עונת הדו"חות משקפת את העבר, אז איך נתכנן את העתיד?

18 חודשים לתוך מגפת הקורונה, ואחרי שבירת שיאים רציפה, צריך ליצור מנגנון חשיבה אחר. מדוע ניתן להניח שהכיוון של השוק ימשיך להיות צפונה?

ירון שקדי
ירון שקדי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אישה חולפת על פני סמל של גוגל
גוגל. תיקון פתאומי של הפער היה גורר ליחסי ציבור שלילייםצילום: Ng Han Guan / AP
ירון שקדי
ירון שקדי

עונת הדו"חות לרבעון השני של 2021 לקראת סיום. הדיווחים עצמם היו יחסית צפויים, שכן המצב הכלכלי אינו המצב שהיה ברבעון השני של 2020 – שיא מגפת הקורונה. במהלך הרבעון השני של 2021 נרשמה צמיחה דו ספרתית של 24.7% בקרב החברות בארה"ב. למעשה, מדובר ברבעון החזק ביותר אי פעם מבחינת הצמיחה בהכנסות של החברות במדד S&P 500. במקביל, סקטור מלונות לאס וגאס מחזיק בשיא ההכנסות לרבעון השני, עם צמיחה תלת ספרתית של 942%.

מחיר החוזה לחבית נפט מסוג טקסס מתוק לפני שנה עמד על 40- דולר לחבית. כעת סקטור האנרגיה בארה"ב דיווח על צמיחה של 112% בהכנסות. לנתח את העבר זה קל, אבל להעריך איפה נהיה בעתיד זה מורכב יותר. על רקע שבירת השיאים במדדים בארה"ב ממשיכה לרחף שאלת טריליון הדולר – כמה זמן המגמה הזאת תימשך?

דו"ח התעסוקה של ארה"ב שפורסם בסוף השבוע לימד שמגמת הירידה באבטלה נמשכת. שעיור האבטלה בארה"ב עומד כרגע על 5.4%, שליש מכפי שהיה בשיא המגפה אשתקד –- 15%. זהו נתון מעודד מאוד. ככל שהחזרה לשגרה תימשך, אזי שיעור האבטלה יחזור לרמתו מלפני פרוץ המגפה. נתון מעודד נוסף מגיע מסקטור הנדל"ן בארה"ב – התחלות הבנייה מוסיפות להיות קרובות לשיא, וכך גם מדד הבנייה עצמו.

נבואות זעם ברשת תמיד היו ותמיד יהיו, אבל צריך לקחת בחשבון שברחבי העולם מעוניינים להמשיך לחיות למרות הקורונה. בהקשר של השוק, צריך לקחת בחשבון שני דברים חשובים.

1. האופק, וניהול הסיכונים חייבים להיות ברזולוציה ארוכת טווח. קשה לדייק בטווח הקצר, אפילו לא בטווח של שנה.

2. התנודתיות תהיה מחזורית. ירידות של 10% במדדים, לאורך זמן, הן נורמליות.

18 חודשים לתוך המגפה, ואחרי שבירת שיאים רציפה, צריך ליצור מנגנון חשיבה אחר. דו"חות החברות משקפים את העבר, ולכן חשוב מאוד לנטרל רגשות ואמוציות – ובהסתכלות על השוק האמריקאי לתכנן צעדים מכניים יותר. מדוע הכיוון ימשיך צפונה? משום שמספר המניות היורדות בנאסד"ק גבוה מכמות המניות העולות.

איך זה יכול להיות?

הסיטואציה שבה מספר המניות שיורדות בנאסד"ק גבוה מאלה שעולות, בזמן שהמדד שובר שיאים, נוצרת מכיוון שמניות החברות שסוחבות את המדד מעלה הן מניות ה-GAM – גוגל, אפל ומיקרוסופט, המהוות 25% מהמדד. יחד עם פייסבוק, מדובר ב-30% מהמדד. מניות אלה נמצאות בשיאן. מכאן, ששאר החברות במדד, כולל אמזון ונטפליקס, שהן חלק מחברות FAANG, נמצאות במגמת ירידה. מכאן ניתן להסיק שיש כ-90 חברות (מתוך 100 חברות שנמצאות בנאסד"ק) שלא נמצאות בשיאן. לכן מבחינה סטטיסטית יש סיכוי גבוה יותר שאותן מניות יקחו את המושכות ויובילו את המדד לשיאים.

למצב הסטטיסטי הזה ניתן להוסיף זווית נוספת. שיעור המניות בנאסד"ק שנמצא מעל ממוצע נע של 50 מסתכם ב-36% בלבד, דומה לשיעור שהיה באוקטובר 2020. כלומר 64% מהחברות בנאסד"ק נמצאות במגמה ירידה. התמונה דומה גם בבחינת שיעור המניות שנמצאות מעל ממוצע נע של 200, לבחינת המגמה לטווח הארוך. במקרה הזה אנחנו נראה כי 55% מהמניות נמצאות במגמת ירידה. הנתונים הסטטיסטים הללו מלמדים שקיים סיכוי טוב שהמדד ימשיך צפונה, למרות רצף השיאים וזן הדלתא המאיים.

מאוד קל לחוש פחד בעקבות האי ודאות הגלובלית. אם נוסיף לכך את המצב הרגולטורי בסין, שמכביד על ענקיות הטכנולוגיה שם, ואת מכפילי הרווח במדדים בארה"ב, קל מאוד לאמץ גישה דובית. לשיטתנו עדיף להתרחק מהמסכים ולא לחשוב בטווח הקצר. ברור לנו שיש סקטורים שמתפקדים פחות טוב בעת הזאת - לראיה מי שסוחב את המדדים הן אפל, מיקרוספט וגוגל. כל השאר מתפקדות פחות טוב. האם להחזיק רק את המניות שמתפקדות טוב ונמצאות בשיאן? לא. תמיד יהיו כוכבים חדשים וסוסים חדשים שיחליפו את המובילים.

יחד עם זאת, על רקע צבירת ההון הפיננסי המאסיבי בשנה וחצי האחרונות, העליות הנאות בשווקים, וזרימת כסף מאסיבי לשווקים, אנו מזהים שמוסדות פיננסיים רבים מרחיבים את יריעת הביטוח הפיננסי שלהם. כלומר מגדילים את שטח מטריית הביטוח, אם על ידי רכישת ביטוח משלים חדש ואם על ידי הגדלת אופציות המכר (PUT) לגידור סיכונים.

באופן כללי, סקטור שהזרקור ממנו ירד כמעט לחלוטין הוא סקטור הביטוח בארה"ב. אם מרחיבים את ביטוח הבריאות, וקצב מכירות הבתים החדשים וסקטור הבנייה נמצאים בשיא, אז גם סקטור הצריכה. בהתאם לכך, צריך לבטח את כל הסקטורים למקרה של אסון. מאז 2013, אז התאושש הסקטור לחלוטין ממשבר 2008, הוא הניב תשואה ממוצעת של 33% לשנה. השוק הוא שוורי, אבל אין ספק שיש גם בו גם חזירים, ולכן, המסקנה המתבקשת היא לבטח את הנכסים הקיימים, בבריאות, בפיננסים ובריאליים. צריך לזכור – לא כל שנה תהיה 2020.

ירון שקדי

ירון שקדי | סודות מרצפת המסחר

ירון שקדי הוא מייסד ומנהל השקעות ראשי בחברת שקדי קפיטל בע"מ. לשעבר ראש דסק מחקר ארה"ב בקמליה קפיטל, מבית בנק ספרא. שקדי קפיטל הנה חברת השקעות, בעלת רישיון ניהול ושיווק מטעם הרשות לני"ע, והיא מתמחה בבנייה טקטית של תיקי השקעות המבוססת אסטרטגיה של שימור הון.

אין במאמרים משום המלצה לקנייה ו/או מכירה של ני"ע שונים לרבות אלו המופיעים בסקירות. כל העושה שימוש כלשהו בהמלצות החברה עושה זאת על אחריותו הבלעדית בלבד.

הכותב הוא בעל רישיון מספר 7670 לניהול תיקי השקעות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"למטפלים זוגיים יש הרבה הוצאות, זה לא מקצוע שמתעשרים ממנו"

"מצדי תפתחו את היחסים": הכסף הגדול מאחורי התפרקות מוסד הנישואים

עדי שרעבני

"בוודאי שהייתה בועה": עדי שהרבני חזר להיי-טק אחרי הפסקה של שנתיים - זה מה שהוא גילה