מלכוד 22 (טריליון): למרות החוב, ארה"ב גדולה מכדי ליפול

כל עוד המדינה לא תפשוט רגל, אז גם החברות לא יפשטו רגל. כל עוד הגלגל מתגלגל, והבעיה, אם היא באמת בעיה, עוברת לדורות הבאים, אז מה שהיה הוא שיהיה

ירון שקדי
ירון שקדי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מתוך "מלכוד 22"
מתוך "מלכוד 22"

אחרי כל כך הרבה דיו שנשפך אודות החוב הלאומי של ארה"ב, 22 הוא בסך הכל עוד מספר שנעוץ בלוח. אמנם חובות בסך 22 טריליון דולר הם יותר מהתוצר הלאומי של סין, יפן וגרמניה יחד, אבל מישהו יכול לעמוד מול החוב הזה ולדרוש אותו?! ברור שלא, ולכן המספר, יהיה אשר יהיה, איננו רלוונטי. כל עוד המערכת המשומנת, שנקראת כלכלת ארה"ב, ממשיכה קדימה על אף החובות, וכל עוד העסק דופק, ויש לומר ביעילות, למי באמת אכפת?

בסביבת ריבית אפסית בעולם, לצד ריבית של 2.5% בארה"ב, משרד האוצר האמריקאי יכול לגייס חוב ככל העולה על רוחו על מנת לשפר את הגירעון השוטף שלו. ניהול הגירעון עצמו מצריך כמובן חשיבה אחרת, אחראית יותר, אבל ארה"ב יכולה לשפר את הגירעון לאורך זמן רב ועל הדרך לאזן את החוב, במקום לנסות להוריד אותו בכוח, וזה כמובן לא אפשרי.

העולם נסמך על יעילות ארוכת שנים של ארה"ב, בכל תחום אפשרי, כך שיחס חוב-תוצר, כמו היום, יותר מ-100%, הוא לא רלוונטי. לוונצואלה למשל, שנמצאת בכותרות חדשות החוץ כבר שבועות רבים בשאלת מיהו נשיא המדינה, קיים יחס חוב-תוצר של 23%, אבל המדינה נמצאת במשבר כלכלי זמן רב ומעליה קיים חשש של חידלון פירעון שנים רבות. כנ"ל ארגנטינה, עם יחס חוב-תוצר של 58% (נכון ל-2017), והיא כבר מזמן פשטה את הרגל. ליפן יחס חוב-תוצר של 253% (!), ואם כבר היא אמורה לפשוט את הרגל לפני ארה"ב.

מעבירים את הבעיות לדור הבא

מלכוד 22 (כמו הסרט לפני 60 שנה) הוא מספר של סעיף צבאי, בתקנות הגיוס של ארה"ב, שמאפשר שחרור מגיוס אם הוכח שהחייל המיועד משוגע. אי אפשר להשתחרר על שיגעון בעת מלחמה, משום שמלחמה, כשלעצמה, היא אירוע לא הגיוני בעליל. כה פשוט. 22 טריליון דולר הוא מספר לא הגיוני, ובכל זאת משקיעים קונים את האג"ח הדולרי של ממשלת ארה"ב, ולכן פרשן שצועק מעל גבי המדיום הפיננסי שסוף העולם קרב נמצא בעצמו במלכוד, משום שאם ארצות הברית של אמריקה תפשוט את הרגל, מה זה אומר לגבי שאר כלכלות העולם? מה זה אומר לגבי מצבת החובות של החברות בעולם בכלל ובארה"ב בפרט?

סוף העולם

במלכוד הנוכחי, שקיים אגב כבר יותר מעשור, מאז המפולת הגדולה של 2008, אז לקח הממשל האמריקאי את כל מצבת החובות הרעילים של המערכת הפיננסית על עצמו, מי שהחזיק אג"ח ממשלת ארה"ב ל-10 שנים - לא הרוויח.

לעומת זאת, משקיע שהחזיק אג"ח קונצרני מדורג זבל הרוויח תשואה של 95%, כלומר 9.5% לשנה. האם יש צורך להבליט את המלכוד?! כה פשוט – אם המדינה לא תפשוט רגל, אז מדוע שהחברות כן? כל עוד הגלגל מתגלגל, והבעיה, אם היא באמת בעיה, עוברת לדורות הבאים, אז מה שהיה הוא שיהיה. יתרה מכך – כל משקיע, באשר הוא, שחושש מהמלכוד הנוכחי, לרבות ממצבת החובות של ארה"ב, כדאי שפשוט יקנה אג"ח קונצרני מדורג (כי אין פער מהלא מדורג, שעל הנייר מסוכן יותר) ופשוט יבצע העברה 'בין דורית' של אותם נכסים לבניו ובנותיו – אם ארה"ב תפשוט את הרגל זה לא משנה באמת איזה נכס נחזיק, משום שבאותו רגע הכול יתאדה.

האם השורט הגדול חי ונושם?

אם זה תלוי בדר' מייקל ברי, כוכב הסרט The Big Short, אז אותו מלכוד 22 פועל גם עבורו. ברי, למי ששכח, ניהל את קרן הגידור SCION, שכבר ב-2006 הימר ביותר ממיליארד דולר נגד שוק המשכנתאות של ארה"ב; הימור שעשה אותו ואת משקיעי הקרן מיליונרים.

ברי סגר את הקרן קצת אחרי התמוטטות השווקים, בשל מחלוקת עם כמה משקיעים, אך פתח אותה שוב ב-2013, תחת אותו שם. כל קרן גידור שמנהלת יותר מ-100 מיליון דולר חייבת לדווח לרשות ני"ע האמריקאית על האחזקות המרכזיות שלה, כך שבשנים האחרונות השקיע ברי עמוק מתחת לרדאר, כיוון שהקרן לא עברה את סף היקף הנכסים.

מייקל ברי מתוך הסרט "מכונת הכסף"
מייקל ברי מתוך הסרט "מכונת הכסף"צילום: אי־פי

בסופ"ש האחרון פרמה קרן SCION את האחזקות הגדולות שלה, לאחר שהיקף הנכסים עלה מעבר לרף 100 מיליון דולר. בין מניות כמו פייסבוק, אלפבית ועליבאבא (דרך אחזקת AABA) – מצאנו שברי מחזיק גם חברות העוסקות בנדל"ן בארה"ב. למעשה, 3 האחזקות הגדולות ביותר שלו, כ-29% מהקרן, הן חברות כאלו. ALEX, CPLG ו-FPH.

אחרי ההצלחה הגדולה שלו ב-2008 וההימור הנכון נגד סקטור הנדל"ן בארה"ב, בניגוד גמור למשקיעים שלו, שחלקם רצו למשוך כסף חודשים ספורים לפני המפולת, ברי יודע שהכלכלה גדולה מכדי ליפול, ואף נשיא או ממשלה לא יתנו לזה להתרחש. מלכוד בפני עצמו.

הוא עשה הימור אחד נכון, שהצליח בענק, והסיכוי שהימור נוסף שלו, זהה, יצליח גם הוא, שואף ל-0.  דר' ברי ידוע כאחד שכל ההשקעות שלו הן פונדמנטליות טהורות, כלומר מבוססות מספרים, נוסחאות ויחסים פיננסיים, וניתן להעריך שהוא עשה שיעורי בית לפני ההשקעות הללו ומצא שהשקעה בנדל"ן בארה"ב היא עדיין השקעה נכונה לטווח הארוך.

לצד הנימה האופטימית, והמלכוד שבו אנו מצויים, יש גם אלמנטים נוספים שיש לקחת בחשבון:

הירידות נמחקו

אחרי 7 שבועות ירוקים במיוחד, הירידות של דצמבר נמחקו לחלוטין. בעזרת מניות כמו בואינג, מרק וויזה, הדאו ג'ונס נמצא במרחק נגיעה משיא כל הזמנים – 27 אלף נקודות. בשיא הירידות המלצנו להיכנס לשוק, משום שמספר פרמטרים הראו על מכירות יתר שלא היו כמותן עשור, והרי המצב הכלכלי בעולם לא דומה לזה שהיה לפני אירועי 2008, כך שהשוק ביצע פניית פרסה מרשימה.

עם זאת, הקרבה לשיא, שנבדק פעמיים בשנה האחרונה, מזמינה מוכרים וגם עצבנות. הדבר נכון גם ל-s&p500, שלגביו, בשיא המשבר, נקבנו ביעד של 2,850 נקודות לכל 2019, והוא רחוק מיעד זה בכ-3%.

משום כך אנחנו מעריכים כי כעת, לאחר הזינוקים המרשימים, הקירבה לשיאים הקודמים ועל רקע הלא נודע – דיוני ארה"ב/סין, דו"חות רבעון ראשון בארה"ב, שאמורים להצביע על ירידה ברווחיות וההאטה הכלכלית בסין – יש  מקום לאתנחתא. להוריד רגל מדוושת הגז ולחכות עם מזומן בצד.

המלכוד שבו אנו נמצאים עוד ילווה אותנו שנים רבות, אך ללא קשר אליו, לא יקרה דבר אם נסוג מעט אחורה, גם במדדים עצמם, על מנת לראות את התמונה הברורה יותר. על פניו ביצעו המדדים בארה"ב מהלך אדיר, שגם עשוי להספיק לכל 2019, לכן אין צורך במרוץ אחר הזנב. אנו לא ב-2017 שבה הצמיחה העולמית היתה מרשימה. הציפיות כרגע הן לחולשה כלכלית.

ובאשר לדר' ברי, כמו גם למשקיע האנונימי, שציינו לפני כמה שבועות כמי שהימר על רמת 2,100 נקודות ב-s&p500 – נבטיח לעקוב ולעדכן במידת הצורך.

ירון שקדי

ירון שקדי | סודות מרצפת המסחר

ירון שקדי הוא מייסד ומנהל השקעות ראשי בחברת שקדי קפיטל בע"מ. לשעבר ראש דסק מחקר ארה"ב בקמליה קפיטל, מבית בנק ספרא. שקדי קפיטל הנה חברת השקעות, בעלת רישיון ניהול ושיווק מטעם הרשות לני"ע, והיא מתמחה בבנייה טקטית של תיקי השקעות המבוססת אסטרטגיה של שימור הון.

אין במאמרים משום המלצה לקנייה ו/או מכירה של ני"ע שונים לרבות אלו המופיעים בסקירות. כל העושה שימוש כלשהו בהמלצות החברה עושה זאת על אחריותו הבלעדית בלבד.

הכותב הוא בעל רישיון מספר 7670 לניהול תיקי השקעות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker