גם הרבעון החלש ביותר מאז משבר 2008 לא עוצר את מגמת העליות בשווקים

2018 תיזכר כשנה מאתגרת במיוחד, שבה מנהלי ההשקעות היו צריכים להתאמץ במיוחד כדי לייצר תשואות חיוביות - במקרה הטוב. התנודתיות לא פסחה על אף אפיק, אבל יש גם בשורה טובה לבנקים

ירון שקדי
ירון שקדי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
מסך המציג ירידות במדד S&P 500
ירידות בוול סטריטצילום: בלומברג

הבחירות לנשיאות ארה"ב, שהיו בנובמבר 2016, היוו סימן דרך משמעותי בבורסות העולם בכלל ובארה"ב בפרט. משך חודשים רבים התרגלו המשקיעים לקבל תשואות נאות ובתנודתיות נמוכה מאוד. מאז הבחירות, ולמשך שבועות וחודשים ארוכים, התנהלו המדדים בארה"ב בטווח עליות (ולעתים נדירות בירידות) של חצי אחוז לשבוע. מהבחירות ועד לסוף 2017 היו 18 פעמים שבהן סגר שבוע המסחר בארה"ב בירידות שערים, כלומר יחס של פחות מ-30% בין שבוע ירידות שערים לבין שבוע של עליות שערים.

מתחילים לפחד

היעדר התנודתיות גרם למשקיעים לחוש אופוריה מסוימת, ותחושה של "לי זה לא יקרה", לצד רמת פחד (volatility index) בשפל כל הזמנים של 9.5% בלבד. ואולם, בטרם הסתיימה 2018 כבר ניתן לספור 21 שבועות שבהן היו ירידות בשווקים בארה"ב, כלומר היחס כעת הוא 43%, לצד תנודתיות של 23%, שזינקה מתחילת הרבעון האחרון של 2018. הזינוק במדד הפחד הוא שמלחיץ את המשקיעים וגורם להם לתחושת אי נוחות, שכן התרגלנו משך תקופה ארוכה מאוד להיעדר תנודתיות. 

בשונה משנים עברו, 2018, גם אם תסתיים אחרת, תיזכר כשנה מאתגרת במיוחד, שבה מנהלי ההשקעות היו צריכים להוציא מים מן הסלע על מנת לייצר תשואות חיוביות במקרה הטוב, או למנוע פגיעה משמעותית במקרה הפחות טוב. נכסים פיננסים רבים נסחרו ב-2018 באדום, חלקם אדום בוהק, החל ממניות ועד אג"ח ומוצרים פיננסיים אלטרנטיביים. כוחו של ההרגל סנוור משקיעים רבים, שבמהלך 2018 בחרו דווקא להעלות את מרכיב הסיכון בתיק ההשקעות שלהם, במקום להוריד אותו, כל שכן ללכת למקומות בעייתיים במיוחד, שחלקם מזכירים מוצרים פיננסיים "אפלים" מלפני עשור.

אין לאן לברוח

התנודתיות של 2018 לא פסחה על אף אפיק, אפילו לא על אפיק שאמור (בתיאוריה) להגן מפניה – קרנות הגידור. מדד קרנות הגידור העולמי (HFRX) הניב השנה תשואה שלילית של 5.5%. מדד קרנות הגידור המנייתיות (EQUITY) הניב תשואה שלילית של קרוב ל-7% השנה. בכלל, מדד קרנות הגידור העולמי הניב תשואה אפסית ב-3 השנים האחרונות. לא בדיוק מה שהוא מתיימר לעשות וזה בלשון המעטה.

עיקר הנזק בקרנות הגידור השנה נעשה מכיוון השקעות בשווקים מתעוררים, מניות ו/או אג"ח, שירדו בצורה ניכרת בשל התחזקות הדולר מול המטבעות באותן מדינות, כלומר בגלל פיחות מסיבי ועליית הסיכון בהן. קרנות אג"ח של מדינות מתעוררות ו/או אג"ח חברות במדינות מתעוררות, ירדו ב-2018 בשיעורים שבין 15% ל-30%, תלוי בתמהיל הקרן.

מדד MSCI העולמי, המשקף אולי הכי נכון את תמונת המצב הגלובלית, ירד השנה, ונכון לכתיבת שורות אלו, ב-4.2%.

שנה קשה

למרות שמדובר בתשואה שלילית חד ספרתית נמוכה, יש לקחת בחשבון ש-3 חברות מהוות יחד כ-6% מהמדד העולמי – אפל, מיקרוסופט ואמזון, כל אחת כמובן בהתאם לשווי השוק שלה. בעוד אפל הניבה תשואה אפסית עד כה ב-2018, הרי שמיקרוסופט זינקה ב-20% ואמזון זינקה ב-38%. במלים אחרות – כל המדד העולמי נשען על 2 מניות בודדות. אם לוקחים בחשבון את המשקל ההוגן של כל מדד, עבור כל מדינה בעולם (ACWI), אזי המדד העולמי הניב תשואה שלילית של קרוב ל-6%. מדד השווקים המתעוררים ירד השנה ב-13.5%.

אמנם יש עוד 3 שבועות לסיום השנה, אבל גם האפיקים שהיו אמורים להיות סולידיים במיוחד עברו שנה אדומה – כך למשל האג"ח הדולרי של ממשלת ארה"ב הניב תשואה שלילית של 1.7% ואג"ח דולרי בדירוג BBB ומעלה ירד השנה ב-5.5% בממוצע. אלו מספרים בהחלט חלשים אל מול המספרים שאליהם הורגלנו בעשור האחרון.

ריבית עולה טובה לבנקים?

כשהחלה הריבית הדולרית לנסוק, אי שם ב-2016, החלה תקופה של נחת למניות הבנקים בארה"ב – מדד הבנקים בארה"ב (KBX) כמעט והכפיל עצמו מ-2016 עד לראשית 2018, אלא שמאז תחילת השנה מדד זה סובל מירידות שערים של כ-14%.

ירידות חדות

יש 2 סיבות מרכזיות לחולשה בסקטור הזה:

עקום התשואה בארה"ב, זה המהווה את הבנץ' מרק (מדד הייחוס) לשערוך הריבית הדולרית בעתיד, כמו גם הלוואות, הוא שטוח כמעט לחלוטין. המשמעות היא שבשלב הזה יעדיפו הבנקים להימנע מהלוואות ארוכות טווח, נניח משכנתא ל-30 שנה, אם וכאשר העקום יתחיל לרדת בטווחים הארוכים, כך שהבנקים לא ירוויחו מהלוואות/משכנתאות אלו, המהווים באופן מסורתי נתח משמעותי מהכנסות הסקטור. כיוון שכך, יש משקיעים שכבר רואים את הנולד, חודשים קדימה, ומעדיפים להוריד חשיפה לסקטור.

הסיבה השנייה היא תוצר של הראשונה – עקום שטוח משמעותו סבירות של האטה כלכלית מעבר לפינה. אם וכאשר תהיה כזו, אזי הסקטור הרגיש ביותר לכך הוא הבנקים, ולכן אנו רואים ירידות שערים מתמשכות.

בנק ג'יי.פי מורגן
בנק ג'יי.פי מורגןצילום: TIMOTHY A. CLARY/אי־אף־פי

אלא שהאטה אין, והסבירות לכך היא "לא יותר מ-50%", אם נצטט פרשנים. במלים אחרות – הסבירות להאטה היא כמו הסבירות לעץ או פלי בהטלת מטבע. הימור ותו לא. להערכתנו, ולא הסתרנו זאת בסקירות האחרונות שלנו, כל עוד תימשך הצריכה הפרטית בקצב של השנים האחרונות אזי הסבירות להאטה משמעותית היא נמוכה, ואם תהיה כזו היא תהיה זמנית.

לצד כל זאת יש לזכור – קריסת מטבעות הקריפטו למיניהם היא טובה מאוד לבנקים. אם בראשית 2018 היו בכירים במערכת הבנקאית בארה"ב שצוטטו כתומכים נלהבים של מטבעות הקריפטו, ככאלו העלולים להחליף את המערכת הבנקאית כולה, הרי שכיום הם דוממים – קריסת המטבעות הדיגיטליים היא עובדה המחזקת את המערכת הפיננסית בארה"ב, וכרגע אין לה תחליף. ברור שהבנקים, בכל העולם, עוברים מהפכה דיגיטלית עצומה, אלא שנכון לסוף 2018 אין להם איום ממשי מצד המטבעות הווירטואליים.

הרבעון החלש ביותר מזה עשור

אם הסנטימנט בשווקים לא יתהפך בזמן הקרוב מאוד, הרי שהרבעון הנוכחי של 2018 ייזכר כרבעון החלש ביותר מאז הרבעון האחרון של 2008 מבחינת ביצועי המדדים בארה"ב. מבחינה סטטיסטית, דצמבר נחשב דווקא לאחד החודשים החזקים ביותר במדדים בארה"ב, עם עלייה ממוצעת של 1.9% ב-27 השנים האחרונות (ב-s&p500).

יתרה מזאת – רק 5 פעמים ב-27 השנים האחרונות, מאז 1990, היו ירידות שערים בדצמבר, כשממוצע הירידות באותם חמישה מקרים עומד על 2.1%. נכון לכתיבת שורות אלו, מדד s&p500 רשם ירידה של 4.6%, הרבה מעבר לממוצע.

חוף מבטחים

מאחר שעיקר הפוקוס בשנים האחרונות הוא במניות טכנולוגיה, אזי יש עדיין לתת קרדיט לרמת התמיכה שציינו בסקירות הקודמות שלנו – אזור ה-6,400 נקודות במדד נאסד"ק. זוהי רמה שכבר נבדקה כמה פעמים ב-2018 והיא כרגע הרמה שמונעת הידרדרות נוספת. ברבעון הנוכחי אנחנו עדים ליציאת כסף מתעודות הסל המובילות בסקטור הטכנולוגי – מתעודת הסל QQQ נפדו ברבעון הנוכחי כ-690 מיליון דולר, זאת על רקע הרבעון החלש בביצועים, אולם עם זאת, ולכל 2018, תעודה זו גייסה כ-4.1 מיליארד דולר.

אגב – בתעודת הסל SPY, הגדולה ביותר העוקבת אחר מדד s&p500, יש פדיונות מצטברים ב-2018 של 22 מיליארד דולר – סכום בהחלט משמעותי. מה זה אומר? נכון לרגע זה המשמעות היא נקודתית בלבד, שכן ב-2015, הפעם האחרונה שמתעודה זו נפדו כספים בשנה קלנדרית, נרשמו פדיונות של לא פחות מ-32 מיליארד דולר, מה שלא מנע מהמדד לעלות בשנים לאחר מכן כ-45%. בשורה התחתונה אכן מדובר ברבעון החלש ביותר מאז משבר 2008, אבל אנחנו עדיין נמצאים במגמה ארוכה של עליות שערים, גם אם נקודתית זה לא נראה ככה.

ירון שקדי

ירון שקדי | סודות מרצפת המסחר

ירון שקדי הוא מייסד ומנהל השקעות ראשי בחברת שקדי קפיטל בע"מ. לשעבר ראש דסק מחקר ארה"ב בקמליה קפיטל, מבית בנק ספרא. שקדי קפיטל הנה חברת השקעות, בעלת רישיון ניהול ושיווק מטעם הרשות לני"ע, והיא מתמחה בבנייה טקטית של תיקי השקעות המבוססת אסטרטגיה של שימור הון.

אין במאמרים משום המלצה לקנייה ו/או מכירה של ני"ע שונים לרבות אלו המופיעים בסקירות. כל העושה שימוש כלשהו בהמלצות החברה עושה זאת על אחריותו הבלעדית בלבד.

הכותב הוא בעל רישיון מספר 7670 לניהול תיקי השקעות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker