אם כל הקאמבקים: השוק כנראה חיכה לנגיף הקורונה

בעוד פרשנים, אנליסטים ושאר רואי שחורות ממשיכים בוויכוח הסתמי - אם החזרה לשגרה תראה כמו V או U או W – מדד S&P 500 חזר לשיאו מפברואר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברוקר מרוצה בבורסת ניו יורקצילום: AFP

100 ימי המסחר האחרונים במדד ה-S&P 500 הולידו ראלי של 50% - החזק ביותר אי פעם, ומהצד השני – סיימו את השוק הדובי הקצר ביותר אי פעם. ללא צל של ספק - "אם כל הקאמבקים". בעוד פרשנים, אנליסטים, בלוגרים ושאר רואי השחורות, ממשיכים בוויכוח הסתמי, אם החזרה לשגרה תראה כמו V או U או W – המדד חזר לשיאו מפברואר.

ראוי לציין, שהראלי האחרון נתמך על ידי מחזורי מסחר עצומים – כאילו שהשוק חיכה לנגיף הקורונה, על מנת לזרוק את הידיים החלשות החוצה. זאת, בעוד הכסף הגדול, שחיכה שנים רבות בחוץ, נכנס בעוצמה פנימה - סוג של ALL IN אם תרצו. אבל לא רק שהכסף הגדול באמת נכנס פנימה – מדד הפחד, הידוע בכינויו מדד ה-VIX או VOLATILITY INDEX, חזר לרמותיו בפברואר והוא כרגע עומד על סטיית תקן של 21%. נזכיר – בשיא המשבר, בשבוע השלישי של מארס, הגיע מדד הפחד לסטיית תקן של 98%.

סטיית תקן של 22% איננה רמת ודאות גבוהה, כפי שהיתה בין 2018 עד ל-2020, אבל היא גבוהה מממוצע 52 השבועות האחרונים, כלומר אנו נמצאים ברמת ודאות גבוהה (סטיית תקן נמוכה) מהממוצע של השנה האחרונה וזוהי בשורה טובה – השוק, כמו החיים עצמם, לומד לחיות עם נגיף הקורונה.

התאוששות א-סימטרית

התיאוריה הכלכלית המודרנית, שאמינותה כבר נפגעה קשות לאחר משבר 2008, שווה בימים אלה כקליפת השום. הפרשנים שהוזכרו קודם, טוענים שארה"ב נמצאת בשפל הדומה לזה שהיה לפני 90 שנה, משום שהם מסתכלים על שוק העבודה, ועל רמת האבטלה הגבוהה, וגוזרים מהנתונים את ההשוואה הפסימית. בעניין זה ראוי להציף את אחד הציטוטים של הנשיא הארי טרומן, שאמר "מיתון זה כשהשכן שלך מאבד את מקום עבודתו ושפל זה כשאתה מאבד את זה". בשפל הגדול בארה"ב, שנות ה-30 במאה הקודמת, הגיעה רמת האבטלה לשיעור של 25% (1933), בעוד שיעור האבטלה כיום הוא 10.2%, דומה לאבטלה של משבר 2008 (10%).

בשיאו של המשבר הנוכחי, במאמר שלנו "תשקיעו כאילו המשבר כבר נגמר", טענו כי ההשוואה לשפל הגדול דאז איננה במקום משום שהכלכלה המודרנית, המבוססת על טכנולוגיה והתייעלות איננה דומה בכלל למה שהיה לפני 90 שנה. בחלקים שונים של כלכלת ארה"ב יש אכן סימנים של שפל, בעיקר בסקטורים הנשענים על צריכה פרטית, תרבות ופנאי (חברות תעופה למשל). ואולם, בחלקים אחרים, רחבים יותר, אין לכך באמת עדות והסיבה היא פשוטה – מעולם לא חווינו התרסקות טוטאלית, כל כך מהירה, של תעשיות שלמות, ומיד לאחר מכן זינוקים בסקטורים אחרים, מקבילים.

אחת הדוגמאות הטובות להמחיש את העניין של הא-סימטריה היא ההשוואה בין חברות התעופה לבין חברות השילוח.

סקטור חברות התעופה והתעשייה הביטחונית בהחלט נמצא בשפל ריאלי (אבטלה גבוהה מאוד) ושפל פיננסי - לאור התרסקות של 50% ויותר במניות בסקטור. לעומת זאת, סקטור התחבורה בארה"ב (TRANSPORTATION) חזר לשיאו.

בעוד חברות התעופה, שהן בעצמן חלק מהתחבורה בארה"ב, דוממות, תעשיות כגון שילוח, CARGO, רכבות ועוד – פורחות, בעיקר על רקע מרוץ אספקה עולמי ורכישות באינטרנט.

שיעור האבטלה הוא נתון נגרר, כלומר משקף תמונת עבר, וייתכן שיעבור עוד זמן רב, כמה רבעונים, עד אשר נראה התאוששות אמיתית בשיעור התעסוקה. הסיבה היא פשוטה וידועה – גם אם יש התאוששות כלכלית, חברות רבות יעדיפו לחכות ולראות אם מדובר במגמה ארוכה של התאוששות או שמא זמנית, ולכן ימתינו עם גיוס עובדים חדשים, כך שניתוח שיעור האבטלה לבדו איננו כה יעיל. ההתאוששות האמתית, הריאלית, לכשתתחיל (והיא תתחיל!) תהיה מאוד א-סימטרית:

  • חלק מהסקטורים ימשיכו לחוות שפל עוד זמן רב.
  • סקטורים אחרים יתאוששו לאט, אבל לבטח לא בקצב שהתקיים לפני 90 שנה, אז ההתאוששות החלה עם פרוץ מלחמת העולם השנייה - כלומר עשור שלם ואטי של התאוששות.
  • סקטורים אחרים בכלכלה, טכנולוגיה, תחבורה ותשתיות, ימריאו לגבהים חדשים.

הססנות היא מהשטן

במארס האחרון חוו השווקים בארה"ב פעמיים "יום שני השחור" ופעם נוספת "חמישי שחור", מיד לאחר מכן יצאו הבנקים הגדולים בארה"ב בתחזיות פסימיות מאוד באשר לכלכלת ארה"ב. נציין כי באשר לתחזית הריאלית רובם פגעו – הן בצניחה בתוצר והן בשיעור האבטלה, אבל התחזיות הפיננסיות שלהם, באשר לשווקים עצמם, פספסו בפער ענק. שוב – משום עוצמת האירוע, קשה להאשים כאן מישהו, ואחת השאלות אשר אנו, כמנהלי השקעות, נתקלים בהן באחרונה היא "האם להיכנס עכשיו, או שהשוק בארה"ב כבר גבוה מדי". עכשיו, כשהשווקים בארה"ב חזרו לרמות השיא שלהם, כל מימוש שיהיה הוא מובן, אבל אלו שיחכו ל-W (תחתית נוספת) עשויים להתבדות.

גם אם השווקים יבצעו תחתית כפולה, כלומר יצנחו שוב ב-35%, ישאלו עצמם המשקיעים אם להיכנס או לחכות שהירידות יחריפו ל-50% ו-60%. ההססנות היא דואלית – גם כשהשווקים בשיא וגם כשהם בשפל. לכן צריך להסתכל על התמונה הרחבה יותר, ארוכת הטווח, ולא מה יקרה בעוד שבוע או חודש.

GOLDAMN SACHS, אחד הבנקים המוערכים יותר בעולם בהיבט של אחוזי הפגיעה שלו, טעה גם הוא בתחזית שלו במארס, אבל ידע להגיב נכון ומהר להתאוששות בשווקים ונקב בשעתו ביעד של 3,000 נק' למדד ה-S&P 500. רק לפני מספר שעות, בניגוד גמור ל-MAIN STREET, ולפסימיות של פרשנים רבים, העלה בנק ההשקעות את התחזית שלו באשר למדד ה-S&P 500 ל-3,600 נק'. כלומר כ6.5% מעל מחירו של המדד כיום, אבל 20% יותר מהתחזית הקודמת שלו.

הגיע הזמן שכולנו נלמד כמה דברים מהמשקיעים הגדולים בעולם באשר לעניין פזיזות והססנות. לפני 4 שנים בדיוק ובמחיר של 3.3 מיליארד דולר, רכשה וול מארט את האתר JET.COM, פלטפורמת E-CMOMMERCE קטנה, שהתחרתה בשעתו באמזון הגדולה. המטרה של וול מארט היתה, ונותרה, חדירה לעולם המקוון. לאחר שהטמיעה את הפלטפורמה בהצלחה אדירה, החליטה וול מארט לבלוע לתוכה את הפלטפורמה ולמחוק את השם JET. המהלך היה גאוני – מניות וול מארט זינקו ב 107% מאז והחדירה שלה לשוק האונליין היתה מושלמת.

קשה לסיים טיעון בעניין תזמון מבלי להזכיר את ג'ף בזוס, הטייקון מאמזון, אשר החליט בראשית 2018 לרכוש במיליארד דולר חברה בשם RING, אשר פיתחה דלתות חכמות, חיישני תנועה ומצלמות אבטחה לבתים חכמים. הרבה לפני העסקה, מייסד RING ניסה למכור את הטכנולוגיה שלו בתכנית הכרישים בארה"ב ונזרק ממנה בבושת פנים. בזוס ראה את הפוטנציאל, והתעלם מהמחיר היקר לחלוטין. נדמה שחזה את נגיף הקורונה והחשש מפני ביזה של המון סוער, כמו גם את הבום הגדול של האונליין ומשלוחי האוכל לבתים דירות ומשרדים במשך הסגר הגדול בארה"ב.

מסקנה: המחיר והמכפיל (VALUATION) הם חשובים, אבל הפוטנציאל הוא המנוע.

ירון שקדי | סודות מרצפת המסחר

ירון שקדי הוא מייסד ומנהל השקעות ראשי בחברת שקדי קפיטל בע"מ. לשעבר ראש דסק מחקר ארה"ב בקמליה קפיטל, מבית בנק ספרא. שקדי קפיטל הנה חברת השקעות, בעלת רישיון ניהול ושיווק מטעם הרשות לני"ע, והיא מתמחה בבנייה טקטית של תיקי השקעות המבוססת אסטרטגיה של שימור הון.

אין במאמרים משום המלצה לקנייה ו/או מכירה של ני"ע שונים לרבות אלו המופיעים בסקירות. כל העושה שימוש כלשהו בהמלצות החברה עושה זאת על אחריותו הבלעדית בלבד.

הכותב הוא בעל רישיון מספר 7670 לניהול תיקי השקעות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker