נתניהו מחלק טיסות לאנשי עסקים. מה הבעיה עם זה?

היחסים בין נושאי משרה לחבריהם הם מורכבים, אבל אם הם יכולים להיטיב עם המדינה - למה שזו לא תסייע להם? מבחינתי שגם שרה ויאיר נתניהו יקבלו מסוק

רועי שוורץ תיכון
רועי שוורץ תיכון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים25
בנימין ושרה נתניהו בטיסה
בנימין ושרה נתניהו בטיסהקרדיט: עמוס בן גרשום / לע"

אני מנהל ארגון קטן ללא מטרת רווח - נוע תנוע. אחת המשימות שעלינו לבצע בארגון מעת לעת היא עיצוב גרפי מסוגים שונים: לפוסטים, לאתר, לדפוס ועוד. יצא לנו לעבוד עם לא מעט גרפיקאים - מתנדבים ובשכר. מעט מהם היו זולים, טובים ומהירים. על שניים מתוך השלושה אני יכול לוותר, אבל לא על המחיר. הסיבה היא שכארגון ללא מטרת רווח, פשוט אין לנו כסף.

בתקופה הקרובה אני נתקל בבעיה קשה יותר. בשבוע הקרוב נצטרך להפיק גרפיקה בהיקף עצום - כמו שנתיים של עבודה. כדי להתמודד עם הבעיה הכשרתי את מנהלת השיווק המעולה שלנו לבצע משימות גרפיות בסיסיות, וכן התקשרנו עם עוד ארבעה גרפיקאים חדשים - מתנדבים ובתשלום. השקענו יומיים בחיפוש גרפיקאים נוספים וזה עדיין לא מספיק.

בשלב הזה עשיתי את מה שאני עושה במצבי חירום: פניתי למשפחתי. ביקשתי מאבא שלי לעבוד עם גרפיקאית מהעסק המשפחתי - בתשלום, כדי שאוכל לבקש זאת שוב בהמשך אם אצטרך. המשפחה הסכימה, ותימחרה לי את הגרפיקאית במחיר הפסד. זה עולה לי בערך רבע ממחיר השוק של הגרפיקאית, ולמעשה מציל אותי ואת הארגון.

אבל כאן אני נתקל בבעיה: האם מותר לי, כארגון ללא מטרת רווח, לשלם לעסק המשפחתי? אני מניח שיש דרך להכשיר זאת, אבל אין לי לא את הזמן ולא את האנרגיה לבדוק איך. כדי לא להתמודד עם הבעיה הזו, אני מתכוון פשוט לשלם מכיסי הפרטי. זה איננו הפתרון הרצוי. אין שום סיבה שמנהל ארגון שאינו מקבל שכר ומשקיע הרבה מזמנו יצטרך להשקיע את כספו הפרטי כדי לפתור בעיות בארגון, בזמן שיש לארגון כסף (לפחות בשביל הבעיה הזו). אבל האמת היא שרק להבין איך אני עושה את זה - יעלה לי יותר.

שלום כלכלי תמורת מסוק?

הסיפור הזה קרה לי אתמול, בדיוק באותו היום שבו פורסם בחדשות 12 כי ראש הממשלה, בנימין נתניהו, השתמש במסוק צבאי כדי להטיס את ידידו ארנון מילצ'ן לירדן. הטיסה אורגנה כדי לבחון אפשרות לבסס שיתוף פעולה ישראלי-ירדני-פלסטיני-הודי, שלהבנתי יתבסס על הטבות מס אמריקאיות שיינתנו כדי לקדם "שלום כלכלי" ושיתופי פעולה. אם העסקה הזו היתה יוצאת לפועל, היא היתה תורמת רבות למשק בישראל. זה לא עניין של ימין ושמאל, ולא נושא למחלוקת בקרב כלכלנים: כשארה"ב מסבסדת את שיתוף הפעולה באמצעות הטבות מס - זה לא רחוק מקבלת כסף ישירות מהם.

ארנון מילצ'ן
ארנון מילצ'ןצילום: Evan Agostini / אי־פי

באופן פשטני, ניתן לחלק את היחסים בין נושא משרה לחברו לשלוש קטגוריות גסות. בסוג הראשון, נושא המשרה מיטיב עם חברו על חשבון הציבור. בסוג השני מתקיים שיתוף פעולה בין נושא המשרה לחברו כך שכולם מרוויחים. בסוג השלישי, החבר מיטיב עם הציבור.

היינו מעדיפים אולי מציאות פשוטה יותר, שבה לנושאי משרה אין חברים, וכל שיתופי הפעולה הם על בסיס אינטרסים עסקיים גרידא. בפועל, בהרבה מאוד מקרים נושא משרה, ראש הממשלה במקרה שלנו, יכול להיעזר במערכות היחסים האישיות שלו למען הציבור. באותו אופן, אם מילצ'ן היה מבצע את העסקה - זה היה מהלך אדיר למשק הישראלי.

עלות-תועלת

כאן עולה שאלת המסוק. אני מאמין שנתניהו לא ממש יכול לשלם עליו בכספו שלו כפי שאני עשיתי בסיפור הגרפיקאית, ובעולם אידיאלי גם אני לא הייתי צריך לשלם. אבל כאמור, לפעילות שנעשתה היה פוטנציאל להרים תרומה אדירה למדינת ישראל.

לו הייתי ראש ממשלה, הייתי מקצה מסוק לכל דמות חשובה המגיעה ארצה - מנכ"ל של חברה גדולה, מיליארדר, פוליטיקאי בכיר או אפילו זמר מפורסם. העלות של מסוק עבור כל אחד מאלו תהיה עשרות אלפי שקלים, ובמקרי קיצון אולי אפילו מאות אלפי שקלים. אבל התועלת יכולה להיות עצומה: כל בכיר כזה שיחשוב שיש פוטנציאל לשיתוף פעולה עם ישראל - או אפילו סתם יהנה יותר בביקורו - יכול לתרום מיליונים ומיליארדים למשק הישראלי, באופן ישיר ועקיף.

מעבר לזה, אני לא רואה בעיה בכך שלראש הממשלה יוקצה מסוק לשימושו הפרטי, שבו יוכל להסיע גם את אשתו לכל מקום שתחפוץ, ואת בנו וחבריו למועדוני לילה. אין שום דבר רע בשכר גבוה בכסף ובהטבות אחרות לראש ממשלה. הוא מכהן בתפקיד בכיר, וככל ששכרו יהיה יותר גבוה - כך הוא יתפתה פחות לשוחד.

אין לי מושג אם נתניהו נקי כפיים. נשאיר למשטרה לעשות את עבודתה. אבל המחשבה שהטסת מיליארדר למשימה עם פוטנציאל אדיר היא עבירה פלילית - היא פשוט מגוחכת. כן, גם אם הוא, חלילה, חבר של ראש הממשלה.

רועי שוורץ תיכון

רועי שוורץ תיכון | לו הייתי שר אוצר

רועי שוורץ תיכון הוא כלכלן ויזם חברתי, בשנים האחרונות רועי עומד מאחורי עמוד הפייסבוק "לו הייתי שר אוצר", שבו הוא כותב על כלכלה ציבורית בישראל ובעולם. במקביל רועי הוא מייסד ויו"ר "נוע תנוע" - אגודה ללא מטרת רווח המפעילה ומקדמת תחבורה בשבת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker