מה הייתם עושים עם 1.7 טריליון דולר?

קצב הרכישות העצמיות השנתי אמור לרדת ל-700 מיליארד דולר עד סוף 2019, והתחזית ל-2020 עומדת על 675 מיליארד דולר. הירידה נובעת מהחשש המרכזי בקרב החברות הגדולות מהאטה כלכלית, כזו שתחייב אותן לשמור "גרוש לבן ליום שחור", כלומר, הן רוצות לשמור מזומנים בצד

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ערימת מטבעות
ירון שקדי

ממש על סף הכניסה לעשור הבא, דיווחו החברות בארה"ב על ערימת מזומנים בסך של 1.7 טריליון דולר. הסקר, שנעשה בקרב 930 חברות לא פיננסיות, אמנם מלמד על צבר מזומנים מסיבי, אבל מדובר בנתון הנמוך ביותר ב-3 השנים האחרונות.

בשנים האחרונות הטרנד החם בשווקים היה ללא ספק רכישות עצמיות שביצעו החברות בארה"ב, בעיקר 20 החברות הגדולות בבורסה, האחראיות על יותר מ-50% הרכישות העצמיות. לצד כל זאת יש לציין שברבעון השני של 2019 ירדו הרכישות העצמיות בכ-14% אל מול הרבעון השני של 2018.

קצב הרכישות העצמיות השנתי עומד כרגע על קצת פחות מ-800 מיליארד דולר, אבל הקצב, כך על פי הערכות, אמור לרדת בצורה משמעותית ל-700 מיליארד דולר עד סוף 2019, והתחזית ל-2020 עומדת כעת על 675 מיליארד דולר. מדוע קצב הרכישות יורד? הוא יורד משום שהחשש המרכזי בקרב החברות הגדולות הוא מהאטה כלכלית, כזו שתחייב אותן לשמור "גרוש לבן ליום שחור", כלומר, הן רוצות לשמור מזומנים בצד.

אבל ישנה סיבה נוספת – מיזוגים ו/או רכישות.

למרות שבחציון הראשון של 2019 חלה ירידה בסך העסקות אל מול 2018 הרי שמדובר בירידה מובנת – כל עוד מלחמת הסחר בין ארה"ב לסין מרחפת מעל השווקים, סביר להניח שעסקות מסוג אלו לא יצאו לפועל אל אם כן יש בהן שכל. אז מה עושים עם כל ערימת המזומנים הזו?

10 החברות שבטבלה יושבות נכון לכתיבת שורות אלו על ערמת מזומנים בסך של 722 מיליארד דולר, וסביר מאוד להניח, בהתאם לצפי לירידה בקצב הרכישות העצמיות, שבתום הרבעון הרביעי ידווחו החברות על עלייה נוספת בצבר המזומנים. לאור העליות בשווקים ברבעון האחרון, סביר שהחברות הגדולות ימתינו לתזמון נוח יותר לרכוש חברות קטנות יותר, שכן כרגע, כך עושה רושם, רמות המחירים לא מאפשרות זאת.

העסקה האחרונה שהוכרזה בשוק, ממש לפני כשבוע, בין צ'ארלס שוואב לאמריטרייד, הגיעה לאחר שמחיר מניותיה של אמריטרייד ירד בכמעט 50%.

אפל מעל כולן

על אף שמניית אפל נסחרת קרוב מאוד לשיא כל הזמנים, קצת הרכישות העצמיות שלה הוא גבוה מאוד – ברבעון האחרון, רכשה החברה 18 מיליארד דולר מניות של עצמה וחילקה דיווידנד בסך של 3.5 מיליארד דולר. אם מוסיפים למאזן המזומנים גם את המזומנים לטווח ארוך (פיקדונות למשל), אזי לאפל יש כ-206 מיליארד דולר מזומן בקופה.

עוד ב-2018, מיד לאחר האכזבה מהדו"חות לרבעון השני, אז החלה ירידה מסיבית בשער המניה מ-200 דולר ל-160 דולר, החליטו בכירי החברה כי ישתמשו בצבר המוזמנים של החברה בכל פעם שהשוק יחליט 'לזרוק' את מניות החברה לאחר דו"ח מאכזב, כי לדעתם, רבעון אחד חלש איננו מעיד על מגמה, ולבטח לא תירוץ לזרוק את המניה לירידות של 25% ויותר. כאמור, מאז נסחרת המניה בשיא כל הזמנים של 260 דולר.

האינדיקטור של באפט

דרך אחרת להסביר את ערימת המזומנים הזו היא מבט באינדיקטור של באפט. חברת האחזקות של באפט, ברקשייר התאוויי, יושבת בעצמה על 128 מיליארד דולר מזומן. באפט לא ביצע שום עסקת רכישה מלאה מאז 2015, ובכלל, הוא מקבל לא מעט ביקורת בשנים האחרונות על היותו פסיבי מדי בכל הקשור להגדלת האחזקות תחת ברקשייר.

ברבעון השלישי של 2019 רכשה החברה סך של 540 מיליון דולר מניות של חברות הנמצאות בפורטפוליו שלה – זהו הנתון הנמוך ביותר בעשור האחרון, עובדה המלמדת שבאפט חושב שהפורטפוליו שלו יקר. עם זאת, החברה החליטה לבצע רכישה עצמית בסך של 700 מיליון דולר בלבד.

ביצועי ברקשייר בשנתיים האחרונות, ביחס ל-s&p500, הם חלשים. המניה עלתה ב-10%, בעוד המדד עלה ב-17%, ומראה גרף המניה מלמד ש-220 דולר למניה זו רמת התנגדות חזקה במיוחד. במחיר הזה, נסחרת המניה במכפיל של 21, בדומה למכפיל s&p500, אלא שהאחזקות בפורטפוליו של באפט כלל לא קרובות למדד – באפט כמעט ולא מחזיק מניות כמו אמזון, מיקרוסופט או גוגל, והאחזקה שלו במניות אפל היא מזערית, אז איך באפט יכול לסגור את הפער מול המדד?

אינדיקטור באפט הוא מדד הבודק את שווי השוק הכלל ביחס אל התוצר של ארה"ב (GDP) – שווי שוק המניות בארה"ב נכון לבוקר זה הוא 31.7 טריליון דולר, ואילו התמ"ג של ארה"ב (נכון לסוף הרבעון השלישי) הוא 21.5 טריליון דולר, כך שהיחס הוא 147%.

נכון לכתיבת שורות אלו, רק פעם אחת היה יחס זה גבוה יותר – מארס 2000, שיא בועת הדוט.קום, אז עמד היחס על 148.3, כלומר אנחנו לא רחוקים מהנקודה ההיא. על פי האינדיקטור של באפט, ועל פיו בלבד, לצורך הדיון הנוכחי, השוק האמריקאי מתומחר מאוד יקר, וזאת הסיבה, אולי אחת המכריעות, שבאפט מחליט כרגע שלא לבצע שום רכישה משמעותית עבור ברקשייר, ולשמור את המזומן שבקופה לתקופה שבה, אולי, השוק יהיה זול יותר.

בימים רגילים היה ניתן בהחלט להסכים עם האינדיקטור של באפט, אבל התקופה הנוכחית היא הכל חוץ מנורמלית – כל התיאוריות הכלכליות מתערבבות על רקע ה'בום' הטכנולוגי והשינויים המהירים בעולם. אין חודש שדומה לקודמו. בואו נודה – לשווקים היו לא מעט סיבות לבצע היפוך מגמה בשנים האחרונות, אבל זה לא קרה.

זה לא קרה משום שהריבית היא אפסית והתשואות על נכסים חסרי סיכון ברצפה. זה לא קרה משום שבארה"ב יש תעסוקה מלאה, יש 'נחת' בתחום הריאלי והדיווחים של החברות הגדולות בשווקים, בעיקר חברות הטכנולוגיה, הם טובים, ולראיה, עונת הקניות הנוכחית עולה על הציפיות.

אכן יש להיערך לתנודתיות בשווקים. השקט היחסי עלול להיות מופר בכל רגע נתון, אבל עם זאת – קשה לראות, נכון לרגע זה, מאיפה תבוא הרעה. השווקים יכולים בכל רגע נתון להיכנס לסחרור נקודתי וירידות של 20%-10%, אולם סביר שברגע שזה יקרה, החברות הגדולות ייצאו למסע שופינג משל עצמן, וחוזר חלילה.

ובאשר לבאפט, אנחנו מעריכים שבסופו של דבר הוא ימצא מה לעשות עם הכסף הגדול. באפט לא אכזב מעולם ואין סיבה שהוא יאכזב הפעם.

ירון שקדי | סודות מרצפת המסחר

ירון שקדי הוא מייסד ומנהל השקעות ראשי בחברת שקדי קפיטל בע"מ. לשעבר ראש דסק מחקר ארה"ב בקמליה קפיטל, מבית בנק ספרא. שקדי קפיטל הנה חברת השקעות, בעלת רישיון ניהול ושיווק מטעם הרשות לני"ע, והיא מתמחה בבנייה טקטית של תיקי השקעות המבוססת אסטרטגיה של שימור הון.

אין במאמרים משום המלצה לקנייה ו/או מכירה של ני"ע שונים לרבות אלו המופיעים בסקירות. כל העושה שימוש כלשהו בהמלצות החברה עושה זאת על אחריותו הבלעדית בלבד.

הכותב הוא בעל רישיון מספר 7670 לניהול תיקי השקעות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker