האופוריה של הטרמפיסטים בשוק ההון מזינה את הפחד של המשקיעים

כולנו מסכימים שמה שקרה ב-2020 סביר שלא יחזור על עצמו, בהיבט של תשואות השוק והנכסים, ולאורך הזמן נחזור ונתכנס אל עבר הממוצע ההיסטורי, ולכן ההמלצה הטובה ביותר כרגע היא להתנהל במינימליזם האפשרי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
וול סטריט בימי קורונהצילום: Mike Segar/רויטרס
ירון שקדי

רגישות יתר תמיד היתה חיסרון בשוק ההון, על אחת כמה וכמה כשיותר ויותר פעילים, בני נוער וסטודנטים, עם רקע אפסי, הן תיאורטי והן מעשי, לוקחים חלק פעיל ומשמעותי מאוד בשוק ההון. לחבורה הזו, שלצורך הטור בלבד נקרא לה 'טרמפיסטים', יש רגישות מאוד גבוהה לנעשה בשוק הפיננסים בחודשים האחרונים, וזאת מבלי שהם מודעים אליה משום שהם טרם חוו כאב בטן של ירידות ותנודתיות. לכמה שעות בודדות, הרגישו לפני כמה ימים הטרמפיסטים את טעמו המר של המשחק המסוכן שבו הם משחקים, כשהשווקים בארה"ב חוו יום תנודתי במיוחד שהתחיל עם ירידות שערים חדות ונגמר במגמה מעורבת.

ככל שהזמן עובר, ואין באמת 'תיקון טכני' בשווקים, קיסר הפחד משתלט והולך על הרשת ומביא אתו קשת רחבה של ספקולציות, כותרות מאיימות ומפחידות עד כדי איום בתרחישי התרסקות טוטאלית. זו התכלית של קיסר הפחד, זה הדנ"א שלו, ומי שטרם חווה פחד אמיתי מהו, כמו הטרמפיסטים, מרגיש ככל הנראה תחושת אופוריה. הטרמפיסטים, כשמם כן הם, נכנסים לכלי תחבורה כלשהוא (מניה מסוימת) מבלי לדעת מי הנהג ומה טבעו, כל שכן לאן תגיע המכונית בסופו של דבר.

למען הסר ספק – מכוניות רבות נוסעות מאוד מהר בשבועות האחרונים ולא ברור מהו היעד, כלומר נכסים רבים מתומחרים יתר על המידה, וספק אם בטווח הארוך הם יספקו את הסחורה, אבל על רקע תחושת החמדנות נוצרת כאן תחושת אי נוחות מסוימת. טרמפיסט, או כל נוסע ותיק אחר, שמרגיש מאוים מהכיוון שבו נוסעת המכונית, יכול בכל רגע נתון לברוח, וזה הפתרון הפשוט ביותר שקיים – משקיע שמרגיש לא נוח, או שאין לו מספיק כלים להתמודד עם גל ירידות, יהיה אשר יהיה, רשאי לצאת החוצה. אלא שתזמון הוא כמעט הכול בשוק ההון, ואלו שיוצאים, מסיבה כזו או אחרת, יתקשו לתזמן את המהלך הבא. אין ספור מחקרים הוכיחו שיציאה-כניסה-יציאה וחוזר חלילה, בשוק ההון, היא האסטרטגיה הכי גרועה שקיימת והיא זו שעולה הכי הרבה (מבחינת עלויות) ומפספסת הכי הרבה.

את קיסר הפחד ניתן לצייר בתמונה מאוד פשוטה:

קוראים אדוקים של הבלוג שלנו זוכרים לבטח את ההתייחסות למדד הפחד, במיוחד בשיא המשבר, ומבינים שאת מדד הפחד יכולים לנתח רק אלו שיש להם את הכלים הנכונים לנתח אותו, לבטח לא על סמך רגשות, משום שהמדד עצמו הוא כלי מתמטי לכל דבר ועניין ואינו מבוסס על רגשות.

מדד הפחד נמדד באחוזים - ממוצע של סטיית התקן באופציות ה'מכר' סביב 'הכסף' על מדד s&p500. ככל שהירידות במדד מחריפות, כך נוהגים משקיעים לרכוש עוד ועוד 'הגנות' (אופציות 'מכר') ומשלמים פרמיות גבוהות יותר על אותן הגנות. ככל שמחיר הפרמיה עולה כך עולה סטיית התקן, וכך למעשה עולה קיסר הפחד (המדד עצמו). מדד הפחד הנוכחי עומד על 23.5%, פחות משליש ערכו בשיא המשבר של 2020, וכפול מערכו  ב-2019-2014, אז מדוע הפחד השורר בשווקים הוא כה גבוה?

הפחד בשווקים כעת הוא תוצאה ישירה של התנהלות הטרמפיסטים, ונראה זאת בדרך מעט שונה מהמקובל, באמצעות 2 כלים – האחד סטטיסטי ואחד ניתוח נתונים. בדיקה ארוכת שנים שלנו מראה שמשך הזמן (ימי מסחר) שבו שהה מדד הפחד מעל 20% לא בהכרח מלמדת על חשש אמיתי מגובה השווקים – בבועת ההיי-טק של שנת 2000 שהה מדד הפחד לא יותר מ-200 ימי מסחר ברציפות מעל 20%, וההתאוששות של השווקים, לאחר המפולת ההיא, שרבים מוצאים בה מרכיבים דומים למה שקורה כיום בשווקים, היתה נאה, אך אטית ונמשכה עד 2007. במשבר הסאבפריים (2008) שהה מדד הפחד במשך 340 ימי מסחר רצופים מעל 20%, עמוק לתוך 2010 (ראו גרף למעלה), אבל זה לא מנע מהשווקים לצאת לראלי עצום עד לתחילתו של משבר הקורונה. בשנה האחרונה, ועד היום למעשה, שוהה מדד הפחד כבר כמעט 250 ימי מסחר רצופים מעל 20%, אבל זה לא מונע מהמדדים לקבוע שיאים חדשים.

הבורסה בניו יורקצילום: Lucas Jackson/רויטרס

הרבה אנליסטים מייחסים את הרמה היחסית גבוהה של קיסר הפחד למחלה עצמה, ולעובדה שמשקיעים רבים רוכשים לכל אורך הדרך הגנות (אופציות 'מכר') לכל מקרה שלא יהיה, בדיוק כפי שקרה ב-2010. אז כאמור, 350 ימי מסחר רצופים היו מדד פחד גבוה, משום שמעל לשווקים ריחף כל העת קיסר הפחד, מתוך חשש להתפרצות משבר חובות חדש, שיצית גל חדש של ירידות שערים.

כלומר, מדד הפחד כיום לא מאותת על שום מפולת או התרסקות קרובה. ירידות שערים, או יציאת אוויר חם מהשווקים יכולות להתרחש בכל רגע נתון, וזה יהיה אף רצוי לנוכח הראלי האחרון, אבל לנסות ולתזמן את השווקים זה בלתי אפשרי.

לצורך הבדיקה הנוספת שלנו, הרצנו מודל של איסוף מידע ברשת על 'כתיבת אופציות CALL' – מנגנון הגנה נוסף לאלו הרוצים להגן על ההשקעה שלהם, דרך מכירת אופציות 'רכש', וכך להגביל את ההפסד שלהם אם יש ירידות בשווקים. מצאנו שבשבועות האחרונים יותר ויותר משקיעים מבצעים הגנות דרך פעולה זו, אבל העניין הוא שאקט כתיבת אופציות 'רכש' מיוחס בדרך כלל למשקיעים מתוחכמים, בטח שלא טרמפיסטים שאין להם מושג מה זה בכלל.

וול סטריט בימי קורונהצילום: LUCAS JACKSON/רויטרס

מאחר שהפעילות הזו, של הגופים המתוחכמים, היא במינון גבוה, היא מביאה לעלייה בסטיית התקן ומשום כך מדד הפחד נמצא, באופן יחסי, ברמה גבוהה, אבל אין בכך על מנת לאותת כי המשקיעים הללו חוזים ירידות חדות בשווקים, אלא הם רוצים להגן על עצמם מפני כאלו. קיסר הפחד עוד עלול לרחף זמן מה מעל לשווקים ולעורר בהלה. אנחנו היינו מוטרדים יותר אם לא היה פחד כלל בשווקים, אבל הוא קיים, משמע – הרוב ערוך לאופציית התיקון המיוחל, אבל השווקים יכולים להמשיך לעלות, וראינו זאת על בסיס מה שקרה בעבר.

החשש הגדול, אם כך, נותר בשאלה איך יתנהגו הטרמפיסטים בכל תרחיש של תיקון טכני בשווקים. מסת המשקיעים הללו עלולה לעורר בריחה אל עבר צוואר בקבוק צר מאוד ביציאה מאותם נכסים, אבל שוב, קיימת נטייה מוגזמת למדי על כמה קרדיט לתת לאותם משקיעים באשר ליכולת שלהם באמת להשפיע בטווח הארוך על השווקים, משום שצריך לזכור – בנקודה מסוימת, רצוי מהר ככל שניתן, העולם יחזור לשגרה ואתם משקיעים יצטרכו, באין ברירה, לחזור למקום העבודה שלהם או לספסל הלימודים, כך שלאורך זמן ההשפעה שלהם היא מוגבלת.

כולנו מסכימים שמה שקרה ב-2020 סביר שלא יחזור על עצמו, בהיבט של תשואות השוק והנכסים, ולאורך הזמן נחזור ונתכנס אל עבר הממוצע ההיסטורי, ולכן ההמלצה הטובה ביותר כרגע היא להתנהל במינימליזם האפשרי – לא לנסות ולתזמן את השווקים מצד אחד, ומהצד השני להתכנס בנכסים 'החזקים' ולא להתנסות בהרפתקאות מסוכנות.

ירון שקדי | סודות מרצפת המסחר

ירון שקדי הוא מייסד ומנהל השקעות ראשי בחברת שקדי קפיטל בע"מ. לשעבר ראש דסק מחקר ארה"ב בקמליה קפיטל, מבית בנק ספרא. שקדי קפיטל הנה חברת השקעות, בעלת רישיון ניהול ושיווק מטעם הרשות לני"ע, והיא מתמחה בבנייה טקטית של תיקי השקעות המבוססת אסטרטגיה של שימור הון.

אין במאמרים משום המלצה לקנייה ו/או מכירה של ני"ע שונים לרבות אלו המופיעים בסקירות. כל העושה שימוש כלשהו בהמלצות החברה עושה זאת על אחריותו הבלעדית בלבד.

הכותב הוא בעל רישיון מספר 7670 לניהול תיקי השקעות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker