תעזבו את אחוז החסימה בשקט, הוא לא באמת משנה

בבחירות האחרונות אחוז החסימה גרם לאובדן של יותר מ-300 אלף קולות, ועורר שיח על האם צריך להוריד אותו - או להעלות אפילו יותר. העניין הוא שזה פשוט לא משנה

רועי שוורץ תיכון
רועי שוורץ תיכון
איילת שקד ואורלי לוי אבקסיס. נפלו מתחת לאחוז החסימה
איילת שקד ואורלי לוי אבקסיס. נפלו מתחת לאחוז החסימהצילום: אוליבייה פיטוסי ותומר אפלבאום

בבחירות 2019 יותר קולות מאי פעם נפלו מתחת לאחוז החסימה. כולנו שמענו על כך בטלויזיה, קראנו על כך בעיתון ודיברנו על כך עם חברים. הימין החדש, זהות, גשר ועוד מפלגות יותר קטנות "איבדו" יותר מ-300 אלף קולות.

תוצאות אלו עוררו מיד שני סוגים של תגובות הפוכות במהותן - מצד אחד רבים הטוענים שיש להוריד את אחוז החסימה, אולי אפילו לכדי מנדט אחד, רק כך לא יאבדו כל כך הרבה קולות. רובם גם מאמינים שאחוז חסימה גבוה הוא צעד לא ליברלי המונע ייצוג של זרמים באוכלוסייה. ומצד שני, עלו קריאות בין היתר של תומכים בשיטה דו-מפלגתית להעלאת אחוז החסימה, כדי לקטוע את חלומן של מפלגות לרוץ עצמאית ולמנוע פיצולים. התומכים בשיטה זו מאמינים שהיא תעזור לפוליטיקאים לייצג את דעות הציבור. בשיטה זו החלוקה בין המפלגות בכל נושא מהותי תהיה דומה לחלוקה בציבור, עם פחות מפלגות נישה, המייצגות עמדות הרחוקות מלכתחילה ממרבית הציבור.

ואני אומר - אחוז החסימה חסר משמעות.

אחוז החסימה חסר משמעות כל עוד הוא נשאר קבוע. זה נכון, במערכות הבחירות האחרונות הוא לא נשאר קבוע, למעשה הוא השתנה בעיקר בהתאם להנחות הפוליטיות של הקואליציה על יריביה (הנחות שלא תמיד התבררו כנכונות) ולא מתוך משנה סדורה, השואפת שאחוז החסימה יהיה בגובה מסוים.

אחוז החסימה חסר משמעות, כל עוד הוא נשאר קבוע, כי כל עוד אחוז החסימה קבוע - המשמעות היחידה שלו היא מעבר מפוליטיקה בין-מפלגתית לפוליטיקה פנים-מפלגתית. כל עוד מפלגות דמוקרטיות מהוות נתח משמעותי בכנסת - כל העלאה של אחוז החסימה למעשה תגרום למעבר ממצב של מפלגות נישה לתת-סיעות בתוך מפלגות קיימות.

דמיינו למשל מה היה קורה לו אחוז החסימה היה עולה לבערך שמונה מנדטים - ישראל ביתנו, כולנו, זהות, הימין החדש ואיחוד הימין היו חוברים לליכוד ונהפכים למחנות בתוך הליכוד. אף גורם לא היה מוותר על שאיפותיו הפוליטיות. ליברמן היה פוקד את דוברי הרוסית; כחלון היה פוקד "חברתיים"; סמוטריץ' דתיים-לאומיים וכו'. כתוצאה מכך, מספר המשתתפים בפריימריז היה גדל והם היו רלוונטיים לחלקים הרבה יותר גדולים באוכלוסייה. האם מאזן הכוחות היה נשמר? לא, ברור שלא, אך אי אפשר לדעת מי יתחזק ומי ייחלש.

מנגד לו היו מורידים את אחוז החסימה למנדט בודד - רבים היו מתפצלים מהליכוד, מהעבודה, ממרצ וממפלגות דמוקרטיות אחרות. שלי יחימוביץ', אילן גילאון ושרן השכל - כולם יכלו לשקול הקמת מפלגות המתמקדות בכלכלה.

כך, לצורך העניין, נניח שקיימת מפלגת שמאל מדיני וימין כלכלי היפותטית - במצב שבו אחוז החסימה נמוך היא תתמודד בעצמה. במצב שבו אחוז החסימה יהיה גבוה - סביר שנציגיה, שרצו עצמאית קודם, ירוצו במסגרת מפלגת שמאל מדיני כתת-סיעה ימנית כלכלית.

בפועל ההבדל בין שני המצבים קטן מאוד.

שלא לדבר בכלל על היכולת לבצע בלוק טכני ולרוץ ביחד רק כדי להתגבר על אחוז החסימה, כפי שאמסלם ופייגלין עשו או עוצמה יהודית והבית היהודי.

כך, כל עוד קיימות מפלגות דמוקרטיות בשיעור ניכר יחסית, אין באמת הבדל בין שני המצבים. הבעיה העיקרית נובעת מהשינויים התכופים באחוז החסימה המקשים על המערכת להתרגל אליו. כן, לו אחוז החסימה יהיה מנדט, סביר שיהיה פחות בזבוז של קולות, כך אנחנו לומדים מההיסטוריה, אבל בכלל לא בטוח שזו המטרה היחידה שלנו. הרי - יש מן האמת שיש קושי בלהרכיב ממשלה עם מפלגות בגודל מנדט.

ולכן אני אומר - אל תזיזו אותו משיקולים פוליטיים, הזזת אחוז החסימה מיותרת. השאירו אותו כפי שהוא. הצעד היחיד שאולי נכון לחשוב עליו הוא איך מקדמים יותר מפלגות דמוקרטיות.

רועי שוורץ תיכון

רועי שוורץ תיכון | |לו הייתי שר אוצר

רועי שוורץ תיכון הוא כלכלן ויזם חברתי, בשנים האחרונות רועי עומד מאחורי עמוד הפייסבוק "לו הייתי שר אוצר", שבו הוא כותב על כלכלה ציבורית בישראל ובעולם. במקביל רועי הוא מייסד ויו"ר "נוע תנוע" - אגודה ללא מטרת רווח המפעילה ומקדמת תחבורה בשבת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker