כך הפקיר גלעד ארדן את כבישי ישראל בידי המפגינים

השר ארדן ממונה על המשטרה, ומתוקף תפקידו אחראי על תפקודה התקין. הוא אמנם לא אשם בכל מקרה אלימות שקורה, אבל הוא כן אשם בכך שלא הכתיב למשטרה מדיניות להתמודד עם חסימות הכבישים, והפך את כבישי המדינה להפקר

רועי שוורץ תיכון
רועי שוורץ תיכון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
מכונית עולה באש בצומת עזריאלי במחאת האתיופים
מכונית עולה באש בצומת עזריאלי במחאת יוצאי אתיופיהצילום: תומר אפלבאום

השר גלעד ארדן, כשר לביטחון פנים, הוא הממונה על המשטרה. מתוקף תפקידו הוא האחראי לדאוג לתפקודה היעיל והתקין. ככזה הוא אינו אשם בכל מקרה אלימות, פריצה לבית, או רצח של עבריינים. מקרי אלימות יהיו גם תחת השר הטוב בעולם במשטרה המתוקצבת בעולם. לכן, הוא גם לא אחראי למותו המצער של סולומון טקה.

למה הוא כן אחראי? ארדן הפך את כבישי מדינת ישראל לאמצעי לחץ בידי מפגינים. ארדן התעלם ממחאות רבות שחסמו כבישים; הוא לא הכתיב מדיניות; הוא נתן למשטרה לנהל את המצב ככל העולה על רוחה והפך את כבישי מדינת ישראל להפקר.

היו לו המון הזדמנויות. ראינו את זה מקילומטרים. רק אני כתבתי על כך כמה פעמים בעבר, ולא הייתי היחיד.

כך בהפגנת הנכים באוקטובר 2018 פניתי למשטרה במספר שאלות. הדוברות התעלמה ומיסמסה אותי ולכן פניתי בשנית לממונה על חופש המידע במשטרה. לשאלתי האם התקבלה הנחיה בנושא הפגנות החוסמות כבישים מהיועץ המשפטי, משרד המשפטים, המשרד לביטחון פנים, או כל גוף ממשלתי שאינו המשטרה - נעניתי שלמשטרה לא ידוע על הוראות או פניות בעניין זה.

כשניסיתי להבין כיצד המשטרה מחליטה מה לעשות כשהפגנה משתקת חצי מדינה, נעניתי ש"תאופשר חסימת צירים על פי הערכת המפקד במקום. המפקד במקום עושה איזון בין זכות המחאה לבין שמירה על הסדר הציבורי ובהתאם מקבל החלטה. הסמכות לקבל החלטה היא של המפקד במקום".

זה מגוחך והזוי לתת למפקד בשטח לקבל החלטה כבדת משקל בכל הנוגע לחסימת הצומת המרכזי במדינה. במאה ה-21 קיימים אמצעי תקשורת יעילים שמאפשרים לכל אחד מכל מקום במדינה ובעולם להעריך את המצב בשטח ולקבל החלטה בהתאם.

זו לא רק האשמת הש"ג. המדיניות הרשמית בישראל היא שהש"ג מחליט. 

כבוד השר, היו לך אינסוף הזדמנויות לתקן, להנחות או לקבוע מדיניות מבעוד מועד. גם אתמול היו לך שעות רבות להכתיב למשטרה מדיניות שונה, להתערב בהחלטות המשטרה להתמודדות עם הפרות סדר שגרמו להרס רכוש, לשוטרים, מפגינים ועוברי אורח פצועים ולאמבולנסים להתעכב בדרך לבית החולים.

האשמה במקרה הזה כולה שלך - יש לך דם על הידיים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker