האם החודש הסוער ביותר בשוק ההון כבר מאחורינו?

בכל נקודת זמן יש לרשותנו המון כלים למדידת דופק של השוק.מדי כמה שנים, כשיש תנודתיות, אנחנו נכנסים לפניקה, ובשבוע האחרון ראינו ציבור עצום פשוט מוכר את הכל מבלי לחכות ולו לרגע

ירון שקדי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נפילות בוול סטריט
ירון שקדי

ייגמר דצמבר כפי שייגמר, הוא יישאר כאחד החודשים הסוערים ביותר בעשור האחרון, וכחודש דצמבר הסוער ביותר בעת החדשה. טרם שקע האבק כליל, נוצרת תמונת מצב עדכנית, כזו שתיתן מבט מלמעלה על הנעשה כעת בארה"ב, לקראת 2019, ואולי לקראת העשור הבא.

כדרכנו, יש לתת לעובדות לדבר, לסטטיסטיקה, ולא לתחושות בטן כאלו או אחרות. בשבוע שחלף היו לא מעט התבטאויות, מיותרות יש להדגיש, על עתיד הכלכלה העולמית בכלל, ועל זו של ארה"ב בפרט. ואולם, לכתיבת שורות אלו, 3 ימים לפני סוף 2018, לא השתנה בה דבר.

בשבוע האחרון חווינו את אחד השבועות הסוערים ביותר בעשור האחרון – תנודות תוך יומיות קיצוניות, החלפות ידיים מסיביות וניעור משמעותי של 'ידיים חלשות' (הציבור הרחב), פחות בארה"ב, ובעיקר בשוק המקומי. הבורסה בתל אביב נחשפה שוב במערומיה, תוך דגש על חוסר נזילות קיצוני נדיר, בשעה שגופים מוסדיים גדולים נפטרים משומן עצום בדמות נכסי קרנות נאמנות.

על פי הערכות, הציבור פדה במהלך דצמבר סכום עתק של 6.5 מיליארד שקל - החודש הגרוע ביותר מבחינת פדיונות מאז 2011. סכום עצום כזה איננו יכול להיקלט בשום סיטואציה בשוק בבורסה הישראלית, אלא רק במחיר הנמוך ב-10%–20%. כלומר, יש קונים, אבל ב-20% פחות.

כך נוצר עיוות מסיבי, קיצוני יש לומר, במחירי סדרות האג"ח השונות, ללא קשר למנפיק/סדרה/מח"מ – היכן שיש קונים, הגופים נאלצו למכור, כך שנוצרה בשוק המקומי סיטואציה שבה תמחור שוק האג"ח הוא על בסיס פניקה ולא על בסיס כלכלי. התוצאה הסופית היא שדצמבר ייחרט בדו"חות הלקוחות כחודש רע מאוד באופן כללי, משום שהבורסה המקומית פשוט לא ערוכה, מבחינת נזילות, לשבועות כאלו דרמטיים, כי אין בה נזילות. ייקח מעט זמן בטרם שוק האג"ח יחזור לעצמו.

אבל מערומיו של השוק המקומי התגלו החודש בזירת המדדים הכבדים: 3 מניות (טבע, פריגו ואופקו) לקחו את ת"א 35 ל"בילוי דובי" במדבר המקומי, תוך שהן מושכות אותו 285 נקודות דרומה, לחודש הגרוע ביותר מאז אוקטובר 2008. לא היה לאן לברוח – משקיע שהחזיק את 3 המניות הללו באופן ישיר חטף 30% בממוצע, ומי שהצליח להימנע מאחזקתם הישירה, והתרכז במדדים הכבדים, ספג גם הוא 12% ירידה.

התמהיל המסוכן, חוסר נזילות, ומשקלים לא נכונים של מספר חברות במדד, הדגיש את הבעייתיות בשוק המקומי, וכפועל יוצא, רף הפחד עלה לרמות שלא נראו 7 שנים בבורסה המקומית:

לדעתנו, ולטווח הארוך כמובן – כעומק הפסימיות (וכגודל הפחד) כך גובה ההזדמנויות, ויש לנצל אותן. יש לעשות הבחנה ברורה בין משקיע לבין סוחר – משקיע מחפש את ההזדמנויות לטווח הארוך, ואילו סוחר את אלו לטווח הקצר. התנודתיות מיטיבה כמובן עם הסוחרים, המחפשים את ההזדמנויות קצרות הטווח, אך פוגעת במשקיעים כיוון שהיא הופכת להם את הבטן, וגורמת להם לקבל החלטות לא נכונות בעת הזו של אי ודאות.

השקעה נכונה לא מתחילה בשעות המסחר

השקעה נכונה, בתזמון לא נכון, גם לא מסתיימת כשמסתיים המסחר. בכל נקודת זמן יש לרשותנו המון כלים למדידת דופק של השוק. הדופק של השוק דומה מאוד לדופק של בני אדם – כשהוא בקצב נורמלי אז המערכת רגועה ומאפשרת לנו, כבני אדם, להתנהג כרגיל, בשגרת היום יום. כשהדופק עולה, אם בגלל מאמץ או בגלל חרדה, אנחנו מיד עוצרים, לוקחים אוויר ונותנים לגוף להירגע. אותו הדבר בשוק ההון – כשהדופק של השוק הוא נורמלי, כפי שהיה בשנים האחרונות, העסקים מתנהלים כרגיל, ומדי כמה שנים, כשהדופק עולה (התנודתיות) אנחנו נכנסים לפניקה, ובשבוע האחרון ראינו ציבור עצום פשוט עושה SHUT DOWN (השבתה) – מוכר את הכל מבלי לחכות ולו לרגע.

בחורף 2008, הגיע מדד s&p500 לרמת 666 הנקודות המפורסמת. באותה נקודה ראו לא מעט פרשנים את רמת 400 הנקודות כיעד הבא של השוק. אלא שזה לא קרה. השוק תיקן מהר מאוד, וכשהגיע ל-800 נקודות, חיכו כולם לתיקון מטה, שלא קרה. ברמת 1,200 נקודות המשיכו לחכות לתיקון, וכך הלאה. בסופו של דבר התיקון הגדול הגיע רק לפני רבעון:

בניתוח הכלים הפונדמנטליים (בסיסיים, כלכליים) והסטטיסטיים העומדים לרשותנו, מקבלים את התמונה המלאה.

1. מכפיל s&p500 עומד כעת על 14.2. מתחת לממוצע של העשור האחרון.

2. כשמנתחים את גרף המדד מקבלים זווית נוספת – ממוצע 200 שבועות, הקו השחור, תמך 5 פעמים במשך 30 השנים האחרונות (חצים ירוקים), בעוד הוא התנגד למחיר (חצים אדומים) – ב-2 מקרים. השבוע, שהיה כידוע אחד הסוערים בעשור האחרון, תמך ממוצע 200 שבועות בפעם החמישית. תמיכה מהותית ומאוד משמעותית בשלב הזה. נכון לרגע זה, רמת 2,350 נקודות היא רמת תמיכה קריטית ויש לשים לב אליה. כל עוד המדד נמצא מעליה, למרות הירידות האחרונות, גם אחרי 20% ירידה מהגבוה של המדד, אזי המגמה הכללית, המגה ארוכה, היא עדיין עולה.

3. נכון לכתיבת שורות אלו, השוק נמצא במצב מכירת יתר (over sold) קיצוני, כפי שלא היה מאז אוקטובר 2008. מצב זה מלמד על מוכרים מסיביים וקונים זמניים, בעיקר סוחרי יום שמנסים 'לגלח' רווחים מהירים. לצד זאת, אלו הם הזמנים הטובים ביותר עבור משקיעי הערך להגדיל אחזקות ארוכות טווח.

4. שיעור המניות במדד s&p500, הנמצאות מעל ממוצע 50 הימים שלהן, עומד על 8% בלבד - ממוצע 50 מודד את הדופק של המדד לטווח הבינוני – אם מחיר המניה נמצא מעל ממוצע זה אז המגמה היא עולה, וההפך הוא מתחת לממוצע שלו.

שיעור המניות מעל ממוצע 50 היום נמוך מכפי שהיה ב-2008, ורק פעם אחת היה אחוז נמוך ממנו (עיגול אדום) – באירוע ה-FLASH CRASH, ב-6 במאי 2010, אז ירדו המדדים הכבדים, בין השעות 14:45 ל-16:00 בצהריים, בכ-9%. בשעתו, יוחסה הירידה המסיבית ל"תיאוריית האצבע השמנה", תיאוריה שמעולם לא הוכחה, שסברה כי כמה פקודות שגויות, בכמה מניות כבדות, גררה כדור שלג של מכירות אוטומטיות של מכונות מסחר.

כך או אחרת, הנתון סביב ממוצע 50 היום, מלמד על מכירות יתר במדד כפי שלא נראו בשווקים מעולם.

משקיע או סוחר?

לצד הנתונים הסטטיסטיים שהבאנו קודם לכן, יש לזכור כי בעוד שבועיים יתחילו החברות לדווח את דו"חות הרבעון הרביעי של 2018, דו"חות שלפי התחיות צפויים להיות טובים. להערכתנו, הפער הנוכחי בין תמחור מדד s&p500 לבין הדו"חות הצפויים הוא רחב מדי, וכי מכירות היתר שהראו קודם לכן מלמדים על צפי לדו"חות חלשים ביותר, מה שככל הנראה לא יהיה. כיוון שכך, אנחנו מעריכים שינואר דווקא יביא תיקון שערים במדדים המובילים בארה"ב.

כל אדם שיש לו אחזקות בשוק ההון חייב לקטלג את עצמו לאיזה מועדון הוא שייך - מועדון המשקיעים, או מועדון הסוחרים. יש הבדל עצום ביניהם כמובן – הסוחר מנצל את התנודתיות של השבועות האחרונים כדי לנסות ולתפוס קצוות בנכסים השונים. הסוחרים הם לא אלו שקובעים את הטון לטווח הארוך. המשקיעים הם אלו שקובעים את הטון לטווח הארוך.

הירידות האחרונות בשוקי המניות ברבעון האחרון הוציאו המון אוויר מהבלון הנפוח, כך שסכנת התפוצצות הבועה ירדה באופן משמעותי, ולראיה מכפיל הרווח של s&p500. אמנם יש עדיין חברות הנסחרות במכפילים גבוהים ביותר, ומהן אנו עדיין ממליצים לסגת, אך על הגדר יש לא מעט כסף שצופה כעת בלא מעט הזדמנויות לטווח הארוך.

ירון שקדי

ירון שקדי | סודות מרצפת המסחר

ירון שקדי הוא מייסד ומנהל השקעות ראשי בחברת שקדי קפיטל בע"מ. לשעבר ראש דסק מחקר ארה"ב בקמליה קפיטל, מבית בנק ספרא. שקדי קפיטל הנה חברת השקעות, בעלת רישיון ניהול ושיווק מטעם הרשות לני"ע, והיא מתמחה בבנייה טקטית של תיקי השקעות המבוססת אסטרטגיה של שימור הון.

אין במאמרים משום המלצה לקנייה ו/או מכירה של ני"ע שונים לרבות אלו המופיעים בסקירות. כל העושה שימוש כלשהו בהמלצות החברה עושה זאת על אחריותו הבלעדית בלבד.

הכותב הוא בעל רישיון מספר 7670 לניהול תיקי השקעות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker