תסתכלו על חצי הכוס הריקה - ותרכשו ביטוח על מדדי המניות

מאז תחילת 2019 נחתכה תחזית הרווח של חברות מדד s&p500 בכ-7%, בעוד המדד עצמו זינק ב-10%. האם מדובר באנומליה? תלוי את מי שואלים

ירון שקדי
ירון שקדי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כוס וויסקי
כוס וויסקיצילום: Emil Zhelyazkov | Dreamstime.com

נתוני שוק העבודה בארה"ב, שפורסמו ביום שישי האחרון, היכו בהלם הרבה מאוד פרשנים. שוק העבודה בארה"ב סיפק 20,000 משרות חדשות, אל מול צפי של 180,000. זהו הנתון הנמוך ביותר מאז פברואר 2017, ואחרי 101 חודשים רצופים, שבהם שוק העובדה בארה"ב גייס עובדים, ישנו חשש אמיתי מפני מה שעתיד לבוא.

כהרגלם, האמריקאים מחפשים תירוץ הולם לנתון האחרון, שכן לשוק העבודה בארה"ב יש השפעה מהותית, עתידית, על הכלכלה האמריקאית כולה, כשהתירוץ הנוכחי תולה אשם במזג האוויר הסוער שהיכה בארה"ב בפברואר. כך או אחרת, הרצפה הכלכלה העולמית, נכון לרגע זה, איננה עקומה, ושום תירוץ איננו במקום – אחרי שהבנק המרכזי באירופה חזר להציף את השוק בכסף טרי, ואחרי שסין הורידה את תחזית הצמיחה, אזי הנתון של יום שישי האחרון מתיישב היטב לצד נתוני הכלכלה סביב לגלובוס, וצריך להיערך בהתאם.

שוק האג"ח בארה"ב כבר זיהה היטב את נתון העבודה האחרון, והוא כבר שבועות ארוכים מלמד על בלימה טוטלית בקצב העלאת הריבית בארה"ב. אם עד לפני כמה חודשים, חוזי הריבית הדולרית בארה"ב, הנסחרים בשיקגו, הצביעו על המשך העלאת הריבית עד כדי 3% ויותר (כעת 2.5%), אזי כרגע מלמדים החוזים הללו על 0% סיכוי להעלאת ריבית.

בהודעת הפד הקרובה, ב-20 במארס, ישנו קונצנזוס גורף להותרת הריבית על כנה בגובה 2.5%. לראשונה מזה שנתיים, דרך אותם חוזי ריבית, יש אפשרות להורדת ריבית, אי שם בדצמבר, לרמות של 2.25% ואף 2%. אלו הן חדשות טובות עבור משקיעי האג"ח.

הרצפה לא עקומה

כאמור, תשואת האג"ח הדולרי של ממשלת ארה"ב ל-10 שנים, ביצעה תנועת פרסה אגרסיבית בארבעת החודשים האחרונים – מרמה של 3.25% לכדי 2.63% כעת. ניתן לראות שאזור ה-2.6% הוא מהותי עבור המשך הדרך, שכן ירידה מאזור זה עשויה לסלול את הדרך להמשך שחיקה בתשואה, מה שאומר שאחזקת אג"ח דולרי, ולא רק, היא בהחלט אופציה טובה בעת הזו.

תהיה עסקה עם סין או לא?

סביר מאוד להניח שעסקה מסוג כלשהו תהיה. לדעתנו, לאור הדיווחים האחרונים על החולשה וההאטה בסין, סין היא זו שצריכה את העסקה יותר מאשר ארה"ב, וזאת על  מנת לבלום כל תסיסה אפשרית בקרב האוכלוסייה המסיבית בה, אבל לצד כל זאת, אנחנו מבחינים שקיימת חולשה במדדי התחבורה בארה"ב – Dow Transport - שלדעתנו הוא שני למדד התחלות הבנייה בארה"ב, שעשוי לרמוז הכי טוב על המצב האמיתי של הכלכלה בארה"ב, משום שמדד זה מספק רמזים רבים באשר לרכיבים רבים בכלכלה – תחבורה, שינוע, משלוחי אוויר יבשה וים, כמו גם מצב חברות התעופה בארה"ב.

מדד זה רשם 11 ימי מסחר שליליים רצופים, ושבר בכך שיא שלילי של קרוב ל-50 שנה. עסקה עם סין אמורה להחזיר את עניין הסחר למסלול שבשגרה, אלא שמדד התחבורה לא 'מתלהב' מעסקה עתידית שכזו, שכן החולשה הכללית בכלכלה מעיבה כרגע יותר מהצלחת שיחות הסחר.

שיחות הסחר

נזכיר כי מדד התחלות הבנייה מהווה עבורנו נתון מפתח להבנה מרחבית של הכלכלה בארה"ב – כל עוד מדד זה ימשיך לשדר עוצמה, והוא ממשיך לייצר אותה כעת, אזי כל שיח אודות מיתון הוא הימור ותו לו, אלא שיש להמשיך ולעקוב אחרי 2 מדדים אלו, התחלות בנייה ותחבורה, ככאלו שעשויים לרמוז לפני שוק המניות עצמו על הטווח הבינוני.

המניות שנסקו לחלל - חוזרות למציאות

עם סיום עונת הדו"חות האחרונה, עבור הרבעון הרביעי, אפשר לסכם ולומר בהחלט שהתוצאה הסופית של השורה התחתונה בקרב מרבית החברות היא סבירה פלוס.

חברות s&p500 הציגו צמיחה של 13.1% ברווחיות אל מול הרבעון הרביעי של 2017, אלא שהתחזיות שנתנו החברות השונות לרבעון הראשון של 2019 הן חלשות ביותר. תחזיות הרווח לרבעון הנוכחי נחתכו כמה פעמים בשבועות האחרונים, וכעת הצפי הוא לירידה של 3.2% ברווח אל מול הרבעון הראשון של 2018.

מאז תחילת 2019 נחתכה תחזית הרווח של חברות מדד s&p500 בכ-7%, בעוד המדד עצמו זינק ב 10%. האם מדובר באנומליה? תלוי את מי שואלים, שכן בל נשכח שמדדי המניות ירדו באופן חד מדי במהלך דצמבר, כך שהתיקון בינואר/פברואר עשוי להטעות – תהיה ירידה ברווחיות החברות, אבל עדיין, המספרים יהיו נאים.

ברבעון הרביעי של 2018, ועל רקע הירידות החדות שהיו במדדי המניות המובילים, ירידות שלא נראו עשור, ירדו נכסי הציבור האמריקאי בכ-3.7 טריליון דולר. זוהי הירידה החדה ביותר בנכסי הציבור בארה"ב מאז המשבר של 2008 , אבל אסור לשכוח שנכסי הציבור האמריקאי עלו בעשור האחרון ב-70% לערך.

עם זאת, מאז תחילת השנה, בניגוד גמור לעליות במדדים המובילים, ישנה יציאת כספים מעוררת תהיות מתעודת הסל SPY (התעודה הגדולה בתבל על מדד מניות, העוקבת אחר מדד s&p500) - מדובר ביציאה של 12 מיליארד דולר. בכל 2018, שנה שהסתיימה בתשואות שליליות במדדים המובילים, היו פדיונות של 17 מיליארד דולר. גם בתעודת הסל QQQ, העוקבת אחר נאסד"ק, היו פדיונות של 1.2 מיליארד דולר מאז תחילת השנה.

איך יכול להיות שישנם פדיונות לא קטנים והמדדים המובילים עולים? זו שאלת מפתח,  כשההסבר ההגיוני היחידי שיש לנו לתת הוא שיש מסחר ישיר וער במיוחד בכמה מניות מובילות, דוגמת מדד FAANG, שגוררים את המדדים מעלה, וזה כמובן לא משהו שיכול להחזיק מעמד הרבה זמן, ולכן הפעם, בניגוד גמור למקובל, יש להסתכל על חצי הכוס הריקה ולא המלאה.

החצי המלא הוא כמובן שבטווח הבינוני לא השתנתה התמונה - העולם עדיין צומח, אבל החצי הריק כשמו כן הוא – מרבית העליות האחרונות במדדים, על אף התיקון שביצעו לירידות החדות של הרבעון הרביעי של 2018, נראות על רקע החולשה הכלכלית העולמית כריקות מתוכן אמיתי.

תנודות קיצוניות

המדד לעיל מסכם את כמות המניות העולות אל מול היורדות במדד נאסד"ק, וניתן לראות שלפני כמה ימים הוא עמד על שיא, כשם שהיה בשפל בדצמבר האחרון. אלו הן קריאות קיצוניות באופן משמעותי מהנורמה, וכיוון שכך עלינו להיזהר שבעתיים, שכן הקיצוניות הזו עלולה לגרור תנודתיות גבוהה בשווקים בעת הקרובה.

כבר עכשיו ניתן לראות שכוח המשיכה פועל היטב על מניות שנסקו לחלל בשבועות האחרונים וחלקן חוזרות חזרה למציאות, ומכאלו היינו בהחלט נזהרים בעת הקרובה. אנחנו בהחלט ממליצים להתרכז בחברות 'ערך', שתמשכנה לשלם דיווידנד בשנה הקרובה ללא קשר להתנהלות שוק המניות.

אם נסכם את כל הפרמטרים שהבאנו לעיל, לרבות העובדה שמדד s&p500 הגיע ליעד השנתי שבו נקבנו בתחילת 2019, רמת ה-2,850  נקודות, אזי אנחנו בהחלט שואלים את השאלה הנדרשת – מדוע לא לרכוש ביטוח על מדדי המניות? כל הנתונים, לבדם וביחד, מתארים תמונה מורכבת ומציפים אי ודאות שעלולה רק להתגבר.

אז התשובה הברורה היא שבהחלט ניתן לרכוש ביטוח, ויותר פשוט – אפשר בהחלט להוריד מדרגה משוק המניות, תוך התמקדות בחברות דיווידנד ואג"ח דולרי. אחרי אחת הפתיחות השנתיות החזקות ב-30 השנים האחרונות יש בהחלט מצב שהשווקים יעשו אתנחתא.

ירון שקדי

ירון שקדי | סודות מרצפת המסחר

ירון שקדי הוא מייסד ומנהל השקעות ראשי בחברת שקדי קפיטל בע"מ. לשעבר ראש דסק מחקר ארה"ב בקמליה קפיטל, מבית בנק ספרא. שקדי קפיטל הנה חברת השקעות, בעלת רישיון ניהול ושיווק מטעם הרשות לני"ע, והיא מתמחה בבנייה טקטית של תיקי השקעות המבוססת אסטרטגיה של שימור הון.

אין במאמרים משום המלצה לקנייה ו/או מכירה של ני"ע שונים לרבות אלו המופיעים בסקירות. כל העושה שימוש כלשהו בהמלצות החברה עושה זאת על אחריותו הבלעדית בלבד.

הכותב הוא בעל רישיון מספר 7670 לניהול תיקי השקעות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker