הפרטת הרכבת: פתרון מעולה לבעיה שלא קיימת

רבים חושבים שרכבת ישראל נועדה לקשר תחבורתית בין ישובים שונים. זו טעות ■ הרכבת נועדה להגשים מטרות חברתיות כמו חיבור הפריפריה למרכז, צמצום השימוש ברכב הפרטי בכניסה למטרופולינים והפחתת הגודש בכבישים

רועי שוורץ תיכון
רועי שוורץ תיכון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
רכבת ישראל. קודם לבנות תחנות - וסביבן להקים יישובים
מחסור קרונות בציר איילון, שבו עוברים 80% מהקוויםצילום: מגד גוזני

רבים מאזרחי ישראל לא מרוצים מרכבת ישראל. השירות, האיחורים והשביתות הם סדין אדום לישראלי הממוצע. לכל אלו הקהילה הליברלית מציעה מעין פתרון קסם - הפרטת הרכבת. פעולה שלא רק תמנע את השביתות ותשפר את השירות, אלא תחסוך הרבה מאוד כסף למדינה. נכון? לא ממש.

ככלל, אנחנו יודעים שהממשלה מנהלת חברות פחות טוב מהמגזר הפרטי. באופן מובנה, התחרות בין החברות, מערכת התמריצים והגמישות הניהולית-תכנונית במגזר הפרטי מאפשרת לו לבצע משימות מוגדרות בצורה יעילה מאוד בהשוואה למגזר הממשלתי. בתחרות עסקית בדומה לאבולוציה מי שאינו המתאים ביותר לא ישרוד. זו הסיבה שלמרות שהממשלה בונה המון - היא לא מחזיקה בחברות בנייה, למרות שהממשלה צורכת שירותי אינטרנט וטלפוניה בהיקפים עצומים - היא לא מחזיקה חברת תקשורת. השוק הפרטי יודע לעשות זאת יותר ביעילות.

מסיבה זו רבים חושבים שנכון גם להפריט את רכבת ישראל. זו טעות.

כדי להבין זאת צריך להבין למה בכלל פועלת רכבת ישראל מלכתחילה. רבים חושבים שרכבת ישראל נועדה לקשר תחבורתית בין ישובים שונים. זו טעות. אם רק היינו רוצים לקשר בין חיפה לתל אביב - קו אוטובוס מספיק. הוא זול יותר להקמה וזול יותר להפעלה. בשביל זה לא היינו בונים מסילה במיליארדי שקלים, קונים קרונות במיליארדים נוספים ומסבסדים את הכרטיסים במיליארדים נוספים.

רכבת ישראל נועדה להגשים מטרות חברתיות שממשלת ישראל סימנה לעצמה. דוגמת חיבור הפריפריה למרכז, צמצום השימוש ברכב הפרטי בכניסה למטרופולינים והפחתת הגודש בכבישים. לכל אחת ממטרות אלו הממשלה רואה ערך מעבר לרמת הנוסע הבודד. כך למשל - מבחינת הנוסע שרוצה להגיע מבאר שבע לתל אביב בגדול רכב ורכבת זהים, אך מבחינת ממשלת ישראל - אם הוא ייסע ברכבת, פחות רכבים יכנסו לתל אביב וכך זמן הנסיעה של נהגים רבים אחרים יתקצר. זו הסיבה שממשלת ישראל מוכנה להשקיע בכך הרבה כסף.

ב-2018 הרכבת הכניסה כ-753 מיליון שקל מנוסעים וכ-1.447 מיליארד שקל כסובסידיה מהמדינה. כך למעשה על כל שקל שאנחנו משלמים לרכבת - ממשלת ישראל מוסיפה שני שקלים. ייתכן שרכבת מופרטת תהיה יעילה יותר במעט, אולי היא תחסוך מאה, מאתיים, או אפילו ארבע מאות מיליון, אך לא הרבה יותר מכך. לכן, לו רכבת ישראל תופרט, כל כרטיס יתייקר פי 3-2.5. אבל במחיר זה מספר הנוסעים יקטן, ולכן הרכבת תצטרך לסגור קווים שלא יהיו רווחיים. בהתאם התדירות תקטן ולא מעט תחנות רכבת ייסגרו.

עובדים במוסך רכבת ישראל
עובדים במוסך רכבת ישראלצילום: רמי שלוש

אבל הסובסידיה מהמדינה זה הכסף הקטן. בפועל כל תוכנית הפיתוח של רכבת ישראל מתבססת על תקציב מדינה נפרד. המסילות לא נבנות מתקציב רכבת ישראל והקרקע המשמשת למסילות ותחנות - ניתנת בחינם. בכל שנה המדינה משקיעה מיליארדים רבים בפיתוח מסילות חדשות ובשדרוגים לרשת הקיימת. גם אם הקווים המכניסים ביותר של הרכבת יוכלו להתקיים משך כמה שנים כקווים מופרטים, בטווח הארוך אני לא רואה דרך שבה החברה המופרטת תוכל להמשיך לתפקד ללא השקעות בפיתוח והתחדשות והמקורות העצמיים שלה פשוט לא יספיקו.

מסיבות אלו הפרטת הרכבת לא רלוונטית ולא על הפרק.

במקום הפרטה, אפשר להציע מיקור חוץ - מדינת ישראל תאפשר לחברות פרטיות לספק שירותים רכבתיים עבורה ועבור הנוסעים. זאת בדומה לדרך שבה המדינה מתקשרת עם מפעילות האוטובוסים ומפעילת הרכבת הקלה בירושלים.

לשיטה זו יתרונות לא מבוטלים על פני הפעלה של חברה ממשלתית, אך הם רחוקים מלהיות פלא כלכלי מסעיר. כן, חברות פרטיות יעילות יותר. אך חוזה קשיח וארוך טווח הנדרש במקרה של התקשרות כזו בין המדינה למפעילה יתברר במקרים רבים כקשיח מדי, בצורה הפוגעת במטרות המקוריות לשמן ההתקשרות נוצרה מלכתחילה. ראינו זאת ברכבת הקלה בירושלים - המדינה התקשרה בחוזה ארוך טווח מול המפעילה, חוזה שהתברר כלקוני וכתוצאה מכך פוגע בנוסעים. במקרה זה למדינה היו שתי ברירות - לשלם הרבה כדי לשפר את החוזה, שכן היא בעמדת נחיתות מול החברה, או לחכות לתפוגת החוזה.

לפני כמה חודשים הורה שר התחבורה ישראל כ"ץ לרכבת ישראל לפתוח את הקו לירושלים גם על חשבון קווים קיימים במסילת החוף, זאת לפני שהגיע ציוד שיאפשר לפתוח אותו מבלי לפגוע בשירות במקומות אחרים. החלטה זו עוררה הרבה מחלוקת, ובאופן אישי איני מסכים איתה, אך אני כן מאמין שהיא בסמכות השר. כגורם המסבסד את הרכבת למטרות חברתיות - חובתו לקבוע את סדר העדיפויות. דמיינו מצב שבו היינו מבקשים לעשות זאת כשהרכבת מופעלת במיקור חוץ. הזכיין היה מתנגד לכך ומתרצה רק כשהיינו משלמים לו סכום כסף גבוה באופן מגוחך.

הסיבה העיקרית שרבים רוצים שינוי מבני ברכבת ישראל היא ועד העובדים - ועד פראי שמנצל את הכח המונופוליסטי שלו כנגד הציבור. בעוד אני בטוח שמיקור חוץ ברכבת אכן יקטין את סחטנותו במידה מסוימת, צריך לזכור שעל מנת לקבל את הסכמתו למהלך, בלי השבתה כוללת של הרכבת - נצטרך לשלם על כך הרבה מאוד, כל כך הרבה שייקח שנים רבות, אולי עשרות שנים, כדי להחזיר זאת. בנוסף, גם ועד עובדים בחברה פרטית יכול להיות סחטני למדי - ראו למשל את ועד הטייסים באל על.

מיקור חוץ זו דרך מאוד עקומה כדי לפתור בעיות שמרביתן מגיע מוועד העובדים. הדרך הנכונה היא לטפל בשורש הבעיות שנכונות רוחבית לעובדי מדינה רבים.

ולכן, אני מאמין שלפני שנבצע שינוי מבני ברכבת. שינוי שהערך המוסף שלו יהיה נמוך למדי - צריך להתחיל משינוי עמוק ביחסי העבודה בישראל. שינוי שיקטין את הכןח הקרטליסטי של ההסתדרות והכח המונופוליסטי של ועדי השאלטר.

רועי שוורץ תיכון

רועי שוורץ תיכון | לו הייתי שר אוצר

רועי שוורץ תיכון הוא כלכלן ויזם חברתי, בשנים האחרונות רועי עומד מאחורי עמוד הפייסבוק "לו הייתי שר אוצר", שבו הוא כותב על כלכלה ציבורית בישראל ובעולם. במקביל רועי הוא מייסד ויו"ר "נוע תנוע" - אגודה ללא מטרת רווח המפעילה ומקדמת תחבורה בשבת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום