ה-Z פקטור: עם הכנסה של 7 טריליון דולר, העתיד נראה ורוד עבור הדור הצעיר

ילידי מלחמת העולם השנייה, הבייבי בומרס, יחד עם דור ה-X, עמלו קשה כדי לצבור את הונם בסך 80 טריליון דולר. צבירת העושר הזה ארכה כ-70 שנים בממוצע. דור ה-Z צפוי להגיע לסך דומה של עושר בתוך 35 שנה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בני דור ה-Z. נולדו לתוך העולם הדיגיטליצילום: Education Images / UIG via Getty

העולם משתנה, ורובנו כבר לא רלוונטיים. הדורות שאליהם אנו שייכים - דור הבייבי בום, דור ה-X ודור ה-Y הם אאוט. דור ה-Z הוא אין, ובקנה מידה שלא היה קיים קודם לכן. דור ה-Z לא הכיר עולם ללא גוגל. בממוצע, הדור הזה יבלה 6 שנים מחייו ברשתות, ובראשונה מאז גילוי האש על ידי האדם – אנחנו, המבוגרים שבחבורה, ניאלץ להסתגל אליהם, ולא להפך.

הנה כמה דברים שאנחנו יודעים על דור ה-Z:

1. תשעה מתוך עשרה גרים במדינות מתפתחות;

2. השימוש של דור ה-Z במנוע החיפוש של גוגל עולה, בעוד השימוש בדורות הקודמים יורד;

3. כ-36% מדור ה-Z צופים בספורט באונליין לעומת 3% מדור הבייבי בום, 7% מדור ה-X ו-20% מדור ה-Y;

4. כ-50% מדור ה-Z לא יוציא רישיון נהיגה - היכונו למכונית האוטונומית.

כ-2.5 מיליארד בני אדם בעולם נמנים על דור ה-Z. ההכנסה הכוללת הנוכחית שלהם עומדת על כ-7 טריליון דולר, והיא צפויה לזנק ל-17 טריליון דולר בתוך 5 שנים, ואז תכפיל עצמה ל-33 טריליון דולר ב-2030, ופעם נוספת תוך עשור נוסף, כשתגיע ל-70 טריליון דולר. אבל הבום הגדול יגיע כשתחל ההעברה הבין-דורית הגדולה מאז ומעולם, מהדור השקט (ילידי 1945-1928) ודור הבייבי בום (1964-1946) – מדובר בהעברה של כ-80 טריליון דולר שיעצימו עוד יותר את העושר של דור ה-Z.

בני זוג במיטה עם סמארטפוניםצילום: Getty Images/iStockphoto

מכונת כסף וצרכנות

דור ה-Z הוא מכונת כסף. ילידי מלחמת העולם השנייה, הבייבי בומרס, יחד עם דור ה-X, עמלו קשה כדי לצבור את הונם בסך 80 טריליון דולר. צבירת העושר הזה ארכה כ-70 שנים בממוצע. דור ה-Z צפוי להגיע לסך דומה של עושר בתוך 35 שנה, כלומר מחצית מהזמן. בהתחשב בעובדה שנגיף הקורונה זרק רבים מהם מספסל הלימודים לזום הביתי, הרי שיכולת ההתאמה שלהם לתהליכים הטכנולוגיים רק הואצה בשל כך. המבוגרים שבינינו נוטים לזלזל ביכולת העתידית של דור ה-Z, אלא שההפך הוא הנכון – הקורונה עשתה לדור הזה רק טוב – לצד אדפטציה מינורית, שיצטרך הדור הזה לבצע, העתיד עבורם נראה ורוד מאוד.

זווית חשובה שיש לתת עליה את הדעת היא גודל החוב, בעיקר בארה"ב וסין. החובות צמחו, אין ספק – המענקים שנותנות כרגע הממשלות הגדולות בארה"ב ובאירופה לציבור העובדים שנמצא בחל"ת הוא הלוואה אחת גדולה – אם ההכנסות של דור ה-Z יהיו כפי שמצופה מהם, אזי ההכנסות של הממשלות ממסים ותמלוגים יהיו גבוהים, ויהיה בהם כדי להחזיר, ולו במעט, חלק מהאשראי שניתן כרגע כדי לצלוח את המשבר הקיצוני הזה (ריאלי, לא פיננסי).

הסטטוס קובע

כמה שיותר לייקים - כך הסטטוס גבוה יותר. וככל שהסטטוס גבוה יותר, החצנתו תהיה תואמת. דור ה-Z יצרוך מוצרי יוקרה כפי ששום דור אחר לפניו עשה זאת. הדור השקט תיקשר דרך מכתבים, הבייבי בומרס דרך הטלפון, דור ה-X תיקשר דרך אימייל ו-SMS, דור ה-Y מתקשר דרך וואטסאפ. דור ה-Z יתקשר דרך אימוג'י ודרך היוקרה – זו תהיה השפה וכולנו נאלץ להתאים את עצמנו לכך.

מאחר שדור ה-Z מוגדר, כבר כעת, כדור בודד, מאמץ חיות בית וצרכן שימורים גדול, הרי שיהיה לו יותר כסף לבזבז על מוצרי יוקרה, גם אם לא באמת ישתמש בהם. זו תהיה השפה.

משבר 2008 עשה לדור ה-Y את מה שעשתה הקורונה לדור ה-Z – ב-2008 הבין העולם שהבנקים המסורתיים כבר לא מהימנים, והתוצאה היתה צמיחת הפינטק. משבר הקורונה והריחוק החברתי העבירו את כל הצריכה שלנו לאונליין. את הנעשה אין להשיב – דור ה-Z יהיה צרכן וירטואלי מושלם, והוא יעשה זאת דרך משקפי VR בעוד זמן קצר.

עוד דבר שצפוי להשתנות הוא עולם הספורט. עם הזמן, ייהפכו תחרויות הספורט לפחות רלוונטיות ופחות מושכות קהל. מאחר שהקורונה רוקנה את היציעים, הרי שהמהלך כבר החל. תיתכן חזרה ליציעי הספורט, אבל דור ה-Z לא ינהר למגרשים. הוא ישהה בבית ויצפה בספורט וירטואלי – החל ממכוניות מרוץ ועד לקרבות לוחמים. כבר כיום מאורגנות תחרויות ענקיות, נושאות פרסים, בספורט וירטואלי ובגיימינג. ראו הנפקת UNITY (סימול U), יצרנית משחקי התלת ממד הגדולה בעולם, שמניותיה זינקו ב-100% בתוך שבועות בודדים.

לקראת הבום הגדול

טורניר גיימינג בוונקובר, קנדהצילום: בלומברג

בסין והוד בלבד מתגוררים כ-40% מדור ה-Z. זה יהיה הנשק הסודי של השווקים המתפתחים הללו. על פי הערכות, התל"ג הסיני צפוי לעבור את זה של ארה"ב תוך עשור. יתרה מכך – הממשל הסיני הכריז רק לפני שבועות בודדים על תוכנית חומש משולשת, עם יעדי צמיחה של 5%-5.5% כל שנה במשך 15 השנים הקרובות. בחישוב גס, מדובר בהכפלת התוצר הסיני תוך 14-13 שנה. מדובר על הרבה מאוד כסף שייכנס לשווקים הללו דרך צריכה מכל הסוגים והמינים, ותהיה לכך, כמובן, השפעה גלובלית.

גם להודו צפוי עתיד ורוד: התוצר שלה עתיד לעבור את התוצר הגרמני והיפני תוך עשור, אולי אף לפני כן. בתוך 2 עשורים הודו תאיים על התוצר האמריקאי ותתפוס את המקום השני אחרי סין. גם בהודו, על רקע התחלואה הגבוהה של קורונה, הטכנולוגיה תופסת תאוצה. אלו הם שני שווקים מרכזיים שחייבים להיות חשופים אליהם בעשור הקרוב.

הבום הגדול קרוב והוא עשוי להאפיל על הבום הגדול שלאחר מלחמת העולם השנייה בהיבטי צריכה ופנאי. העולם לא עצר מלכת, אבל סקטורים שלמים של צריכה, שנעלמו כמעט לחלוטין בשנה האחרונה, רק מחכים לאור הירוק. תארו לכם שור כלוא ועצבני שרק מחכה שיפתחו לו את השער. שום דבר לא יעמוד בדרכו. גם לא הירח.

בעוד כמה שנים, אחרי שנצא מהסיטואציה הנוכחית לחלוטין, ונוכל לצחוק על מה שאירע לכולנו, נתפנה לסקור את השור האימתני ביותר, זה שייקח אותנו אל המאדים - דור ה-C (קורונה). צאצאי השנה האחרונה.

ירון שקדי | סודות מרצפת המסחר

ירון שקדי הוא מייסד ומנהל השקעות ראשי בחברת שקדי קפיטל בע"מ. לשעבר ראש דסק מחקר ארה"ב בקמליה קפיטל, מבית בנק ספרא. שקדי קפיטל הנה חברת השקעות, בעלת רישיון ניהול ושיווק מטעם הרשות לני"ע, והיא מתמחה בבנייה טקטית של תיקי השקעות המבוססת אסטרטגיה של שימור הון.

אין במאמרים משום המלצה לקנייה ו/או מכירה של ני"ע שונים לרבות אלו המופיעים בסקירות. כל העושה שימוש כלשהו בהמלצות החברה עושה זאת על אחריותו הבלעדית בלבד.

הכותב הוא בעל רישיון מספר 7670 לניהול תיקי השקעות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker