איך להפוך שיחות מטבחון לקהילה בעלת זיקה לארגון?

עובד חדש במקום העבודה מגיע לשם כדי לממש פונקציה מסוימת - להתפרנס. האתגר של המנהיגות בארגון היא להפוך את הצורך האישי של העובד לחלק מקהילה משגשגת

מולי פלג
מולי פלג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עובדים במטבחון ב-WeWork
עובדים במטבחון ב-WeWorkצילום: בלומברג
מולי פלג
מולי פלג

כל ארגון אנושי - משפחה, מועדון שחמט, בית ספר, גוף התנדבותי, וגם חברה עסקית למטרות רווח - משגשג ומצליח כשחבריו מתייחסים אליו כאל קהילה. כדי להבין את החשיבות של המושג הזה כדאי לערוך אבחנה ראשונית בין שתי קטגוריות של קהילה: קהילה אינסטרומנטלית וקהילה ממשית. הבדל זה יוליך לקראת סוג שלישי - קהילה מדומיינת.

קהילה אינסטרומנטלית כשמה כן היא: כלי להשגת מטרה שאלמלא ההתחברות של אנשים יחד, היא לא היתה מתאפשרת. עם השגת המטרה שלשמה נוצרה הקהילה, אין בה יותר צורך והיא מתפרקת. קהילה אינסטרומנטלית עשויה להתפרק גם לפני מימוש מטרותיה אם חברי הקהילה מחליטים שהחיבור אינו מוצלח.

מכאן שקהילה אינסטרומנטלית היא פונקציונלית וגמישה: היא נוצרת להגשמת פונקציה או תפקוד ספציפי; היא מתחברת או מתפרקת בהתאם לצורך וביחס למילוי או אי מילוי המשימה, והיא קמה או נופלת בקלות יחסית, ללא סיבוכים של התקשרות או מחויבות יתרה.

קהילה ממשית היא קהילה שעצם התהוותה היא המטרה שלה. סיבת הקיום שלה היא ההתחברות עצמה, מימוש רצונו של האדם לחיות בקהילה, או מימוש הפוטנציאל האנושי והחברתי באדם. לכן, קהילה ממשית מייצגת את כל ההפכים של קודמתה: היא רב תחומית, קשיחה ונוקשה. היא איננה מתאגדת עם כל קבוצה פנויה בשטח ואיננה מתפרקת בגלל אלטרנטיבות חופשיות ומזדמנות. חבריה משקיעים בשמירת האיחוד ועל כן חופש הפירוק והחיבור מחדש אינו זמין במהרה.

קהילה ממשית נשענת על הזדהות חבריה עם המסגרת שבה הם נמצאים,על מחויבות ונאמנות לתהליך ולא רק למוצר הסופי, על גאוות יחידה וחברות עם שאר השייכים לקבוצה ללא מעבר לדרגתם, מומחיותם או הוותק שלהם. בקהילה ממשית הארגון נהפך לחלק מזהותם העצמית של חבריו: הם מגדירים את עצמם כאנשי הארגון, הם גאים להשתייך אליו והמוטיבציה שלהם לתרום להצלחתו גבוהה.

האוריינטציה הראשונית של כל עובד במקום עבודה חדש היא אינסטרומנטלית, לא ממשית: המשרה החדשה היא אמצעי לקידום עצמי. השאלה המרכזית היא אם כך כיצד לשנות את ההתייחסות הזאת מחברות בקהילה אינסטרומנטלית לחברות בקהילה ממשית. במלים אחרות, כיצד ליצור זיקה אמיתית וכנה בין העובד ומקום העבודה, או כיצד לאחד בין הקיימות האישית לקיימות המקצועית. זהו אתגר חשוב ומרתק למנהיגות הארגון ולאקלים הארגוני אותו מטפחים. המאמרים הבאים יעסקו בסוגיות האלה.

אך לפני כן, יש לציין קטגוריה שלישית של סוגי קהילות, והיא הקהילה המדומיינת. מושג זה בא לידי ביטוי בחברות גדולות, שבהן קשר בלתי אמצעי וישיר בין האנשים הוא בלתי אפשרי והזהות המגובשת אינה יכולה להיבנות במפגש במטבחון או בשירת קריוקי בבר הסמוך.

כיצד ניתן להדק או לצמצם את חברות הענק של העידן המודרני והפוסט מודרני לקהילה ממשית, המודעת לעצמה ולייחודה, והמנתבת את עצמה לעתיד משותף ומשופר למען חבריה? כיצד אפשר להפוך התגודדות מקרית של עובדים בחברה לקבוצה בעלת מכנה משותף המעניק פשר להשתייכותם לארגון ספציפי?

לשם כך יוצרים באמצעות חזון, "אני מאמין", רשימת נורמות וסדר עדיפויות, סמלים וריטואלים של קהילה מדומיינת הבאה במקום קהילה ממשית, כי החברים בה אינם יכולים להכיר אישית זה את זה.

בארגונים גדולים, החברים חייבים לדמיין קהילה גדולה וליצור בדמיונם את הקרבה והקשרים עם האחרים. הם חייבים להאמין ולבטוח כי גם בסניפים אחרים ובקומות השונות במגדל מאמינים באותו חזון ומונחים על ידי אותם ערכים, מכיוון שהאפשרות לוודא זאת או לקפוץ לביקור בכל סניף אינה קיימת.

אין הכוונה לדמיון מתעתע או כוזב, ששם הדגש הוא על מניפולציה או פיקציה, אלא על דמיון יצירתי, בונה ומאחד. כל ארגון גדול, שחבריו אינם יכולים להצטופף לחדר אחד, להיווכח בכולם פיזית ולהכיר זה את זה אישית, חייב לדמיין את היקפו.

דמיון כזה מעיד על יצירתיות, חיוניות ורצון עז להתאגד ולשמר את חיוניות החברה. לפיכך, ככל שארגון יקדם את זהות הקהילה המדומיינת, כך הוא יהפוך יציב וממשי יותר.

מולי פלג

מולי פלג | מולי פלג

ד"ר מולי פלג הוא מרצה וחוקר ניהול ויישוב סכסוכים ותהליכי משא ומתן. הוא לימד במרכז הבין-תחומי בהרצליה, באוניברסיטת תל אביב ובמכללת נתניה. תחומי ההתמחות שלו הם ניתוח וניהול סכסוכים, תהליכי משא ומתן, קיימות חברתית, דיאלוג בין-תרבותי ובין-דתי, מודלים של מנהיגות ודינמיקות של קבלת החלטות.

הוא משמש כעמית מחקר במרכז לישוב סכסוכים באוניברסיטת סטאנפורד וחבר הוועד המחקרי של נאט"ו. בעבר שימש כיועץ לענייני מנהיגות למרכז פרס לשלום, ולמשרד ראש הממשלה ומשרד החוץ כיועץ למשא ומתן ודיאלוג מדיני. בין שאר פעולותיו כפעיל חברתי, היה מולי פלג ממקימי הסניף הישראלי של תנועת קול אחד, תנועה לפיוס ישראלי-פלסטיני ומייסד פרויקט המנהיגות הצעירה שלה.

מולי פירסם ספרי מחקר והגות, נובלה וספרי שירה. בנוסף, מולי פירסם שלל מאמרי מחקר ואקטואליה בארץ ובחו"ל.

כתבות מומלצות

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש

אם אחת הסיבות לתוספות השכר המתכוננות למגזר הציבורי היא העלייה החדה בשכר בהיי־טק, הגיע הרגע להכניס להסכמי השכר במגזר הציבורי עוד אלמנטים היי־טקיים

העובדים שהמשכורות שלהם זינקו - ומה אפשר ללמוד מהסכמי השכר בהיי-טק

סופיה, בירת בולגריה. לגור באחת הערים העתיקות באירופה עבור 3,200 שקל בחודש

עשר ערים בעולם שאפשר לחיות בהן בפחות מ-4,000 שקל בחודש – כולל שכר דירה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אישה בטלפון

מטעינים את הטלפון כשהסוללה כמעט גמורה? תשכחו מהלוואה

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות