הימרו על החיסון הלא נכון? המהלך של בכירי מודרנה צריך להדאיג את ישראל

מינואר ועד היום מכרו בכירים במודרנה מניות בשווי של מעל 200 מיליון דולר. מהלך חשוד בהתחשב בעובדה שמשקיעים רבים סבורים שיש עוד פוטנציאל גדול לרווחיות עם ההתקדמות בפיתוח החיסון נגד קורונה. נותר לנו רק לקוות שבקניית החיסון ישראל עשתה עבודה מספיק יסודית

שלומי ארדן
שלומי ארדן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ניסוי של חברת מודרנה
ניסוי של חברת מודרנהצילום: Hans Pennink/אי־פי
שלומי ארדן
שלומי ארדן

באחרונה פירסמה מודרנה שורה של דיווחים מעודדים, ובהם תוצאות ניסויים פרה קליניים של החיסון שפיתחה לקורונה. בהתאם, רבות ממדינות העולם, לרבות ישראל, מיהרו להזמין ממודרנה מנות חיסון שעדיין קיים ספק גדול בדבר בטיחותו ואישורו על ידי ה-FDA. בהתאם, מניותיה של מודרנה נסקו מינואר ועד היום במאות אחוזים.

משקיעים רבים עדיין סבורים שיש עוד פוטנציאל גדול לרווח עם ההתקדמות בפיתוח החיסון, שככל ויאושר הוא צפוי להימכר על פי הצהרות החברה בכ-60-50 דולר ליחידה. מכיוון שמיליארדי מנות של חיסון צפויות להימכר ברחבי העולם, שווי המכירות צפוי לעמוד על מיליארדי דולרים.

מסיבה זו, מעקב אחר פעולותיהם ודיווחיהם של בכירי מודרנה לבורסה האמריקאית מציגה תמונה מדאיגה. מינואר ועד היום מכרו בכירים במודרנה – המנכ"ל, סמנכ"ל הכספים, המנהל הרפואי (טל זקס הישראלי), קרן בבעלות יו"ר הדירקטוריון ודירקטורים נוספים – מניות בשווי של מעל 200 מיליון דולר. אמש פורסם כי המנהל הרפואי מכר את אחרונת מניותיו (12 מיליון דולר בסך הכל).

הדיווחים מראים שדווקא ביולי, לאחר פרסום תוצאות ניסוי שהתפרשו כחיוביות והעלו את מחיר המניה, הבכירים האיצו עוד יותר את קצב מימוש האופציות ומכירת המניות שבידיהם. במעל 10 שנות קיומה לא הצליחה מודרנה, שנסחרת כיום בכ-30 מיליארד דולר, להביא מוצר לשוק. לכן אולי לא מפתיע שהבכירים מעדיפים להיפגש עם הכסף על חשבון פוטנציאל הרווח העתידי.

מטה חברת מודרנהצילום: Brian Snyder/רויטרס

בכל זאת, היקף המכירות העצום מעלה תמיהות. יש הטוענים כי דיווחיה של מודרנה תוזמנו כדי לאפשר לאותם בכירים למכור מניות. בהתאם לחוקי המסחר במידע פנים בארה"ב, מכירת המניות יכולה להיות מתוזמנת מראש בהתאם ל-SEC Rule 10b5. כך למשל יכול המנכ"ל לתת הוראה מראש למכור מניות בתאריך עתידי מסוים, מה שלכאורה מגן מעבירת סחר במידע פנים.

הבעיה היא שההחלטה בנוגע למועד הדיווח על תוצאות חיוביות היא של המנהלים, כך שתוצאת הניסוי החיובי תדווח בדיוק לפני אותו מועד שנקבע מראש. לפי קבוצת האינטרס הציבורי Accountable.us, זאת הסיבה שהמכירה בעייתית. בקבוצת האינטרס שלחו מכתב ל-SEC שבו ביקשו כי יחקור את פעולות הדיווח והמכירות על ידי הבכירים. ה-SEC נוהג שלא להגיב על קיומן או אי קיומן של חקירות פעילות.

אמנם אינני משקיע במניות מודרנה, אך אם כן, הייתי מודאג מההתנהלות של הבכירים. יש אף לקחת בחשבון כי אזרחי ישראל שילמו עשרות מיליוני דולרים על הזמנת החיסון מראש, ואולי חשוב מכך - כולנו חשופים מבחינה בריאותית להצלחתה של מודרנה. משכך, נותר לנו רק לקוות שבקניית החיסון ישראל עשתה עבודה מספיק יסודית ולא הימרה על החיסון הלא נכון.

שלומי ארדן

שלומי ארדן | מניות קטנות, חלומות גדולים

משקיע בשוק ההון מעל לעשור, בעל ניסיון עשיר כעורך דין בתחום חדלות הפירעון, הליטיגציה והתאגידים. בעל תואר ראשון במשפטים ותואר שני במינהל עסקים עם התמחות במימון מאוניברסיטת בר אילן.

מנהל את קרן גידור ארביטראז' ואליו ודוגל בניתוח כלכלי עומק של חברות, תוך התמקדות במניות קטנות ומצוינות בשוק ההון הישראלי, במטרה להשיא תשואות גבוהות מהשוק באופן בטוח.

גילוי נאות:

אני עלול להחזיק בניירות ערך המוזכרים במסגרת הבלוג. האמור בבלוג אינו מהווה המלצת השקעה או המלצה לביצוע פעולה כלשהי ואין בו כדי להוות תחליף לייעוץ/שיווק השקעות ו/או ייעוץ/שיווק פנסיוני המתחשבים בצרכיו ובנתוניו של כל אדם.

כתבות מומלצות

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי

בית חולים רמב"ם

המחקר שחושף: אלה התחומים היוקרתיים ברפואה — ולמי יש סיכוי להתברג אליהם

ראשי המפלגות

לא רק הדר מוכתר: אילו ראשי מפלגות מסתירים את הדירות שבבעלותם?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

טל גרנות־גולדשטיין. העבודה היברידית, ושעות העבודה משתנות

זכותה של גרנות־גולדשטיין לסמס לעובדים ב-6:00. זכותם לא לענות

סרט ביתי

לאחת דירה ברעננה, השנייה שוכרת בראשל"צ: המשפחות שחוסכות - ואלה שבמינוס