לא עוד מכירה של חלומות: ביטול הנפקת WeWork טובה לשווקים

העובדה שסופטבנק לא הזרימו כסף בגיוס האחרון של WeWork היתה נורת אזהרה. וול סטריט עצמה, ששנים ארוכות התעלמה לגמרי מהמיין סטריט, הפנימה את העובדה שיהיה לה קשה מאוד להנפיק את WeWork באווירה הנוכחית

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עם כל הכבוד לקרנות הון סיכון, השוק תמיד יודע לתמחר חברות טוב יותרצילום: בלומברג

למרות שהדעה הרווחית בשווקים, בעקבות ביטול הנפקת WeWork, היא שהנורא מכל בשווקים עוד לפנינו, לדעתי ביטול ההנפקה היא בשורה טובה לשווקים. עצם ביטולה של ההנפקה, גם אם מדובר בדחייתה בכמה חודשים, היא איתות של השווקים לכל החולמים למיניהם, שהחגיגה נגמרה – לא עוד הנפקות במחירים לא ריאליים, לא עוד מכירה של חלומות.

העובדה שסופטבנק לא הזרימו כסף בגיוס האחרון של WeWork היתה נורת אזהרה. השווי המקורי שבו ביקשו החתמים להנפיק את החברה היה 45 מיליארד דולר. האם השווי האמיתי הוא 20 מיליארד דולר? אולי 15 מיליארד? לא ברור בכלל, אבל וול סטריט עצמה, ששנים ארוכות התעלמה לגמרי מהמיין סטריט (מקולות הציבור הרחב), הפנימה את העובדה שיהיה לה קשה מאוד להנפיק את WeWork באווירה הנוכחית.

אז מדוע מדובר בחדשות טובות?

משום שכעת דברים יתנהלו אחרת - חברות חדי קרן - חברות פרטיות ששווין מעל מיליארד דולר טרום הנפקה - יגלו שגיוס כספים מקרנות ההון סיכון, כמו גם מהציבור הרחב, ייהפך להיות, לפחות בתקופה הקרובה, קשה יותר, מה שיחייב אותן לצמצם מרווחים ולבצע תמחור נוח יותר.

עם כל הכבוד לקרנות הון סיכון, הרי שהשוק תמיד יודע לתמחר חברות טוב יותר, ולכן, סביר להניח שבמקום שהכסף הגדול יעבור לקרנות ה-VC וקרנות הון סיכון, הוא יחזור לשוק ההון "הזקן והטוב", כי תמיד, איך שלא נסתכל על הדברים – המשקיעים רוצים לחזור לבסיס.

בניגוד לוול סטריט, שתמחרה את אובר בשווי של 75 מיליארד דולר בהנפקה, הרי שהשוק עצמו זרק את המניה לכל הרוחות, וזה עוד לפני שראינו את המניות הכלואות נזרקות לשוק.

6 בנובמבר: יום כיפור של אובר?

מאז הונפקו מניות אובר, ראינו ירידות של 25% ויותר במחיר המניה. אבל המשקיעים המוסדיים הגדולים, בעלי המניות הגדולים וגם קרנות ההון, שהחזיקו את מניות החברה עוד טרם ההנפקה ושנאסר עליהם למכור מניות אלא רק לאחר 180 יום מיום ההנפקה, עלולים לחוות ירידות שערים חדות הרבה יותר. ב-6 בנובמבר תיגמר תקופת הלוק-אפ (מניות חסומות), ויהיה ניתן לממש את אותן מניות שמוחזקים בידי משקיעים אסטרטגיים גדולים.

לאור הירידות שחוותה המניה עד עתה, סביר להניח שביום זה יבקשו משקיעים רבים לממש את המניות שיש להם על מנת לברוח מהר ככל שניתן, ועושה רושם שמחיר השפל שאליו הגיעה המניה בראשית ספטמבר, עלול להתברר כתחנה זמנית לפני הידרדרות נוספת. כשתמה  תקופת הלוק-אפ במניות האחות הקטנה של אובר - ליפט - זרקו בעלי המניות את המניות שהיו בידיהם וגררו את מחיר המניה לשפל של 44 דולר, ירידה של 45% ממחיר ההנפקה.

קללת החד קרן בקרב 2 החברות הללו, אובר וליפט, האטה מאוד את קצב הגיוסים של קרנות ההון סיכון ברבעון האחרון, עם דגש על חברות הענק, פנטקורן ודקקורן, חברות פרטיות בשווי מוערך של יותר מ-5 מיליארד דולר ו-10 מיליארד דולר בהתאמה. לא פלא ש-Airbnb הודיעה כי כרגע אין בכוונתה לבצע הנפקה ציבורית לפני 2020.

Airbnb היא סיפור שונה מאובר, משום שיש לה צבר הזמנות בהיקף של 9.5 מיליארד דולר, נכון לרבעון הראשון של 2019, כך שניתן לגזור את ההכנסות של החברה על פי סרגל של 5%-3% עמלה לכל עסקה – כלומר ל-Airbnb יש הכנסה רבעונית של 300–450 מיליון דולר, ומשום כך היא לא ביצעה גיוס כלשהו מבעלי המניות הנוכחיים שלה מאז מארס 2017.

שלט אובר על בניין הבורסה בניו יורקצילום: Mark Lennihan/אי־פי

משום שטרם יצאה טיוטת תשקיף קשה לקבוע אם החברה רווחית או לא. לכן התחשבות בתמחור על בסיס הכנסות בלבד לא מספיקה בימים אלו, ולכן נדחתה ההנפקה, לבטח בסביבה עוינת להנפקת חלומות, כפי שקורה כיום בוול סטריט.

אחד האיומים הגדולים על Airbnb, עלול להגיע מהכיוון של אמזון. לאמזון אין שום מגבלה בחלון האונליין שלה, והיא עשויה, בעתיד, להציע את אותו סוג שירות שנותנת כיום Airbnb, כי הרי אין הבדל אם אתה שם על המדף מכסחת דשא או דירת 3 חדרים להשכרה, ולכן, המשקיעים המעוניינים לקחת חלק בהנפקה עתידית של Airbnb צריכים לקחת בחשבון את האפשרות שתמחור שווי החברה, על פי מודל של הכנסות, מבלי לדעת את גובה רווחי החברה, הוא הימור.

אם היה עלינו לתמחר את אמזון כפי שוול סטריט מתמחרת את Airbnb או את אובר, לפי מודל הכנסות, מכפיל 15 על ההכנסות, שוויה של אמזון היה אמור להיות 3.5-3 טריליון דולר, פי 3 ויותר משוויה כעת. נשמע תלוש מהמציאות? לא על פי וול סטריט, משום שאין הבדל כה גדול בין הצמיחה (בהכנסות) של אמזון לזו של Airbnb או אובר – מספרים דו ספרתיים.

אובר צפויה להציג צמיחה של 25% בהכנסות בשנתיים הקרובות, כ-5% יותר מאמזון, אלא שאמזון היא חברה רווחית, שנסחרת אמנם במכפיל רווח של 50 (לפי רווח של 40 דולר למניה בשנה), ולכן לא מן הנמנע שבהיעדר אלטרנטיבה אחרת, לאמזון יש עוד הזדמנות לקפיצת מדרגה נוספת בעתיד הקרוב.

שירותי הסעות ליפטצילום: AFP

כך או אחרת, לאור ההתרחשויות האחרונות סביב WeWork, נוצרה כאן הזדמנות לבחון את הדברים באופן חיובי דווקא, ולחפש הזדמנויות לא במניות חלום, אלא בחברות שהמצב הכלכלי הנוכחי שלהן ידוע, כמו גם עתידן הכלכלי. אף גורם, מוסדי או פרטי, לא מוכן להשקיע את כספו בחברה שעלולה לא להיות אתנו עוד שנתיים/שלוש, ומשום כך נוצרה כאן סיטואציה שהכסף יחזור חזרה לשווקים ולא להשקעות חלום.

בכל מקרה – אנו היינו ממליצים שלא לרכוש מניות אובר לפני 6 בנובמבר.

ירון שקדי | סודות מרצפת המסחר

ירון שקדי הוא מייסד ומנהל השקעות ראשי בחברת שקדי קפיטל בע"מ. לשעבר ראש דסק מחקר ארה"ב בקמליה קפיטל, מבית בנק ספרא. שקדי קפיטל הנה חברת השקעות, בעלת רישיון ניהול ושיווק מטעם הרשות לני"ע, והיא מתמחה בבנייה טקטית של תיקי השקעות המבוססת אסטרטגיה של שימור הון.

אין במאמרים משום המלצה לקנייה ו/או מכירה של ני"ע שונים לרבות אלו המופיעים בסקירות. כל העושה שימוש כלשהו בהמלצות החברה עושה זאת על אחריותו הבלעדית בלבד.

הכותב הוא בעל רישיון מספר 7670 לניהול תיקי השקעות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker