכור מניה. האמת? זה דיי מפתיע אותי. הרי התשובה היא לכאורה פשוטה. כלל הזהב הוא כאשר מניה נסחרת מעל השווי שאתה נותן לה – תמכור אותה. חוץ ממקרה זה, יש גם מקרים נוספים שבהם כדאי למכור מניה. למשל, אם המניה עלתה וכעת נסחרת מעל הערך שלה - תמכור אותה. בנוסף, אם השתנה משהו בחברה שאתה משקיע בה והערך שלה ירד מתחת למחיר שבו היא נסחרת – תמכור את המניה של החברה.

מצב שבו כל הכללים האלה לא מתאימים הוא כשיש לך הזדמנות השקעה טובה יותר. ניקח לדוגמה חברה שהרווח שלה הוא עשרה שקלים למניה. אתם מעריכים שהיא צריכה להיסחר במכפיל 10 (כלומר 100 שקל), אבל היא נסחרת בפועל ב-70 שקל. אם תמצאו מניה במצב זהה שנסחרת ב-50 שקל, יכול להיות שכדאי לכם לממש את המניה הראשונה לטובת השנייה – אף על פי שהמניה שבה החזקתם עדיין נמצאת מתחת לשווי שבו אתם מעריכים אותה.

מצב אחר, וקצת יותר מורכב, הוא כאשר מדובר בחברה צומחת. נחזור לדוגמה הקודמת, שבה התייחסנו לחברה שמרוויחה עשרה שקלים למניה. אתם קניתם את מניית החברה תמורת 50 שקל ומחירה עלה ל-100 שקל. לכאורה הגיע הזמן למכור את המניה? אבל מה קורה אם החברה צומחת בקצב של 50% בשנה? במלים אחרות, אם מחירה עלה ל-100 שקל ונחליט להמשיך להחזיק במניה בשנה הקרובה – היא עדיין תישאר במכפיל דומה ונרוויח על המניה 50% בשנה.

איך ייתכן שחברה שנסחרת ב”שווי הוגן”, עדיין תעשה תשואה של 50% בשנה? התשובה היא שלא מעריכים חברת צמיחה בעזרת מכפילים פשוטים וייתכן שהשווי הנכון בחברה כמו בדוגמה הנ"ל יהיה בין 500 שקל ל-1,000 שקל ואף מעבר לכך. מדובר בסוג של תמחור שאנו רואים בנאסד"ק, אבל בישראל מספר החברות שמקבלות תמחור שכזה הוא נמוך. במלים אחרות, הצמיחה של חברות ציבוריות בישראל אינה מתומחרת בדרך כלל.  

הדוגמאות שנתתי הן לא חריגות ואלה הסיטואציות שבהן אני בדרך כלל מוכר מניה. כל ההשקעות שלי הן בחברות צמיחה. כמעט תמיד כשאני מוכר מניה אני עושה זאת כשהיא מתחת לערך שלה ולטובת השקעה טובה יותר. למרות זאת, אין למהר כאשר מדובר במכירה של מניית חברת צמיחה. דווקא על ידי האי מכירה ניתן להשיג את התשואות הגבוהות ביותר.

שלומי ארדן

שלומי ארדן | מניות קטנות, חלומות גדולים

משקיע בשוק ההון מעל לעשור, בעל ניסיון עשיר כעורך דין בתחום חדלות הפירעון, הליטיגציה והתאגידים. בעל תואר ראשון במשפטים ותואר שני במינהל עסקים עם התמחות במימון מאוניברסיטת בר אילן. 

מנהל את קרן גידור ארביטראז' ואליו ודוגל בניתוח כלכלי עומק של חברות, תוך התמקדות במניות קטנות ומצוינות בשוק ההון הישראלי, במטרה להשיא תשואות גבוהות מהשוק באופן בטוח.

גילוי נאות:

אני עלול להחזיק בניירות ערך המוזכרים במסגרת הבלוג. האמור בבלוג אינו מהווה המלצת השקעה או המלצה לביצוע פעולה כלשהי ואין בו כדי להוות תחליף לייעוץ/שיווק השקעות ו/או ייעוץ/שיווק פנסיוני המתחשבים בצרכיו ובנתוניו של כל אדם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker