אינפלציה? בעיקר במספר עשירי העולם

נראה כי העולם צועד לקראת גל קורונה נוסף, אך את העשירים זה לא כל כך מטריד ■ אלה החברות שעוסקות במוצרי יוקרה - ומצליחות לצמוח למרות הכל

ירון שקדי
ירון שקדי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דולרים
דולריםצילום: JOSE LUIS GONZALEZ/רויטר
ירון שקדי
ירון שקדי

מיליון דולר בייבי

מספר המיליונרים בעולם זינק ב-10% במהלך 2020, והוא מסתכם במעט יותר מ-56 מיליון איש, כך על פי מחקר של בנק קרדיט סוויס. כלומר, 0.75% מכלל אוכלוסיית העולם הם מיליונרים. זהו המאיון העליון הגלובלי (בקירוב), שמונה, אם מתעקשים, אוכלוסייה דומה לזו של מדינה בסדר גודל של אנגליה. יחד עם זאת, אם אדם רוצה להשתייך למאיון העליון בארה"ב, סך חשבון הבנק שלו חייב להיות גבוה מ-10 מיליון דולר. בכלל, בארה"ב של אמריקה, לאחר הקורונה, העושר החציוני (Mean) של אזרח אמריקאי בגיר מסתכם ביותר מחצי מיליון דולר. במילים אחרות: בממוצע, כל אזרח בגיר בארה"ב הוא חצי מיליונר - אז איך אפשר להמר נגד ארה"ב?

משרד האוצר ומשרד התעסוקה בארה"ב צופים שהעושר של האזרח האמריקאי יעלה בממוצע ב-7% כל שנה, תודות לעליות בשוק הפיננסי ותודות כמובן לעליות בשוק הריאלי (נדל"ן). בחישוב גס, כל חצי מיליונר בארה"ב כיום יהיה מיליונר של ממש בעוד 10 שנים. כן, גם במונחים ריאליים – אמנם ציפיות האינפלציה בארה"ב כיום הן כ-4%, אבל ברור לכל שהקצב הזה לא יחזיק יותר משנה או שנה וחצי. לכן, המיליונרים החדשים, שיצטרפו במהלך השנים הבאות למאיון העליון העולמי, הם אלה שייתנו את הטון בכלכלה העולמית.

רוצה יאכטה? עמוד בתור

בריאיון האחרון שלו, הצהיר מנכ"ל יצרנית הציוד הימי האמריקאית Brunswick כי אין ולא יהיו מסירות של יאכטות חדשות עד סוף 2021. החברה לא עומדת בקצב הביקושים.

למרות המגפה, גישת "חיה את הרגע" - או בלעז, you only live once - עדיין שולטת בשוק מוצרי היוקרה. YOLO או לא YOLO, כרגע אין סחורה, כי כל המיליונרים הקיימים והחדשים רצים לקנות יאכטה לפני (חס וחלילה) הסגר הבא או המגפה הבאה. הכנסות Brunswick (סימבול BC) צפויות לזנק ב-30%-40% בשנתיים הקרובות. BC רכשה באחרונה חברה נורווגית דומה בהשקעה של 1.2 מיליארד דולר. רווחי החברה צפויים לזנק ב-52% ב-2021.

יאכטה. אין להשיג חדשה עד סוף 2021צילום: Shutterstock

BC משקפת בהחלט את תקופת הרנסנס של ההנאה והפנאי העולמי בקרב המאיון העליון בתקופת הפוסט-קורונה. הסגרים ההדוקים, שעדיין שוררים בכמה נקודות ברחבי תבל, הציפו תחושת אובדן זמן יקר - ובצדק. יש כמובן הרבה דברים לטפל בהם סביב הקורונה, אך למאיון העליון, ולא רק לו, אין זמן להתעסק בזה.

בריכות של זהב

מניית חברת Pool Corp, יצרנית בריכות פרטיות לחצרות בתים ומבנים משותפים, זינקה פי שלושה מאז מארס 2020, בעשור האחרון זינקה מניית החברה פי 23. מבט בגרף מעלה מראה שבתקופת הטרום-קורונה הניבו מניות החברה תשואה ממוצעת של 100% בכל שנה. מי יכול ללכת נגד כמות מתעשרים שכזו? לא מדובר כאן באיזו טכנולוגיית Game Changer רצינית שמשנה תפישות עולם. מדובר סך הכל בבור בעומק 2.5 מדופן בבטון שבו ממלאים מים - לא ייצא משם נפט! עם זאת, החברה מוכרת כל שנה בורות מים שכאלה ב-5.25 מיליארד דולר.

בריכות פרטיות. עסק של מיליארדי דולריםצילום: אביעד בר נס

בואו נודה בכך, קשה מאוד להיות אופטימיים בטווח הקצר, על רקע (אולי) סגר רביעי עולמי בעקבות זן דלתא, כל שכן על רקע המתיחות הגיאו-פוליטית בין ארה"ב לסין, צבר החובות בעולם ואבטלה גבוהה, אם כי האחרונה חזרה לרמות שפויות. יחד עם זאת, למרות הקושי האינטואיטיבי, חייבים להיצמד לעובדות בשטח - המאיון העליון גורר איתו את כל העולם. הוא מייצר מקומות עבודה, מייצר ביקושים, הוא יוצר צורך (לכל דבר כמעט), ואת ההרגשה הטובה שיש על מי לסמוך. נכון, השווקים הפיננסיים עברו כברת דרך מאז השפל של מגפת הקורונה בתחילת 2020, ובכל רגע נתון הם יכולים לרדת בכ-20% - אבל האם מישהו יכול לתזמן את זה? לא. חייבים לראות את התמונה הגדולה.

פרארי ב-200 דולר?

אין Look חזק יותר מאשר לשייט בפרארי חדשה. עשירי דור ה-YOLO נחצים לשניים: חצי מהם רוכשים טסלה חדשה, והחצי השני, שאוהב את רעש מנוע הבנזין, רוכש פרארי חדשה. ככל שנוספים יותר מיליונרים, ככה מוכרים יותר פרארי. ספר ההזמנות של פרארי (RACE) נמצא בשיא. לחברה מותג חזק, קופת מזומנים שמנה, צבר הזמנות בשיא של כל הזמנים ומניה בשווי 200 דולר.

פרארי קליפורניה T. הודעות נשלחו לבעלי המכוניות בארה"בצילום: בלומברג

לפרארי, שבעבר היתה בשליטת קונצרן פיאט, ופוצלה ממנו בעסקת המיזוג בין פיאט לקרייזלר, דריסת רגל משמעותית מאוד בשוק האסייתי. הנחת העבודה שלנו באשר לצמיחה העתידית באסיה ברגע שיוסרו כל ההגבלות, יחד עם קצב ההתעשרות הנוכחי של המיליונרים, צפווים לתרום מאוד לצמיחה של פרארי בשנים הקרובות.

מכונית של טסלהצילום: Justin Pritchard/אי־פי

סביר להניח כי הנזיר כבר לא ימכור את הפרארי ב-200 דולר, אבל האם שווה לקנות מניה שלה? להערכתנו, בעוד טסלה, שללא ספק מייצגת את הכיוון המרכזי שאליו הולך עולם הרכב (חשמלי) נסחרת במכפיל 100, אזי RACE, שנסחרת במכפיל 40, מייצגת את המאיון העליון, אשר לא רוצה להיות כמו כולם. לדעתנו ל-RACE עתיד מזהיר.

לחיות על מזוודה

יצרניות יוקרה ופנאי היו חייבות להמציא את עצמן מחדש במהלך מגפת הקורונה. כך למשל, יצרניות המזוודות חוו צניחה של 80% בהכנסות ברבעונים השני והשלישי של 2020. Samsonite, יצרנית המזוודות הגדולה ביותר בעולם, הבינה במהירות - כבר בקיץ 2020 - שהטיסות לא יחזרו לשגרה זמן רב. היא החלה בייצור מזוודות גמישות וגדולות יותר עבור דור שלם של צעירים שעזבו את הבית השכור לטובת חזרה לבית ההורים או למגורים ב-Airbnb - כך שהמזוודה החליפה את ארון הבגדים המסורתי.

מזוודות של לואי ויטוןצילום: בלומברג

במקום שהסקטור יחווה ירידה של 40%-50% בהכנסות, קרה הפוך: זינוק של 160% במכירות. זאת משום שהפוקוס היה במזוודות לא ניידות, אלא נייחות - ששימשו ארון. תיירות גלובלית לא היתה, אבל התיירות המקומית זינקה – מזוודות קטנות לסופ"ש בלבד נמכרו כמו לחמניות חמות, והחברות דיווחו על זינוק של פי ארבעה במכירות במחלקה זו.

פחות חופשות גלובליות, יותר חופשות מקומיותצילום: kan_chana / Shutterstock

יצרנית מזוודות היוקרה RIMOWA, ש-80% ממנה שייכים לקונצרן LVMH (לואי ויטון), אמנם סבלה מאוד במהלך 2020 ומכירותיה ירדו, אבל במהלך הרבעון האחרון, כך על פי הערכות, זינקו המכירות לשיא חדש. הסינים למשל, שכבר שנה וחצי לא יצאו מגבולות המדינה לטיול בעולם, ככל הנראה צברו מוצרים רבים של RIMOWA לקראת הבום הגדול שיגיע. לא כל אחד יכול להרשות לעצמו לרכוש מזוודה ב-2,500 יורו לפחות, אבל זה לא מעניין את דור ה-Z – הם רוצים לנפוש ולהיראות הכי יוקרתי שרק ניתן.

אלכס ארנו, הבן של יו"ר החברה (ברנרד ארנו), ראה כבר לפני כמה שנים את דור ה-Z כצרכן המטרה. יחד עם דיור הם ייצרו ליין של מזוודות קטנות ויוקרתיות עבור אייפונים, במחיר של 600 יורו וצפונה. על פי הערכות, סין תיהפך להיות מרכז היוקרה העולמי עד 2025 ו-RIMOWA תמכור בסכומים גבוהים ממיליארד דולר תוך שניים-שלושה רבעונים.

תיק של לואי ויטוןצילום: GONZALO FUENTES/רויטרס

מזוודות של כסף

אמנם RIMOWA היא אינה חברה ציבורית, אבל למה להסתפק בחלקים ולא בשלם? קונצרן לואי ויטון, שמניותיו הכפילו עצמו מאז פרוץ הקורונה, נמצא בעמדת זינוק חזקה ביותר לקראת המהפכה הבאה, שתהפוך את ההתיירות לאישית יותר: לא עוד מזוודה משפחתית, אלא מזוודה אישית לכל חבר משפחה.

אין ספק שהחזרה לנורמליות מתעכבת מעט, אבל אנחנו מוכנים לקבל כל עיכוב אם נדע שהעולם יחזור לתפוקה מלאה עוד שניים-שלושה רבעונים. כבר שנתיים שלא בנו בית מלון חדש בעולם, אין חדרים חדשים לנפוש בהם, ומחירי חבילות הנופש מזנקים. אין היצע. יש אינפלציה של ביקושים לחדר בבית מלון, ואם אין כזה, מחפשים מקום ב-Airbnb, או ביאכטה, וגם צריך מזוודות חדשות. תתרגלו לזה.

ירון שקדי

ירון שקדי | סודות מרצפת המסחר

ירון שקדי הוא מייסד ומנהל השקעות ראשי בחברת שקדי קפיטל בע"מ. לשעבר ראש דסק מחקר ארה"ב בקמליה קפיטל, מבית בנק ספרא. שקדי קפיטל הנה חברת השקעות, בעלת רישיון ניהול ושיווק מטעם הרשות לני"ע, והיא מתמחה בבנייה טקטית של תיקי השקעות המבוססת אסטרטגיה של שימור הון.

אין במאמרים משום המלצה לקנייה ו/או מכירה של ני"ע שונים לרבות אלו המופיעים בסקירות. כל העושה שימוש כלשהו בהמלצות החברה עושה זאת על אחריותו הבלעדית בלבד.

הכותב הוא בעל רישיון מספר 7670 לניהול תיקי השקעות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עדי שרעבני

"בוודאי שהייתה בועה": עדי שהרבני חזר להיי-טק אחרי הפסקה של שנתיים - זה מה שהוא גילה

רעות וקנין. "יש מוצרים שגם אם אני מוכנה לשלם ורוצה להביא אותם, אין מצב"

מדוע הפיצות בפסח לא יכולות להיות עגולות? האישה שיודעת למה כל כך יקר פה