הכל עניין של אושר (או: למה אצביע לנתניהו)

אנחנו צריכים לבחור ראש ממשלה לפי שאלה אחת ויחידה: מי יהפוך אותנו למאושרים יותר. השאר פחות חשוב. אז אם המועמד המוצלח יותר מהבחינה הזו הוא גם קצת מושחת - זה באמת לא משנה

רועי שוורץ תיכון
רועי שוורץ תיכון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
ראש הממשלה, בנימין נתניהו. יהפוך אותי למאושר?
ראש הממשלה, בנימין נתניהו. יהפוך אותי למאושר?קרדיט: RONEN ZVULUN/רויטרס

חשיפת החשד לשחיתות של גנץ על ידי מבקר המדינה היא הדבר הכי טוב שקרה בבחירות 2019 - בין אם אתם מצביעים לגנץ או לנתניהו, לכחול-לבן או לליכוד, למרכז-שמאל או לימין. עכשיו, כששני הצדדים מכוסים בבוץ, הגיע הזמן לדיון מהותי.

במרכזה של מערכת הבחירות הזאת ניצבים שני נראטיבים: הצד השמאלי מציג את עצמו כאלטרנטיבה לשחיתות, והצד הימני מציג את עצמו כאלטרנטיבה להשמדת מדינת ישראל. שניהם טועים. בסופו של דבר מטרתה האחת והיחידה של המדינה, כל מדינה, היא האושר של תושביה. בהתאם לכך, עלינו לבחור בראש הממשלה ובחברי הכנסת שיביאו לנו הכי הרבה אושר.

ביטחון וכלכלה, ניתן להניח, הם גורמים מהותיים בהשפעה על האושר. מרבית הגורמים האחרים בשיח הציבורי, לעומת זאת, הם פחותים בחשיבותם: בין אם זה טוהר המידות, נושא שלגביו מבקרים את בנימין נתניהו רבות, ובין אם אלו יחסי החוץ, שבהם נתניהו דווקא עושה פלאים בשנים האחרונות. עבור האושר אלה גורמים מסדר שני, שכן הקשר שלהם עבור מטרה זו הוא עקיף: הם נועדו לשמור עלינו בטוחים ועל הכלכלה צומחת - ואלה יהפכו אותנו למאושרים.

אושר (אילוסטרציה)

לכן תהיה זו טעות להתייחס לשחיתות, ליחסי החוץ לנושאים נוספים כאספקטים בודדים. השאלה שצריכה להישאל היא איזה ראש ממשלה יהפוך אותנו למאושרים יותר. מי יצליח להביא לכלכלה טובה יותר? מי יצליח לשמור יותר על הביטחון? אלו שאלות קשות - אבל בדיוק בהן צריך לדון.

שחיתות? יש דברים חשובים יותר

הכלכלה והביטחון בישראל במצב טוב. אנחנו צריכים אפוא לשאול את עצמינו האם בממשלה בראשות בני גנץ המצב יהיה יותר טוב. ואולם על אף המסרים של המפלגות השונות, לא יתרחש אף נזק עצום לשום אספקט אם נתניהו יישאר בתפקידו - וגם לא אם גנץ ייבחר. כפי שהיטיב לתאר חברי אורי כץ - אם לא הייתם פותחים עיתונים או צופים בחדשות במשך עשור, לא היה לכם מושג אם ראש הממשלה התחלף.

אני מצביע לנתניהו, זה לא סוד. אני חושב שהמצב הכלכלי והביטחוני בישראל טוב מאי פעם - לא בגלל האינרציה, לא כתוצאה אקראית, אלא כי נתניהו הוא בסך הכל ראש ממשלה טוב, גם אם יש לי כלפיו הרבה ביקורת.

מעבר לכך, לא רק שניקיון כפיים הוא לא תנאי מספיק לראשות הממשלה - הוא בכלל לא תנאי. ראש ממשלה שלוקח לכיסו עשרה מיליון דולר כל שנה מתקציב המדינה עדיין עדיף על עשרה הרוגים נוספים בשנה, ועדיין עדיף על פגיעה בצמיחה. נכון, שחיתות עשויה לגרור שחיתות נוספת, אך זה לא מייחד אותה. גם פגיעה בביטחון האישי ברחובות תגרור פגיעה נוספת כמעין כדור שלג. זה לא הופך אותה לנושא היחיד שצריך לעמוד בלב מערכת הבחירות.

לכן, חשיפת מבקר המדינה היא הזדמנות מעולה - במיוחד למצביעי כחול-לבן - להתמודד עם השאלה מי יהיה ראש ממשלה טוב יותר. לו הייתי מצביע לגנץ, לא הייתי רוצה שיזכה רק כי הוא (אולי) מושחת פחות, אלא כי הוא יהיה המנהיג הטוב ביותר למדינת ישראל. על זה אנחנו צריכים לבחור ראש ממשלה. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker