ההודאה של באפט בטעות עוד תיכנס לספרי ההיסטוריה

קשה להעריך בשלב זה לאן מועדות פניו של באפט, במיוחד לאחר ההודעה על צמצום אחזקות בבנקים הגדולים בארה"ב. חיסול האחזקות בחברות התעופה הוא מובן בהחלט, אבל לצאת מהבנקים הגדולים, כשהפד 'מזריק' כמויות עצומות של כסף זול – זה כבר נראה כמו נקיטת עמדה נחרצת

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
וורן באפטצילום: REUTERS

ולדימיר לנין, מייסד ברית המועצות לשעבר, ואחד מאבות הקומוניזם, אמר פעם – "ישנם עשורים שלא קורה בהם דבר, וישנם ימים שמעצבים עשורים שלמים". מוקדם מאוד לקבוע אם פעמיים 'יום שני השחור' (9 ו-16 במארס השנה) ופעם אחת 'יום חמישי השחור' (12 במארס) הם אותם ימים שיעצבו את העשור הנוכחי, אבל אין ספק שימים אלו יירשמו בספרי ההיסטוריה, ולא בהכרח משום הסגר שכולנו חווינו, אלא משום שגדול משקיעי תבל, המשקיע הקפיטליסטי הגדול מכל, אמר במלים פשוטות – "טעיתי".

עם פרסום הדו"ח הרבעוני, ב-3 במאי השנה,  ברקשייר האת'וויי, חברת האחזקות של באפט, דיווחה שהיא חיסלה את האחזקות שלה בחברות התעופה האמריקאיות, 4 חברות, שבהן החזיקה כ-10% בממוצע. תוך שהוא מישיר מבט בזום, אמר באפט למשקיעים בחברה שהוא טעה, "אין טעם להמשיך ולהשקיע בחברות הללו, שהולכות לשרוף מזומנים בטווח הקצר, ואין לי רצון לממן אותן".

אין ספק שהשקעה בחברות תעופה בימים אלו היא ספקולטיבית. איש אינו יודע כיצד ייראה עולם התעופה בשבועות הקרובים, וישנן הערכות הגורסות כי הענף יחזור לעצמו רק ב-2023.

קשה להעריך בשלב זה לאן מועדות פניו של באפט ומהי האסטרטגיה המובילה של ברקשייר, במיוחד לאחר הודעת החברה בסופ"ש האחרון בדבר צמצום אחזקות בבנקים הגדולים בארה"ב. חיסול האחזקות בחברות התעופה במהלך הרבעון הראשון של 2020, עם התפרצות הקורונה, הוא מובן בהחלט, שכן תמונת מטוסים עומדים דוממים בחניון היא בדיוק הסיטואציה שמתארת את המצב בענף, אבל לצאת מהבנקים הגדולים, כשהפדרל ריזרב 'מזריק' כמויות עצומות של כסף זול – זה כבר נראה כמו נקיטת עמדה נחרצת מצד באפט.

עשור פורה

הבנקים הגדולים בארה"ב חוו עשור פורה במיוחד מאז משבר הסאב פריים של 2008 – הפריחה בנדל"ן, בשוק ההון, בהנפקות, בהלוואת ובמסחר הקפיצו את שווי מניותיהן ביותר מפי 6 בממוצע.

ואולם, על אף הזינוק המטאורי במדד הבנקים בארה"ב, הרי שבשורה התחתונה חזר המדד בדיוק לרמות שבו הוא נסחר ב-2007, עם הסנונית הראשונה למשבר המשכנתאות בארה"ב. בשיאו של המשבר דאז, והפוך לגמרי מהמשבר הנוכחי, נכנס באפט להשקעה מסיבית בסקטור הבנקאות, תוך כדי רכישה רוחבית, בעיקר במניות בכורה של ענקיות הסקטור.

באפט אמר בזמנו ש"אסור להמר נגד הכלכלה האמריקאית" וציין שיש לו אמון מלא בראשי הפד ובמהלכים שננקטו בשעתו. ברקשייר הרוויחה הרבה מאוד כסף בעשור שחלף מההשקעות ההן. משבר הקורונה הנוכחי גרר את סקטור הבנקאות בארה"ב חזרה לרמות המחירים של 2016, כלומר על פניו, המשבר הנוכחי, למרות רמת האבטלה הקיצונית כרגע בארה"ב והצפי לירידה חדה ברווחי החברות, נראה 'קל' יותר ממשבר הסאב פריים, אז למה באפט מוכר?

באפט הוא איש של מספרים ולא של סיפורים. בשיאו של משבר 2008, באפט ביצע השקעות בכמה בנקים אמריקאים – הוא רכש מניות בכורה של גולדמן סאקס ושל בנק אוף אמריקה, לאחר שזו האחרונה רכשה את מריל לינץ' לפי מכפילי הון של 0.68 ו-0.17 בהתאמה. הטבלה לעיל מציינת את מכפילי ההון במארס 2009, שפל שוק המניות בארה"ב, מול היחס הנוכחי.

על פי המספרים לעיל ניתן בחלט להבין מדוע באפט מכר בסופ"ש האחרון מניות של ג'.פי מורגן - השווי להון הנוכחי יקר מדי לטעמו. חיסול הפוזיציה בגולדמן סאקס קצת תמוה, שכן הוא דומה למכפיל ההון במארס 2009, אז החל באפט לרכוש מניות של הבנק. לברקשייר אחזקה גבוהה גם בוולס פארגו, אלא ששם, לעת עתה, הוא לא מימש את האחזקות משום שהשווי להון (0.61)  נראה לו מתאים למצב הנוכחי.

כך או אחרת, על פי מדד הבנקים, ישנה סבירות טכנית גבוהה שנמצאה התחתית ליצירת מהלך של חזרה לנורמליות. כמובן שלא נרצה לבסס את המלצתנו לסקטור הבנקאות האמריקאי רק על בסיס "כרית טכנית" נוחה ו/או מכפילי הון סבירים, ויש לתת להם סימוכין כלכלי חזק יותר.

בחירות 2020 

כל הבנקים שצוינו בטבלה הפרישו כבר  סכומים נכבדים להפסדי אשראי ברבעון הראשון וגם עבור הרבעון השני. מצב הבנקים בארה"ב כיום הוא טוב הרבה יותר ממצבם ב-2009, והדרישות להלימות ההון בשנים האחרונות, לצד רגולציה קפדנית ביותר, שיפרו מאוד את המאזנים שלהם.

החדשות הטובות הן שהחשיפה של הבנקים הגדולים לשוק המשכנתאות בארה"ב, שככל הנראה ייכנס לסחרור בחודשים הקרובים, היא חשיפה מינימלית, ויש בכך על מנת להסביר את ההבדלים בין אז (2008) ל-2020 – הבנקים הגדולים חשופים אך כדי 0.8% במאזנים שלהם למשכנתאות ועוד כ-1.5% למשכנתאות סחירות. בנוסף, לבנקים הגדולים אין חשיפה לשוק האנרגיה בארה"ב, כך שהירידה של מחירי הנפט בחודשיים האחרונים לא אמורה להשפיע יותר מדי.

הבעיה הגדולה יותר נמצאת, איך לא, בחשיפה לכרטיסי אשראי – לבנקים יש חשיפה ממוצעת של כ-10% לכרטיסי אשראי. קצב הצריכה בשנים האחרונות היה כה מהיר ומסיבי, והוא חייב את הבנקים לשמור על הקצב ולהגדיל אשראי צרכני. עד כמה הבעיה גדולה? קשה לומר בשלב זה, משום שהממשלה ממשיכה לשלוח צ'קים לאזרחים בצורה של מענקים. כמובן שרמת האבטלה תיתן אותותיה בחודשים הקרובים, כך שיש להניח שהתנודתיות בסקטור תימשך.

לכאורה אנחנו ממליצים להגדיל חשיפה לסקטור הפיננסי, אבל אסור להקל ראש בסיטואציה הנוכחית ולצאת מהפוקוס – היום, יותר מתמיד, חייבים להיות ממוקדים וקשובים לחדשות. כל השקעה בסקטור הפיננסי חייבת להיות מלווה בתוכנית עבודה מתאימה ושקולה, לבטח לא אגרסיבית.

על רקע הפאניקה לפני חודשיים כמעט ושכחנו שיש בארה"ב בחירות בנובמבר הקרוב. מארס השחור מחק את כל העליות של הסקטור הפיננסי מאז שטראמפ עלה לשלטון ב-2016 (עיגול שמאלי בגרף לעיל) – לא משהו שטראמפ יכול להשוויץ בו בקמפיין העתידי לנשיאות.

סביר להניח שהנשיא יפעיל מכבש לחצים על הפד לעשות הכול על מנת שהתמונה תראה אחרת, וזה אומר שאם הסקטור יחזור למתווה יורד, על רקע המצוקה בכלכלה הריאלית, גם היא זמנית, אזי הפד ייחלץ לעזרה. ובכל זאת, קיימת בעיה טכנית קלה: לברקשייר האת'וויי יש משקל של 14% בתעודת הסל XLF, כלומר הפד ימצא את עצמו קונה את סקטור הפיננסים מתוך ידיעה שבאפט בעצמו בורח ממנו.

לאור הרקורד של באפט, קשה ללכת נגדו, אבל הרציונל שעומד מאחורי רכישה של XLF, הוא שיש כאן משום השקעה מגודרת – קונים את סקטור הפיננסים, אבל עם הזהירות של באפט. כמובן שיש אפשרויות השקעה פסיביות אחרות, ללא כל אחזקה בברקשייר, ומשקיעים אגרסיביים יכולים להשקיע ישירות בוולס פארגו או סיטי. כך או אחרת, הסקטור נראה קורץ, גם מבחינת התמחור, גם בהיבט של הבחירות הקרבות  בארה"ב וגם משום שיש דמות חזקה (הפד) שתומכת.

ירון שקדי | סודות מרצפת המסחר

ירון שקדי הוא מייסד ומנהל השקעות ראשי בחברת שקדי קפיטל בע"מ. לשעבר ראש דסק מחקר ארה"ב בקמליה קפיטל, מבית בנק ספרא. שקדי קפיטל הנה חברת השקעות, בעלת רישיון ניהול ושיווק מטעם הרשות לני"ע, והיא מתמחה בבנייה טקטית של תיקי השקעות המבוססת אסטרטגיה של שימור הון.

אין במאמרים משום המלצה לקנייה ו/או מכירה של ני"ע שונים לרבות אלו המופיעים בסקירות. כל העושה שימוש כלשהו בהמלצות החברה עושה זאת על אחריותו הבלעדית בלבד.

הכותב הוא בעל רישיון מספר 7670 לניהול תיקי השקעות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker