לא מפולת ולא התרסקות - כך נראה התיקון בשווקים

השווקים רועדים, הלחץ בשיאו - אבל שלושה גרפים יראו לכם ששום דבר בלתי צפוי לא קורה כאן

ירון שקדי
ירון שקדי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוחרים מודאגים בוול סטריט
סוחרים מודאגים בוול סטריטצילום: REUTERS
ירון שקדי
ירון שקדי

ושוב, בפעם המי יודע כמה, השווקים רועדים ומד הלחץ עולה. הסקירה שלהלן תתמקד פחות במלים ויותר בתמונות, ואין דרך טובה יותר לתאר את מה שמתרחש כעת בשווקים מאשר בתמונות.

למען הסר ספק, ירידות בשווקים, ככל שיהיו וימשכו, היו צפויות זה זמן רב, וככל שהן לא הגיעו, רמת אי הוודאות עלתה כפי שקורה תמיד. שיאים חדשים לאורך שנים רבות תמיד מושכים תנודתיות גבוהה, משום שישנם כל הזמן משקיעים חדשים שנכנסים לתוך מעגל ההשקעות, ואלו האחרונים להיכנס הם בדר כלל העצבניים יותר - שכן ירידות חדות, עם כניסתם לשוק, מעוררות עצבנות רבה ולרוב הם אלו שגם בורחים ראשונים מהשוק.

רמת העצבנות באה היטב לידי ביטוי גם בקרב לא מעט אנליסטים – ברבעון האחרון חלה ירידה של 1% בהערכות הקנייה הכוללות את מניות s&p500, הערכות 'החזק' עלו ב-1% והערכות 'מכירה' עלו ב-9%. עד כדי כך העצבנות מרחפת. חלק לא קטן מאותן הערכות מכירה מיוחס לסקטור הנדל"ן, שציינו אותו מוקדם יותר השנה, כסקטור שצריך מאוד להיזהר ממנו – כ-44% מסך מניות הנדל"ן בארה"ב זכו להמלצות מכירה.

לצד כל זאת הרי יש להתמקד במספרים עצמם – הפער שבין מחירי היעד, הגבוהים מהמחיר הנוכחי, לבין מחירי היעד הנמוכים מהמחיר הנוכחי (על פי עבודות מחקר), מלמד שמדד s&p500 צפוי לעלות ב-17% לפחות ב-12 החודשים הקרובים, כמובן לפי משקל כל מניה ומניה במדד.

תחזית אופטימית

ניתן לראות שב-15 השנה האחרונות המדד נתן אינדיקציה מצוינת לגבי תחזית השוק. כך למשל, עוד ב-2006 התחזית ל-12 החודשים קדימה חזתה ירידות שערים, וכשהפער גדל במהלך 2007 ו-2008 הגיעו הירידות החדות. ב-2011 חזה המדד את הירידות בשווקים בארה"ב.

המדד 'טעה' רק במהלך 2015, עת משבר הנפט ורוסיה. הטעות הזו, בדיעבד כמובן, אבל עם הרבה משמעות קדימה, נבעה בשעתו מהערכה לא נכונה של אנליסטים את הזינוק הריאלי בסקטור הטכנולוגי - כלומר, אנליסטים לא חזו נכון את חדירת הטכנולוגיה לחיינו כפי שהיא כיום. בעת כתיבת שורות אלו נפתח פער בין המחיר הנוכחי של המדד לבין התחזית, ולכן, כל עוד לא תשתנה תמונת המצב, אזי התיקון הנוכחי הוא בהגדרת תיקון ולא יותר מזה.

אין מחנק אשראי

בכל אחד מהתקפי החרדה שהיו בשנים האחרונות, מחנק אשראי במערכת הפיננסית לא היה קיים, למרות שהפד כלל לא מזרים כסף למערכת הפיננסית בארה"ב. גם הבנק האירופי המרכזי נמצא לקראת עצירת תוכנית הרכישות שלו, כך שעד סוף השנה הוא אמור לרדת מסך רכישות של 15 מיליארד יורו בחודש לכדי אפס.

מחנק האשראי נמדד בד"כ על פי מרווח ה-TED, המודד את הפער בין הריבית הדולרית ל-3 חודשים לבין ריבית הליבור ל-3 חודשים. ככל שהפער מתרחב, המשמעות היא שהליבור (הריבית הבין בנקאית) היא משמעותית גבוהה יותר מריבית הפד, כיוון שבנקים אמנם מוכנים להלוות כסף, אבל בריבית גבוהה מאוד על מנת לכפות על כל סיכון שקיים, אם וכאשר, בשווקים.

אוויר לנשימה

מרווח ה-TED מלמד שלא קיים כרגע שום מחנק אשראי, כיוון שהפער בין ריבית הפד לריבית הבין בנקאית הוא צר ביותר. בתחילת השנה היה נראה שמרווח ה-TED עלה מדרגה (עיגול ימני ביותר) לכדי 0.8%, בעקבות הכרזת מלחמת הסחר של טראמפ על סין ואירופה, אולם המערכת הבנקאית הסתדרה עם זה. עיגולים נוספים בגרף מלמדים כי מאז 2010 היו כבר כמה וכמה מקרים של חשש ממחנק אשראי, אם כאשר היה חשש משמיטת חובות באירופה (2011-2010), כמו גם ב-2017, עת העלאת הריבית של הפד, לצד חשש מגוש המדינות המתעוררות.

החוב הקונצרני בשיא - אבל זה לא נורא

נושא החוב הפדרלי 'לעוס' כבר שנים רבות, והחוב הקונצרני גם הוא בשיא, בעיקר בגלל 'כסף זול' (ריבית אפסית), והגיע באחרונה ל-6.3 טריליון דולר. עם זאת, גם 'הר' המזומנים בקרב החברות בארה"ב צמח, בגין רווחיות גבוהה משך השנים האחרונות, וגם בגלל הורדת מס החברות, כך שרמת המינוף בארה"ב זהה לממוצע ב-30 השנים האחרונות. לא כזה נורא. יתרה מכך – פער התשואות בין האג"ח הממשלתי, לאג"ח 'זבל', לא עלה כלל לאחרונה. התשואות בשני סקטורים אלו עלו בהתאם.

לצד הרגולציה המחמירה, מנהלות החברות את החוב שלהן בצורה אחראית. אמנם העלאת הריבית מאלצת את החברות למחזר חוב בריבית גבוהה יותר, מה שעושה את יכולת המחזור לקשה יותר, בעיה בטווח הארוך, אבל לא רואים כרגע לחץ כלשהוא מהכיוון הזה.

כיסי הלחץ הנוכחיים, בהקשר של רמות החוב, עולים מפעם לפעם, אבל נכון לרגע זה הם לא אלו הגורמים לירידות השערים בשווקים. אף נכס פיננסי לא חסין מפני ירידות שערים, לא אג"ח קונצרני, וגם לא אג"ח ממשלת ארה"ב.

בניין וול סטריט בניו יורק
בניין וול סטריט בניו יורקצילום: Bloomberg

שיעור המס בארה"ב הוא הנמוך מזה 50 שנה

שיעור הצמיחה הנוכחי בארה"ב, לפי האומדן האחרון, הוא בקצב של 4.2%. ביציאה ממשבר 2008 עמד שיעור הצמיחה על 1.5% ובשנים האחרונות הוא בקצב של 3%, כלומר שיעור הצמיחה הכפיל עצמו מאז המשבר האחרון.

מלבד הסקטור הטכנולוגי, שמשמש  כקטר הצמיחה המוביל בשנים האחרונות, יש לזכור כי שיעור המס הנוכחי בארה"ב הוא הנמוך מזה 50 שנה, עובדה שגרמה לחברות רבות 'להחזיר' רווחים כלואים מעבר לים - רווחים הנאמדים ביותר מ-2 טריליון דולר. קיצוץ המס בנוסף לזרימת כסף רב חזרה לארה"ב, גורמים לכך שקצב הצמיחה אמור לשמור על יציבות בעתיד הקרוב, כיוון שמרבית הכסף שחוזר, כמו זה שנחסך בגין מיסוי נמוך, מושקע חזרה במפעלים, ציוד, נדל"ן, עובדים חדשים, וכו', שמגדילים את קצב הצריכה של הציבור הרחב.

תיקון שערים

בסופו של דבר, גם אם ירידות השערים הללו יימשכו עוד זמן מה, מדובר בתיקון שערים לעליות של השנים האחרונות. החשש הגדול כרגע הוא מפני התנודתיות ולא מפני ירידות שערים רציפות – ימים של ירידות שערים חדות של 2%-4% תמיד יותר מפחידים מחודש שלם שבו במצטבר ירדו המדדים באותם אחוזים. תמיד עדיף תיקון שערים יציב, נניח חצי אחוז ביום לכאן או לכאן, ולא 4% בבת אחת.

חששות מתגברים

מדד הפחד עומד כעת על 23%, כלומר מבטא סטיית תקן של 23% - הנמוכה מכפי שהיתה בפברואר, עת ירדו המדדים בעוצמה בפעם הקודמת, ורחוק מהתנודתיות של 2015 ו-2016, כל פעם מסיבה אחרת. העלייה ברמת הפחד היא פועל יוצא של התנודה החדה, ולא באמת כי מדובר כאן במפולת שערים. השילוב הזה, שבין ירידות שערים (ועליית תשואות) באג"ח הממשלתי, יחד עם חשש מהמתרחש בסין ומלחמת הסחר, לצד פחד מרמות השיא במדדים המובילים במשך החודשים האחרונים, זה מה שמוביל כרגע ללחץ בקרב המשקיעים.

אחרי שחודש אוקטובר נפתח בסערה, עם ירידות שערים חדות, מצאנו שהפער בין סך כל המניות בנאסד"ק שעלו החודש לאלו שירדו, נמצא בטריטוריה עמוקה של תיקון – מדד זה משמש לא מעט משקיעים שמחפשים נקודות הזדמנות כניסה לשוק.

למרות שמדד נאסד"ק עודנו חיובי השנה, הרי שהפער דווקא נוטה למטה, כלומר השנה יותר מניות ירדו מאשר אלו - הדבר מלמד שהחברות הגדולות כמו אמזון עדיין סוחבות את המדד כולו, למרות שמרבית המניות דווקא ירדו. זהו דווקא סימן חיובי ולא שלילי – זה אומר שמרבית המדד נמצא כבר בתיקון שערים 'חסוי' מזה חודשים ארוכים, כלומר, קיימות הזדמנויות רבות.

מרכז של אמזון בבולטימור
מרכז של אמזון בבולטימורצילום: Patrick Semansky/אי־פי

נכון שאם אמזון וחברותיה ימשיכו לרדת אזי המדד הכללי יוסיף וירד, אבל שוב, מרבית החברות במדדים כבר נמצאים בתיקון ולכן הלחץ הכללי הוא דווקא בחברות שזינקו יתר על המידה ולא על המניות 'השפויות', או במילים אחרות – הלחץ הוא במניות FANG (פייסבוק, אמזון, נטפליקס וגוגל) – אלו ירדו מהשיא ב 14% בממוצע, בעוד הנסדק ירד מחצית.

המשקיעים התרגלו לקבל תשואה דו ספרתית ממדד נאסד"ק בשנים האחרונות. המדד הכפיל את עצמו ב-4 השנים האחרונות. אבל מבט עמוק יותר מלמד שהמדד הניב תשואה אפסית בין שלהי 2014 לבין הבחירות בארה"ב, נובמבר 2016, ולמעשה הניב למשקיעים את עיקר הזינוק מאז שטראמפ נבחר כלומר, המשקיעים התרגלו לקבל תשואה פנטסטית, מבלי שום תיקון מהותי. זוהי עדות נוספת לכך שהתיקון הנוכחי, גם אם מסתיים כעת, אחרי 8% ירידות במצטבר מאז ראשית אוקטובר, או אם ימשיך עוד, הוא עדיין בגדר של תיקון ולא מעבר לכך.

מי שמחפש לעשות כותרות של 'מפולת' או 'התרסקות' יכול בהחלט למצוא אותן בשבוע האחרון. ירידות של 8% בחודש הן לא דבר של מה בכך. עם זאת, אנחנו עדיין רחוקים מהיפוך מגמה כללית בשווקים (יותר מ-20% ירידות) ולבטח לא קרובים למה שהיה ב-2008. קצת פרופורציה.

עוד כמה אחוזים של ירידות שערים, אם וכאשר, וההזדמנויות יהיו מעבר לפינה. כפי שהראנו קודם לכן – מרבית המניות בנאסד"ק כבר עמוק בתיקון, שאליו הצטרפו לאחרונה הענקיות הגדולות. האם לברוח מהענקיות? לדעתנו הן עדיין יקרות ובמציאות הנוכחית יש חברות הרבה יותר זולות, כאלו שכבר חודשים רבים נמצאות בתיקון, לרבות 'ענקיות' סיניות.

ירון שקדי | סודות מרצפת המסחר

ירון שקדי הוא מייסד ומנהל השקעות ראשי בחברת שקדי קפיטל בע"מ. לשעבר ראש דסק מחקר ארה"ב בקמליה קפיטל, מבית בנק ספרא. שקדי קפיטל הנה חברת השקעות, בעלת רישיון ניהול ושיווק מטעם הרשות לני"ע, והיא מתמחה בבנייה טקטית של תיקי השקעות המבוססת אסטרטגיה של שימור הון.

אין במאמרים משום המלצה לקנייה ו/או מכירה של ני"ע שונים לרבות אלו המופיעים בסקירות. כל העושה שימוש כלשהו בהמלצות החברה עושה זאת על אחריותו הבלעדית בלבד.

הכותב הוא בעל רישיון מספר 7670 לניהול תיקי השקעות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker