הפד הוא לא האויב, הוא ברבור ירוק בים של ברבורים שחורים

בנאומו האחרון אמר נגיד הבנק, פאואל, שהוא אכן חושש מפני החודשים הקרובים, וכי התמונה כרגע היא אכן עגומה, אך הדגיש שכל עוד ביטחון הציבור יוסיף להיות מעורער בכדי להניע לבדו את מנועי הכלכלה מחדש, הבנק המרכזי יעזור ככל שיידרש, או במלים אחרות – עד אין קץ

ירון שקדי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יו"ר הפד, ג'רום פאואלצילום: Manuel Balce Ceneta/אי־פי
ירון שקדי

הפד איננו האויב. לא הוא הביא את הכאוס והבהלה העולמית, ולכן, כל ביקורת שיש על התנהלות הפד, כל שכן הדפסת הכסף האינסופית, איננה רלוונטית בתקופה הזו. לכל משקיע שמורה הזכות שלא להשקיע עד יעבור זעם. בשבועות האחרונים, ואין על כך עוררין, המדדים בארה"ב, לבטח מדדי הטכנולוגיה, שהגיעו לשיא כל הזמנים, מלמדים שזהו שוק של מקצוענים בלבד – אין מקום לכאבי בטן או תחושות פחד. העולם הפיננסי נהפך להיות בינארי – או 0 או 1, או שאתם בפנים או שאתם בחוץ, ואם אתם בפנים, אל תלכו ראש בראש נגד הפד.

עד כמה שזה ייראה מופרך, הרי שדבר אחד מזיז את המדדים בארה"ב – פחד.

ככל שהפחד גבוה יותר, כך השווקים עולים חזק יותר אחר כך. כך היה ב-2008 וכך גם במארס האחרון. הפחד משתק בעיקר את המשקיעים שיש להם קיבה רגישה ורף חששות נמוך, והוא גורם להם לברוח מהשווקים, בעוד המשקיעים הפחות רגישים לא רק שלא בורחים, אלא הם מגדילים אחזקות. בסופו של דבר הפחד חולף, ומי שברח חוזר חזרה, וזה מה שדוחף את השוק לשיאים חדשים. ברור שהבהלה הנוכחית היא לא משהו שהעולם חווה בעבר, ולכן אין להקל ראש בסיטואציה הנוכחית, אבל האם ישנו סיכוי, קטן ככל שהיה, שהפאניקה  עצמה יצאה משליטה ולא הנגיף? בוודאי שכן.

מבלי להיכנס למספרים, הרי ברור שיש כאן אירוע שהוא כשלעצמו גדול על כולם – כמות עצומה של ברבורים שחורים שוחים בכל נקודה על פני הגלובוס והם מאיימים לשאוב את כל העולם הפיננסי לתוך חור שחור גדול. בתוך כל הים השחור הזה, לצד פחד שלא היה כמותו, שוחה ברבור אחד ירוק, והוא הפדרל ריזרב. עוד בשיאו של המשבר ציינו את גישתו של הפד – 'שבו בשקט, תנו לנו לעשות את העבודה'. בנאומו האחרון אמר נגיד הבנק, פאואל, שהוא אכן חושש מפני החודשים הקרובים, וכי התמונה כרגע היא אכן עגומה, אך הדגיש שכל עוד ביטחון הציבור יוסיף להיות מעורער בכדי להניע לבדו את מנועי הכלכלה מחדש, הבנק המרכזי יעזור ככל שיידרש, או במלים אחרות – עד אין קץ.

מניות דיווידנדים - אאוט?

בשיאו של המשבר, שאלו עצמם המשקיעים מתי השווקים יחזרו להיות נורמליים. כעת, כשהשווקים ביצעו פניית פרסה מסיבית, השאלה מתחדדת וצריכה להיות מעתה – כיצד עלינו להשקיע בעתיד. ברור שהנורמה של ינואר 2020 לא תהיה דומה לנוכחית.

מניות דיווידנד היוו את עמוד התווך של מרבית תיקי ההשקעות בעולם בשנים האחרונות. העולם צמח, החברות צברו מזומנים ואלו חולקו למשקיעים שרכשו עוד מאותן מניות. מעגל הקסמים הזה, שהניב תשואה שנתית דו ספרתית נאה בשנים האחרונות, מאיים להיקטע על רקע המשבר הנוכחי. לא מעט חברות כבר הודיעו לאחרונה על קיצוץ בדיווידנד העתידי, מה שהופך את ההשקעה בהן לקורץ פחות. תמהיל מניות דיווידנד, למרות העליות הנאות של השבועות האחרונים, עדיין רחוק כ-25% מהשיא ערב המשבר.  החברות הללו לא נמצאות חס וחלילה על סף פשיטת רגל, אלא שהן מעדיפות כרגע לצבור את המזומנים לימים טובים יותר, או להשקעות פנימיות או לרכישה עצמית. כך או אחרת – המשקיעים הגדולים חייבים לשנות כיוון.

תעודת הסל SPYD, המכילה מניות דיווידנד מתוך מדד S&P500, ושתשואת הדיווידנד שלה עומדת על יותר מ-6%, רחוקה מאוד מביצועי מדד S&P500 עצמו בחודשים האחרונים. זאת משום שהמשקיעים מבינים שהדיווידנד עתיד להתכווץ משמעותית במהלך 12 החודשים הקרובים, אם לא מעבר לכך. אם הנחת העבודה הנוכחית בדבר התכווצות של 4.5% בתוצר האמריקאי ב-2020 תאומת, הרי שלמניות הדיווידנד לא יהיה מה להציע.

תחזית הרווח במניות S&P500 גורסת התרסקות מסיבית של 44% אל מול הרבעון המקביל של 2019. זוהי ההתרסקות הגדולה ביותר ברווחיות מאז הרבעון הרביעי של 2008, בשיאו של משבר הסאב פריים. עם זאת, על פי העובדה שמרבית החברות משכו תחזיות קודמות לרבעון השני, או שלא פירסמו תחזית כזו כלל, הרי שבסופו של דבר התחזית העגומה פותחת צוהר להפתעות טובות – אם החברות כלל לא פירסמו תחזית, הרי שבכל מקרה הן יפתיעו.

על רקע אובדן קרנן של מניות הדיווידנד, התעשייה, הפנאי והנדל"ן, עולה קרנן של מניות הטכנולוגיה. זרימת הכסף לאפיקים הטכנולוגים היא ברמה שטרם נראתה, ומזכירה את זרימת הכסף לאפיקים אלו בשנות ה-90 של המאה הקודמת. על רקע הפחד המבעבע מהכיוון של התעצמות התחלואה בארה"ב ואירופה, והחשש מפני חזרה אטית מאוד לשגרה, המשקיעים עוברים לטכנולוגיה. סיבה נוספת היא שהסקטור הזה הפגין עוצמה נדירה במהלך המשבר, כאמור שיא כל הזמנים במדדים, וכרגע, אין אלטרנטיבה ראויה אחרת למזומן.

תעודת הסל QQQ, העוקבת אחר מדד נאסד"ק 100, המוטה רובו ככולו חברות טכנולוגיות, נמצאת במקום הרביעי בחציון הראשון של 2020 בסך גיוס הכספים אליה. מחזורי המסחר בתעודה כיום גבוהים בכ-25% ממחזורי המסחר בתעודה לפני המשבר, מה שאומר שהמשקיעים משנים את תמהיל ההשקעות – מחברות דיווידנד, שצפויות כאמור להיפגע, אל עבר הדור הבא בטכנולוגיה.

ירון שקדי | סודות מרצפת המסחר

ירון שקדי הוא מייסד ומנהל השקעות ראשי בחברת שקדי קפיטל בע"מ. לשעבר ראש דסק מחקר ארה"ב בקמליה קפיטל, מבית בנק ספרא. שקדי קפיטל הנה חברת השקעות, בעלת רישיון ניהול ושיווק מטעם הרשות לני"ע, והיא מתמחה בבנייה טקטית של תיקי השקעות המבוססת אסטרטגיה של שימור הון.

אין במאמרים משום המלצה לקנייה ו/או מכירה של ני"ע שונים לרבות אלו המופיעים בסקירות. כל העושה שימוש כלשהו בהמלצות החברה עושה זאת על אחריותו הבלעדית בלבד.

הכותב הוא בעל רישיון מספר 7670 לניהול תיקי השקעות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker