ההיסטוריה חוזרת: האם תור הזהב יכול להחזיק מעמד?

נראה כי המסע השורי, שעשוי להגיע לשיא היסטורי בהנחה שהבורסות בארה"ב לא יקרסו ב-20%, נמצא בשלביו האחרונים ■ מהן נקודות המפתח שיכולות להפוך את המגמה?

ירון שקדי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הבורסה בוול סטריט
ירון שקדי

בהנחה ששוקי המניות בארה"ב לא יקרסו היום (ד') ב-20%, מה שיהפוך את השוק השורי לשוק דובי בן לילה, אזי מסע העליות שהחל במארס 2009 יהיה המסע השורי הארוך ביותר בהיסטוריה המודרנית. ב-22 באוגוסט 2018 יחגוג מדד s&p500 רצף של 3,453 ימים של שוק שורי, ובכך למעשה ייקבע שיא חדש, כשהמסע השורי הארוך ביותר הקודם, לאורך שנות ה-90 של המאה הקודמת, יישבר.

הנקודה הנמוכה ביותר שבה נגע המדד, בשיאו של משבר 2008, היתה 666 נקודות, מספר סמלי לכל דבר. בנקודה זו ספק אם היה פרשן שראה את האור בקצה המנהרה, אחרי אותם ימים של פשיטות רגל ומחנק אשראי, שגררו את שוקי העולם לתהום. אבל זה קרה, והמדדים ביצעו מהלך של V (ירידה חדה ולאחר מכן עלייה חדה).

שאלת טריליון הדולר – מה עלול לגרום להיפוך המגמה?

אין ספק כי המסע הנוכחי נמצא בשלביו האחרונים, אחרי כמה פעמים שכבר חשבו שהוא גוסס, ואף 'מת'. מאחר שמשבר 2008 השאיר אחריו לא מעט 'חללים' וטראומה עמוקה. תחושת החמצה גדולה בקרב משקיעים רבים בעולם דבקה למהלך העליות של 10 השנים האחרונות. לא היו הרבה שנתנו אמון רב למהלך העליות הזה, לכן הרבה משקיעים, לרבות מוסדיים ופרטיים, התקשו לעכל את העליות ולא פעם הלכו נגד השוק.

9 שנים אחורה עוד היה בהחלט ניתן להטיל ספק באמינות עליות השערים, שכן החשש מפני התחדשות המשבר ריחפה מעל לשווקים. גם ב-2010 ו-2011 היה ניתן למצוא משקיעים רבים שהעדיפו להישאר על הגדר, מתוך חשש שמשבר החובות של אירופה (משבר מדינות ה-PIGS בשעתו) יגרור את העולם למיתון נוסף.

כעת, אחרי 340% של עליות שערים, נורא קל למצוא ספקנים חדשים ורבים, באשר ליכולתו של השוק להמשיך לעלות, דווקא על רקע הכלכלה האמריקאית שנמצאת בשיאה, ועל רקע שיא ברווחי החברות. בשתי הנפילות הקודמות במדד s&p500, קיץ 2000 וסתיו 2008, הכלכלה אמנם שידרה עוצמה, אבל רווחי החברות לא באמת תמכו בכך. היה ניתן לחוש את הבלוף הגדול. מכפילים חסרי בסיס בשנת 2000 ובועת אשראי ב-2007. לכן, כאשר בודקים את ביצועי המדד האמתיים ב-20 השנים האחרונות מגלים שמדד s&p500 עלה ב-290% בלבד, ממוצע של 14.5% לשנה.

נוסף על כך, יש לזכור כי ב-2011 צנח המדד ב-18% בין יולי לספטמבר אותה שנה, כך שמגמת העליות שהחלה ב-2009 כמעט התהפכה סופית. נהוג לשייך היפוך מגמה עולה למגמה יורדת, לאחר 20% של ירידות שערים. גם בראשית 2016 החלו סדקים במגמת העליות הארוכה, על רקע ירידות שערים של כ-13% בממוצע, אבל היו סקטורים רבים, כמו אנרגיה ותשתיות, על רקע משבר הנפט באותה העת, שירדו 25%. מכאן, שהמדד ביצע פה ושם תיקון שערים, גם אם טכני וגם אם פונדמנטלי, ולכן זה לא יהיה נכון לומר שלא היה שום תיקון רציני בדרך.

ישנן כמה נקודות מפתח, שבסיטואציות מסוימות עלולות להביא להיפוך מגמה:

• מיתון כלכלי, או האטה - אין כרגע שום אינדיקציות לכך. קצב הצמיחה ברבעון הקודם בארה"ב עמד על 4.1%.

• מלכודת נזילות - רחוק מכך. הנזילות בשווקים כעת היא גבוהה ביותר.

• ירידה ברווחיות החברות - הרבעון האחרון הוא רבעון שיא ברווחיות החברות.

• העלאת ריבית אגרסיבית מצד הבנק הפדרלי (פד) - זוהי נקודת המפתח כרגע, והיא כשלעצמה, לבדה, לא מספיקה על מנת להביא להיפוך מגמה ארוך טווח. הריבית הדולרית צפויה לעמוד בסוף 2019 סביב 3%, מה שעלול להביא לעקום תשואה יורד בטווחים הארוכים יותר, באג"ח הממשלתי הדולרי ל-20 שנה ול-30 שנה, מה שיאותת על האטה באופק.

עם זאת, על רקע עוצמת הכלכלה בארה"ב, לצד מחירי נדל"ן גבוהים, הפד נמצא בשליטה מוחלטת. להערכתנו הוא ימשיך לעלות את הריבית לתוך 2019, אבל יהיה כל העת עם יד על הדופק לכל מקרה שלא יבוא, לרבות זעזועים עמוקים יותר מכיוון מלחמת הסחר ו/או העמקת המשבר בשווקים המתעוררים.

ערימת מזומנים

הגופים המוסדיים בארה"ב דיווחו לפני כמה ימים על העלאת רכיב המזומן בכספים שהם מנהלים לרמה של 5%, אל מול 4.7% בממוצע לפני כמה חודשים. רמת מזומנים זו היא גבוהה גם ביחס לממוצע 10 השנים האחרונות, שעומד על 4.5%. זהו נתון תמוה, שכן למרות יתרת המזומן הגבוהה המדדים נסחרים קרוב לשיאם.

לתעודת הסל הגדולה ביותר, העוקבת אחר מדד נאסד"ק, QQQ, זרמו מאז תחילת 2018 סך של 2.7 מיליארד דולר. זאת לעומת 3.5 מיליארד דולר בכל 2017, ויציאת 2.5 מיליארד ב-2016. מכאן, שהעלאת רכיב המזומן בקרב הגופים המוסדיים לא באה על חשבון מניות, כי אם על חשבון אג"ח דולרי, בעיקר אג"ח ממשלתי דולרי, שסובל מהמשך ירידות לאור מתווה העלאת הריבית מצד הפד.

גם בקרב החברות הציבוריות יש קופת מזומנים ענקית, שכאמור חלקה ינותב, ככל הנראה לרכישות עצמיות, מיזוגים ורכישות. למיקרוסופט, שהזכרנו אותה בסקירתנו האחרונה, יתרות מזומנים ושווי מזומנים בסך של 130 מיליארד דולר (עליה של 10% אל מול 2017), גוגל עם 102 מיליארד, אפל עם 70 מיליארד דולר, אורקל עם 67 מיליארד, סיסקו עם 47 מיליארד ופייסבוק עם 42 מיליארד דולר. יחד עם קוואלקום (QCOM), החברות הללו מחזיקות יתרות מזומן בסך חצי טריליון דולר, וזה אחרי שהן מוציאות הון עתק בהשקעות, כל אחת במשבצת שלה.

עם זאת, ובאותה נשימה, אסור לשכוח בשום מקרה את החוב הקונצרני, לאו דווקא של חברות אלו, אלא של כלל השוק בארה"ב - נכון לסוף הרבעון השני של 2018, עומד יחס המזומן לחוב על רמתו הנמוכה ביותר מזה 20 שנה, כלומר קיימת רמת מינוף גבוהה בשוק. אם כי, כפי שהראנו, החברות שומרות על יתרות מזומנים גבוהות לצד החוב. ככל הנראה על מנת לשלם דיבידנד למשקיעים וגם על מנת לשמור על דירוג אשראי גבוה, שיאפשר להן לגייס חוב זול יותר ולמחזר חוב ישן.

עד לאן אפשר להגיע?

השוק השורי הקודם, זה שנשבר כעת, ארך 4 שנים יותר מהשוק השורי שלפניו, אבל אלו היו ימים ותקופות אחרות. קשה להאמין היום שכך יהיה מכאן ואילך. להערכתנו לא יהיה זה נכון להסתכל על ירידות של 20% ויותר במדדים על מנת לקבור סופית את המהלך בן 10 השנים האחרונות. מספיקה שנה אחת של ירידות בסך 5%-10% על מנת להוציא אוויר מהשוק ולחזור לצמיחה.

לכן, אם ישנם משקיעים שמחכים לירידות של 20% ויותר, רצוי מאוד שתהיה להם תוכנית מגירה, כי נכון לרגע זה לא קיימים לכך סימנים. כשהסנטימנט בשווקים יתהפך, נרגיש אותו כולנו, אבל כרגע זה הימור ללכת נגד השוק.

ירון שקדי

ירון שקדי | סודות מרצפת המסחר

ירון שקדי הוא מייסד ומנהל השקעות ראשי בחברת שקדי קפיטל בע"מ. לשעבר ראש דסק מחקר ארה"ב בקמליה קפיטל, מבית בנק ספרא. שקדי קפיטל הנה חברת השקעות, בעלת רישיון ניהול ושיווק מטעם הרשות לני"ע, והיא מתמחה בבנייה טקטית של תיקי השקעות המבוססת אסטרטגיה של שימור הון.

אין במאמרים משום המלצה לקנייה ו/או מכירה של ני"ע שונים לרבות אלו המופיעים בסקירות. כל העושה שימוש כלשהו בהמלצות החברה עושה זאת על אחריותו הבלעדית בלבד.

הכותב הוא בעל רישיון מספר 7670 לניהול תיקי השקעות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker