עזבו את תיק ההשקעות לנפשו: 10 מחשבות לעשור הבא

אהיה סבלני, לא אחפש בידור ולא אפחד מהמפולת. אלה ההחלטות שאתם צריכים להתחייב אליהן בעשור שהתחיל החודש

ירון שקדי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אדם מחזיק כסף מזומן
ירון שקדי

1. אני אהיה סבלני

לעתים קרובות מאוד סבלנות בשוק ההון קשה יותר מכל דבר אחר. מספיק לראות כיצד התנהגו השווקים בעשור האחרון, על מנת להבין זאת. ואולם, במרבית הזמן, המדדים המובילים נוטים שלא לעשות כלום, וזו גם ההצעה הטובה ביותר אם אתם בשוק – לא לעשות כלום. זה זמן לעשות את התוכנית הבאה.

2. אני אתכנן את המהלך הבא

אי ודאות היא הבעיה הגדולה ביותר עבור המשקיעים. קשה לתכנן את המהלך הבא בתקופה שכזו. סבלנות. יש לתכנן את הצעד הבא כשהשווקים סטטיים. יש לתכנן את ההשקעה הבאה ולהשקיע לפי התכנון. מניסיון, השקעות ערך (VALUE) אורכות זמן רב. לעתים הן מניבות תשואת חסר משמעותית מול השוק, אבל לטווח הארוך, השקעות אלו דווקא מניבות תשואה גבוהה יותר.

מניית מיקרוסופט נסחרה לאחר מפולת 2008 בשער של 11.5 דולר. מאז ועד לרגע זה, מניות החברה זינקו פי 14, פי 3 מהזינוק שביצע מדד S&P500, אבל עד ל-2015 הניבה המניה תשואה דומה לזה של s&p500, כלומר למניה לקח זמן 'להתניע' ולצאת למהלך הגדול.

3. אני אבחר רק את ההשקעה הטובה ביותר

נכון לתחילת העשור הנוכחי, שווי השוק של מניות אפל ומיקרוסופט ביחד גבוה משווי השוק המצרפי של החברות הציבוריות בגרמניה. שתי החברות האמריקאיות נסחרות יחד בשווי שוק של 2.5 טריליון דולר. כל השוק הגרמני שווה 2.2 טריליון דולר. אי אפשר לאכול את כל הקצפת, אבל את הדובדבנים אפשר. אחת הטעויות הנפוצות ביותר בקרב משקיעים, היא לאהוב מניה על בסיס מוצר טוב שהם רכשו בעבר או רוכשים בהווה. אין עוררין באשר למוצרים המיוצרים בגרמניה, אבל  הכלל הוא לנתח את החברה ולא את המוצר. 

4. אני אחפש בידור במקומות אחרים, לא בשווקים

שוק ההון הוא המקום הכי יקר ליהנות ממנו ולהתרגש ממנו. עדיף לנהל רומן, להיתפס ולאבד רק חצי מהכסף, מאשר את כל הכסף. ריגושים הם מאוד יקרים. מניות כמו ביונד מיט, נטפלקיס או כל מניה אחרת שסובלת מתנודתיות גבוהה מאוד, עלולות להפיל הרבה משקיעים בפח. באופן כללי, עדיף שלא לבהות במסך כל היום. למעשה, אם תכננת את המהלך הבא, כדאי לא להיות בכלל במשרד, כדי לא לעשות שטויות.

5. אני אקבל את מה שהשוק נותן

בשוק ההון אפשר להרוויח, אפשר להפסיד ואפשר לצאת בשן ועין. התוצאה הסופית איננה ניתנת לשליטה, אבל ניתן לשלוט בייצר ה'חזירות'. צריך לזכור – בסופו של דבר, כל ההשקעות נגמרות רע אם לא יודעים לתכנן את הצעד הבא ואם אין אסטרטגיית יציאה טובה. יש לקבל את מה שהשוק נותן ולא לנסות לקחת את מה שיש על העץ.

6. לפעמים צריך מזל ולא רק שכל

השקעה טובה יכולה להיגמר רע, כמו שהשקעה רעה יכולה להיגמר טוב. גם המשקיעים הגדולים בהיסטוריה נולדו עם טיפת מזל לצד הכישרון שלהם. 

7. אני לא אפחד מהמפולת הגדולה שבדרך

בעשור החולף היו כמה אירועים שגררו ירידות שערים ניכרות בשווקים – פעם היה זה משבר הנפט, פעם היה זה הברקזיט, פעם הבחירות בארה"ב ופעם הריבית הדולרית. בכל פעם שהתחילו הירידות בשווקים הכותרות צעקו 'מפולת'. הצעקות גררו ציבור משקיעים רחב לברוח כמה שיותר מהר, במה שהסתבר כטעות הכי גדולה שעשו בעשור הקודם.

המסקנה היא אחת – להישאר בשוק, גם במחיר של תנודתיות גבוהה ותיקונים עמוקים, ואף לנצל את רמות המחירים הנוחות, לכשיהיו, כדי לחזק אחזקות ארוכות טווח. כעת, לאחר 11 שנים של עליות שערים רצופות, השוק שביר יותר לתנודתיות ולסבירות לתיקון עמוק, אבל קשה מאוד לתזמן זאת.

8. אני לא אסתכל על הטווח הקצר

לאורך כל ההיסטוריה, ולטווח הארוך, הוכיח עצמו שוק ההון כהשקעה הטובה ביותר אי פעם. בטווח הקצר כל מספר פוגע. הכלל הוא ברור – ככל שטווח ההשקעה ארוך יותר, כך התשואה גבוהה יותר. הטווח הקצר הוא ל'צלפים', וגם הם בסופו של דבר יכולים לפספס.

9. אני לא אפתח ציפיות לא ריאליות

בחוץ יש אין ספור מוצרים, אין ספור רעיונות ואין ספור מיזמים. המשקיעים רוצים את ההשקעה הטובה ביותר, שתעלה לנצח - ומאתמול.

משקיע שינסה לכופף את השוק למטרה הזו ככל הנראה לא יצליח. שוק ההון הוא הדבר הכי ברור שניתן לחזות  בטווח הארוך, ואם פועלים לפי הכלל הזה אז ניתן לעשות הרבה כסף.

10. אני לא אסתכל על תיק ההשקעות שלי כל יום

מחקר עמוק, פיזור וסבלנות הם עמודי התווך של תורת ההשקעות. יהיה זה נכון לאזן את ההשקעות ולהשקיע את פירות ההשקעה (דיווידנד) בחזרה בשווקים. אבל צריך להיזהר שלא להסתכל על תיק ההשקעות בכל יום. לשבת מול המסך ולעקוב אחר תיק ההשקעות בכל שנייה עלול ליצור רגשנות מיותרת ולמעורבות יתר. כשהרגש ושוק ההון נפגשים - התמהיל הוא מסוכן.

ירון שקדי

ירון שקדי | סודות מרצפת המסחר

ירון שקדי הוא מייסד ומנהל השקעות ראשי בחברת שקדי קפיטל בע"מ. לשעבר ראש דסק מחקר ארה"ב בקמליה קפיטל, מבית בנק ספרא. שקדי קפיטל הנה חברת השקעות, בעלת רישיון ניהול ושיווק מטעם הרשות לני"ע, והיא מתמחה בבנייה טקטית של תיקי השקעות המבוססת אסטרטגיה של שימור הון.

אין במאמרים משום המלצה לקנייה ו/או מכירה של ני"ע שונים לרבות אלו המופיעים בסקירות. כל העושה שימוש כלשהו בהמלצות החברה עושה זאת על אחריותו הבלעדית בלבד.

הכותב הוא בעל רישיון מספר 7670 לניהול תיקי השקעות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker