הידיעה הקטנה ש-WeWork היו מעדיפים שלא תראו לפני ההנפקה

בטיוטת התשקיף החסויה של WeWork לא ניתן למצוא עדיין יחסים פיננסים, אבל בדיווח שהוציאה החברה במארס השנה, בקרב בעלי מניות פרטיים, עולה תמונה מאוד בעייתית - גובה הפסדיה כגובה הכנסותיה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מתחם WeLive של חברת WeWork בניו יורקצילום: בלומברג

במקרה או שלא, בלילה שבו יצאה WeWork בטיוטת תשקיף חסויה לצורך הנפקת מניות בארה"ב, פורסמה ידיעה קטנה, שלא צדה עיניים רבות, אודות ירידת מחירי נדל"ן בקליפורניה ארה"ב.

בטיוטת התשקיף החסויה של WeWork לא ניתן למצוא עדיין יחסים פיננסים, אבל בדיווח שהוציאה החברה במארס השנה, בקרב בעלי מניות פרטיים, עולה תמונה מאוד בעייתית – החברה 'מספרת' שעל הכנסות של 1.8 מיליארד דולר ב-2018 היא הפסידה 1.9 מיליארד דולר, וב-2017 היו הכנסותיה 866 מיליון דולר והיא הפסידה 933 מיליון דולר. במלים אחרות – גובה הפסדיה כגובה הכנסותיה.

אדם ניומן, מנכ"ל WeWorkצילום: EDUARDO MUNOZ/רויטרס

רק בינואר האחרון החליטה הנהלת החברה להשתמש בטריק השיווקי הידוע מכל, ושינתה את שמה מ-WeWork ל-WeCompany, לצורך חידוד היותה חברת אחזקות. תוך העתק מדויק ממודל של טנסנט הסינית, גם WeCompany משתמשת במילה We לפני כל תת חברה שלה – wework (ליסינג של חלל משרדים), welive (פתרונות מגורים לדור הצעיר) ו-wegrow (השכלה אלמנטרית), והכל ביחד בשווי מוערך של 47 מיליארד דולר - כך הוערך שוויה של החברה בעת הגיוס האחרון מבעל המניות הגדול ביותר שלה, סופטבנק, שלפני כמה חודשים הזרים 2 מיליארד דולר נוספים לחברה, ובסך הכל כ-10 מיליארד דולר מאז היווסדה של החברה לפני 9 שנים.

בעת הגיוס האחרון שלה, כאמור לפני כמה חודשים, הציגה החברה והמנכ"ל העומד בראשה, אדם ניומן, תמונה ריאלית לגמרי לסופטבנק, תוך ציון עובדה חשובה, שנקברה תחת ים של מספרים, שחוזי השכירות של WeWork, בכל הערים בהן היא פועלת בארה"ב, למעט שתיים, נמצאים בירידה.

בועת נדל"ן 2.0?

מדד התחלות הבנייה בארה"ב הנראה בגרף, שאחריו אנו עוקבים כבר חודשים ארוכים, מהווה עבורנו את אחד האינדיקטורים החשובים ביותר בכלכלת ארה"ב.

זה חודשים ארוכים שאנו מציינים את החולשה במדד זה, לצד העובדה שמלבד ערים מרכזיות בארה"ב, גם במדינות אחרות בעולם ישנה תחושה של 'בועת' נכסים ריאליים – מנהטן, ונקובר, שנגחאי, הונג קונג ואף סינגפור. ערים אלו נחשבות כערי המאיון העליון, ואולי אף האלפיון העליון, שכן לעשירונים התחתונים אין סיכוי לשרוד בהן, כל שכן לרכוש בהן נכס.

וכך, אחרי חודשים ארוכים של המתנה, מדד התחלות הבנייה בארה"ב מראה סימנים של שבירה - אמנם סימנים ראשונים, אבל כאלו שמזכירים את אשר קרה ב-2006 – ממוצע 50 חודשים, שתמך שנים ארוכות בזמנו, נשבר מטה (עיגולים שחורים בגרף), ויצר שטף של היצע נדל"ן בארה"ב ובעולם כולו. יהיה עלינו לעקוב מקרוב מאוד אחר מדד זה בחודשים הקרובים, שכן הוא עלול לסמן את סוף 'תור הזהב' האחרון.

בית ספר wegrow של wework בניו יורקצילום: WeWork

לה לה לנד

וכך, לראשונה מזה 7 שנים, אז יצר שוק הנדל"ן האמריקאי תחתית, לאחר בועת הנדל"ן האחרונה שהתפוצצה ב-2007 ו-2008, שוק הנדל"ן בקליפורניה רשם ירידות מחירים. בעוד המחיר החציוני של נכס במפרץ קליפורניה ירד 'רק' ב-0.1%, הרי שקצב המכירות במפרץ זה ירד ב-15%, והוא קצב המכירות הנמוך ביותר מזה 11 שנים!

מפרץ קליפורניה נחשב למעוז רציני של העשירון העליון, שלרוב מבצע עסקות נדל"ן ממונפות, רגיש מאוד לריבית על המשכנתאות שאשר זינקה בשנה האחרונה. אם נוסיף לכך את קצב המכירות הנמוך ואת המלאים שעולים, כמו גם את קצב התחלות הבנייה, יהיה קשה לטעות בתוצאה הסופית, והיא עלולה להיות עגומה.

מחירי הנכסים במפרץ קליפורניה עלו באחוזים קיצוניים למדי בשלוש השנים האחרונות, בעיקר על רקע הזינוק במחיר הביטקוין. הזינוק של הביטקוין לשיא של 20 אלף דולר לפני שנה וחצי, יצר ביקושים עצומים לנדל"ן היי-טק בקליפורניה – חוות שרתים, חממות טכנולוגיות, מגורים לאנשי תוכנה, מחסני מלאי ועוד. אלא שבועת הביטקוין התנפצה וגררה איתה פיטורים המוניים, סגירת חברות וחממות כך שנוצר וואקום, וההיצע גדל.

מתחמי עבודה של WeWorkצילום: Lauren Kallen / WeWork

בכלל, בשנים האחרונות ישנה תחושה כלל עולמית שכולנו חיים בסרט, לה לה לנד – כל מי שיש לו תעודת בגרות הופך להיות יזם נדל"ן, כל מי שסיים הנדסת תוכנה, הופך להיות יזם היי-טק, וכל מי שיש לו רעיון שיווקי ומצלמת וידאו, הופך להיות כוכב רשת.

הסיפור בוול סטריט דומה – אנחנו צופים כרגע באחד המהלכים החזקים ביותר במדדים בארה"ב ב-20 השנים האחרונות, וזאת נדגיש, על רקע האטה גלובלית. שוק ההנפקות בארה"ב מזכיר נשכחות – את אשר קרה באביב שנת 2000, כשכל מי שהיה לו אתר אינטרנט הנפיק את עצמו.

מתחם WeLive של חברת WeWorkצילום: בלומברג

החלום התרסק

בתשובה למחירי הנדל"ן הדועכים בארה"ב בכלל, ובקליפורניה בפרט, התעקש מנכ"ל WeWork בריאיון שהעניק לאחרונה שהחברה לא תוריד רגל מהגז, ותמשיך לצמוח ולחפש הזדמנויות, למרות מחירי השכירות היורדים. ניומן מציין כי עצם העובדה שהשכירות יורדת דווקא יוצרת הזדמנות עבור שוכרים 'עשירים' פחות, אולם בסיטואציה שבה מחירי הנדל"ן בקליפורניה יורדים, כל שכן קצב המכירות, WeWork עצמה נושאת בנטל מימון הנכסים, כך שהשכרה במחירים 'נוחים' יותר, עלולה לסכן את המודל שלה עצמה בעתיד.

אין סיכוי כמובן ש-WeWork תתרסק, אבל להערכתנו, השווי שלפיו היא תונפק בסופו של דבר יהיה נמוך מהערכות קודמות. לא בכדי החליטה סופטבנק, בסבב הגיוס האחרון, להשקיע הרבה פחות מכפי שתוכנן במקור, מה שריסק את השווי החלומי של WeWork  - יש אומרים מ-75 מיליארד דולר לכדי אזור 50-40 מיליארד דולר. בשלב זה WeCompany צפויה להנפיק רק את WeWork, ומלאכת החיתום מעלה הילוך.

רק לפני כמה שבועות הערכנו כי הנפקת אפליקציית הנסיעה המשותפת (חברתית) LYFT היא 'פלופ' אחד גדול, וכן, יום אחד בלבד לאחר ההנפקה של LYFT, התרסק מחיר המניה מ-83 דולר ל-55 דולר.

אם החתמים יהיו הגונים, ולא ינסו לדחוף את ההנפקה לשווי לא ריאלי, אזי הנפקת WeWork 'תנחת בשלום', אבל אם תתבצע 'חזירות', שאופיינית בוול סטריט לאחרונה, WeWork עלולה לחוות נחיתה קשה בדומה ל-LYFT.

הנפקת WeWork בשווי יהיה אשר יהיה עשויה להוות אבן דרך עבור 2 הנפקות, מגה ענקיות, שלהן מצפים המשקיעים, והן הנפקת אובר, שמתוכננת להתבצע עוד השנה, ובהערכות שווי של 100 מיליארד דולר, והנפקת AirBnb, לפי הערכות שווי של 120 מיליארד דולר.

ירון שקדי | סודות מרצפת המסחר

ירון שקדי הוא מייסד ומנהל השקעות ראשי בחברת שקדי קפיטל בע"מ. לשעבר ראש דסק מחקר ארה"ב בקמליה קפיטל, מבית בנק ספרא. שקדי קפיטל הנה חברת השקעות, בעלת רישיון ניהול ושיווק מטעם הרשות לני"ע, והיא מתמחה בבנייה טקטית של תיקי השקעות המבוססת אסטרטגיה של שימור הון.

אין במאמרים משום המלצה לקנייה ו/או מכירה של ני"ע שונים לרבות אלו המופיעים בסקירות. כל העושה שימוש כלשהו בהמלצות החברה עושה זאת על אחריותו הבלעדית בלבד.

הכותב הוא בעל רישיון מספר 7670 לניהול תיקי השקעות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker