ארבע נקודות מפתח בשנה הקרובה בדרך חזרה לנורמליות

האולימפיאדה בטוקיו היא נקודת הציון החשובה ביותר ב-3 הרבעונים הקרובים. זה יהיה הבנצ'מרק העולמי – התקופה הזו חייבת לחתוך את האווירה העולמית ל-2 – טרום קורונה ופוסט קורונה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עץ אשוח מואר בחג המולדצילום: אי־אף־פי

אם נתעלם, ולו לרגע אחד, מנתוני התחלואה בעולם, מהסגרים המתרבים באירופה ומשוק העבודה בארה"ב, הרי שיש מספיק סיבות להניח שהשווקים בארה"ב ימשיכו את מסעם לעבר שיאים חדשים.

התחלות בנייה בארה"ב חזרו קרוב לרמת השיא לפני המשבר; מדד הנדל"ן בארה"ב נמצא בשיא כל הזמנים; ביטחון הצרכנים מרים ראש, וסביר שכך יימשך לתוך תקופת החגים; והריבית הדולרית האפסית מייצרת אפס הזדמנויות במקומות אחרים מלבד מניות.  הנחת העבודה היא שהסקטורים שבלטו לטובה ב-2020 יעשו כן ב-2021, וכך גם לתוך מחצית העשור הקרוב. 

הנטייה הטבעית של מרבית המשקיעים היא להתכנס לטווח הקצר, משום שקשה להם להתמודד עם המהמורות שבדרך, לבטח על רקע אירוע כל כך משמעותי כמו מגפה עולמית. בדרך חזרה אל הנורמליות, אל השגרה שהכרנו רק לפני 9 חודשים, יש כמה נקודות ציון שמהן חוששים המשקיעים.

הבחירות בארה"ב – נובמבר 2020

הבחירות לא באמת משנות.

עבור מרבית האמריקאים זה לא משנה מי יהיה הנשיא הבא. ביידן מוביל ב-12% (נכון ל-12 באוקטובר) והוא הצהיר לא פעם ולא פעמיים שהוא מתכנן להעלות מסים, ובכל זאת לשווקים זה לא משנה. 75% מהאמריקאים בעד העלאת מסים, כל עוד המס הנגבה יופנה להרחבה פיסקלית, כזו שתעודד את שוק העבודה ותוציא הרבה אנשים ממעגל האבטלה. בשום פנים ואופן האמריקאים לא רוצים שהעלאת המס תעזור לממשל לחלץ (שוב!) את המערכת הפיננסית על ידי יצירת חובות נוספים.

האמריקאים, לפחות על פי מה שהשווקים מתארים, מאמינים שלא משנה מי יהיה הנשיא, הוא יעשה הכול על מנת להיטיב עם הכלכלה, בדיוק כשם שהיה לאחר משבר 2008, שגם אז היתה ביקורת רחבה על הממשל והפדרל ריזרב על חילוץ המערכת הפיננסית, אלא שבסוף הכל היה לטובה. במארס האחרון, בשיאו של המשבר, טענו נחרצות ש-1930 לא תחזור. בשום סיטואציה. 

אם טראמפ ינצח, הצפי הוא לתוכנית פיסקלית ענקית לצד קיצוץ נוסף במס ההכנסה. בציוץ האחרון שלו, מבית החולים שבו אושפז כשחלה בקורונה, אמר שידחוף לקיצוץ המס הגדול בהיסטוריה. איך שלא הופכים את התמונה, על רקע כל המהמורות שבדרך, מניות הן האלטרנטיבה היחידה.

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ בבית הלבן, אחרי שחרורו מבית החוליםצילום: ERIN SCOTT/רויטרס

עונת החגים בארה"ב

הפסד של טראמפ בבחירות יוביל אותו, ככל הנראה, לערער לבית המשפט העליון. זה החשש הגדול של שוק ההון – אי ודאות באשר לזהות הנשיא הבא. למוד ניסיון, בית המשפט העליון יפסוק מהר ככל שניתן. אסור להשאיר את ארה"ב ללא נשיא, לבטח לפני עונת החגים. עונת החגים תצא לדרך בחג ההודיה, והיא תלווה, ככל הנראה, במיקס של השפעת הרגילה יחד עם הקורונה. קוקטייל בעייתי שילווה אותנו בחורף.

עבודה מהביתצילום: בלומברג

בנוסף, ישנה סבירות גבוהה שבנובמבר יתפרסמו התוצאות הראשונות של חיסון לקורונה. כולנו מחזיקים אצבעות שהמרוץ הזה, גם אם בתחילה יהיה מקרטע, יוביל מהר לחיסון טוב ולתוצאות טובות. חג המולד וראש השנה האזרחית של 2021 יהיו במתכונת שונה, 180 מעלות ממה שאנחנו מכירים מן ההיסטוריה. לא עוד מאות אלפים ברחובות מרכזיים בעולם, אלא ארוחות מצומצמות מאוד בבתים. 

בינתיים, עבודה מהבית תהיה מאוד נרחבת בחורף הקרוב. סיבה מספיק טובה להתמקד במניות WFH - Work From Home.

חברת תעודות הסל DIREXION היתה הראשונה להנפיק תעודת סל עוקבת מניות WFH. ענקית תעודות הסל BLACKROCK הגישה בקשה גם היא להנפיק תעודת סל עוקבת WFH.

גם אם החיסון המיוחל יניב תוצאות טובות, ייקחו כמה חודשים טובים עד שביטחון התאגידים הגדולים יחזור לרמה שבשגרה, והם יקראו לעובדים לחזור לחללי המשרדים. אם תוצאות החיסון יהיו מעורבות – WFH יתארך. איך שלא נהפוך את התמונה הסקטור הזה אמור להמשיך את המומנטום שלו.

שוק חג מולד באוסטריהצילום: AFP

הרבעון הראשון של 2021

לדעת ארגון הבריאות הבינלאומי, העולם יחגוג בצער יומולדת שנה לקורונה במהלך פברואר-מארס 2021. חצי שנה מהיום סביר שנדע הרבה יותר על הנגיף וגם יהיו לנו דרכים נוספות להתמודד עמו. הרבה מאוד יהיה תלוי בסבב השני של תוצאות החיסון, וכמה אנשים ירצו לקחת אותו. הרבה מאוד אי ודאות, אבל האור בקצה המנהרה יהיה גדול יותר.

לצד ההרחבה הפיסקלית, שתהיה חובקת עולם, יתחיל, להערכתי, עשור חיובי נוסף עבור סקטור הביוטק. משאבים רבים יופנו לסקטור כדי לזרז את ההתאוששות העולמית ויותר מכך – למנוע את המגפה הבאה. מדובר על סכומי כסף אדירים שיוקצו לעניין. 

מדד נאסד"ק ומדד הביוטק הניבו תשואות דומות לאורך 2 העשורים האחרונים. כשבודקים את הרכב המדדים בנפרד לא קשה לראות את הפער הגדול במכפילי הרווח – מכפיל הרווח הממוצע של 5 החברות הגדולות בנאסד"ק עומד על יותר מ-40, בעוד מכפיל הרווח הממוצע  של 5 החברות הגדולות בסקטור הביוטק הוא 18. אוניברסיטת אוקספורד וגם MIT הצהירו שהן עובדות על חיסון אוניברסלי לשפעת על כל סוגיה. זה ייקח זמן, אבל העתיד שלנו יהיה טוב יותר בזכות זה.

קיץ 2021 והאולימפיאדה בטוקיו

זוהי נקודת הציון החשובה ביותר ב-3 הרבעונים הקרובים. זה יהיה הבנצ'מרק העולמי – התקופה הזו חייבת לחתוך את האווירה העולמית ל-2 – טרום קורונה ופוסט קורונה. עד אז יצאו, בתקווה, כמה גרסאות של החיסון. לא משנה מי תהיה החברה הראשונה שתצליח, העיקר שתהיה כזו. 

העיר ניו יורק כבר הודיעה שעד מאי 2021 לא יהיו הצגות תיאטרון בברודווי. הוליווד דוחה בזה אחר זה הוצאה לאור של מיטב הסרטים שהיו אמורים לצאת בסתיו הנוכחי. האולימפיאדה בטוקיו אמורה לסמן את התאריך שבו העולם עשוי לנשום לרווחה עם אירוע יוצא דופן וחגיגי. כבר לא ידחו אותה שוב – אולי יהיה זה אירוע מצומצם מבחינת קהל, והספורטאים יצטרכו לעשות בידוד בכפר האולימפי במשך חודש שלם (כמו שעשו ב-NBA), אבל תמונה אחת תהיה חשובה מכל – מטוסים עמוסי נוסעים חוצים את האוקיינוס, מכל ערי הבירה בעולם, לטוקיו. שום דבר מלבד זה לא יספק אותנו כבני אנוש וכחובבי ספורט.

כולנו, ללא יוצא מן הכלל, חייבים להיות אופטימיים. אין תוחלת לפסימיות שרואים במדיום. השווקים יכולים לסגת אחורה בכל נקודת זמן, כשם שעשו זאת לאורך העשור האחרון וללא כל קשר לקורונה.

כל זה לא ישנה את התמונה הכללית – עשור מהיום, ואולי אף לפני כן, על רקע הטכנולוגיה, המחקר הרפואי וההרחבות הפיסקליות שיהיו, 2020 תיראה כמו עידן הקרח. גם אם אתם לא מסכימים לזה, נאחל את זה לכולנו. חורף בריא!

ירון שקדי | סודות מרצפת המסחר

ירון שקדי הוא מייסד ומנהל השקעות ראשי בחברת שקדי קפיטל בע"מ. לשעבר ראש דסק מחקר ארה"ב בקמליה קפיטל, מבית בנק ספרא. שקדי קפיטל הנה חברת השקעות, בעלת רישיון ניהול ושיווק מטעם הרשות לני"ע, והיא מתמחה בבנייה טקטית של תיקי השקעות המבוססת אסטרטגיה של שימור הון.

אין במאמרים משום המלצה לקנייה ו/או מכירה של ני"ע שונים לרבות אלו המופיעים בסקירות. כל העושה שימוש כלשהו בהמלצות החברה עושה זאת על אחריותו הבלעדית בלבד.

הכותב הוא בעל רישיון מספר 7670 לניהול תיקי השקעות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker