אקדח על השולחן ותחזיות מאיימות: הצרות של סין

היחלשות היואן מאיימת על המסחר בסין, ומחריף את הסכסוך בינה לבין ארה"ב: הסינים מצדם מאיימים להפסיק ולרכוש אג"ח דולרי של ממשלת ארה"ב, והאמריקאים מאיימים להגדיל מכסים ואף להטיל עיצומים על יבוא סיני

ירון שקדי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נשיא סין, שי ג'ינפינג ונשיא ארה"ב, דונלד טראמפצילום: JIM WATSON/אי־אף־פי
ירון שקדי

במרבית המקרים הספרה 7 מהווה מספר מזל, אלא שהפעם, השווקים הפיננסים לא רוצים לראות אותו. אם שער החליפין בין היואן הסיני לדולר האמריקאי יחצה את רף 7 יואן לדולר, והסיכוי לכך, על פי פרשנים כלכליים, הוא גבוה, אזי השווקים הפיננסיים עלולים לחוות עליית מדרגה משמעותית בתנודתיות, כל שכן ברמת אי הוודאות.

היואן הסיני דווקא התנהל ביציבות מרבית מאז תחילת השנה, לצד קיום שיחות סחר על אש קטנה, אולם הטלת המכסים על סחורות סיניות מצד טראמפ לפני כשבועיים גררה סחרור בשער החליפין, והיואן נחלש בכ-2.7% מול הדולר, לכדי 6.92 יואן לדולר אחד.

בדרך לשליטה עולמית | כך כובשת סין בכסף ותחכום את העולם – פרויקט TheMarker

הפעם האחרונה שבה נסחר היואן מעל רמת 7 יואן לדולר היתה באפריל 2008, כך שלרמה זו יש השפעות מרחיקות לכת, שלדעת רבים יובילו להתערבות הבנק הסיני,שלא יכול להרשות לעצמו פיחות מסיבי בשל חשש לבריחת הון החוצה מהמדינה. בנוסף, כבתנועת מלקחיים ניתן לומר – פיחות ביואן מעלה את האטרקטיביות של היצוא הסיני, מה שהאמריקאים לא יוכלו לסבול, כך שבכל מקרה הממשל הסיני נמצא בבעיה – אם יתערב במסחר במט"ח, על ידי רכישה מסיבית של יואנים, זה עלול לייבש את השוק וליצור סחרור ו/או מחנק אשראי, שבוודאות עלול להשפיע על העסקים הקטנים בסין. על רקע בועת חובות עצומים, שכבר קיימת בסין, התערבות כזו של הממשל, עלולה להחריף את המצב וליצור כדור שלג.

הסיטואציה הנוכחית מובילה את 2 המדינות להניח סוג של איום האחת על השנייה – הסינים מצדם מאיימים להפסיק ולרכוש אג"ח דולרי של ממשלת ארה"ב והאמריקאים מאיימים להגדיל מכסים ואף להטיל עיצומים על יבוא סיני. סביר להניח שאם הסינים יפסיקו לרכוש אג"ח ממשלת ארה"ב יבוא מישהו אחר במקומם, שכן לא קיים תרחיש שבו ארה"ב לא תמשיך לגייס חוב (זהו כמובן תרחיש יום הדין) ותפשוט את הרגל, אך החרפת המכסים על סחורה סינית תכאיב מאוד על התמ"ג הסיני, ויש הסבורים כי החרפת מלחמת הסחר עלולה להוריד את הצמיחה בסין באחוז שלם, והמשמעות של כך היא גדולה.

הדו"ח של באידו מספר הכל

ביום שישי לפנות בוקר פירסמה באידו את הדו"ח הרבעוני האחרון שלה וחשפה הפסד של 48 מיליון דולר. זהו ההפסד הראשון של ענקית האינטרנט הסינית מאז הונפקה ב-2005. הדו"ח החלש תפס את המשקיעים לא מוכנים, ובתגובה צללו מניות החברה ב-17% לשפל של 6 שנים.

לדעתנו הדו"ח של באידו מהווה סוג של מבחן, צומת דרכים ניתן לומר, עבור ענקיות סיניות אחרות. עיקר הדו"ח, מפתיע לרעה ככל שיהיה, נמצא דווקא בין השורות – באידו אמנם צמחה בשורת ההכנסות אל מול 2018, אבל קצב הצמיחה נחלש מאוד בשנים האחרונות, כשהצפי קדימה הוא צמיחה זניחה של 2% עד כדי ירידה של 3% בצמיחה. תחזית זו נמצאת בפער עצום מול תחזית האנליסטים שצפו צמיחה של 14% - הפער הזה, בחלקו, נסגר כאמור ביום שישי, אך קיים תרחיש, אפילו סביר, שהמניה תמשיך ותצלול עוד אחוזים רבים, בטרם נראה התאוששות.

לדו"ח של באידו יש השלכות נוספות – הוא מעיד על סדק שקיים כבר 2 רבעונים בצמיחת האונליין בסין, למרות ועל אף 'גמישות' הממשל בנושא מרחב האינטרנט. על רקע מלחמת הסחר והאפשרות לצמיחה נמוכה בסין, כל שכן האטה גלובלית, התחזיות של ענקיות האינטרנט בסין עלולות להשתנות לרעה.

פה גדול

בשבועיים האחרונים עושה רושם שהנשיא האמריקאי מנסה בכל כוחו להשפיע על דעת הקהל. במקרה דנן הקהל הוא עדת משקיעי תבל. טראמפ ידוע כאחד שיש לו Boca Grande (פה גדול בספרדית) וכאחד שמדיניות החוץ, הפנים והביטחון שלו מנוהלת דרך הרשתות החברתיות, לרבות ציוציו בטוויטר. אלא שאי הנוחות לגביו עלתה מדרגה מאז ראשית החודש, אז החריף את מלחמת הסחר מול סין. עושה רושם שהשווקים מתנהלים על פי ציוציו ולא על פי ביצועי החברות.

בכלל, נראה שהמו"מ עם הסינים מתנהל בטוויטר ולא על אמת, והגבול בין מידע פייק למידע אמיתי הוא דק ביותר. טראמפ נחשב ללא ספק לאחד הנשיאים האמריקאים הדעתנים ביותר שהיו, והוא גם לא מתאמץ להסתיר זאת, אלא כשזה הופך להיות יותר מדי, עד כדי כך שהוא מתאמץ להשפיע על דעת הקהל, זה יוצר דווקא רתיעה.

אוניברסיטת נוטינגהאם החליטה לחקור אם קיימת השפעה של ציוצי טראמפ על מדדי המניות בארה"ב בכלל ועל מניות ספציפיות בפרט, ולהלן התוצאות:

מרבית הציוצים של טראמפ הם דווקא שליליים, ולכן לציוצים החיוביים שלו יש השפעה גדולה יותר על השווקים. המחקר מצא שבאופן כללי יש השפעה של הציוצים על השווקים, אך היא זמנית – יומיים עד שלושה.

המחקר אף הציע אסטרטגיה מעשית:

1. בעת ציוץ חיובי – יש לבצע שורט על הנכס/מדד;

2. בעת ציוץ שלילי – יש לקנות את הנכס/מדד;

3. ב-2 המקרים יש לסגור את הפוזיציה לאחר יומיים, מקסימום 3.

המחקר מצא תוחלת רווח, אך כזו שעבור משקיע מן השורה, שמשלם עמלת קנייה/מכירה גבוהים יחסית, אינה גבוהה מאשר אסטרטגיה של קנייה לטווח ארוך.

תחת הנחת העבודה, הגבולית להערכתנו, ששוק המניות בארה"ב יעיל (בספק בשל התערבות הפד מהלך שנים רבות, ובצל הרכישות החוזרות של החברות) ישנה מסקנה אחת ברורה – לטראמפ אכן יש פה גדול, ולכן, ייטיב אם יוריד את תדירות הציוצים שלו שמהווים רעשי רקע מיותרים.

ירון שקדי | סודות מרצפת המסחר

ירון שקדי הוא מייסד ומנהל השקעות ראשי בחברת שקדי קפיטל בע"מ. לשעבר ראש דסק מחקר ארה"ב בקמליה קפיטל, מבית בנק ספרא. שקדי קפיטל הנה חברת השקעות, בעלת רישיון ניהול ושיווק מטעם הרשות לני"ע, והיא מתמחה בבנייה טקטית של תיקי השקעות המבוססת אסטרטגיה של שימור הון.

אין במאמרים משום המלצה לקנייה ו/או מכירה של ני"ע שונים לרבות אלו המופיעים בסקירות. כל העושה שימוש כלשהו בהמלצות החברה עושה זאת על אחריותו הבלעדית בלבד.

הכותב הוא בעל רישיון מספר 7670 לניהול תיקי השקעות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker