למכור את המערב ולקנות את המזרח: חברות האינטרנט בסין מעולם לא היו זולות יותר

ב-2020 צפוי התוצר הסיני לעבור את רף ה-17 טריליון דולר. על פי הערכות, ב-2032 יעבור התוצר של סין את התוצר של ארה"ב לראשונה בהיסטוריה. הכיוון הכללי ברור – הצמיחה המטאורית בסין תימשך, והרבה תודות לטכנולוגיה הסינית

ירון שקדי
ירון שקדי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שנגחאי, סין
שנגחאי, סיןצילום: Pixabay

בקרב המשקיעים בעולם רווחת ההנחה שמדדי המניות בסין (שנחאי, שנזן) לא באמת משקפים את הכלכלה הסינית האמיתית. המדדים הסיניים רחוקים בעשרות אחוזים מהשיאים שרשמו לפני עשור, וזאת למרות צמיחת שיא בתוצר הסיני במשך העשור האחרון. רק בשנה האחרונה, הצליח התוצר הלאומי הסיני לעבור את התוצר של כל גוש היורו, כשדילג מעל 12 טריליון דולר.

ב-2020 צפוי התוצר הסיני לעבור את רף ה-17 טריליון דולר. על פי הערכות קרן המטבע הבינלאומית, ב-2032 יעבור התוצר של סין את התוצר של ארה"ב לראשונה בהיסטוריה, כששתי המדיניות יציגו תוצר של 32 טריליון דולר. עבור ארה"ב, יהיה זה גידול של 60% בתוצר; אבל עבור סין יהיה זה גידול של 260%. ברור שבדרך יהיו פה ושם מהמורות ומשברים, אבל הכיוון הכללי הוא ברור – הצמיחה המטאורית בסין תימשך, והרבה תודות לטכנולוגיה הסינית.

בשנתיים האחרונות בולט מאוד המעבר הסיני מכלכלה של צמיחה מהירה לעבר כלכלה איכותית וטכנולוגית. עבור העם הסיני, מדובר במעבר משמעותי ביותר בהרגלי הצריכה. שכן אם עד עתה התרכזה המשפחה במעבר מהכפר לעיר הגדולה (שיפור איכות החיים), אז כעת ההתרכזות היא בצריכה פרטית (שיפור ברמת החיים).

ואולם, מלבד חשש נקודתי סביב מלחמת הסחר שמתנהלת כיום בין ארה"ב לסין, אין באמת סיבה שענקיות האינטרנט הסיניות ייסחרו במחירים שבהן הן נסחרות, במיוחד מול ענקיות אינטרנט אמריקאיות.

אמזון – עד לאן?

כל מי שהלך נגד מניית אמזון בשנים האחרונות נכווה קשות. החברה, ששוויה נגע בטריליון דולר לפני כשבוע, היא סוג של אגדה סחירה, ששברה את כל המוסכמות הכלכליות, בעיקר סביב מכפיל הרווח שלה. בעת כתיבת שורות אלו נסחרת המניה במכפיל רווח של 157, עם מכפיל עתידי של 100. אלו הם מכפילי רווח שקשה מאוד להתעלם מהם, אבל באותה מידה, רק לפני 11 רבעונים נהפכה להיות רווחית.

אמזון

הכוונה היא שגם בשנים שבהן אמזון הפסידה הרבה מאוד כסף, מניות החברה המשיכו לזנק. כלומר, מכפיל הרווח לא היווה שיקול דעת עבור המשקיעים, אלא רק שורת ההכנסות והחלום שאמזון הגשימה. אמזון, וכמותה עוד לא מעט חברות אינטרנט אמריקאיות, ידעה להציג שיעורי צמיחה תלת ספרתיים בהכנסות, כשבסופו של דבר, הצמיחה בהכנסות תורגמה לזינוק ברווח הנקי.

קרוב ל-50 חברות אנליזה שונות מסקרות את אמזון, חלקן תופסות את הראש על הפספוס האדיר במשך שנים ארוכות, ועדיין ממליצות שלא לרכוש את מניות החברה, וחלקן עדיין מאמינות שלאמזון יש את זה. מחיר היעד הממוצע, שבו נוקבים 50 האנליסטים, הוא 2,400 דולר - 20% מעל מחיר המניה כעת. זוהי תשואה נאה ביותר, אבל האם אמזון יכולה למשוך את כל סקטור האינטרנט האמריקני קדימה, כפי שעשתה בשנים האחרונות?

לוגואים של מניות ה-FANG: פייסבוק, אמזון, נטפליקס וגוגל
צילום: REUTERS FILE PHOTO/רויטר�

מעבר מאינטרנט אמריקאי לסיני

2 הטבלאות מטה מלמדות על הפער שנפתח בין ענקיות האינטרנט האמריקאיות לאלו הסיניות. הענקיות האמריקאיות עלו ב-61% בממוצע, אל מול ירידה של 9% בענקיות הסיניות. בולט בעיקר הפער בין ענקיות כמו אמזון ועליבאבא – אמזון עם תשואה של 109% אל מול ירידה של 18% בעליבאבא - למרות מכפיל רווח אטרקטיבי ביותר בקרב הסינית אל מול האמריקאית.

סיו מפתיעה

גוגל זינקה ב-27% ואילו 'גוגל הסינית' - באידו - ירדה ב-15%. טנסנט הסינית, ענקית אינטרנט ללא כל צל של ספק, תמנון אחזקות מפלצתי, ירדה ב-5% השנה, בעוד האמריקאיות, טוויטר, גראבהאב, פייפאל ואחרות, הקטנות ממנה באופן מוחלט וביחד, זינקו בעשרות ומאות אחוזים. למה?

כבד ככל שיהיה החשש ממלחמת סחר עולמית, הרי שהמספרים של סין מול ארה"ב, בעוד עשור מהיום, לא מצדיקים פער שכזה בביצועי המניות. המכפיל הממוצע בקרב הענקיות האמריקאיות כפול מזה של הסיניות, ואותו יחס קיים בשיעור הצמיחה העתידי – הסיניות עתידות להציג צמיחה של 33% בהכנסות העתידיות, אל מול 16.5% צמיחה בקרב החברות האמריקאיות. אז איפה כאן הטעות?

מגמות הפוכות

להערכתנו, פער המחירים בין 2 קצוות תבל הוא זמני בלבד, וקשה מאוד להתעלם מהמספרים, לרבות צמיחה עתידית ומכפילי רווח. בנוסף, כפי שמראה הגרף מטה – המזרח והמערב הלכו עקב בצד אגודל משך שנים רבות, ואילו מיד עם פרוץ מלחמת הסחר מול סין נפתח פער כה רחב, שלא היה מעולם בין הענקיות.

מעידה קלה

כבר אמרנו קודם לכן – סין נמצאת במעבר מהיר מכלכלה מתפתחת לכלכלה מפותחת, איכותית ומושתתת על טכנולוגיה. ככל שיעבור הזמן, הפער בינה לבין ארה"ב, בהיבט של צריכה פרטית, ייסגר וילך, ובעתיד הלא כל כך רחוק סין תעבור את ארה"ב.

קשה מאוד להתעלם מן הפוטנציאל שגלום במעבר העתידי הזה, ולכן התרחיש הסביר ביותר הוא שהפער שנפתח בין 2 הגושים, בהקשר של מחירי המניות, ייסגר. אנחנו בהחלט מוצאים לנכון לשים כיום יותר דגש על הענקיות הסיניות מאשר האמריקאיות, כשמעבר לנתונים הכלכליים שרואים בטבלאות לעיל, הרי שקיימת גם העובדה הברורה - הסינים הם אלו שרוכשים חברות מעבר לים ולא להפך. כלומר, הסינים רוכשים טכנולוגיות בארה"ב, אירופה וישראל, מה שיגדיל את הכנסותיהם של החברות הסיניות בקצב גבוה יותר, אל מול צמיחה עתידית בקרב האמריקאיות.

מטה עליבאבא בהאנגג'ואו, סין
מטה עליבאבא בהאנגג'ואו, סיןצילום: Aly Song/רויטרס
ירון שקדי

ירון שקדי | סודות מרצפת המסחר

ירון שקדי הוא מייסד ומנהל השקעות ראשי בחברת שקדי קפיטל בע"מ. לשעבר ראש דסק מחקר ארה"ב בקמליה קפיטל, מבית בנק ספרא. שקדי קפיטל הנה חברת השקעות, בעלת רישיון ניהול ושיווק מטעם הרשות לני"ע, והיא מתמחה בבנייה טקטית של תיקי השקעות המבוססת אסטרטגיה של שימור הון.

אין במאמרים משום המלצה לקנייה ו/או מכירה של ני"ע שונים לרבות אלו המופיעים בסקירות. כל העושה שימוש כלשהו בהמלצות החברה עושה זאת על אחריותו הבלעדית בלבד.

הכותב הוא בעל רישיון מספר 7670 לניהול תיקי השקעות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker