עזוב קנאביס: אדוני ראש הממשלה, כך תחזיר לעצמך את המצביעים שנטשו

לא צריך להיות פרשן פוליטי כדי לשים לב שפייגלין מושך בכוח את המערכת הפוליטית - פתאום כולם מדברים על כלכלה חופשית וקנאביס. אבל זה לא מה שיחזיר מצביעי ליכוד הביתה

רועי שוורץ תיכון
רועי שוורץ תיכון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
בנימין נתניהו
בנימין נתניהוצילום: מוטי מילרוד

אדוני ראש הממשלה, בנימין נתניהו,

יש לי עצה בשבילך. כמצביע ליכוד וכמי שרוצה בהצלחת הליכוד, אני רוצה להפנות את תשומת ליבך לדרך להחזיר הרבה מאוד מנדטים לליכוד, תוך כדי שיפור המדינה והפיכתה למדינה שאני ואתה רוצים שהיא תהיה, וזאת באמצעות כניסה לתחום שהזנחת בשנים האחרונות.

לא צריך להיות פרשן פוליטי כדי לשים לב שפייגלין מושך בכח את המערכת הפוליטית: מפלגת כחול לבן מדגישה בכל הזדמנות את מחויבותה - ואת מחויבותו של אבי ניסנקורן, יו"ר ההסתדרות - לשוק חופשי; אתה עצמך, אביגדרו ליברמן, נפתלי בנט ורפי פרץ מתחרים על מי יותר תומך בכלכלה חופשית; ובכירי מפלגות רבים מדברים פתאום על קנאביס, על אף שפרט לשרן השכל מפלגת הליכוד לא התעניינה מעולם בקנאביס.

בימים אלו ברור שאתה מעוניין להחזיר מצביעי זהות לליכוד, ועל הדרך לנגוס קצת במפלגות המרכז האחרות.

אבל אתה מפספס. יש לך שטח מת בגודל עצום. כמי שכותב על כלכלה חופשית לא מעט, כמי שהנושא קרוב מאוד ללבו וכמי שמבין את הצורך בלגליזציה של סמים קלים או לפחות באי הפללה אמיתית - נושאים אלו חשובים לי, אבל הם לא מה שיביא מנדטים רבים לליכוד.

על מנת להביא מנדטים נוספים אתה צריך להגיד לציבור חד משמעית ולשכנע אותו שהליכוד היא תנועה שתגרום להפרדת דת ומדינה. כל הסקרים מראים שקיים רוב בקרב החילונים והדתיים המעוניינים בתחבורה בשבת. אלו נמצאים בקרב מצביעי ליכוד ואפילו בקרב מצביעי הבית היהודי. אני יודע שזה עשוי להישמע מוזר, אבל אתה מוזמן להסתכל על הסקר השנתי של מכון סמית' בנושא.

הציבור החילוני, הציבור הדתי ואפילו החרדים המצביעים לליכוד ולמפלגות לא סקטוריאליות רוצים הפרדת דת ומדינה. כן, יש מיעוט קיצוני שלא מעוניין בכך. מיעוט קיצוני בכמה זרמים חרדיים. אבל אתה לא נבחרת לכנסת, לממשלה ולראשות הממשלה כדי לייצג את חסידות גור. אתה נבחרת כדי לייצג את מרבית הציבור הישראלי, ובראש ובראשונה את מצביעי הליכוד. ויש רוב הרבה יותר גדול בקרב מצביעי הליכוד לתחבורה בשבת מאשר ללגליזציה.

כמעט כל המערכת הפוליטית כבר הגיבה לכך. תוכל לראות את השינוי בקמפיינים במערכת הבחירות הנוכחית. שינוי שאני מקווה שאני והארגון שאני עומד בראשו (נוע תנוע) גרמנו לחלק קטן ממנו. בעוד בעבר מרצ היו כמעט היחידים שדיברו על תחבורה בשבת, היום כמעט כולם מדברים על כך.

עד לפני שנה יכלת לשמוע ששלי יחימוביץ' מתנגדת לתחבורה בשבת כי "סוציאליזם" (למרות שכמובן המדינות הסוציאליסטיות בעולם איכשהו מסתדרות עם תחבורה בכל ימות השבוע) - כיום יחימוביץ' שותקת בנושא, ותחבורה בשבת היא אחד מהמסרים המרכזיים של קמפיין העבודה, אם לא המרכזי ביותר, בבחירות הנוכחיות.

ב-2013 וב-2015 יש עתיד דחקה את התחבורה בשבת לתחתית דף המסרים - בכחול לבן המסר בראש הרשימה. גם לליברמן ואפילו לפייגלין אנשים מצביעים בגלל דת ומדינה. שלא לדבר על בנט ושקד שאמנם נחלשו מסיבות רבות, אך קיבלו מספר כפול של מנדטים כשהם הסתמנו כבשורה בתחום הדת והמדינה, ביחס למצב כיום, שבו הם מגמגמים בנושא.

תחבורה בשבת היא רק דוגמה לפוטנציאל בתחום הדת והמדינה - פוטנציאל מצביעים שמעריכים אותך מאוד. בכלכלה, בביטחון וביחסי החוץ. מצביעים שרק מחכים שתעשה משהו קטן בתחום הדת והמדינה למענם כדי שיוכלו לבחור בך. מצביעים שכרגע פשוט לא יכולים להצביע לליכוד כשהם מרגישים שגונבים להם את המדינה.

קיימים מצביעים רבים באוכלוסייה שרוצים חופש ורוצים שהמדינה לא תתערב בחייהם, והפסדנו רבים מהם בחוק המרכולים, אבל אם נפעל ונדבר על כך ונראה שאנחנו מעוניינים בשינוי נוכל להחזיר אותם הביתה.

הליכוד, המפלגה שלי ושלך, היא מפלגת חירות ליברלית. אדוני ראש הממשלה, מי יביא חירות אם לא אנחנו?

אם תעשה זאת לא רק החיים של אזרחי ישראל ישתפרו - אלא רבים יחזרו לליכוד. כל שאר הניסיונות שלך ושל התנועה להחזיר הביתה קולות של מצביעי זהות לא יעבדו באותה מידה. הרבה פחות אנשים מתעניינים בכלכלה חופשית, ליברליזם או לגליזציה, מאלו שמתעניינים בדת ומדינה. ושוב - אני כותב זאת כאחד שכל התחומים האלו קרובים ללבו.

יודע מה? עזוב פוליטיקה - עשה זאת בשביל הילדים שלך ובשביל ילדיהם.

גילוי נאות: הכותב הינו מצביע ליכוד התומך בשוק חופשי ומייסד "נוע תנוע" - ארגון חברתי המקדם תחבורה בשבת

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker