מאות אלפי מובטלים? חברי הכנסת רק מרוויחים מזה

לצד נזקי הקורונה, יש מי שמרוויח ממנה - האנשים החזקים בחברה, שנהנים מצמצום תחרות. בקבוצה הזאת ניתן למנות עסקים גדולים - ואת חברי הכנסת שלנו. מצד שני, יש כאן הזדמנות השקעה שצריך להביא בחשבון

שלומי ארדן
שלומי ארדן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שר האוצר ישראל כ"ץ בהשבעת הכנסת
שר האוצר ישראל כ"ץ בהשבעת הכנסתצילום: עמוס בן גרשום / דו

נתוני השכר הממוצע לאפריל שפורסמו באחרונה הראו נתון מוזר - בשיא הקורונה, השכר הממוצע זינק בחודש אחד, ממארס לאפריל, ב-14%-  ל-12,500 שקל. האם המצב הכלכלי באמת השתפר? תלוי את מי שואלים. 

הסיבה האמיתית לעלייה הדרסטית בשכר הממוצע היא שעובדים בעלי שכר נמוך הם שפוטרו בהמוניהם במהלך מארס, ו"יצאו מהממוצע". המיקוד בעובדים החלשים היה כל כך גבוה, שאפילו ימי המחלה והחופש במארס ופיטורים של בעלי שכר גבוה (כמו טייסים) לא מנעו עלייה חדה בשכר הממוצע. 

מי שירוויח בגדול מהמצב הקשה שבו נמצאים השכירים החלשים ביותר במשק הם אולי השכירים החזקים במשק - חברי כנסת ושאר עובדי ציבור, ששכרם צמוד לשכר הממוצע במשק, שעלה כאמור ב-14% בחודש אחד. למעשה, ניתן לומר שלחברי הכנסת יש כיום תמריץ שלילי להורדת האבטלה במשק, שכן החזרת העובדים החלשים תעלה להם בשיעור ניכר משכרם. 

השכר מזנק

זהו מצבם של השכירים, אך מה עם העסקים? ובכן, נתוני המע"מ שפורסמו בימים האחרונים הציגו תמונה דומה. בעוד 31% מהעסקים העסקים הקטנים (עד 300 אלף שקל בשנה) נפגעו ביותר מ-80% בהכנסות בהשוואה לשנה שעברה, רק 3% מהעסקים הגדולים (מחזור של יותר מ-100 מיליון שקל בשנה) נפגעו בצורה דומה, אבל הנתון המעניין באמת בעיניי הוא לא בצד הקיטון אלא בצד הצמיחה - בעוד 25% מהעסקים הקטנים דיווחו על עלייה בהכנסות לעומת התקופה המקבילה ב-2019, שיעור מדהים של 39% מהעסקים הגדולים דיווחו על עלייה בהשוואה לתקופה המקבילה. הרבה פחות עסקים גדולים נפגעו קשות, והרבה יותר עסקים גדולים צמחו.

עסקים קטנים וגדולים

מדוע דווקא העסקים הגדולים הם שמצליחים לצמוח במשבר? לדעתי, הסיבה היא שלקוחות וספקים חוששים לעבוד עם עסקים קטנים בתקופת משבר מחשש שהם "ייעלמו". לקוחות לא ירצו לקנות מקרר מחנות שכונתית, ויעדיפו לפנות לחברה גדולה כמו מחסני חשמל. זוהי כמובן נבואה שמגשימה את עצמה וגורמת לעוסקים קטנים רבים להגיע לחדלות פירעון, בעוד העסקים הגדולים מתחזקים.

אני מעריך שבחודשים הבאים שיעור העסקים הגדולים המעידים על שיפור בעסקים בהשוואה לתקופה המקבילה לפני שנה יעלה ויגדל, כך שבעוד כמה חודשים ניתן יהיה לומר שמרבית העסקים הגדולים יצאו נשכרים מהמשבר, על חשבון הקטנים.

כשהאבק ישקע, בתקווה בחודשים הקרובים, נמצא חברות רבות שיתגלה כי המשבר הוא הדבר הטוב ביותר שקרה להן, וימצאו את עצמן עם הרבה פחות מתחרים – גם מתחרים קיימים שיעלמו וגם מתחרים פוטנציאליים שיישארו על הגדר. בשנים הקרובות, אט אט, נסכים לקנות מקרר מחנות חשמל קטנה ברחוב אם המחיר יהיה טוב והמוכר נחמד אדיב או חופשה מסוכנות נסיעות קטנה, והמעטים מהם ששרדו ימצאו את עצמם במצב טוב יותר, לפחות עד המשבר הבא. 

כמשקיעים, כשאנו בוחנים חברות קטנות בבורסה עלינו תמיד לזכור את הדינמיקה הזו. גם החברות הקטנות ביותר שנסחרות בבורסה נכנסות לקטגוריה של "עסקים גדולים" במבט משקי (שכן יש בסך הכל 420 חברות ציבוריות בישראל, אל מול 630 אלף עוסקים).

קיימות חברות רבות שנסחרות בבורסה, כולל כאלה שמניותיהן ירדו בעשרות אחוזים, שהמשבר רק חיזק אותן אפילו בשיאו, ויחזק אותן גם בשנים הקרובות. בחברות כאלה הקורונה מספקת לנו הזדמנות כניסה שלא תחזור על עצמה בשנים הקרובות.

שלומי ארדן

שלומי ארדן | מניות קטנות, חלומות גדולים

משקיע בשוק ההון מעל לעשור, בעל ניסיון עשיר כעורך דין בתחום חדלות הפירעון, הליטיגציה והתאגידים. בעל תואר ראשון במשפטים ותואר שני במינהל עסקים עם התמחות במימון מאוניברסיטת בר אילן. 

מנהל את קרן גידור ארביטראז' ואליו ודוגל בניתוח כלכלי עומק של חברות, תוך התמקדות במניות קטנות ומצוינות בשוק ההון הישראלי, במטרה להשיא תשואות גבוהות מהשוק באופן בטוח.

גילוי נאות:

אני עלול להחזיק בניירות ערך המוזכרים במסגרת הבלוג. האמור בבלוג אינו מהווה המלצת השקעה או המלצה לביצוע פעולה כלשהי ואין בו כדי להוות תחליף לייעוץ/שיווק השקעות ו/או ייעוץ/שיווק פנסיוני המתחשבים בצרכיו ובנתוניו של כל אדם.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker