רקחה לעצמה מיליונים: האישה העשירה בישראל שלא שמעתם עליה

תכירו את "ירדן כהן" (ג'ו), הטייקונית שניצלה את הידע שלה במיסוי כדי לפטר אלפי עובדים בארץ, להעביר את המפעל שלה לקפריסין ואז הצליחה לקבל מהמדינה 30% השתתפות

רועי שוורץ תיכון
רועי שוורץ תיכון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
צללית של ראש אישה

מעטים מכם שמעו את השם ירדן כהן.

זה כנראה כי ירדן גרה בחולון ולא בסביון ונוסעת במאזדה ולא במרצדס. לכן, היא לא ברשימת המשפיעים, היפים והנכונים, או העשירים החברתיים. אך ירדן היא אחת האנשים האמידים ביותר בישראל. טייקון של ממש. סביר להניח שכולכם צרכתם את אחד מתוספי התזונה של ירדן. אותם היא מוכרת באמצעות שבעה מותגים שונים.

הכל התחיל בזאב, אבא של ירדן. מגיל קטן אהב לערבב דברים. הוא היה היחיד שהיה מבריז משיעורי מתמטיקה לא בשביל לעשן, אלא כדי ללכת למעבדה לכימיה. לאחר שהשתחרר מהצבא בשנות השישים המאוחרות פתח בית מרקחת. בית המרקחת התפתח לאט לאט למפעל קטן. עם השנים המפעל גדל ומכר פחות ופחות תרכובות שזאביק רקח ויותר ויטמינים ותוספי מזון.

לפני כעשור הבת היחידה של זאב, ירדן, השתלבה בו, לא לפני שהשתחררה כסא"ל מ-8200 והשלימה MBA בהרווארד. ב-2010 כשזאב פרש מהעסק, ירדן, או כמו שהחברים מהרווארד קוראים לה ג'ו, קיבלה את המושכות.

אחרי שג'ו הצליחה לקבל הלוואה מהבנק, היא השתמשה בה כדי לקנות את מרבית מפעלי הוויטמינים ותוספי התזונה בארץ. במטולה, דימונה, בנהריה ובבית שמש. ואז היא סגרה את המפעל המשפחתי בחולון ואת כל המפעלים שקנתה ופיטרה לאט לאט בלי שהתקשורת שמה לב - 2,200 עובדים במשך 24 חודשים. במקביל היא הקימה שני מפעלי ענק בניקוסיה שבקפריסין ובשדרות.

לג'ו לא היה את הידע של זאב בכימיה, אבל היא לא הייתה צריכה אותו. לג'ו היה ידע במיסוי ששווה פי כמה.

בית מרקחת
בית מרקחתצילום: בלומברג

ג'ו העבירה את כל התוצרת שיועדה לארץ לקפריסין, והשאירה את התוצרת ליצוא במפעל בשדרות. לא, לא התבלבלתם, קראתם נכון. בזכות המהלך, המפעל יכול היה להיכנס כמפעל מייצא תחת חוק עידוד השקעות הון, וכך מס החברות של המפעל החדש ירד מ-25% של המפעל בחולון ל-7.5% בשדרות. בנוסף, בזכות המעבר לשדרות היא נהנתה מהשתתפות של המדינה ב-30% מעלות הקמת המפעל החדיש. מפעל המבוסס על רובוטים ואוטומציה, פרט ל-16 עובדים במשמרת שהגיעו מהמרכז בכמה מוניות.

והייצור שיועד לארץ? בקפריסין. קפריסין לא משתתפת בהשקעות בהון, ולכן המפעל בקפריסין מבוסס על כוח אדם מקומי ולא על מכשור מתקדם. כשהיא משלמת משכורת מדי חודש ל-1,287, ג'ו היא המעסיקה השביעית בגודלה בניקוסיה. מס החברות הנמוך הוא בונוס - אבל היתרון האמיתי הוא בכלל הפטור ממע"מ. בזכות הפטור ממע"מ על יבוא אישי לארץ, ג'ו מציעה בעשרות אתרים שונים בעברית הנראים ישראלים לגמרי תוספי תזונה ומינרלים שונים במחירים הנמוכים בישראל. אולי 1% מהלקוחות שם לב שעל החשבונית לא מופיע מע"מ והכתובת בכלל בקפריסין.

ג'ו האמיתית

אבל אל לנו לשכוח שג'ו פיטרה 2,200 עובדים בישראל ושכרה 1,287 עובדים בקפריסין, תוך שהיא מגדילה את הרווחים במאות אחוזים, עברה לספקים בחו"ל, הקטינה את סך המס שהיא משלמת למדינה ועוד קיבלה 30% השתתפות בהשקעה מהמדינה.

ג'ו היא בדיונית. החברה שלה לא קיימת למיטב ידיעתי וייתכן שטעיתי באחוז לפה או לשם בהטבות. אך הסיפור של ג'ו הוא סיפור אמיתי. הוא סיפור של איך כתוצאה מהטבות מס שכולן על הנייר נראות מדהימות - מדינת ישראל מפסידה. הוא סיפור שקורה יום-יום במדינה שבה הפוליטיקאים משאירים את מס החברות, כנראה המס הגרוע ביותר, גבוה. זה נשמע טוב למסות את ה"טייקונים", אך במקביל המדינה נותנת פטור לכל דורש כי הפקידים מבינים שהוא לא ריאלי ואם יהיה כל כך גבוה - כל מי שיכול יהגר החוצה. וכך? העסקים הקטנים והלא מקומבנים סובלים.

זה סיפור שקורה יום-יום במדינה שבמקום להקל על הרגולציה ולהפחית את מס החברות היא משתתפת במימון השקעות. השקעות שאין לה דרך טובה לבחון וחלקן מקטינות את מספר העובדים. השקעות שאין שום סיבה שמדינה תחרותית ברגולציה ובמיסוי תממן.

זה סיפור שקורה יום-יום במדינה שוויתרה על המלחמה בביורוקרטיה וקבוצות הכוח כדרך אמיתית להוזלת מחירים, ובמקום זאת החליטה לוותר על התעשייה המקומית לטובת פטור ממע"מ ליבוא מחו"ל עד 75 דולר, פטור שאוסטרליה הנהיגה וביטלה. פטור שגורם לעסקים ישראלים לפשוט רגל ולעסקים בינלאומיים להימנע מלהיכנס לישראל.

ג'ו היא הדוגמה המזוקקת לכל מה שרע כשחברי הכנסת חושבים שהם יכולים להנדס את הכלכלה. נותר לנו רק לקוות שהכנסת הבאה לא תיצור ג'ו נוספת.

רועי שוורץ תיכון

רועי שוורץ תיכון | לו הייתי שר אוצר

רועי שוורץ תיכון הוא כלכלן ויזם חברתי, בשנים האחרונות רועי עומד מאחורי עמוד הפייסבוק "לו הייתי שר אוצר", שבו הוא כותב על כלכלה ציבורית בישראל ובעולם. במקביל רועי הוא מייסד ויו"ר "נוע תנוע" - אגודה ללא מטרת רווח המפעילה ומקדמת תחבורה בשבת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker