"חכמים יותר מאלטשולר"? מה קרה כשבית ההשקעות החליט למכור את עזריאלי וגזית גלוב

יוני היה חודש גרוע במיוחד עבור מדד S&P500 האמריקאי, אך גם הוא הצליח לעלות מעט, לעומת מדד ת"א 125 הישראלי, שאיבד 6%. הסיבה לכך נמצאת ביום חמישי בשבוע הראשון של יוני, ובאפקט העדר של הגופים המוסדיים

שלומי ארדן
שלומי ארדן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גילעד אלטשולר, מבעלי השליטה באלטשולר שחם
גילעד אלטשולר, מבעלי השליטה באלטשולר שחםצילום: אילן אסייג
שלומי ארדן
שלומי ארדן

יוני היה חודש גרוע במיוחד למשקיעים בישראל. בעוד מדד S&P500 עלה קלות במהלך החודש, מדד ת"א 125 הישראלי ירד ב-6%, פיגור של כמעט 7% בחודש אחד. מה הסיבה לכך?

האם אלו השווקים האמריקאיים עם חברות הטכנולוגיה הגדולות שבלטו לטובה, ולא ישראל שבלטה לרעה? תופתעו לגלות שיוני היה החודש הגרוע ביותר עבור שוק המניות האמריקאי בהשוואה לעולם מזה עשור. מדד S&P500 פיגר אחרי המדד העולמי MSCI, לא כולל ארה"ב, בכמעט 5%. המדדים DAX הגרמני, CAC הצרפתי, מילאנו - כולם עלו הרבה יותר מארה"ב.למרבה האירוניה, מדד MSCI העולמי כולל גם את ישראל, שגררה את התשואה שלו החודש למטה.

אז לישראל היה חודש גרוע עם פיגור של 6% אחרי המדד האמריקאי, שגם לו היה את החודש הכי גרוע מזה עשור בהשוואה למדד העולמי. אך מה הסיבה לכך?

היו שהסבירו את הפיגור של ישראל אחר המדדים האמריקאיים בכך שהרכב המדד הישראלי מורכב בחלק ניכר מנדל"ן ופיננסים, בעוד המדד האמריקאי מורכב בחלקו הגדול מחברות טכנולוגיה, ובעיקר מניות ה-FAANG – פייסבוק, אפל, אמזון, נטפליקס וגוגל, שהראו ביצועים מצוינים מתחילת השנה. משקל סקטור הטכנולוגיה הוא 27.2% ממדד S&P500, לעומת כ-16% בישראל. האם זו הסיבה לפיגור של ישראל ביוני? ממש לא בטוח – משקל סקטור הטכנולוגיה בארה"ב יותר גבוה מאשר בישראל, אך גם גבוה יותר מאשר בשאר העולם. משקל סקטור הטכנולוגיה במדד MSCI הוא כ-20%, פחות מארה"ב. אם הטכנולוגיה היא הסיבה, כיצג המדד העולמי עקף את ארה"ב?

אולי ננסה כיוון אחר – אולי הסיבה היא לא המשקל הנמוך של ישראל בטכנולוגיה, אלא המשקל הגבוה של ישראל בנדל"ן ובפיננסים, שיחד מהווים כ-33% ממדד ת"א 125, לעומת 14% בלבד ב-S&P500 ו-17.3% מהמדד העולמי. האם זה מסביר את הביצועים הגרועים של השוק הישראלי? ובכן, אין ספק שמדד הנדל"ן הישראלי הראה ביצועים גרועים מאוד מתחילת השנה (מינוס 36%) יחד עם מדד הפיננסים (מינוס 28.5%). כלומר, מדדי הנדל"ן והפיננסים הראו באופן רוחבי ביצועים גרועים במהלך המשבר, ומכיוון שבישראל הם מרכיבים יותר מהמדד הביצועים של ישראל היו גרועים יותר, התעלומה נפתרה, לא?

אז אמנם מדדי הנדל"ן הראו ביצועים שליליים, אבל יש שלילי ויש שלילי. בעוד מדד הנדל"ן הישראלי ירד ב-13.2% ביוני, מדד הנדל"ן האמריקאי (S&P REAL ESTATE) נשאר יציב, כמו ה-S&P500 עצמו. גם מתחילת השנה, בעוד מדד הנדל"ן הישראלי ירד ב-36%, מדד הנדל"ן האמריקאי, כמו מדד הנדל"ן העולמי (MSCI REAL ESTATE) ירדו סביב 13% בלבד. באופן דומה, גם מדדי הפיננסים הישראליים הראו ביצועים גרועים בהרבה מהמדדים המקבילים בארה"ב.

כלומר, ניתן לצמצם את התעלומה לשאלת הפיגור של לישראל לשאלה – מדוע הביצועים של מדד הנדל"ן והפיננסים היו כל כך גרועים בישראל?

אולי מדובר בנתוני הכלכלה הריאלית? אמנם ראינו עלייה במספר הנשאים החודש, אך ראינו גם יציבות במספר המאושפזים. במקביל, ארה"ב שברה החודש שוב ושוב שיאים במספר הנדבקים והמתים החודש (פלוס מהומות ברחבי המדינה), ובכל זאת ביצועי המדד היו טובים בהרבה. גם נתוני הצריכה שפורסמו החודש הראו שההוצאות באשראי בישראל במאי-יוני היו אף גבוהות יותר מהחודשים המקבילים ב-2019.

היו שציינו את הבנק המרכזי בארה"ב, שהזרים נזילות לכלכלה ואף קנה איגרות חוב, ובוודאי שהיתה לכך השפעה, אך ההשפעה היא במידה רבה גלובלית (משקיעים מכל העולם מחזיקים מניות בארה"ב), והיא לא מסבירה מדוע הביצועים של שוקי העולם היו טובים יותר משל ארה"ב.

אז מה הסיבה? אני רוצה להציע הסבר חלופי. בשבוע הראשון ליוני היו ביצועי מדד ת"א 125, בדומה ל-S&P500, חיוביים. ביום חמישי, לאחר שעות המסחר, התפרסם במאיה כי אלטשולר שחם מכר מניות בחברות הנדל"ן הישראליותעזריאלי, מליסרון וגזית גלוב במאות מיליוני שקלים.

אלטשולר שחם נחשבת למובילת דעה ומדד ייחוס בקרב המוסדיים. משיחות עם מנהלים בגופים מוסדיים, עולה שברגע שאלטשולר מכרה את אחזקותיה בישראל, היו לשאר המוסדיים שתי אפשרויות, להישאר בישראל ולנסות להסביר ללקוחות מדוע הם "חכמים יותר מאלטשולר", עם סיכון ממשי לטעות ולחוות פדיונות קשים, או ללכת אחרי אלטשולר. אם אלטשולר טעתה, מי יאשים אותם?

לכן, בלי כל קשר לתמחור או למצב המשק, יצאה הוראה ללכת אחרי אלטשולר. אני מעריך שככל שיוני התקדם, מיליארדים רבים עזבו את השוק הישראלי, ובעיקר את מניות הנדל"ן, בעקבותיו של אלטשולר. כשהשיקול העיקרי שלך כמוסדי הוא לא לבלוט לטובה או לרעה, כדי שמשקיעים לא ימשכו כסף, זהו שיקול רציונלי לחלוטין.

אך מה המשמעות עבורנו כמשקיעים בשוק הישראלי? זהו בהחלט היה חודש קשה שחילחל מהמניות הגדולות לקטנות. גם חברות נדל"ן שהודיעו שלא נפגעו כמעט מהמשבר ירדו, שכן אם עזריאלי תרד, האם רני צים לא תרד? אך מהצד השני - כשמיליארדים זזים בשוק על פי שיקולים לא כלכליים אלא תדמיתיים – נוצרים עיוותים גדולים. כיום, כמעט כל מניות הנדל"ן, כולל עזריאלי הגדולה, נסחרת משמעותית מתחת להון שלהן. פגיעה בדמי השכירות אינה באופק אפילו בשוק המשרדים, מלבד אולי קבוצות הרכישה, והפדיונות למ"ר קרובים או עולים על התקופה שלפני המשבר.

כך גם הבנקים נסחרים בעשרות אחוזים מתחת להון העצמי, והמניות הקטנות זולות הרבה יותר. כמשקיעים לטווח של מעבר לכמה חודשים – אני בטוח שעוד נודה לאלטשולר והעדר שאחריו על המחירים המצוינים שהם מספקים לנו.

שלומי ארדן

שלומי ארדן | מניות קטנות, חלומות גדולים

משקיע בשוק ההון מעל לעשור, בעל ניסיון עשיר כעורך דין בתחום חדלות הפירעון, הליטיגציה והתאגידים. בעל תואר ראשון במשפטים ותואר שני במינהל עסקים עם התמחות במימון מאוניברסיטת בר אילן.

מנהל את קרן גידור ארביטראז' ואליו ודוגל בניתוח כלכלי עומק של חברות, תוך התמקדות במניות קטנות ומצוינות בשוק ההון הישראלי, במטרה להשיא תשואות גבוהות מהשוק באופן בטוח.

גילוי נאות:

אני עלול להחזיק בניירות ערך המוזכרים במסגרת הבלוג. האמור בבלוג אינו מהווה המלצת השקעה או המלצה לביצוע פעולה כלשהי ואין בו כדי להוות תחליף לייעוץ/שיווק השקעות ו/או ייעוץ/שיווק פנסיוני המתחשבים בצרכיו ובנתוניו של כל אדם.

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט