כסף קרוב לבית עושה יותר, או: למה אני משקיע רק בישראל?

כשהשקעתי בארה"ב הסתמכתי בעיקר על קריאה מעמיקה ככל שניתן, עד שחשבתי שאני מבין את החברות. ואולם, אמנם היו לי הצלחות גם בישראל וגם בחו"ל, אך הכישלונות שלי היו רק בחו"ל. האם הייתי עושה טעויות כאלו אם הייתי חי בארה"ב?

שלומי ארדן
שלומי ארדן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דו"חות וול סטריט - אילוסטרציה
דו"חות וול סטריט - אילוסטרציהצילום: בלומברג
שלומי ארדן
שלומי ארדן

מי שעוקב אחר הטורים שלי בוודאי שם לב שאני כותב (ומשקיע) רק בחברות בישראל. זה לא תמיד היה כך. למעשה, עד לפני שנים בודדות השקעתי בעיקר בארה"ב ובאירופה, שם נמצאים כל ה"מי ומי" של עולם ההשקעות. כמובן שיש בארה"ב הרבה יותר חברות מאשר בישראל (3,500 לעומת 425 בישראל הקטנה), וכן סברתי ושיש בכך מעין פיזור סיכונים – אם אני חי בישראל כדאי שהכסף שלי יהיה במקום אחר, לא?

כשהשקעתי בארה"ב הסתמכתי בעיקר על קריאה מעמיקה ככל שניתן, עד שחשבתי שאני מבין את החברות. ואולם, שמתי לב לתופעה מאכזבת – אמנם היו לי הצלחות גם בישראל וגם בחו"ל, אך הכישלונות שלי היו רק בחו"ל.

פתאום רגולטורים, שאין להם בכלל מקבילה בישראל ולא ידעתי שקיימים או קשורים לאותו ענף, עשו מהלכים ופגעו בחברות שהשקעתי בהן באופן שלא הייתי יכול לדמיין. צרכנים בארה"ב התנהגו באופנים שכישראלי לא הערכתי. כך, כישראלי שרגיל לראות קניונים הומי אדם, לא הערכתי נכון את הסיכון הטמון בצמיחתה של אמזון ואת בעיית עודף הקניונים בארה"ב (שטחי המסחר לנפש בארה"ב הם בערך פי שלושה מאשר בישראל). פעם אחר פעם הרגשתי שאני מקבל הלם תרבות. האם הייתי עושה טעות כזו אם הייתי חי בארה"ב?

חבילות של אמזוןצילום: Ross D. Franklin/אי־פי

באמצע 2019 קיבלתי החלטה להתמקד בשוק הבית שלי בלבד, והתוצאות לא איחרו לבוא. בנוסף, ככל שהכרתי וחקרתי יותר חברות ישראליות, כך הרגשתי שאני מבין את מהלך העסקים הישראלי ואת המתחרים טוב יותר. כיום, נדיר עבורי לנסוע ליד פרויקט או להסתכל על שלט חוצות, בלי לקשר אותם לחברה ציבורית ישראלית.

עם הזמן, כששמתי לב שההשקעות שלי בישראל פשוט עובדות טוב יותר. הסטתי יותר ויותר מהתיק לחברות ישראליות. שמתי לב גם שניתן למצוא מציאות מדהימות, בעיקר במניות הקטנות. בשלב מסוים עשיתי חיפוש, לבדוק אם יש בסיס לאינטואיציה שלי, שלפיה השקעות מקומיות פשוט עובדות טוב יותר, ולא התאכזבתי.

הבורסה בניו יורקצילום: Lucas Jackson/רויטרס

תשואה עודפת של 3.7% בשנה

מחקר של National Bureau Of Economic Research בחן 78 אלף משקיעים פרטיים, ומצא שההשקעות המקומיות של משקיע, כלומר, השקעות שבהן ההנהלה של חברה נמצאת בטווח של 400 קילומטרים ממקום המגורים של המשקיע (מה שמכסה את כל החברות הציבוריות בישראל, אלא אם אתם אילתים) – השיאו תשואה עודפת של 3.7% בשנה (!). תשואה זו היתה אף יותר גבוהה כשהמשקיעים השקיעו בחברות מקומיות וקטנות.

מחקר של אוניברסיטת שיקגו, שבוצע בקרב מנהלי השקעות מקצועיים, מצא שמנהלי השקעות המשקיעים בחברות מקומיים משיאים תשואה עודפת משמעותית, הגבוהה אף יותר כשמדובר בקרנות המתמחות בהשקעות מקומיות. מחקר אחר מ-2006 מצא שככל שמשקיע מרכז את כספו בפחות מניות, ובעיקר בחברות מקומיות, כך הוא השיא תשואה עודפת גבוהה יותר.

מחקר נוסף מ-2019 עשה הרבה כותרות, והראה ש"קוף" (כלומר, מקבל החלטות אקראי) הוא יותר טוב ממנהל כספים ממוצע בתזמון מכירה של מניות. ובכן, מסתבר שהתופעה הזו מתהפכת כשמדובר בתיק מרוכז המושקע במניות מקומיות – משקיעים כאלה, בממוצע, מצליחים לדעת מתי לקנות ומתי למכור בצורה טובה יותר מקוף (שתופתעו לגלות שזה הישג מרשים).

ובכן, הייתי רוצה להגיד לכם שסגנון ההשקעה שלי נובע מקריאת מחקרים אקדמיים מבוססים, אך זה בדיוק הפוך. רק בדיעבד גיליתי שלהתמקדות שלי בשוק הישראלי יש בסיס אקדמי חזק. אך מה המקור של האפקט הזה? והאם ניתן להסביר אותו?

הבורסה בתל אביבצילום: בלומברג

רסיסי מידע

איך ייתכן שעצם הימצאות בטווח של כמה מאות קילומטרים הספיקה למשקיעים ממוצעים לעשות את הבלתי אפשרי ולהכות את מדדי המניות? חשבתי רבות על השאלה הזו בשנה האחרונה, ולדעתי התשובה היא שעצם החיים בחברה הישראלית מספקים לנו מידע רב שנקלט אצלנו בלי שנשים לב.

כששוטטנו באפריל-יוני בקניונים שוממים, בחנויות רחוב סגורות אך במרכזים פתוחים הומי אדם, ושוחחנו עם מוכרים - קיבלנו מכך מידע רב, שיבוא לידי ביטוי בדו"חות הרבעון השני שיפורסמו רק במהלך אוגוסט. אם אנו מנהלים שיחה ליד מכונת הקפה בעבודה, שבה מוזכר שלא ניתן להשיג מקומות בבתי מלון בישראל עד ספטמבר – גם מכך אנו מקבלים מידע, שלא לדבר על המידע שאנו מקבלים על חברות ציבוריות הקשורות לקריירה שבה בחרנו (עצה שלי – רפרפו בשמות ברשימת החברות הציבוריות וחפשו שמות מוכרים, ייתכן שתופתעו ותגלו שחברה מוצלחת שאתם עובדים עמה כל יום היא ציבורית).

קניון ממילא בירושלים (למצולמים אין קשר לכתבה). מרכזים פתוחים הומי אדםצילום: אמיל סלמן

המידע הזה, בנאלי ככל שהוא נשמע, יהיה לעתים קרובות ההבדל בין הצלחה לכישלון. אם אנחנו קונים מניה בארה"ב על בסיס זה שהיא נראית זולה – ייתכן מאוד שיש סיבה מצוינת למחיר הזול, ואנחנו פשוט לא רואים אותה מהצד השני של העולם. לכן משקיעים בחברות זרות לעתים קרובות מגלים שהם ה'פראיירים' בשולחן הפוקר.

כל אלפי פיסות המידע האלה מתחברות להבנה – מה קורה בשוק ומי מרוויח או מפסיד מכך. זה מידע שלעתים יופיע שחור על גבי לבן רק חודשים רבים בעתיד, אך אנו יכולים לקבל רמזים לקיומו אם רק נסתכל סביבנו. היו השקעות שמכרתי רק על בסיס שיחה עם מוכר בחנות סלולר או שלט חוצות שהוביל לנקודה שלא חשבתי עליה, אמצעים שפשוט לא זמינים עבור משקיע מעבר לאוקיינוס, ואם מצאנו חברה שמעניינת אותנו להשקעה, הרי בישראל תמיד ניתן למצוא חבר של חבר שמגיע בדיוק מהתעשייה ויוכל לחסוך לכם עשרות שעות מחקר באמירה ש"חבל על הזמן שלך".

חנות של ורייזון בסן פרנסיסקו. הרכישה של יאהו לא הוכיחה את עצמהצילום: בלומברג

אך מה עם הפיזור? האם כדאי לנו להשקיע בישראל, היכן שאנו חיים ועובדים? בעיניי לפיזור יש את מקומו, אך גם לפיזור יש גבולות כשהוא בא על חשבון הבנה ומומחיות. האם הייתם מעדיפים לרכוש מכולת בשכונה שבה אתם גרים ויודעים בדיוק מה חסר, או מכולת זהה בשכונה אקראית באלבמה, שם אולי לא מתים על חומוס ואין לכם מושג מה הצרכנים רוצים?

גם אם האפשרות השנייה מספקת יותר פיזור, הסיכון לטעות בה גדול בעשרות מונים, וזה בדיוק מה שחוויתי בעצמי בהשקעות מעבר לים. דווקא מכיוון שאנו עובדים וחיים בישראל אותה אנחנו מכירים, מבינים ואוהבים – טבעי שנשקיע בישראל, ונשאיר את ארה"ב לאמריקאים.

שלומי ארדן

שלומי ארדן | מניות קטנות, חלומות גדולים

משקיע בשוק ההון מעל לעשור, בעל ניסיון עשיר כעורך דין בתחום חדלות הפירעון, הליטיגציה והתאגידים. בעל תואר ראשון במשפטים ותואר שני במינהל עסקים עם התמחות במימון מאוניברסיטת בר אילן.

מנהל את קרן גידור ארביטראז' ואליו ודוגל בניתוח כלכלי עומק של חברות, תוך התמקדות במניות קטנות ומצוינות בשוק ההון הישראלי, במטרה להשיא תשואות גבוהות מהשוק באופן בטוח.

גילוי נאות:

אני עלול להחזיק בניירות ערך המוזכרים במסגרת הבלוג. האמור בבלוג אינו מהווה המלצת השקעה או המלצה לביצוע פעולה כלשהי ואין בו כדי להוות תחליף לייעוץ/שיווק השקעות ו/או ייעוץ/שיווק פנסיוני המתחשבים בצרכיו ובנתוניו של כל אדם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

גילעד אלטשולר. "זקן אחד, אלטשולר, הזהיר - ואף אחד לא שמע"

הוא צדק? הסיכון גדל, ונבואת הזעם של אלטשולר עלולה להתגשם

ג'רום פאואל, נגיד הבנק הפדרלי. נותרה חצי נקודת אחוז נוספת עד לרף הריבית שהבנק מתכוון להגיע אליו

עוד מאמץ אחד קטן: הבנק הפדרלי עומד לשחרר את החבל. כך זה ישפיע עלינו