גיוס חרדים לצה"ל לא יפתור את בעיית הכפייה הדתית במדינה

מערך הכשרות מעלה את יוקר המחיה? לאף אחד לא אכפת. החלשים ביותר תקועים בבית בשבת? ליברמן כנראה לא שמע על כך. איני יכול להתחתן עם אהובתי שעלתה מברית המועצות? בעיה שלי ושלה

רועי שוורץ תיכון
רועי שוורץ תיכון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
חייל חרדי מחוץ לבקו"ם בתל השומר
חייל חרדי מחוץ לבקו"ם בתל השומרצילום: מוטי מילרוד

חולים בגוף ובנפש; פציפיסטים; חילוניות; מסורתיות; דרוזיות; ערבים; ערביות; בדואים; בדואיות; דתיות; בני ישיבות; חרדים וחרדיות.

זו רשימה, כנראה חלקית, של הקבוצות שאינן משרתות שירות צבאי מלא של שנתיים ושמונה חודשים בדומה לגבר הדרוזי או החילוני. כל אחת מקבוצות אלו מקבלת פריווילגיה מהמדינה. חלקן לא משרתות בכלל וחלקן משרתות לתקופה מקוצרת.

צה"ל לא צריך את כל כוח האדם שיש לו כיום, ובטח את כוח האדם שצפוי להיות לו בעתיד. שלל דו"חות וועדות קבעו זאת בעבר. עם זאת הציבור החילוני צועק געוואלד, כאילו הוא עומד בפני משבר. הציבור החילוני קורא לגיוס מיידי של החרדים. לא של הדתיות, לא של הדרוזיות, לא לשירות מלא של החילוניות או בני הישיבות, אלא רק לגיוס החרדים.

גיוס חרדים או כל קבוצה אחרת לא יקלו על ילדינו. אם השירות הצבאי הוא אגרוף – איננו מבקשים למנוע את קבלתו או להקל בעוצמתו – אלא רק לוודא שאם אנחנו מקבלים כולם יקבלו. טמטום אופייני למדינה ההזויה שלנו.

מילא אם היינו מבקשים לגייס חרדים כדי לקצר את אורך השירות שלנו. אבל לא, זה לא עומד ולא עמד על הפרק. גיוס החרדים הוא נטו בבחינת מה ששנוא עליך – תעשה לחבריך.

מילא אם היינו מבקשים לקצץ בתקציבי הישיבות כדי לממן שכר לחיילים, אבל לא, אנחנו נשאיר את תקציבי הישיבות כפי שהם וניתן שכר גבוה למדי לחלק מהחרדים שיתגייסו, אלו שיש להם משפחות וילדים. שכר גבוה מזה שניתן לחיילים שאינם חרדים. שכר שיכול היה לשמש להעלאת השכר של מי שכבר משרת.

זהו מקרה קלאסי של להקטין את החתיכות הגדולות בעוגה, במקום להגדיל את החתיכות הקטנות יותר. הכל בשם השוויון.

זה לא שחסרה כפייה דתית במדינה שצריך להילחם בה. כפייה בנישואין, בגיור, בבתי הדין, בתחבורה, בכשרות ואפילו כפייה דתית בצבא. וזו רשימה חלקית בלבד. אבל אף אחד לא עושה כלום בנושא.

מערך הכשרות מעלה את יוקר המחיה? לאף אחד לא אכפת. החלשים ביותר תקועים בבית בשבת? ליברמן כנראה לא שמע על כך. איני יכול להתחתן עם אהובתי שעלתה מברית המועצות? בעיה שלי ושלה.

כמי שהקים ארגון הפועל לקידום תחבורה בשבת ומרבית זמנו מושקע בתחום הדת והמדינה, אני יכול להגיד שלא רק שגיוס חרדים לצה"ל הוא ההישג הכי פחות חשוב בתחום הדת והמדינה – אלא שממש ייתכן שהוא לא הישג אלא נסיגה לאחור. צעד שיגרום לכפייה והדרת נשים בצה"ל, כפי שקרה עד עכשיו בעקבות גיוס אוכלוסייה דתית וחרדית.

צריך לשנות את המשוואה בדת ומדינה: כספים לחרדים כחלק מהקואליציה? לגיטימי, כמו הכספים שהעבודה היתה מקבלת לנוער העובד והלומד, שכחול לבן היתה מקבלת לתרבות או של הימין החדש להתנחלויות. אלו חוקי הפורמט. אבל כפייה על ציבורים אחרים? לא! תקיף. ובלתי ניתן לגישור.

רועי שוורץ תיכון

רועי שוורץ תיכון | לו הייתי שר אוצר

רועי שוורץ תיכון הוא כלכלן ויזם חברתי, בשנים האחרונות רועי עומד מאחורי עמוד הפייסבוק "לו הייתי שר אוצר", שבו הוא כותב על כלכלה ציבורית בישראל ובעולם. במקביל רועי הוא מייסד ויו"ר "נוע תנוע" - אגודה ללא מטרת רווח המפעילה ומקדמת תחבורה בשבת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום