האם מדד הדיור של ארה"ב מעיד על סדקים ראשונים?

מדד הדיור של פילדלפיה הוא המדד החשוב ביותר בארה"ב בכל הקשור לסקטור הבנייה. במחצית השנייה של 2005 הוא החל להיסדק, בעוד מדדי המניות המשיכו במסעם כלפי מעלה. הכיוונים השונים של 2 המדדים הללו העלו אז נורות אדומות. כעת, מתחילים הגרפים לצייר תמונה דומה

ירון שקדי
ירון שקדי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בית למכירה במשבר הסאב-פריים
בית מוצע למכירה בעיצומו של משבר הסאב-פרייםצילום: בלומברג
ירון שקדי
ירון שקדי

לפני כמה ימים פירסמה לשכת שמאות נכסי הנדל"ן בארה"ב נתון מעניין – מחירי נכסי הנדל"ן בארה"ב חזרו למחירי שיא, אחרי שספגו ירידות של 33% בממוצע במהלך משבר 2008. מחיר נכס ממוצע בארה"ב הוא כעת גבוה יותר ב-1% ממחירו ב-2006.

הדו"ח מציין שמדינות חוף, במערב ארה"ב, כמו קליפורניה, וושינגטון ואורגון, מובילות את הזינוק במחירים. אפשר רק להניח שה'בום' הגדול בשוק העבודה, בעיקר בסקטור הטכנולוגי, הוא גורם מרכזי בעליות המחירים באזורים אלו.

אבל העניין הוא שמתחת לפני השטח, היכן שמודדים באמת את 'דופק' הסקטור הזה, המצב נראה שונה לחלוטין, והוא זה שכרגע מעורר מעט דאגה בקרבנו.

מדד הדיור של פילדלפיה הוא המדד החשוב ביותר בארה"ב בכל הקשור לסקטור הבנייה. הוא מורכב מ-20 החברות הגדולות ביותר בתחום של בנייה, חומרי בניין, שיפוצים וגם ביטוח משכנתאות. במחצית השנייה של 2005 החל מדד הדיור שלהלן להיסדק (עיגול שמאלי), כתוצאה מעליית הריבית הדולרית בשעתו, בעוד מדדי המניות המשיכו במסעם כלפי מעלה.

עמוק לתוך 2006 ו-2007 נשבר מדד הדיור לחלוטין, תוך ירידות של 50% בקרב החברות שבו. אולם גם אז, מדד המניות הכללי, s&p 500, המשיך עדיין לעלות. הכיוונים השונים של 2 המדדים הללו העלו אז נורות אדומות רק בקרב מעט מאוד אנשים, שכן לשכת השמאות שלעיל עדיין הציגה מחירי נדל"ן יציבים. רק במארס 2008, אחרי שמדד HGX כבר איבד כ-65% מערכו, במשך שנתיים ימים, הצטרפו מדדי המניות לירידות השערים, שהתעצמו במהלך ספטמבר ואוקטובר 2008.

מאז תחילת 2018 ירד מדד HGX (הדיור) בכ-14% (עיגול ימני) בעוד מדד s&p 500 עלה ב-2.5%, ונאסד"ק עלה ב-10.5%. לכן אנחנו שואלים את עצמנו, כפי ששאלנו אז, ב-2007, האם מדובר כאן בתסריט שעלול לחזור שוב. הכיוונים השונים שבהם זורמים כרגע המדדים, על רקע פרסום לשכת השמאות בדבר מחירי שיא בארה"ב, בהחלט מעלים נורות אדומות שמחייבות מעקב בשבועות הקרובים.

ריבית עולה - סכנה למשכנתאות?

הצד הנוסף של מדד הדיור שלעיל מגיע כאמור מסקטור ביטוח המשכנתאות. במתווה ריבית דולרית עולה, מרחפת כבר חודשים רבים סכנה מעל שוק המשכנתאות, מתוך הזיכרון המר של 2006 ו-2007, וכיצד הדבר ישפיע על שוק המניות. לאור העלאת הריבית הדולרית מ-0% לפני שנתיים לכדי 2% כיום, היה ניתן לצפות שגם שוק המשכנתאות יחווה סדק מסוים, ומבטחות המשכנתאות הגדולות בארה"ב ירדו חדות, אולם לא כך הם פני הדברים.

ברגע זה, על בסיס התנהגות המבטחות הגדולות של המשכנתאות בארה"ב, אין קורלציה בין העלאת הריבית לחשש מסוים של אי החזרים (Default) מצד הלווים. בסביבת ריבית עולה מתבקשת העלאת פרמיית הסיכון מצד המבטחות (שלהלן) אל מול נותנות המשכנתאות, בנקים מסחריים וחברות העוסקות בנכסים מגובי משכנתאות (MBS). השוק תמיד ידע להעריך נכונה באם קיים סיכון ממשי לחברות המבטחות משכנתא, כפי שקרה ב-2007, טרם המשבר, אולם נכון לרגע זה השוק לא חושש שמא אחת מהחברות הללו נמצאת בסיכון ממשי לקיומה בגלל חדלות פירעון של שוק המשכנתאות.

יתרה מכך, אותן חברות העוסקת בנדל"ן מגובה משכנתאות (MBS) גם הן לא סובלות מירידות בערך מניותיהן.

על פי התנהלות מחירי המניות שלהלן, גם כאן לא רואים חשש נקודתי או כלשהו לגבי תחום המשכנתאות, והחברות עצמן ממשיכות לשלם דיווידנד שמן למחזיקים במניותיהן, עם סיכון כמובן, אבל כאמור לא רואים כרגע סדק בגלגלים.

ממבט על רצפת המסחר, לא מספיק נתון אחד רע על מנת להסיק על הצפוי להיות בשוק המניות. ברור לכל שהשווקים הפיננסיים בכלל, ושוק המניות בפרט, הולכים יד ביד (באותו כיוון) לצד השווקים הריאליים, קרי שוק הנדל"ן ושוק העבודה. לכן, כשרוצים לוודא את קיומן של נורות אדומות, אזי לא מספיקה תחושת בטן, וגם לא התבטאויות של 'בועה' וכו'.

המסקנה אם כך היא שמוקדם מאוד לחתום את גורלו של שוק המניות, ההולך לצד השוק הריאלי שנראה עדיין יציב. כיוון שבכל זאת מדד הדיור HGX יורד, ואילו מבטחות המשכנתאות, הכלולות בו, אינן יורדות, הרי שיש להניח שקיימת אתנחתא בקרב החברות הפועלות בתחום הבינוי והשיפוץ הגדולות, במיוחד לאחר שנים ארוכות של עדנה.

ב-2006 החלו הסדקים הראשונים בהלוואות הסאב-פריים, שהתפתחו מאוחר יותר לעיקולים, מכירת נכסים על ידי הבנקים, ירידת מחירי הנדל"ן ולאחר מכן הפסדי אשראי כבדים ביותר למערכת הפיננסית. פני הדברים כיום הם לא כאלו ולכן יש להתייחס כרגע, לירידות במדד הדיור, כמימוש רווחים.

בעיגול השמאלי, ובדומה למדד HGX (כאמור הדיור), גם מדד התחלות הבנייה בארה"ב החל לרדת הרבה לפני ששוק המניות הצטרף למגמה, אבל החולשה בהתחלות הבנייה החלה רק שנה לאחר שמדד הדיור כבר נסדק כלפי מטה. משום כך, יש לראות קורלציה טובה יותר בין 2 המדדים החשובים הללו ולחכות עוד כמה חודשים, כי פשוט אין ברירה – קיומם של עיגולים רבים בחלקו הימני של הגרף מלמד שמדד התחלות בנייה כבר ראה כמה וכמה פעמים תקופות של חולשה, אך עדיין המשיך לעלות, כלומר, עלינו לחכות רבעון אחד נוסף לפחת על מנת לבסס חשש אמיתי שמגיע מהשוק הריאלי.

התמקדות בשורה התחתונה

על בסיס אותן נורות אדומות, מדוע לא לנקוט יוזמה כבר עכשיו ולצאת לגמרי משוק המניות?

משום שנכון לרגע כתיבת שורות אלו, ואחרי ש-55% מהחברות במדד s&p 500 פירסמו את הדו"חות לרבעון השני של 2018, עולה דווקא תמונה וורודה – 83% מהחברות דיווחו על תוצאות טובות יותר מהתחזיות. אם אחוז זה יישמר, יהיה זה רבעון שיא מבחינת ההפתעה לטובה אל מול תחזיות מוקדמות מזה 10 שנים. לא רק שמדובר כעת ברבעון חזק במיוחד, אלא שקצב העלייה ברווחי החברות (21.3%) מסמן את קצב הצמיחה החזק ביותר מזה 8 שנים.

על רקע חששות אנליסטים ופרשנים רבים, אל מול מלחמת הסחר של ארה"ב מול סין ואירופה, הרי שניתוח הדו"חות מצדנו לא מלמד כעת על שום השפעה לרעה על מצב החברות המדווחות. עם זאת, ובאותה נשימה – להערכתנו יש לחכות לדו"חות Q3 של 2018 על מנת לאמוד סופית את ההשפעה של מכסות היבוא על החברות במדד.

להערכתנו תהיה השפעה של העניין על הדיווחים ברבעון השלישי. אבל עד כמה? מוקדם עדיין לומר. לצד כל זאת, יש לזכור שמדד נאסד"ק, שרק לאחרונה רשם מחירי שיא חדשים, עלול בכל רגע נתון לחוות תיקון שערים, כך שגם אם המדד ירד 10% ואף 15%, זו תהיה אתנחתא מבורכת אחרי שנים של עליות שערים רצופות.

מכל הנאמר בסקירה זו עולה תמונה מורכבת, כשחלק מהמרכיבים נוטים לכיוונים שונים – מדד הדיור אל מול מדד המניות, אולם אם עלינו להתרכז במספרים היבשים, קרי דו"חות כספיים. אם כך, עוד מוקדם לדבר על סדק, כל שכן לזרוע פאניקה, ואין זה פוסל ולו לרגע אחד את העובדה שיש להמשיך ולעקוב אחרי המדדים שהעלנו כאן, על מנת להיות מוכנים לכל מקרה.

ירון שקדי

ירון שקדי | סודות מרצפת המסחר

ירון שקדי הוא מייסד ומנהל השקעות ראשי בחברת שקדי קפיטל בע"מ. לשעבר ראש דסק מחקר ארה"ב בקמליה קפיטל, מבית בנק ספרא. שקדי קפיטל הנה חברת השקעות, בעלת רישיון ניהול ושיווק מטעם הרשות לני"ע, והיא מתמחה בבנייה טקטית של תיקי השקעות המבוססת אסטרטגיה של שימור הון.

אין במאמרים משום המלצה לקנייה ו/או מכירה של ני"ע שונים לרבות אלו המופיעים בסקירות. כל העושה שימוש כלשהו בהמלצות החברה עושה זאת על אחריותו הבלעדית בלבד.

הכותב הוא בעל רישיון מספר 7670 לניהול תיקי השקעות.

כתבות מומלצות

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"